Πλαγιόκαννο

Κακα τα ψεματα το οτι τους λενε οτι αν θες ενα οπλο και για σκοπευτηριο και για κυνηγι μην παρεις πλαγιο τους επηρεαζει
Και κακα τα ψεματα με ενα κοινο συμβατικο πλαγιο εαν θες να κανεις σοβαρη σκοποβολη δεν μπορεις!
Εαν θες να πηγαινεις 1-2 φορες τον μηνα για εξασκηση το κανεις ανετα ομως!
Με μεγάλο όφελος στο κυνήγι.
 
Τελικά Γιώργο το πηγες να το δει οπλουργος?
Εχω την εντυπωση πως έχει σκάσει το χρώμιο κ σου έχει βγάλει καποια οξείδωση που σε τρομάζει..
Όμως τα μέταλλα των καννών έχουν καποιες "ανοχες" και για αυτους τους λόγους...
Όταν φτάσει ο (έμπειρος) οπλουργος να απαγορεύσει εντελώς την χρήση σε μια οξειδωμενη κάννη σημαίνει πως έχει "φάει" αρκετά η σκουρια κ την έχει εξαντλησει εντελως κάθε περιθωριο..
Αρκετά σπάνιο αυτο.. Στην χειρότερη θα πουν ριχνε με 24-28γρ σκάγια......
Με το μπλέξιμο που έχουμε φάει φέτος Τάσο δεν το έχω πάει ακόμα
 
Να κοροϊδέψει κάποιος με καραμπίνα έναν που κυνηγάει με δίκανο είναι Ελληνική πρωτοτυπία. (Η καλύτερα Ελλαδίτικη,γιατί στην Κύπρο απαγορεύονται οι καραμπίνες.)
Στο σκοπευτηριο με βλεπουν με
Μισο ματι ειδικα σε κανενα αγωνα που εχουν κατεβει μεγαλοι και τρανοι κοκοροι. Τους λεω ετσι γιατι αρκετοι πραγματι μεγαλοι σκοπευτες ειναι πολυ προσγειωμενοι και καθολου επικριτικοι
Τους διαχωριζω απο καππιους που απλα μπορουν να ειναι εκει και το παιζουν σκοπευτες.
Εαν καταφερω να μην αγχωθω-ελατωμα που εχω λογο μη συχνης επαφης με το σκοπευτηριο- και να ριξω ανεπηρεαστος -ερχονται ολοι μετα να δουν το οπλο
Πως μπορει καποιος να πετυχαινει δισκακια με ενα πλαγιο;
Τους φαινεται παραξενο
 
Πάντως ρέ παιδια εγώ στο σκοπευτήριο πηγαινω 2 φορές την εβδομάδα, ρίχνω γύρω στά 500 φυσίγγια το μήνα και έχω ένα μέσο όρο στο sporting καί στο skeet σταθερά πανω από 20,τουλαχιστον στο γήπεδο που γνωρίζω καλά, αλλά με διαφορετικό όπλο κάθε φορά, δεν έχω νιώσει μειονεκτικά ποτε ,αντιθέτως όλοι τα πλαγιοκαννα τα κοιτάνε με ένα δέος.
 
Επίσης στο κυνήγι το πλεονέκτημα είναι τεράστιο ,δυο διαφορετικά φυσίγγια δυο διαφορετικά τσοκαρισματα , άμεση επιλογή καννης π.χ.σε ένα σφιχτό μέρος φασσας που έχεις βολές από 7-8 μέτρα μέχρι 40,παντα σε σπασμένα πουλια, βάζω 5 στην αριστερή καί 7 τάπα στην δεξιά, σε δίκανο φουλ και κυλινδρο, η επιτυχία είναι προδιαγεγραμμενη με καραμπίνα τι κάνεις και τι βάζεις; αυτά γενικά γιά τό δίκανο .όσον αφορά παιδια συγκεκριμένα γιά το πλαγιο, κλείνονται αγώνες περιστεροβολιας σημερα που μιλάμε σε χώρες που ακόμα "επιτρέπεται" με κάτι εκατομμύρια στοιχήματα, και το πλαγιο έχει καθολική αποδοχή δεν μπορεί κάτι θά ξέρουν οι συ μετέχοντες. Οφείλω να παραδεχτω ότι στα κοπαδιαστα πουλια υπάρχει ένα μειονέκτημα αλλά μόνο για αυτούς που δεν σημαδεύουν και ρίχνουν στο μπουλουκι αν πας σημαδευτα παλι υπάρχει πλεονεκτημα
 
Οφείλω να παραδεχτω ότι στα κοπαδιαστα πουλια υπάρχει ένα μειονέκτημα αλλά μόνο για αυτούς που δεν σημαδεύουν και ρίχνουν στο μπουλουκι αν πας σημαδευτα παλι υπάρχει πλεονεκτημα
Σωστά αλλά αυτό ισχυει για κάθε όπλο.....
 
Σωστά αλλά αυτό ισχυει για κάθε όπλο.....
Τάσο φιλε μου τι ακριβώς λέω, από τους περισσότερους κυνηγους που βλεπω στο κυνήγοτοπο και μιλάω, αυτοί που κυνηγάνε με δίκανο σε τέτοια κυνήγια δείχνουν ότι σκέφτονται καλυτερα την κάθε βολή
 
Τάσο φιλε μου τι ακριβώς λέω, από τους περισσότερους κυνηγους που βλεπω στο κυνήγοτοπο και μιλάω, αυτοί που κυνηγάνε με δίκανο σε τέτοια κυνήγια δείχνουν ότι σκέφτονται καλυτερα την κάθε βολή
Ααααα έτσι ναι σωστός, λαθος κατάλαβα....
Όλο αυτό είναι ευκολο στην σκέψη αλλά δυσκολο στην πραξη..
Εδώ ομως νομίζω πως δεν είναι τόσο θέμα όπλου(καραμπίνα η δικαννο) αλλά "νευρων" του κυνηγου..
Δυσκολο με αυτά τα πουλια(φασσες)κ με το θόρυβο που κάνουν κάποιες φορές...
Πρέπει το μάτι να έχει δει εκατοντάδες κοπάδια για να πραξει ανάλογα...
Ασε που τα πολλα πουλια του κοπαδιού "θαμπωνουν" τον κυνήγο κ δυσκολευετε να επιλέξει κάποιο..
Αν είναι ένα κοπαδι μικρό κ "αραιό" αυτό είναι πιο ευκολο..
 
Ααααα έτσι ναι σωστός, λαθος κατάλαβα....
Όλο αυτό είναι ευκολο στην σκέψη αλλά δυσκολο στην πραξη..
Εδώ ομως νομίζω πως δεν είναι τόσο θέμα όπλου(καραμπίνα η δικαννο) αλλά "νευρων" του κυνηγου..
Δυσκολο με αυτά τα πουλια(φασσες)κ με το θόρυβο που κάνουν κάποιες φορές...
Πρέπει το μάτι να έχει δει εκατοντάδες κοπάδια για να πραξει ανάλογα...
Ασε που τα πολλα πουλια του κοπαδιού "θαμπωνουν" τον κυνήγο κ δυσκολευετε να επιλέξει κάποιο..
Αν είναι ένα κοπαδι μικρό κ "αραιό" αυτό είναι πιο ευκολο..
Που να δεις στά παπια Τάσο να έχουν καί 7-8 μποφόρια μαζί τους ,εκεί να δεις γέλια
 
Τάσο φιλε μου τι ακριβώς λέω, από τους περισσότερους κυνηγους που βλεπω στο κυνήγοτοπο και μιλάω, αυτοί που κυνηγάνε με δίκανο σε τέτοια κυνήγια δείχνουν ότι σκέφτονται καλυτερα την κάθε βολή
Αυτό ακριβώς!!!
 
Εκτός των πλαγίων που δεν διακρείνονται οι μάρκες τους. Ενδιαφέρον έχει το αυτογεμές της cosmi και το αληλλεπίθετο beretta ase12!!
Παιδες στο 12:25 τι οπλο κραταει ο τυπος?Ριχνει 2 με κλειστρο και σπαει κιολας.
 
Θελει προσοχη οταν κατεβαζεις τα κοκκορια Εχω ακουσει οτι σε ιστοριες για κυνηγους που τους γλιστρησαν τα κοκκορια και μπαμ

Εδώ θέλω να σταθώ λίγο!
Αυτό που ο Νίκος επισημαίνει είναι πολύ σοβαρό και επικίνδυνο. Μου έχει συμβεί κάποιο πρωινό γεμίζω, κλείνω το όπλο και όπως σηκώνω το κοκκόρι μου γλυστράει λίγο πριν κλειδώσει και πέφτει !!! ευτυχώς που είχα πάντα τη συνήθεια όταν σήκωνα τα κοκκόρια οι κάννες να κοιτάνε ψηλά... είχα λαδώσει υπερβολικά την προηγούμενη το όπλο, ίσως δεν το είχα σκουπίσει και καλά πάντως γλύστρισε στον αντίχειρα... και ευτυχώς τουφεκιά στον αέρα! Ήταν και ένας φίλος μαζί και μου το λέει ακόμα :oops:
 
Εδώ θέλω να σταθώ λίγο!
Αυτό που ο Νίκος επισημαίνει είναι πολύ σοβαρό και επικίνδυνο. Μου έχει συμβεί κάποιο πρωινό γεμίζω, κλείνω το όπλο και όπως σηκώνω το κοκκόρι μου γλυστράει λίγο πριν κλειδώσει και πέφτει !!! ευτυχώς που είχα πάντα τη συνήθεια όταν σήκωνα τα κοκκόρια οι κάννες να κοιτάνε ψηλά... είχα λαδώσει υπερβολικά την προηγούμενη το όπλο, ίσως δεν το είχα σκουπίσει και καλά πάντως γλύστρισε στον αντίχειρα... και ευτυχώς τουφεκιά στον αέρα! Ήταν και ένας φίλος μαζί και μου το λέει ακόμα :oops:
Μάλλον λάδωσες και το λειρί του κόκκορα:D
 
Back
Top