Αλυσοπρίονα - Τσεκούρια

Xρυσανθε δεν έχω πάθος...
Αλλά θυμάμαι ο πατερας μου δεκαετία 90 είχε δυο Sachs Dolmar Δ.Γερμανίας, σκυλιά..
Και ένα πολυ παλιο Αμερικανικό Ηomelite (που αν δεν κάνω λάθος ήταν κ η πρωτη εταιρία που κατασκευασε πριονι αυτου του τυπου)..Ηταν "κολλημενο" κ το έδωσα σε έναν φίλο που πιανουν τα χερια του κ το έκανε βίδες κ τωρα λειτουργεί,αλλά για πολλα πολλα δεν είναι..κράτησε το του λέω.....
Ενα Husqvarna 135 είχα παρει πριν λίγα χρόνια.. Αυτά.....
Πάντως κ από ότι ακουω τα echo θεωρουνται κορυφη κ τα sthil έχουν ρίξει ποιοτητα...
 
Ξέχασα έχω δουλέψει κάτι μέρες κ με ένα Husqvarna 525 φιλου..Σε μικροδουλειες ακόμα κ σε βάτα κάνουν καταστροφή....
Aλλα τα πριονια αυτου του τυπου θέλουν πολυ προσοχη..
Επειδή είναι ελαφρια κ δουλεύονται με το ένα χερι ο χρηστης ευκολα μπορεί να "αφαιρεθεί" γιατί νιώθει άνετος..
Επισης όταν μαγκωσει η αλυσίδα κλωτσάει έντονα....
 
Xρυσανθε δεν έχω πάθος...
Αλλά θυμάμαι ο πατερας μου δεκαετία 90 είχε δυο Sachs Dolmar Δ.Γερμανίας, σκυλιά..
Και ένα πολυ παλιο Αμερικανικό Ηomelite (που αν δεν κάνω λάθος ήταν κ η πρωτη εταιρία που κατασκευασε πριονι αυτου του τυπου)..Ηταν "κολλημενο" κ το έδωσα σε έναν φίλο που πιανουν τα χερια του κ το έκανε βίδες κ τωρα λειτουργεί,αλλά για πολλα πολλα δεν είναι..κράτησε το του λέω.....
Ενα Husqvarna 135 είχα παρει πριν λίγα χρόνια.. Αυτά.....
Πάντως κ από ότι ακουω τα echo θεωρουνται κορυφη κ τα sthil έχουν ρίξει ποιοτητα...
Τα sachs dolmar είναι βαριά αλλά ξυριζουνε Τάσο. Έχω ένα του πεθερού μου πάνω από 30 χρόνων μου έχει φάει κάμποσα χρήματα σε πατέντες γιατί ανταλλακτικά δεν υπάρχουν πλέον αλλά τα χοντρά ξύλα τα έχει για βούτυρο.... Εχω και ένα husqvarna t425 για τα πιο μικρά ξύλα και για τα κλαδέματα.
 
Εχω ενα husvarna 450e
Και δυο αλλα πιο μικρα με μπαταρια και με ρευμα
Τα κανω βιδες και τα κανω σερβις μονος μου
Οπως και τροχισματα αλυσιδων κλπ
Εχω κοψει καραβια ξυλα
Ολα τα θελω καθαρα στην εντελεια και να ξυριζουν
Τα echo ειναι κορυφη στα χορτοκοπτικα
Τετοιο εχω
Στα αλυσιπριονα κατ εμενα ετη μπροστα ειναι τα χασκυ
Τα στιλ εχουν μεινει καπως στασιμα αλλα ειναι εγγυηση
Σκυλια και αυτα εχω δουλεψει με πολλα
Το θεμα με τα μηχανηματα αυτα ειναι να ασχολησε ολοχρονα μαζι τους και μα τα συντηρας σωστα και οχι να τα θυμασαι οταν θα κοψεις
Αλυσοπριονο της echo δεν εχω δουλεψει
Τα τσεκουρια τωρα ειδικα σκισιματος μεγαλος ερωτας
Ο τολακος ειναι μανα στα τσεκουρια-απο την καστορια
Και τα δυο αυτα εργαλεια θελουν σεβασμο
Προσωπικα ειναι ενας τροπος να ξεδινω για εμενα περαν απο τα καυσοξυλα της χρονιας σε συμπληρωμα αλλα και φρεσκων για την επομενη
 
Ωραίο θέμα Χρυσανθε!

Χωρίς πριόνι και τσεκούρι εννοείται δεν γίνεται να δουλέψεις στο κτήμα. Η ομάδα στα αλυσοπρίονο απαρτίζεται από το μεγάλο stihl 024 av, ένα σχετικά μικρό stihl ms 192t και ενα πιτσιρίκι echo cs 2600.

Τα stihl είναι πάντα stihl. Σταθερή αξία και αξιοπιστία. Αλλά μπροστά στο echo δεν βάζω τίποτα... Κόβει τα πάντα αγογγυστα και εντελώς οικονομικά, αρκεί να τροχιζεις καλά την αλυσίδα... Άλλωστε μια ψυχούλα είναι πρεοει να δουλεύει στον αέρα...

Έχω κόψει ακόμα και μεγάλα σχετικά δεντρα με αυτό χωρίς καν να ζεσταθει

IMG_20210109_133425.jpg
IMG_20210109_134202.jpg

Με ένα ρεζερβουάρ κόβει σχεδόν 3/4 καρότσας αγροτικου μεγαλούτσικα κουτσουρια
IMG_20210109_135835.jpg
Και μεγάλες ολόκληρες κλαρες και τομές τις περνάει βούτυρο... Το έχω πολλά χρόνια και δεν μου έχει ζητήσει τίποτα.
IMG_20210109_172343.jpg
IMG_20210110_133946.jpg

Το παν, το καθάρισμα αμέσως μετά το κόψιμο, το τροχισμα δόντια και οδηγοι, το άδειασμα της βενζίνης και το να δουλέψει μετα μέχρι να μην μείνει μέσα καθόλου στο μηχανάκι.
 
άδειασμα της βενζίνης και το να δουλέψει μετα μέχρι να μην μείνει μέσα καθόλου στο μηχανάκι.
Αμ μπραβο παρα πολυ σωστο αυτό που λες.. γιατί σε συνδιασμο με το λάδι 2t κολλάνε τα παντα κ ξεραίνονται..
Αρκετοί είναι αυτοί που σταματάνε να κόβουν προς την άνοιξη κ το θυμουνται παλι το φθινόπωρο έχοντας το γεμάτο με καυσιμα..
 
Εχω ενα husvarna 450e
Και δυο αλλα πιο μικρα με μπαταρια και με ρευμα
Τα κανω βιδες και τα κανω σερβις μονος μου
Οπως και τροχισματα αλυσιδων κλπ
Εχω κοψει καραβια ξυλα
Ολα τα θελω καθαρα στην εντελεια και να ξυριζουν
Τα echo ειναι κορυφη στα χορτοκοπτικα
Τετοιο εχω
Στα αλυσιπριονα κατ εμενα ετη μπροστα ειναι τα χασκυ
Τα στιλ εχουν μεινει καπως στασιμα αλλα ειναι εγγυηση
Σκυλια και αυτα εχω δουλεψει με πολλα
Το θεμα με τα μηχανηματα αυτα ειναι να ασχολησε ολοχρονα μαζι τους και μα τα συντηρας σωστα και οχι να τα θυμασαι οταν θα κοψεις
Αλυσοπριονο της echo δεν εχω δουλεψει
Τα τσεκουρια τωρα ειδικα σκισιματος μεγαλος ερωτας
Ο τολακος ειναι μανα στα τσεκουρια-απο την καστορια
Και τα δυο αυτα εργαλεια θελουν σεβασμο
Προσωπικα ειναι ενας τροπος να ξεδινω για εμενα περαν απο τα καυσοξυλα της χρονιας σε συμπληρωμα αλλα και φρεσκων για την επομενη
Μεγάλη υπόθεση να μπορείς να κάνεις μόνος σου το σέρβις τους γιατί οι μάστορες είναι επίσκεψη και μεροκάματο....
Μια συμβουλή που δίνω σε όσους θέλουν να αγοράσουν καινούριο αλυσοπρίονο η θαμνοκοπτικο είναι να πάρουν ένα καλο επώνυμο. Υπάρχουν και επώνυμα - κινέζικα...
Πριν αρκετα χρόνια είχε ένα αλυσοπρίονο στα carefour 100 ευρώ τότε δεν ασχολιομουν και πολύ με τα αγροτικά οπότε λέω να το πάρω και όσο αντέξει... Σε 15 μερες είχα δώσει 80 ευρώ στις ζημιές και δεν είχε δουλέψει 2-3 ωρες... σωληνακια βενζίνης,μεμβράνες στο καρμπυρατέρ,αλλαγή αλυσίδα και λαμας κτλ κτλ....Φανταστείτε να είστε στο χωράφι με εργάτη 1 ώρα μακριά από μάστορα και χωρίς εργαλεία.... Το πέταξα με όση δύναμη είχα πάνω σε ένα βράχο...
 
Αμ μπραβο παρα πολυ σωστο αυτό που λες.. γιατί σε συνδιασμο με το λάδι 2t κολλάνε τα παντα κ ξεραίνονται..
Αρκετοί είναι αυτοί που σταματάνε να κόβουν προς την άνοιξη κ το θυμουνται παλι το φθινόπωρο έχοντας το γεμάτο με καυσιμα..

Τάσο εκτός από αυτό που σημειώσαμε και είναι κομβικό, γενικά 9 στις 10 φθορές στα αλυσοπρίονα θα μπορούσαν να είχαν αποφευχθεί αν ο χρήστης πρόσεχε κάποια βασικά πράγματα.

Βενζίνη που φτιάχνεται με λάδι εκείνη τη στιγμή αν είναι δυνατόν και όχι 6 μήνες πριν και μας έχει περισσέψει...

Καλό λάδι 2t, καλό λάδι αλυσίδας, όχι το φθηνοτερο

Σωστές αναλογίες στο μείγμα βενζίνης λαδιου

Συχνος έλεγχος και αλλαγή στο μπουζί,

Καλό και σωστό τροχισμα και από τις δύο μεριές με ίδια γωνια για να μην κόβει έκκεντρα και ζορίζεται,

Διαφορετικό τροχισμα και κατέβασμα οδηγών αναλογα το είδος του ξύλου που κόβεις,

πέταμα την αλυσίδα αν σωθεί πολύ ή αναψει/καεί ή χτυπηθουν πολυ τα δόντια... δεν αξίζει η φθορά του κινητήρα μια αλυσίδα ειλικρινά...
 
Τα τελευταία 20 χρόνια δουλεύω αλυσοπριονα κυρίως για το κλάδεμα των ελιών και λιγότερο για κόψιμο κορμών, δέντρων και καυσόξυλα. Έχω καταλάβει ότι το κάθε εργαλείο είναι για μια συγκεκριμένη εργασία ,για αυτό υπάρχουν πριόνια με μεγάλη, μικρή λάμα πολλά η λίγα κυβικά με τις σχετικές υποδυναμεις και τα εργονομικα τους χαρακτηριστικά αν δηλαδή ο χειρισμός τους είναι με τα δυο η το ένα χέρι. Θεωρώ κορυφή εταιρεία τη sthil διότι απο ανταλλακτικά βρίσκεις και την τελευταία βίδα.Προσωπικα χρησιμοποιώ ανά sthil ms192T το οποίο είναι κλαδευτικο έχει αρκετά δυνατό κινητηρα με.το οποίο κόβω και κορμούς δέντρων αν και για τέτοιες δουλειές έχω 2 husqvarna με μεγάλες λαμπες 45 και 50 .
 
Καλό λάδι 2t, καλό λάδι αλυσίδας, όχι το φθηνοτερο
Νομίζω λίγοι κοιτάνε το πρωτο κ ακόμα πιο λιγοι το δευτερο..
Σίγουρα έχεις ακουσει την φράση αυτά τα παλιολαδα μην τα πεταξεις αστα για το πριονι..
Φυτικα λάδια έχεις χρησιμοποιησει?
 
Θελει ενα καλο λυσιμο και πλυσιμο με πινελο και πετρελαιο
λαδωμα μονταρισμα και καλη φυλαξη.Οσο και να ξερεις να
λιμαρεις αλυσιδα αμα χτυπησει χωμα δεν εκανες τιποτα...
Σωστός κ για το τελευταίο..
Δεν έτυχε να κόψω τέτοιο δέντρο αλλά το χειροτερο για την αλυσίδα μου εχουν πει πως είναι η ξερή αμυγδαλιά.....
 
Σωστός κ για το τελευταίο..
Δεν έτυχε να κόψω τέτοιο δέντρο αλλά το χειροτερο για την αλυσίδα μου εχουν πει πως είναι η ξερή αμυγδαλιά.....
Τσιμεντοκολωνα! Μόνο συρματοκοπη που δεν θελει! Αν αρχίζει και ασπρίζει δε από τον καιρό θα τα δει όλα το πριόνι και εσύ...

Και η ξερή ασπρισμένη από τον καιρό καστανια, το ίδιο χαλι
 
Για το σπιτι στο χωριο εχω αυτο.Γομαρα σκετη.
Μπαλαντεζα μεγαλη και ορεξη να κοβεις
τονους ξυλα χωρις θορυβο και καυσαερια.
40ρα λαμα με ξυραφι αλυσιδα.

Πάνω σε αυτό που είπε κ ο Στρατος για την ποιοτητα..
Με φωνάζει ένας να κάποτε να του κόψω κάτι μικρους ελιτικους κ κορμους κ κάτι σανιδες.. Μου λέει πριονι έχω ηλεκτρικό..
Αγορά από γνωστοτατο σουπερ μαρκετ...
Tου λέω αυτο στην μέση τρέμει ολόκληρο κ θα σπάσει, εγώ του λέω δεν θα βάζω ζόρι κ θα το αφήνω να κόβει μόνο αλλά δεν στο εγγυώμαι.... Δεν πειραζει μου λέει κοψε κ όσο αντέξει.. Στα 2-3 τελευταία ξυλα που ήταν κ λίγο χοντρά έσπασε στην μέση χαχαχαχα....
πηγε κ πηρε ένα black&decker και μια χαρά.....
 
Τελειονοντας εκτοα απο εκτακτες περιπτωσεις οπως πχ σημερα που βρεχει και εχει πολλα μποφορ
Το καθαριζω με πιεσμενο αερα
Λιμαρω δοντια
Τους οδηγους τους ελεγχω αλλα επειδη μαρεσει να ειναι ελαχιστα αγριο στονκοψιμο τους εχω παντα ενα βημα πιο χαμηλους απο την μεζουρα
Παντα αφηνουμε το αλυσοπριονο να ζεσταθει πριν ξεκινησουμε κοψιμο ενα 5λεπτο
Εαν το βαζεις μπρος και ξεκινας φουλ κοψιμο θα σκισεις μεσα τον κυλινδρο και δεν θα κανει vibration
Βενζινη παντα αλλαζουμε ανα μηνα!
Αντε ενα μιση
Πεταμα εαν δεν χρησιμοποιηθει και περνουμε αλλη
Εγω κανω μονος το μειγμα μου σε δοχειο του μισου λιτρου επι τοπου
Ετσι αν μου μειμει
Βενζινη μετα τον μηνα ειναι καθαρη για πεταμα και οχι αναμιγμενη
 
Back
Top