Επιλογή κατάλληλου choke (τσοκ)

Παιδιά τι κόστος έχει το kiks και όταν λέμε μακριά τι εννοούμε 40 50 60 γιατί εγώ πάνω από 40 σκοτώνω με την ςς με ενα 4δέκατα πού έχω θα μου δώσει το kiks ful σκοτωματα στα 45 ας πούμε με 28γρ
Αδερφέ ήρθες πανω στην ώρα για να βάλεις φωτιά στην κουβέντα ,πάρτε μέτρα να μετράμε τώρα!!!!
 
Παιδιά τι κόστος έχει το kiks και όταν λέμε μακριά τι εννοούμε 40 50 60 γιατί εγώ πάνω από 40 σκοτώνω με την ςς με ενα 4δέκατα πού έχω θα μου δώσει το kiks ful σκοτωματα στα 45 ας πούμε με 28γρ
Για πες μας αναλυτικά φίλε Γιάννη με ποιο φυσιγγι, με ποιο ακριβώς τσοκ κ σε πιο θήραμα σκοτώνεις στα 40 μέτρα όπως γράφεις ; έχεις κάνει κάποια άλλη βελτίωση στην κανη της ss ;
 
Θα αποδώσει και σε ψιλά και χοντρά σκάγια?ανεξάρτητα βάρος γόμωσης?
Ναι δεν έχω δει κανέναν περιορισμό στα σκάγια... Με 9αρια κάνει τρελά πράγματα στις τσίχλες αν τα έχεις σκοπευτικά τα μέτρα που ψάχνεις, το ίδιο κ σε χοντρά κ σε μηδενικά... Έχω κ ανακοντα, κ αυτά πολύ καλά κ πιο κυνηγετικά με την έννοια ότι δεν είναι τόσο αυστηρά στη σκόπευση, αλλά αυτά που κάνει το κικς τουλάχιστον στη δικιά μου μ2 δεν τα κάνει...
 
Με βλέπω να αρχιζω τις ταρζανιες να κατασκευασω κανένα 12 εκ μήκος 11δέκατα σύσφιξη καιρό είχα να ασχοληθώ με πειράματα και να τουφεκαω στα 50+ εαν πετύχει θα εξαρτηθεί από τον τορνατζη εάν το πετύχουμε οπως θέλω θα ήθελα τη βοήθεια κάποιου από εδώ να μου πει που έχει κάνει κώνο στη σουπερ σπορτ και βέβαια εχει βελτιωθει αν ξέρει στις πόσες μοίρες κόπηκε οχι το μήκος του βέβαια κώνο δε κάνω αλλά για να παίξω λίγο για το τσακ
 
Light full ή full?μήπως υπάρχουν παραμορφωσεις σκαγιών?
Μονο μια δωκιμη με ενα τετιο τσοκ με το φυσιγγι που δουλευεις θα στο πει ολα τα αλλα ειναι και δεν ειναι ορθα οπιος και να το λεει μοε ετυχε φυσιγηι που να παει πιο σφιχτα με 4* παρα με 1* και δεν ηταν αποσπομενου πατου
 
Μονο μια δωκιμη με ενα τετιο τσοκ με το φυσιγγι που δουλευεις θα στο πει ολα τα αλλα ειναι και δεν ειναι ορθα οπιος και να το λεει μοε ετυχε φυσιγηι που να παει πιο σφιχτα με 4* παρα με 1* και δεν ηταν αποσπομενου πατου
Μάλλον με βλέπω να πηγαίνω για smoke full.
Με αγχώνεται,ομως λίγο.δεν λέω καλος σκοπευτής είμαι αλλά με αυτά που μου λέτε για το kicks full ?λες να εκτεθώ?
 
Μάλλον με βλέπω να πηγαίνω για smoke full.
Με αγχώνεται,ομως λίγο.δεν λέω καλος σκοπευτής είμαι αλλά με αυτά που μου λέτε για το kicks full ?λες να εκτεθώ?
Έχω το full φίλε είναι τεεεερμα αυστηρό το τσοκ και θα πρεπει πέρα από τις δοκιμές που σου λένε να το ρηξεις για να το μάθεις καλά. Με ότι συνεπάγεται, σκόπευση φυσίγγια κλπ
 
Έχω το full φίλε είναι τεεεερμα αυστηρό το τσοκ και θα πρεπει πέρα από τις δοκιμές που σου λένε να το ρηξεις για να το μάθεις καλά. Με ότι συνεπάγεται, σκόπευση φυσίγγια κλπ
Τουλάχιστον θα με ενθουσιάσει με τις αποστάσεις?
 
Τουλάχιστον θα με ενθουσιάσει με τις αποστάσεις?
Ναι ρε φίλε φυσικά αλλά εντάξει όταν λέμε αυστηρό πρέπει να έχεις την άνεση να το μάθεις από τις απόψεις που είπαμε. Κι ο φίλος μου το έχει και παίρνει δυνατά πουλιά με 32γρ 8αρια 7αρια κλπ. Έχει αναιρέσει όμως στα στάνταρ τους κάποιες γομωσεις. Να κυνήγησαν φασσες με 8αρια και 9αρια απλά να λες ότι το κυνηγάς... Εμένα η φιλοσοφία δεν μου αρέσει και το χω πει. Θερίζει όχι σκοτώνει.
Για τι όπλο το θες?
 
Καμια βελτίωση δεν εχω κανει γεμιζα μόνος μου με εργαστασιακο σε καλο καιρο ρουμελιιωτη 32αρι οταν γεμιζα εγω με g3000 και mb32 γ πανω απο 40 μετρα σκοτωνω τσιχλα τρυγωνα μπεκατσα και περδικα με 9αρι παντα και επανειλημμένα και με το silver του Θεοδωρίδη και στις 4 παραπανω περιπτωσεις μεχρι 32 και με 28 παλι δικο μου τωρα αν ριξω 34Α1 λαμπρου 6 σκοτώνω και τις φασες πάνω απο σαράντα μέτρα στάνταρ
 
Χωρίς να εχω πειράξει κάνη τονιζω η ςς τραβαει πολύ καλα αλλα πρέπει να μπορείς να την υποστηριξεις εχω κατσει διπλα σε άνθρωπο με την ιδια που τουφεκουσε ιδια φυσίγγια με εμενα που με 3άστρα φωναζαν ολοι γυρω γυρω σκοτωνε τα πουλια στα διπλα καρτερια και ρωτουσαν κάποιοι ρε φιλε με τη βαρας
 
Ναι ρε φίλε φυσικά αλλά εντάξει όταν λέμε αυστηρό πρέπει να έχεις την άνεση να το μάθεις από τις απόψεις που είπαμε. Κι ο φίλος μου το έχει και παίρνει δυνατά πουλιά με 32γρ 8αρια 7αρια κλπ. Έχει αναιρέσει όμως στα στάνταρ τους κάποιες γομωσεις. Να κυνήγησαν φασσες με 8αρια και 9αρια απλά να λες ότι το κυνηγάς... Εμένα η φιλοσοφία δεν μου αρέσει και το χω πει. Θερίζει όχι σκοτώνει.
Για τι όπλο το θες?
Benelli Supersport 71cm porting αυλο 18.4 κανη crio
 
Χωρίς να εχω πειράξει κάνη τονιζω η ςς τραβαει πολύ καλα αλλα πρέπει να μπορείς να την υποστηριξεις εχω κατσει διπλα σε άνθρωπο με την ιδια που τουφεκουσε ιδια φυσίγγια με εμενα που με 3άστρα φωναζαν ολοι γυρω γυρω σκοτωνε τα πουλια στα διπλα καρτερια και ρωτουσαν κάποιοι ρε φιλε με τη βαρας
2 με 76 κάνες είχα φίλε, λες να μην ξέρω το όπλο ; η θεωρία η δική μου είναι ότι ο χειριστής σκοτώνει κ οχι το οπλο, από εκεί κ περα μια καλή κανη θα βοηθήσει σε οριακές τουφεκιές κ σε μεγάλα πουλια , τα έχουμε πει χιλιες φορές, αν κ στην φασσα με 4 άστρα κ 6 ν όπως έγραψες, σε κρυο ειδικα μην κάνεις πείραμα να πας γιατί θα πεσει κλάμα
 
Ναι δεν έχω δει κανέναν περιορισμό στα σκάγια... Με 9αρια κάνει τρελά πράγματα στις τσίχλες αν τα έχεις σκοπευτικά τα μέτρα που ψάχνεις, το ίδιο κ σε χοντρά κ σε μηδενικά... Έχω κ ανακοντα, κ αυτά πολύ καλά κ πιο κυνηγετικά με την έννοια ότι δεν είναι τόσο αυστηρά στη σκόπευση, αλλά αυτά που κάνει το κικς τουλάχιστον στη δικιά μου μ2 δεν τα κάνει...
Ψήνομαι φίλε,αφού μου λες ότι είναι εξίσου αποδοτικό και σε ψιλά και σε χοντρά,θα την κάνω την κίνηση.πιστευεις θα δω μεγάλη διαφορά από το μαμισιο?
 
Ψήνομαι φίλε,αφού μου λες ότι είναι εξίσου αποδοτικό και σε ψιλά και σε χοντρά,θα την κάνω την κίνηση.πιστευεις θα δω μεγάλη διαφορά από το μαμισιο?
Μέτρα συσφίξεις του μαμίσιου και αυτού που θα πάρεις με ένα παχύμετρο ηλεκτρονικό.
Αν είναι ίδιες θα δείς ελάχιστες διαφορές.
Ρίξε και 2 ίδια φυσίγγια χοντρά και ψιλά από το ίδιο κουτί και πόσταρε αποτελέσματα.
Μπορεί να αναθεωρήσω τις απόψεις μου.
 
Back
Top