Αγορά Πρώτου κυνηγετικού

Μην το κουράζεις ...

https://eshop.kirgias.gr/en/semiautomatic/1428-benelli-m2-comfort-magnum-tc-c12.html

σε 71 πόντους ... για όλα τα κυνήγια ή σε 66 για μπεκάτσες ...

Την ίδια έχω και εγώ :):):)
Εγω ρε συ που παω για μπεκατσες με την 71 λες να μου κανουν καμια μυνηση επηδη της τουφεκαω πεντε ποντους πιο κοντα τους αχΧαχαχαχαχααχαχα
 
Εγω ρε συ που παω για μπεκατσες με την 71 λες να μου κανουν καμια μυνηση επηδη της τουφεκαω πεντε ποντους πιο κοντα τους αχΧαχαχαχαχααχαχα
Εγώ 66 πόντους Τόλη δεν έπαιρνα που να με σκοτώνανε ...
Μόνο αν κυνηγούσα αποκλειστικά μπεκάτσα ...

Κοίτα πως ξεκίνησα την μπεκάτσα ... 75cm Full και Extra Full (18.4-17.2, 18.4-17.4)
Τώρα ξεψειρίζουμε την μαϊμού αχαχαχα

Εδώ να σε δω αν χτυπήσεις ποτέ μπεκάτσα αχαχαχαχαχ .... οικολογικό όπλο !!!

16.JPG
22.jpg
 
Last edited:
Εγώ 66 πόντους Τόλη δεν έπαιρνα που να με σκοτώνανε ...
Μόνο αν κυνηγούσα αποκλειστικά μπεκάτσα ...

Κοίτα πως ξεκίνησα την μπεκάτσα ... 75cm Full και Extra Full (18.2-17.2, 18.2-17.4)
Τώρα ψειρίζουμε την μαϊμού αχαχαχα

Εδώ να σε δω αν χτυπήσεις ποτέ μπεκάτσα αχαχαχαχαχ .... οικολογικό όπλο !!!

View attachment 21446
View attachment 21447
Ωραιο εργαλειο τοτε δεν ειταν η φερμες της μοδας αλλα μια τουφεκια και κατσαρολα ενσταση στο τσοκαρισμα 1 χιλ fullκαι 0.80 light full
 
Ωραιο εργαλειο τοτε δεν ειταν η φερμες της μοδας αλλα μια τουφεκια και κατσαρολα ενσταση στο τσοκαρισμα 1 χιλ fullκαι 0.80 light full
επιμένω ... 75cm Full και Extra Full (18.4-17.2, 18.4-17.4) !!!

λάθος έκανα πριν .. 18,4 και όχι 18,2 είναι ο αυλός ...
Πούλησε 1 αγελάδα ο παππούς μου για να το αγοράσει αχαχαχαχαχαχ
 
Χθες έπεσα τυχαία πάνω σε αυτό
Έχει ενδιαφέρον

https://kapoulitsas-outdoors.gr/syxnes-erothseis-apanthseis
Επαγγελματίας αγιογράφος ο συγχωρεμένος αλλά κ με "επαγγελματικη" προσεγγιση σε θέματα βλητικης, ιδιογωμοσης,και γυρω απο τον καιρό κ τα περασματα......
Από τους κορυφαίους αρθρογράφους στο είδος του........
 
Επαγγελματίας αγιογράφος ο συγχωρεμένος αλλά κ με "επαγγελματικη" προσεγγιση σε θέματα βλητικης, ιδιογωμοσης,και γυρω απο τον καιρό κ τα περασματα......
Από τους κορυφαίους αρθρογράφους στο είδος του........
Δεν τον ξέρω καν.
Τα περισσότερα είναι σωστά, γι αυτό το πόσταρα
 
Καλησπέρα σε όλους...νέος στον χώρο γενικά και χρειάζομαι βοήθεια για επιλογή όπλου πανω κάτω γύρο στα 1000 € .....έχω διαβάσει αρκετά το τελευταίο δίμηνο στο forum και έχω καταλήξει στα παρακάτω 1ο fabarm l4s 2ο Breda Astro synthetic 3o benelli m2.....Όπως είπα και παραπάνω είμαι νέος στον χώρο..... θέλω να ρωτήσω λοιπόν....αδράνειας ή αερίων είναι πιο εύκολο στην χρήση από κάποιον χωρίς εμπειρία στα όπλα????φυσικα οποιαδήποτε πρόταση σε αυτά τα χρήματα καλοδεχούμενη......σας ευχαριστώ εκ των προτέρων....
 
Καλησπέρα σε όλους...νέος στον χώρο γενικά και χρειάζομαι βοήθεια για επιλογή όπλου πανω κάτω γύρο στα 1000 € .....έχω διαβάσει αρκετά το τελευταίο δίμηνο στο forum και έχω καταλήξει στα παρακάτω 1ο fabarm l4s 2ο Breda Astro synthetic 3o benelli m2.....Όπως είπα και παραπάνω είμαι νέος στον χώρο..... θέλω να ρωτήσω λοιπόν....αδράνειας ή αερίων είναι πιο εύκολο στην χρήση από κάποιον χωρίς εμπειρία στα όπλα????φυσικα οποιαδήποτε πρόταση σε αυτά τα χρήματα καλοδεχούμενη......σας ευχαριστώ εκ των προτέρων....
Σε συμβουλεύω να συμπεριλάβεις στην έρευνα σου μια μπενελι Μοντεφελτρο.
 
Καλησπέρα σε όλους...νέος στον χώρο γενικά και χρειάζομαι βοήθεια για επιλογή όπλου πανω κάτω γύρο στα 1000 € .....έχω διαβάσει αρκετά το τελευταίο δίμηνο στο forum και έχω καταλήξει στα παρακάτω 1ο fabarm l4s 2ο Breda Astro synthetic 3o benelli m2.....Όπως είπα και παραπάνω είμαι νέος στον χώρο..... θέλω να ρωτήσω λοιπόν....αδράνειας ή αερίων είναι πιο εύκολο στην χρήση από κάποιον χωρίς εμπειρία στα όπλα????φυσικα οποιαδήποτε πρόταση σε αυτά τα χρήματα καλοδεχούμενη......σας ευχαριστώ εκ των προτέρων....
Καλησπέρα φίλε Άγγελε. Το πιο εύκολο στη χρήση και τη συντήρηση όπλο για έναν αρχάριο είναι το δίκαννο. Τώρα αν είσαι αποφασισμένος για καραμπίνα, στα σύγχρονα όπλα η διαφορά είναι μικρή ( όσο αφορά τη συντήρηση). Επωμισε τα όπλα που σε ενδιαφέρουν και οποίο νοιώσεις εσύ ότι σου έρχεται καλύτερα πάρτο.
 
Σε συμβουλεύω να συμπεριλάβεις στην έρευνα σου μια μπενελι Μοντεφελτρο.
Σ ευχαριστώ πολύ Στέλιο....την έχω δει και την μοντεφελτρο...έχω διαβάσει ότι είναι πολύ αξιόπιστο όπλο αλλά να σου πω την αλήθεια δεν με ενθουσίασαν τα πλαστικά μέρη χωρίς να είμαι ειδικός νομίζω ότι της Astro και της m2 είναι πιο ποιοτικά.....όταν πάω στο κατάστημα για την τελική απόφαση θα την ξανά δοκιμάσω πιο προσεκτικά
 
Σ ευχαριστώ πολύ Στέλιο....την έχω δει και την μοντεφελτρο...έχω διαβάσει ότι είναι πολύ αξιόπιστο όπλο αλλά να σου πω την αλήθεια δεν με ενθουσίασαν τα πλαστικά μέρη χωρίς να είμαι ειδικός νομίζω ότι της Astro και της m2 είναι πιο ποιοτικά.....όταν πάω στο κατάστημα για την τελική απόφαση θα την ξανά δοκιμάσω πιο προσεκτικά
Τα πλαστικά ήταν άψογα.
Όμως γούστα είναι αυτά.
Διάλεξε ότι σου αρέσει.

Πάντως στα 900+ ευρώ που κοστίζει είναι μια επιλογή που πρέπει να την εξετάσεις.
 
Καλησπέρα φίλε Άγγελε. Το πιο εύκολο στη χρήση και τη συντήρηση όπλο για έναν αρχάριο είναι το δίκαννο. Τώρα αν είσαι αποφασισμένος για καραμπίνα, στα σύγχρονα όπλα η διαφορά είναι μικρή ( όσο αφορά τη συντήρηση). Επωμισε τα όπλα που σε ενδιαφέρουν και οποίο νοιώσεις εσύ ότι σου έρχεται καλύτερα πάρτο.
Καλησπέρα Κώστα...αυτό για το δίκαννο δεν το ήξερα έχω διαβάσει ότι είναι πιο ποιοτικά όπλα από τα αυτογεμη....τα έχω επωμισει και τα 3 ....νομίζω ότι η Astro μου κάθησε λίγο καλύτερα αλλά και η fabarm ηρθα και αυτή καλά....αυτό που με προβληματίζει είναι η διαφορά στο λάκτισμα μεταξύ αερίων και αδράνειας....αν είναι τόσο έντονη η διαφορά....
 
Τα πλαστικά ήταν άψογα.
Όμως γούστα είναι αυτά.
Διάλεξε ότι σου αρέσει.

Πάντως στα 900+ ευρώ που κοστίζει είναι μια επιλογή που πρέπει να την εξετάσεις.
Σ ευχαριστώ Στέλιο...από βδομάδα που θα πάω θα την δοκιμάσω ξανά
 
Καλησπέρα σε όλους...νέος στον χώρο γενικά και χρειάζομαι βοήθεια για επιλογή όπλου πανω κάτω γύρο στα 1000 € .....έχω διαβάσει αρκετά το τελευταίο δίμηνο στο forum και έχω καταλήξει στα παρακάτω 1ο fabarm l4s 2ο Breda Astro synthetic 3o benelli m2.....Όπως είπα και παραπάνω είμαι νέος στον χώρο..... θέλω να ρωτήσω λοιπόν....αδράνειας ή αερίων είναι πιο εύκολο στην χρήση από κάποιον χωρίς εμπειρία στα όπλα????φυσικα οποιαδήποτε πρόταση σε αυτά τα χρήματα καλοδεχούμενη......σας ευχαριστώ εκ των προτέρων....
Καλησπέρα,
Αφού πηγαίνεις για το πρώτο σου τουφέκι, καλό είναι να κοιτάξεις την αξιοπιστία του αρχικά . Να μην σου βγάζει θεματα δηλαδή γιατί δεν έχεις εφεδρικό όπλο.
Το ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ πιο αξιόπιστο από αυτά που αναφέρεις είναι η μπενελλι.
Βέβαια βλητικα δεν είναι και ότι καλύτερο. Θα χρειαστείς μερικά έξτρα τσοκ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ και να βρεις ποια φυσιγγια ταιριάζουν στο τουφέκι σου.

Να θυμάσαι πως πρέπει να φέρεις σωστά τα μέτρα του κοντακιου πάνω σου.

Καλή αρχή!
 
Φίλε πήγαινε να πιάσεις από κοντά όλα τα όπλα που έχεις αποφασίσει να εξετάσεις επωμισε τα και οποίο σου κάτσει καλύτερα πάρτο ώστε να χρειαστείς μικρότερες διορθώσεις εφόσον επωμιζεις σταθερά.Τα υπόλοιπα περί αξιοπιστίας είναι δευτερα όλα τα νέα όπλα είναι πλέον αξιόπιστα και ούτε υπάρχει καμία ταιραστια διαφορά στην ανάκρουση μεταξύ αερίων και αδράνειας όταν έχεις σωστο κοντάκι.Το θέμα βλητικής υπεροχής είναι κάτι σχετικό και εξαρτάται από το πόσο είσαι διατεθειμένος να πειραματιστεις με φυσίγγια και να ψάξεις.Για όλα τα όπλα υπάρχει φυσίγγι σωστό αυτό που προέχει είναι να είσαι πρώτα σωστός σκοπευτικά εσύ γι'αυτό πάρε οποίο σου κάθεται καλύτερα μην σε νικάει ουτε η μόστρα ούτε το όνομα ούτε το σύστημα λειτουργείας .
 
Καλησπέρα σε όλους...νέος στον χώρο γενικά και χρειάζομαι βοήθεια για επιλογή όπλου πανω κάτω γύρο στα 1000 € .....έχω διαβάσει αρκετά το τελευταίο δίμηνο στο forum και έχω καταλήξει στα παρακάτω 1ο fabarm l4s 2ο Breda Astro synthetic 3o benelli m2.....Όπως είπα και παραπάνω είμαι νέος στον χώρο..... θέλω να ρωτήσω λοιπόν....αδράνειας ή αερίων είναι πιο εύκολο στην χρήση από κάποιον χωρίς εμπειρία στα όπλα????φυσικα οποιαδήποτε πρόταση σε αυτά τα χρήματα καλοδεχούμενη......σας ευχαριστώ εκ των προτέρων....
Με + 200 € δες και την maxus .Πήγαινε σε ένα μεγάλο μαγαζί και επωμισε τα όπλα που θες ,όποιο σου κάθεται πιο καλά αυτό να πάρεις .
 
Back
Top