Αγορά Πρώτου κυνηγετικού

Λοιπόν μιας και το έφερε η κουβέντα. Δεν είχα ποτέ αδρανείας. Αλλά αν ήθελα να πάρω ένα βασικό μοντέλο. Βλέπω αρχικά, ότι υπάρχει η affinity synthetic rib και η σκετο synthetic με διαφορά εκτός από την υπερυψωμένη ρήγα, η πρώτη έχει τσοκ mobile και η δεύτερη optima plus.
Ποια προτιμάτε?
Επιπλέον υπάρχει και το βασικό μοντέλο της benelli η Μ1.
Δεν ακούω καλά λόγια για τη bellmonte της beretta οπότε δεν τη βάζω στην εξίσωση. Οπότε ανάμεσα σε affinity και M1 ποια προτιμάτε?
Υπάρχει και η Μ2 όπως και η breda astro σε αδρανείας με ξύλινα μέρη αλλά και λίγο πιο ακριβή.
 
Last edited:
Λοιπόν μιας και το έφερε η κουβέντα. Δεν είχα ποτέ αδρανείας. Αλλά αν ήθελα να πάρω ένα βασικό μοντέλο. Βλέπω αρχικά, ότι υπάρχει η affinity synthetic rib και η σκετο synthetic με διαφορά εκτός από την υπερυψωμένη ρήγα, η πρώτη έχει τσοκ mobile και η δεύτερη optima plus.
Ποια προτιμάτε?
Επιπλέον υπάρχει και το βασικό μοντέλο της benelli η Μ1.
Δεν ακούω καλά λόγια για τη bellmonte της beretta οπότε δεν τη βάζω στην εξίσωση. Οπότε ανάμεσα σε affinity και M1 ποια προτιμάτε?
Υπάρχει και η Μ2 όπως και η breda astro σε αδρανείας με ξύλινα μέρη αλλά και λίγο πιο ακριβή.
Από αυτές τις 2 Μ1
 
Λοιπόν μιας και το έφερε η κουβέντα. Δεν είχα ποτέ αδρανείας. Αλλά αν ήθελα να πάρω ένα βασικό μοντέλο. Βλέπω αρχικά, ότι υπάρχει η affinity synthetic rib και η σκετο synthetic με διαφορά εκτός από την υπερυψωμένη ρήγα, η πρώτη έχει τσοκ mobile και η δεύτερη optima plus.
Ποια προτιμάτε?
Επιπλέον υπάρχει και το βασικό μοντέλο της benelli η Μ1.
Δεν ακούω καλά λόγια για τη bellmonte της beretta οπότε δεν τη βάζω στην εξίσωση. Οπότε ανάμεσα σε affinity και M1 ποια προτιμάτε?
Υπάρχει και η Μ2 όπως και η breda astro σε αδρανείας με ξύλινα μέρη αλλά και λίγο πιο ακριβή.
Τη breda την ξεχνας οποτε εχουμε και λεμε m1 m2 ειναι ιδια κανες κλειστρα με διαφορα στα κοντακι παπια βαση... η φρανκι εχει πιο απλο συστημα επαναταξης και ευκολο στο καθαρισμα αντικατασταση κανη μπενελλι και η διαφορα στην ριγα και τσοκ ... Τα μπενελλι καλυτερο ζυγισμα μακραν
 
Από ότι καταλαβαίνω λοιπόν η M1 είναι καλή προσφορά για κάτι βασικό αλλά αξιόπιστο σε αδρανείας. Και αν σας ρώταγα ποια θα προτιμούσατε μεταξύ M1 και outlander a300 αερίων ποιά θα προτιμούσατε και γιατί.
 
Από ότι καταλαβαίνω λοιπόν η M1 είναι καλή προσφορά για κάτι βασικό αλλά αξιόπιστο σε αδρανείας. Και αν σας ρώταγα ποια θα προτιμούσατε μεταξύ M1 και outlander a300 αερίων ποιά θα προτιμούσατε και γιατί.
Η μπενελλι ειναι μια μπενελλι εσωτερικα η αουτλαντερ αν και φενετε για 391 δεν ειναι μια μπερεττα εσωτερικα ασε που ειναι και εμπροστοβαρη πολυ
 
Η μπενελλι ειναι μια μπενελλι εσωτερικα η αουτλαντερ αν και φενετε για 391 δεν ειναι μια μπερεττα εσωτερικα ασε που ειναι και εμπροστοβαρη πολυ
Εννοείς ότι από τα μοντέλα αυτά η benelli θα είναι και πιο αξιόπιστη? Η α300 δεν έχει τον κλασσικό μηχανισμό αερίων της beretta? Εντάξει τα μοντέλα αερίων νομίζω κατά κανόνα είναι πιο εμπροσθόβαρα.
 
Εννοείς ότι από τα μοντέλα αυτά η benelli θα είναι και πιο αξιόπιστη? Η α300 δεν έχει τον κλασσικό μηχανισμό αερίων της beretta? Εντάξει τα μοντέλα αερίων νομίζω κατά κανόνα είναι πιο εμπροσθόβαρα.
Η μπενελλι ναι θα ειναι πιο αξιοπηστη και εχει ιδια κανη και κλειστρο με τα ακριβωτερα μοντελα η Α 300 δεν εχει ουτε κανη ουτε σωθηκα απο ακρυβωτερα μοντελα ειναι απλα κατι αλλο
 
Από ότι καταλαβαίνω λοιπόν η M1 είναι καλή προσφορά για κάτι βασικό αλλά αξιόπιστο σε αδρανείας. Και αν σας ρώταγα ποια θα προτιμούσατε μεταξύ M1 και outlander a300 αερίων ποιά θα προτιμούσατε και γιατί.
Α300 σε πλαστική, καλύτερα πλαστικά, όμορφη ,με 66 εκ. Κανή πολύ ωραίο ζύγισμα καθόλου κλώτσημα με ένα καλό αφτερεμαρκετ τσοκ είναι τρομερή για όλα τα κυνήγια.
 
Εννοείς ότι από τα μοντέλα αυτά η benelli θα είναι και πιο αξιόπιστη? Η α300 δεν έχει τον κλασσικό μηχανισμό αερίων της beretta? Εντάξει τα μοντέλα αερίων νομίζω κατά κανόνα είναι πιο εμπροσθόβαρα.
Να πω ότι και τά δύο όπλα είναι καλά και τα έχω χρησιμοποιήσει στο κυνήγι.
 
Έχοντας εσυ δοκιμάσει κ τα δύο, άσχετα απο ανάκρουση ( που προφανώς υπερτερει το αερίων), βλητικα θα προτιμουσες a300?
Με αφτερεμαρκετ τσοκ και τά 2 απογειώνονται ,απροβληματιστα και τα 2 αλλά η Μ1 έχει αυτό το λάκτισμα που πρέπει να το συνηθίσεις με το Μπερέτα κατευθείαν είναι προέκταση του χεριού σου με πολύ εύκολο χειρισμό και δεν σε ενοχλεί καθόλου σε βαριές γόμωσης , δεν είναι τόσο κουραστικό.
 
Από ότι καταλαβαίνω λοιπόν η M1 είναι καλή προσφορά για κάτι βασικό αλλά αξιόπιστο σε αδρανείας. Και αν σας ρώταγα ποια θα προτιμούσατε μεταξύ M1 και outlander a300 αερίων ποιά θα προτιμούσατε και γιατί.
Μην το κουράζεις ...

https://eshop.kirgias.gr/en/semiautomatic/1428-benelli-m2-comfort-magnum-tc-c12.html

σε 71 πόντους ... για όλα τα κυνήγια ή σε 66 για μπεκάτσες ...

Την ίδια έχω και εγώ :):):)
 
Back
Top