Remington Team

Είναι ΑΠΟΛΥΤΟ δυστυχώς.
1187 Premier light contour έχω και εγώ.
Το θέμα είναι πότε θα σου τύχει.
Τα γράφω για να υπάρχουν και εύχομαι να μην συμβούν στην δική σου ...

1. Η κάνη δεν έχει ασφάλεια και περιστρέφεται κατά τον διαμήκη άξονά της. Αυτό μπορεί να έχει σαν αποτέλεσμα το σπάσιμο του εξολκέα.
2. Η αποθήκη φυσιγγίων είναι κολλημένη στην βάση. Κάποια στιγμή η κόλληση θα σπάσει και θα πάρεις το όπλο σε 2 κομμάτια.
3. Το Action Bar Sleeve μπορεί να σπάσει.
4. Το Interceptor Latch pin μπορεί να σπάσει ... δεν στο εύχομαι
5. Το Feed Latch είναι 100% σίγουρο ότι κάποια στιγμή θα βγει από την θέση του γιατί είναι μαλακοειδώς προσαρμοσμένο.
6. Το Fore-End Support Assembly μπορεί να σπάσει.
7. Τα Piston Seals είδικά αν είναι σε 2 κομμάτια μπορεί να σπάσουν. Μετά τα έκαναν σε 1 κομμάτι.
8. Το Action Bar Assembly, κατά την τουφεκιά, πιέζει τα τοιχώματα της βάσης προς τα έξω και κινείται μέσα σε αυλάκια πολύ μικρού πάχους. Με την κόπωση του μετάλλου και ανάλογα το πάχος και την κατεργασία του μετάλλου σε αυτό το σημείο (αυλάκια) πιθανών κάποια στιγμή να σπάσει η βάση στο σημείο ακριβώς των αυλακιών. Όλες οι βάσεις σπάνε σε αυτό το σημείο. 1 της δικιά μου 1187, 1 του ξαδέρφου μου 1100, και αρκετές άλλες όπως με διαβεβαίωσε οπλουργός ο οποίος ξέρει τι του γίνεται και προς τιμήν του. Δεν θα αναφέρω το όνομά του.

Καλή τύχη.
Aυτη η πολυ αναλυτικη και μελετημενη παρουσιαση απο ζωσα εμπειρια ομολογω με προβληματισε ιδιαιτερα και θα αναθεωρησω καθε ενδιαφερον για την αγορα αυτου του οπλου ως μεταχειρισμενου παρολο που εχω και μια κανη οπως εχω αναφερθει στο σπιτι.Αποφασιζω λοιπον να μην προβω στην αγορα και διαθετω την κανη των 66cm σε οποιο συναδελφο ηδη εχει το οπλο αυτο και θελει να εχει ακομα και μια των 66cm.Θα προσανατολισθω σε ενα νεο ενδιαφερον που εχει να κανει με την fabarm.Θα αναφερθω στο αντιστοιχο FABARM TEAM.
 
Την 11-87 δεν την εχω δει απο κοντα, αλλα ξερω ατομα με 1100 που τις εχουν πολλα χρονια με παρα πολλα φυσιγγια στη πλατη και το μονο που εχουν αλλαξει ειναι το oring, η δικη μου ειναι πιο καινουριο μοντελο η 1100 G3 του 2010 για την ακριβεια.
Στα 4 χρονια που την εχω και εχοντας ριξει πολλα φυσιγγια δεν εχει βγαλει το παραμικρο προβλημα, μονο το λαστιχακι εχω αλλαξει κι εγω, εχω ριξει χωρις προβλημα απο 24 μεχρι 50γρ αλλα προτιμω πλεον να ριχνω μεχρι 36γρ.
Επειδη εσπασαν καποια οπλα δεν σημαινει οτι θα σπασουν ολα...σε ολες τις εταιρειες εχουν συμβει τετοια περιεργα...τωρα οσο για τις κανες των Remington παντου λενε οτι υπερεχουν βλητικα.
 
Όλες οι καραμπινες παιδιά βγάζουν προβλήματα εκτός απο λιγες μπερετες και ακομη λιγότερες μπενελι από εκεί και πέρα δεν αγοράζεις πάντα με αυτό το κριτήριο όπλο είναι και το θέμα γούστου και το τι έχεις ακούσει κτλ οπως και με τα αυτοκίνητα αν αγοραζαμε οτι δε χαλάει θα ειχαμε μονο γιαπωνεζικα και καποια χιουνται και δεν θα ειχαμε κάνει τους γερμανους και τους γάλλους πλουσιότερους και τους Ιταλούς που ηδη τους τα ακουμπάμε με τα κυνηγετικά .Το κάθε όπλο εχει την ομορφιά του και αν το συντηρείς σωστά και ρίχνεις και σωστα πυρομαχικά δεν βγαζει εύκολα ζημίες ή θα ειναι λίγες εκτός από φαμπαρμ και κοσμι με ολες τις άλλες εχω κυνηγετικες στιγμες με αυτες δεν έτυχε ειχα ρεμ 1100 αγορασμενη απο φιλο που τη ειχε ξεσκίσει κυριλεκτικα και δεν ειχε κανενα θεμα οπως και φιλος που εχουμε μεγαλωσει μαζι εχει 1100 απο το 82 ρολοι και πηρε την105 για αλλαγή και την εχει.παει 4φορες στον οπλουργο αλλά τη γουσταρει και αυτη παίρνει όχι την 1100
 
Υπερτερούν βλητικα αλλά με τι φυσίγγια θα ρωτήσω εγώ που ψάχνομαι και είμαι περίεργος ενοω 28 30 32 33 34 35 36 38 42 η με ολα γιατί οταν ριξεις απο 32 και κατω δενν υπερτερεί με τιποτα για τα παραπανω συζηταμε η μπραουνιγκ 2000 πού εχω με 18.5 αυλο αχρωμιωτη ειναι καλυτερη βλητικα για μενα και με λιγοτερα προβληματα λογω χρησης απλα επιβαλει συχνο καθαρισμα .
 
τωρα οσο για τις κανες των Remington παντου λενε οτι υπερεχουν βλητικα.
Φίλε Αλέξανδρε μεγαλύτερος Remington-άκιας από εμένα δεν υπάρχει.
Είναι μια πολύ μεγάλη κουβέντα η βλητική υπεροχή μιας κάνης η οποία έχει αρχή αλλά δεν έχει τέλος.

Εγώ το έχω ξαναπεί έχω δοκιμάσει φυσίγγια Νο4 remington express 35,5 gr με την 1187 και την Μ2 με full choke μαμά και στα 2 όπλα και ΔΕΝ έχω δει καμιά βλητική υπεροχή.
Όποιος έχει δει πράττει ανάλογα.

Κρίμα που δεν τράβηξα μια φωτό από τις 2 κατανομές για να μου πείτε ποιά ανηκει στην rem και ποιά στην m2.
 
Στα τόσα χρόνια που κυνηγώ έχω αλλάξει τουλάχιστον 30οπλα από όλες τις μάρκες .Το συμπέρασμα μου είναι ότι μια καλή κανη την αχρηστεύει ένα μέτριο φυσιγγι,και μια μέτρια κανη ένα καλό φυσιγγι την απογειώνει.
 
Φίλε Αλέξανδρε μεγαλύτερος Remington-άκιας από εμένα δεν υπάρχει.
Είναι μια πολύ μεγάλη κουβέντα η βλητική υπεροχή μιας κάνης η οποία έχει αρχή αλλά δεν έχει τέλος.

Εγώ το έχω ξαναπεί έχω δοκιμάσει φυσίγγια Νο4 remington express 35,5 gr με την 1187 και την Μ2 με full choke μαμά και στα 2 όπλα και ΔΕΝ έχω δει καμιά βλητική υπεροχή.
Όποιος έχει δει πράττει ανάλογα.

Κρίμα που δεν τράβηξα μια φωτό από τις 2 κατανομές για να μου πείτε ποιά ανηκει στην rem και ποιά στην m2.
Δεν ειναι μονο η αποτυπωση στον πινακα αλλα και η φονικοτητα στο θηραμα.Ξερουμε κανες που βγαζουν ωραιες εικονες στο πινακα αλλα οταν παμε στο κυνηγι λεμε δεν τρυπανε.Γιατι;Επομενως εγω τουλαχιστον απο τις αναφορες που εχω απο 2 φιλικες μου παρεες γουρουναδων στα συνορα του Εβρου μου καταθετουν οτι το τρυπημα που κανει η Remington δεν το εχουν τα αλλα τουφεκια στην παρεα τους.Τωρα εχουν μια 11-87 και 2 versa max.Αυτους τους εχουν παντα στα περασματα.Καταθεσεις δια ζωσης .Τι να πω.
 
Στα τόσα χρόνια που κυνηγώ έχω αλλάξει τουλάχιστον 30οπλα από όλες τις μάρκες .Το συμπέρασμα μου είναι ότι μια καλή κανη την αχρηστεύει ένα μέτριο φυσιγγι,και μια μέτρια κανη ένα καλό φυσιγγι την απογειώνει.
Ηλία εγώ πιστεύω ότι ένα καλό φυσίγγι παραμένει καλό σε όλα τα όπλα.
Ένα μάπα φυσίγγι παραμένει μάπα με ότι κάνη και να το ρίξεις.
Ο καθένας κάνει τις δοκιμές του και επιλέγει το καλύτερο γι αυτόν.
Οι εποχές πάντως που είχα 30 διαφορετικές μάρκες φυσιγγιών στην ντουλάπα μου έχουν περάσει ανεπιστρεπτί.
Τώρα έχω ακόμη φυσίγγια από τις εποχές εκείνες και περιμένω γάμους να τα ρίξω. :) :) :)
 
Βασιλη εχω κανει δοκιμες με διαφορα οπλα φιλων και με διαφορα φυσιγγια, συνηθως ομως 34 και 36 γραμ, δεν ειναι μονο η συγκεντρωση το θεμα αλλα και η δυναμη, ειχε και σε συγκεντρωση διαφορα αλλα μεγαλη διαφορα υπηρχε στη δυναμη.
Μια καλη κανη κατα τη γνωμη μου δεν διαλεγει φυσιγγια, τα παει ολα καλα αλλα μερικα τα παει ακομα καλυτερα, το ιδιο μου λεει και ενας θειος μου για μια astrolux που εχει, δεν διαλεγε ποτε φυσιγγια αλλα η crio διαλεγει.
 
απο 2 φιλικες μου παρεες γουρουναδων στα συνορα του Εβρου μου καταθετουν οτι το τρυπημα που κανει η Remington δεν το εχουν τα αλλα τουφεκια στην παρεα τους
Μ@λ@κίες λένε, αλλά θέλει πολύ γράψιμο για να σου εξηγήσω το γιατί. :) :)

Διάβασε το thread μονόβολα δράμια.
 
Προσπαθήστε να καταλάβετε ένα πολύ απλό πράγμα.
Αν η ταχύτητα στομίου είναι η ίδια και τα σκάγια ίδια και σκληρά, χωρίς δηλαδή σημαντικές παραμορφώσεις ... με πιθανή υποβοήθηση με buffer κτλ, η διάτρηση θα είναι η ίδια ...

Δεν σκοτώνει πάντα η διάτρηση.
Πολλές φορές είναι λόγος για χαμένα θηράματα.
Υψηλή διάτρηση = υψηλές ταχύτητες + σκληρά σκάγια + βαριά σκάγια (βολφραμίου κτλ).

Όποιος έχει κάνει δοκιμές με το ίδιο ιδιογωμομένο φυσίγγι με 2 διαφορετικές κάνες ας γράψει τις διαφορές στις αρχικές ταχύτητες που μέτρησε και τις διαφορές στην διάτρηση.

Ίσως και να αλλάξω γνώμη αν δω νούμερα.

Έχω σταματήσει να πιστεύω γνωστούς και άγνωστους, αν από πίσω δεν υπάρχουν πραγματικές δοκιμές και μετρήσεις (έστω και ερασιτεχνικές).
 
Φίλοι Μπενελλάκιδες υπαρχουμε και εμεις που κυνηγάμε με τα μαμα τσόκ αξιοπρεπέστατα χωρις να αναγκαζόμαστε να δωσουμε ταρίφα κατοσταρικάκι για aftermarket τσόκ.
#Τίνακάνουμετώρα.
#My_Remishootgun_is better_than_yours
.yel..yel..yel.hippo
Όταν θα ψάχνεις σύρμα πένσα και κατσαβίδι στο τερέν για να κάνεις τον ματρακά σου να δουλέψει εμείς με τα Benelli θα κυνηγάμε ανενόχλητα μείον ένα κατοσταρικάκι στην τσέπη! :cool:
 
Δεν ειναι μονο η αποτυπωση στον πινακα αλλα και η φονικοτητα στο θηραμα.Ξερουμε κανες που βγαζουν ωραιες εικονες στο πινακα αλλα οταν παμε στο κυνηγι λεμε δεν τρυπανε.Γιατι;Επομενως εγω τουλαχιστον απο τις αναφορες που εχω απο 2 φιλικες μου παρεες γουρουναδων στα συνορα του Εβρου μου καταθετουν οτι το τρυπημα που κανει η Remington δεν το εχουν τα αλλα τουφεκια στην παρεα τους.Τωρα εχουν μια 11-87 και 2 versa max.Αυτους τους εχουν παντα στα περασματα.Καταθεσεις δια ζωσης .Τι να πω.
Αφού την γουστάρεις, πάρτην και μην το ψάχνεις, γιατί μετά θα το κουβαλάς μια ζωή, ότι δεν πήρες το όπλο που ήθελες. Στο κάτω κάτω, τα όπλα είναι εργαλεία στα χέρια μας. Αν βγάλουν και κάποια βλάβη, καλά να είμαστε και βλέπουμε. Μην ψάχνεις για αθάνατο όπλο.
 
Αφού την γουστάρεις, πάρτην και μην το ψάχνεις, γιατί μετά θα το κουβαλάς μια ζωή, ότι δεν πήρες το όπλο που ήθελες. Στο κάτω κάτω, τα όπλα είναι εργαλεία στα χέρια μας. Αν βγάλουν και κάποια βλάβη, καλά να είμαστε και βλέπουμε. Μην ψάχνεις για αθάνατο όπλο.
Εαν ηταν να ψαξω για αθανατο οπλο θα το ειχα απο το 1978 που εβγαλα την 1η αδεια κυνηγιου καθως στη συνεχεια μεχρι σημερα αγορασα και δοκιμασα -κυνηγησα σχεδον οπλα ολων των εταιριων.Τωρα στην ηλικια μου δεν θα ελεγα οτι με αφορα το αθανατο αλλα το ποσο περισσοτερο ευχαριστηση και κεφι μπορει να μου κανει μια επιλογη μου.Αλλα μην κανω μια επιλογη και με φαει το αγχος θα σπασει τωρα κατι ,αντε πηγαμε καλα.Αν και αβανταρω στην 302 που εχω ως υποστηρικτης σε μια αναποδια αλλα θα κουβαλαμε παντα δυο οπλα κοντα;Οι σκεψεις και οι λογισμοι ειναι σαν το σαρακι που τρωνε το μυαλο και την ψυχη σου και δεν εχω το κουραγιο πια για τετοια.
 
Εαν ηταν να ψαξω για αθανατο οπλο θα το ειχα απο το 1978 που εβγαλα την 1η αδεια κυνηγιου καθως στη συνεχεια μεχρι σημερα αγορασα και δοκιμασα -κυνηγησα σχεδον οπλα ολων των εταιριων.Τωρα στην ηλικια μου δεν θα ελεγα οτι με αφορα το αθανατο αλλα το ποσο περισσοτερο ευχαριστηση και κεφι μπορει να μου κανει μια επιλογη μου.Αλλα μην κανω μια επιλογη και με φαει το αγχος θα σπασει τωρα κατι ,αντε πηγαμε καλα.Αν και αβανταρω στην 302 που εχω ως υποστηρικτης σε μια αναποδια αλλα θα κουβαλαμε παντα δυο οπλα κοντα;Οι σκεψεις και οι λογισμοι ειναι σαν το σαρακι που τρωνε το μυαλο και την ψυχη σου και δεν εχω το κουραγιο πια για τετοια.
Όπως νομίζεις φίλε PITER. Και να μου συμβεί μια βλάβη σε ένα κυνήγι, όπως συνέβη στο φίλο gvp9000 και να χάσω το κυνήγι, δεν λέει τίποτα. Έχω κάνει χιλιάδες κυνήγια που έχω ευχαριστηθεί. Αμελητέο το ποσοστό. Φιλοσόφισέ το λίγο. Εδώ μας συμβαίνουν άλλα κι άλλα. Όπως και να'χει εύχομαι καλή επιτυχία σε όποια επιλογή κάνεις και να ευχαριστηθείς όποιο όπλο αγοράσεις. Ούτως ή άλλως μόνο αυτό μετράει.
 
Όταν θα ψάχνεις σύρμα πένσα και κατσαβίδι στο τερέν για να κάνεις τον ματρακά σου να δουλέψει εμείς με τα Benelli θα κυνηγάμε ανενόχλητα μείον ένα κατοσταρικάκι στην τσέπη! :cool:
Ο ματρακας μου με το μαμά τριάρι σβήνει το θήραμα εκεί που όταν επωμιζεις σου φωνάζει ο δίπλα " μη είναι ψηλομενα "
Όσοι είχαν benelli δίπλα σε έναν φίλο στην Εσθονία στις χήνες, έμειναν χωρίς το κατοσταρικακι και με τα χέρια στις τσέπες μιας και όπλο εκεί πάνω δεν σήκωναν.
:)
 
Παιδιά μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως συμβαδίζουν ταχύτητα και κατανομή αφού το ένα είναι εχθρός του άλλου.Καποτε ήμουν ιδιογομοτης με καλά αποτελέσματα μπορώ να πω γιατί όλοι οι φίλοι μου γύρευαν να τους σεταρω. Ένα φιλαράκι ο Κώστας με ειχε φάει να του σεταρω c7 με αμερικάνικα καψυλια winchester και με ένα συγκεντρωτηρα που δεν θυμάμαι,εγώ την γέμιζα1,75 το ανώτερο και αφού του είχα φτιάξει 4 κουτιά, μου λέει φιλαράκι το ίδιο σετ απ με 1,85 θέλω αντρικές ντουφεκιες, μην τα πολυλογώ ντουφεκιες κανόνι αλλά κατανομή χάλια. Δεν αντιλέγω υπάρχουν κανες με μεγαλύτερη διάτρηση θα χάσουν όμως κάπου αλλού, και μην μου πείτε για ένα θήραμα που το πήρα στα 50 μέτρα ότι θα το παίρνω συνεχεία γιατί σίγουρα θα έχουν χαθεί πολλαπλάσια στα ενδιάμεσα μετρα λόγω κατανομής
 
Back
Top