υπερυψωμένη ρίγα ή όχι

Στο τέλος όμως μετράει πάντα το αποτέλεσμα.

Προς όλους και όχι μόνο προς εσένα αν και off topic
---------
Δεν διαφωνώ επί της αρχής.
Ζούμε όμως στην χώρα της αρπαχτής και του ότι δηλώσεις, είσαι.

Και ο "δάσκαλος" και ο "κοντακάς" μπορεί να είναι ημίμετρα.
Αν ο δάσκαλος και ο κοντακάς είναι μέτριοι θα σου φύγει ένας σκασμός χρήματα για το μέτριο το οποίο ήδη κατέχω.
Αν δε ο "δάσκαλος" είναι σαν αυτόν που είχα που δεν μπορούσε να σταυρώσει πέρδικα άστο καλύτερα :) :)
Φυσικά υπάρχουν και διαμάντια.

Ας μιλήσουμε καθαρά λοιπόν αν επιτρέπεται από την διαχείριση.

1. Ωραία είμαι υποψήφιος, πρότεινετέ μου τον καλύτερο δάσκαλο και τον καλύτερο κοντακά και πόσα χρήματα θα μου πάρει κατά μέσο όρο ο καθένας τους για να μου φτιάξει ένα κοντάκι στα μέτρα μου.
Το ξύλο εκτός τιμής.
Για να ξέρουμε τι μας γίνεται και πόσο θα κοστίσει.
Αν δεν θέλετε να προτείνετε έναν προτείνετε την καλύτερη τριάδα και τα διαπιστευτήριά τους.

2. Πρότεινετέ μου τους καλύτερους με try gun για να μου δώσουν τα μέτρα και τον κοντακά θα τον βρώ εγώ. Πόσο θα κοστίσει ; Ποιά τα διαπιστευτήριά τους;

3. Από το άσπρο μέχρι το μαύρο υπάρχουν πολλές αποχρώσεις του γκρί.
Οι περισσότεροι αγοράζουν ένα όπλο και δεν ξέρουν ούτε καν βασικές διαστάσεις κοντακιού.
Όσοι λοιπόν κατέχουν το θέμα fit όπλου γιατί δεν γράφουν εδώ στο site κάποιες βασικές μετρήσεις που μπορεί να κάνει ο καθένας μας για να βοηθήσουν κόσμο κατά την επιλογή του όπλου ;

Τροφή για σκέψη ... και πάσα βοήθεια δεκτή.
Το ότι είμαστε χύμα σε όλα δεν χωρά αμφισβήτηση.Αποκταμε αυτοκίνητο δίπλωμα οδήγησης καί μετά μαθαίνουμε να οδηγάμε
Αποκτάμε όπλο χωρίς να έχουμε τουφεκισει ποτέ.Αποτελεσμα να έχουν περάσει από την κατοχή μας καμία 15ρια όπλα καί νά τα έχουμε βγάλει ολα άχρηστα , επειδή δεν μπορούμε να σταυρωσουμε θήραμα η δισκάκι.Ο δάσκαλος θα σε βοηθήσει να αγοράσεις το όπλο με το κατάλληλο κοντάκι για εσένα καί νά τό φτιάξεις αν δεν το βρεις.
 
Το ότι είμαστε χύμα σε όλα δεν χωρά αμφισβήτηση.Αποκταμε αυτοκίνητο δίπλωμα οδήγησης καί μετά μαθαίνουμε να οδηγάμε
Αποκτάμε όπλο χωρίς να έχουμε τουφεκισει ποτέ.Αποτελεσμα να έχουν περάσει από την κατοχή μας καμία 15ρια όπλα καί νά τα έχουμε βγάλει ολα άχρηστα , επειδή δεν μπορούμε να σταυρωσουμε θήραμα η δισκάκι.Ο δάσκαλος θα σε βοηθήσει να αγοράσεις το όπλο με το κατάλληλο κοντάκι για εσένα καί νά τό φτιάξεις αν δεν το βρεις.
Υπάρχουν κάποια βιντεάκια που έχει φτιάξει ο Μπάμπης ο Αιγινίτης τα οποία μπορούν να βοηθήσουν στην θεωρία αλλά άμα δεν σε δεί πως ρίχνεις και που.
 
Αυτός έχει try gun ?

Κοντακά ποιόν θα πρότεινες ?
Αυτός έχει try gun ?

Κοντακά ποιόν θα πρότεινες ?
Έχει την Ελληνική σχολή κυνηγετικής σκοποβολής αν πραγματικά θέλεις να λύσεις κάποιες απορίες σου και για κοντακα ίσως μπορεί να σε βοηθήσει.
 
Στη holand and holand στην Αγγλία κλείσε ραντεβού κκαι πήγαινε για μέτρα είναι εφικτό αρκεί να έχεις χρήμα που από άνθρωπο που έχει πάει δεν κοστίζει και πολύ αλλά θα πάρεις τα μετρά σου σε χαρτι τώρα ποιος θα σου φτιάξει κουτάκι αλλο θεμα γιατί εκεί θέλει πολύ χοντρες τσέπες
 
Μηπως πρέπει να πάμε στο ανάλογο τοπικ γιατί αυτην την "ρίγα"την κοντακιάσαμε?

Άρη ίσως δεν είναι τυχαίο αυτό!
Αναρωτιέμαι αν έχει τον ίδιο ρόλο η ρίγα όταν το κοντάκι είναι σωστό και όταν δεν είναι.
 
Και για τον παραπανω συναδελφο εχει δικιο εγραψα οπλουργο αλλα ο συγκεκριμενος ηταν απο τους λιγους που εφτιαχνε κοντακια και παπιες καινουρια εκτος οτι ηταν πολυ καλος οπλουργος και με γνωσεις για τουλαχιστον να κανει 6-7 διαφορετικες βααφες οπλων. .οχι μπλουμ αλλα φυγαμε απο το θεμα σορυ
 
Στη holand and holand στην Αγγλία κλείσε ραντεβού κκαι πήγαινε για μέτρα είναι εφικτό αρκεί να έχεις χρήμα που από άνθρωπο που έχει πάει δεν κοστίζει και πολύ αλλά θα πάρεις τα μετρά σου σε χαρτι τώρα ποιος θα σου φτιάξει κουτάκι αλλο θεμα γιατί εκεί θέλει πολύ χοντρες τσέπες
Θα προτιμούσα λίγο πιο κοντά ... :)
 
Θα θέσω ένα ερώτημα από περιέργεια εφόσον είναι άχρηστη η ριγα γιατί εχουν όλα τα όπλα αφήνω εξω τα σκοπευτικα λογω αλλεπάλληλων βολών και μεγάλης θερμοκρασίας για να μην επηρεάζει το πεδιο γιατί όλα τα κυνηγετικά εκτος τα σλαγκ εχουν Ρίγα θυσιάζουν βάρος τσάμπα πιυ υπάρχει και τόσος ανταγωνισμός σε αυτό το θέμα για τη μόστρα γιατί κάνη με ριγα είναι όπως και να το κάνουμε πιο όμορφη γιατί εγω πιστευω οτι ειδικα στις μακρινες τουφεκιές ειναι σημαντικη η Ρίγα και για μενα που είμαι ψηλός με διευκολύνει καλυτερα η υπερυψωμένη οπως τιης super sport beneli ένα από τα όπλα μου .
 
Θα θέσω ένα ερώτημα από περιέργεια εφόσον είναι άχρηστη η ριγα γιατί εχουν όλα τα όπλα αφήνω εξω τα σκοπευτικα λογω αλλεπάλληλων βολών και μεγάλης θερμοκρασίας για να μην επηρεάζει το πεδιο γιατί όλα τα κυνηγετικά εκτος τα σλαγκ εχουν Ρίγα θυσιάζουν βάρος τσάμπα πιυ υπάρχει και τόσος ανταγωνισμός σε αυτό το θέμα για τη μόστρα γιατί κάνη με ριγα είναι όπως και να το κάνουμε πιο όμορφη γιατί εγω πιστευω οτι ειδικα στις μακρινες τουφεκιές ειναι σημαντικη η Ρίγα και για μενα που είμαι ψηλός με διευκολύνει καλυτερα η υπερυψωμένη οπως τιης super sport beneli ένα από τα όπλα μου .
Είναι καθαρά θέμα οπτικής του όπλου, καθαρά θέμα μάρκετινγκ η ριγα, πολυ σπάνια θα αγόραζε κάποιος όπλο χωρίς ριγα, σκοπευτικα όμως πολυ λίγο βοηθάει, αυτή είναι η γνώμη μου φυσικά , όποιος εκπαιδευτεί να εστιάζει αποκλειστικά κ μόνο στον στόχο δεν χρειάζεται ουτε ριγα ουτε στόχαστρο
 
Υπάρχουν κάποια βιντεάκια που έχει φτιάξει ο Μπάμπης ο Αιγινίτης τα οποία μπορούν να βοηθήσουν στην θεωρία αλλά άμα δεν σε δεί πως ρίχνεις και που.
Η απορία μου είναι ποιός έχει try gun στην Ελλάδα να πάμε σε ένα σκοπευτήριο να πάρουμε μέτρα, να μου τα δώσει και πόσο θα κοστίσει.
Το αν τελικά θα φτιάξω το κοντάκι και πότε δεν μπορώ να το πω από τώρα.
Έτσι λοιπόν πετυχαίνω 3 πράγματα.
1. Έχω τα μέτρα του κοντακιού για μελλοντική κατασκευή.
2. Επαληθεύω ότι όσα έχω διαβάσει και πιστεύω είναι ορθά ή βρίσκω τα λάθη μου και
3. Μετράω τα όπλα μου και βεβαιώνομαι για τα σωστά μέτρα τους.

Ζητάω πολλά ;;;
 
Θα συμφωνήσω Δημήτρη αλλά δεν μπορούμε να το πουμε απόλυτα γιατί αν κανεις μια τουφέκια σε μια τσίχλα 50 μέτρα απο πίσω η ροαγιαλ 50 μέτρα ύψος Ίσως ασυναίσθητα χωρίς να το καταλαβαινεις χρημοποιεις τη Ρίγα λογω απόστασης μεγάλης και μικρού στόχου για να γίνεις πιο ακριβής στη βολή σου
 
Δεν νομιζω ότι έχει καποιος όπλο με μετροληπτικο κοντακι η δεν έχω ακούσει τουλάχιστον
Φοβάμαι τα αεροπλάνα γιατί έχω δει όλα τα MayDay :) :)

Εκεί να δείτε λάθη από experts και επαγγελματίες !!!
England no !!!

Μάλλον θα μείνω με το ίδιο κοντάκι ...
 
Δεν νομιζω ότι έχει καποιος όπλο με μετροληπτικο κοντακι η δεν έχω ακούσει τουλάχιστον
Υπάρχει.Aυτογεμές reminghton με μηχανισμό ίδιο με το try gun της Holand n Holand.Eβαλα και εγώ λίγο το χεράκι μου για να γίνει.
 
Φίλε αν το χει άνθρωπος που το χρησιμοποιεί για αυτούς. Τους λόγους που συζητάμε και δεν το εχει για τη παρτη του αν θες μας τον αναφέρεις μόνο χρήσιμο θα είναι για ολους πιστεύω
 
Φίλε αν το χει άνθρωπος που το χρησιμοποιεί για αυτούς. Τους λόγους που συζητάμε και δεν το εχει για τη παρτη του αν θες μας τον αναφέρεις μόνο χρήσιμο θα είναι για ολους πιστεύω
Λες να σωθεί ο κοσμάκης από ένα μετροληπτικό????
Αυτό είναι το όπλο.

 
Back
Top