υπερυψωμένη ρίγα ή όχι

Θα την βρώ την άκρη ...

Αδικα έψαχνε!​


Ένας τρελός προσπαθεί να βρει την άκρη ενός κουβαριού, τότε ένας άλλος τρελός του λέει:
- Αδικα ψάχνεις έκοψα την άκρη της προολίγου. .big smile.



(Δεν υπάρχει σωτηρία με τα κοντάκια).;)
 

Αδικα έψαχνε!​


Ένας τρελός προσπαθεί να βρει την άκρη ενός κουβαριού, τότε ένας άλλος τρελός του λέει:
- Αδικα ψάχνεις έκοψα την άκρη της προολίγου. .big smile.



(Δεν υπάρχει σωτηρία με τα κοντάκια).;)
Κ όμως υπάρχει φιλε, απλώς θέλει καποια χρόνια δοκιμών, τελικα το μαγικό κοντακι θα ξεκαθαρίσει στο τέλειο σχήμα του
 
Κ όμως υπάρχει φιλε, απλώς θέλει καποια χρόνια δοκιμών, τελικα το μαγικό κοντακι θα ξεκαθαρίσει στο τέλειο σχήμα του
Ακόμα την ψάχνω αυτην την γ@μημένη την άκρη ...Λεν να φτιαξω ένα ακόμα τώρα?ή μετά τηνκαραντίνα που θα πέσω 3-4 κιλά?? ;)
χειμώνα ή καλοκαίρι?;)Αστο σου λέω...
 
Κ όμως υπάρχει φιλε, απλώς θέλει καποια χρόνια δοκιμών, τελικα το μαγικό κοντακι θα ξεκαθαρίσει στο τέλειο σχήμα του
Τότε ακριβώς θα πουλήσεις το όπλο και πάλι από την αρχή.
Κουβάρι δίχως άκρη.
 
:) :) :)

Μάλλον θα το πάω το ταξιδάκι αν με βγάλει ο δρόμος. :)
Αυτόν τον γεράκο πολύ τον συμπάθησα.
Και θα μου βγεί μάλλον φθηνότερα από Ελλάδα ...


Άσε που μπορεί να τουφεκίσω και κανένα Αγγλιδάκι ;)
Εδώ ο λύκος ..εκει τα πατήματα ...στα πατήματα πάς εσύ??:)
 
Ακόμα την ψάχνω αυτην την γ@μημένη την άκρη ...Λεν να φτιαξω ένα ακόμα τώρα?ή μετά την καραντίνα που θα πέσω 3-4 κιλά?? ;)
χειμώνα ή καλοκαίρι?;)Αστο σου λέω...
Γιατί δεν κυνηγάς με το μετροληπτικό.
Θα σου βγεί πιο φθηνά να φτιάξεις και εσύ ένα.
Θα βάλεις και σέρβο πάνω με προεπιλεγμένες αναλογικές ρυθμίσεις και θα πατάς πλήκτρα.
Πχ βάρος 75 κιλά, κατανάλωση 1 κιλού προβατίνα, κτλ και θα ρυθμίζει μόνο του.

:)
 
:) :) :)

Μάλλον θα το πάω το ταξιδάκι αν με βγάλει ο δρόμος. :)
Αυτόν τον γεράκο πολύ τον συμπάθησα.
Και θα μου βγεί μάλλον φθηνότερα από Ελλάδα ...


Άσε που μπορεί να τουφεκίσω και κανένα Αγγλιδάκι ;)
Ωραίο κι αυτό . Το μετροληπτικό της Holland & Holland είναι Browning. .think.
 
Αληθινή ιστορία.
Κάποτε ένας φίλος πήγε στη H&H για να κάνει ένα δώρο στον εαυτό του.
Αφού τον υποδέχθηκε κάποιος του εργοστασίου και μετά τη σχετική ξενάγηση, τον πήγε στο χώρο όπου θα του έπαιρναν μέτρα και ένας γεράκος, μεταξύ 90 και ...τάφου, έκανε τα σχετικά.
Αφού τελείωσαν και τα συμφώνησαν όλα τον ενημέρωσαν ότι το όπλο του θα είναι έτοιμο σε 3 χρόνια.
Μα θα ζει μέχρι τότε ο παπούς; ρώτησε ο φίλος.
Πρώτη φορά έχω δει φλεγματικό και υπερόπτη Άγγλο να γελάει, μου είπε ο φίλος.
 
Περί ρίγας ξανά.
Έχω κυνηγήσει με όπλα χωρίς ρίγα.
Ακόμα και με όπλο χωρίς στόχαστρο.
Το στόχαστρο είτε υπάρχει είτε δεν υπάρχει δεν είναι σοβαρό θέμα.
Ίσως να είναι σε μεγάλες αποστάσεις, μικρούς στόχους και συγκεκριμένες τεχνικές σκόπευσης.
Δεν έχω δει κάποιον πάντως να αγοράζει όπλο και να αφαιρεί αμέσως το στόχαστρο.

Η ρίγα όμως είναι. Μου αποσπούσε την προσοχή η έλλειψή της.
Δεν υπάρχει αυτό το ομοιογενές υπόβαθρο μπροστά στα μάτια σου.
Αν δε, το όπλο δεν σου έρχεται πλήρως είναι απαραίτητη για την ευθυγράμμιση.
Δεξιός, δεξί κυρίαρχο μάτι, διόφθαλμη σκόπευση πάντα, εστίαση φυσικά στον στόχο, κάτι όμως πάλι δεν μου άρεσε ...
Ίσως και ψυχολογικά :)
Αδιάφορο το υπερυψωμένη ή όχι, πλατιά ή στενή. Αυτό είναι θέμα προσωπικής επιλογής.

Περί κοντακίων
Όποιος έχει σχετικά σταθερή επώμιση με πληροφορίες που μπορεί να βρεί σε ξένα site μπορεί να φέρει το κοντάκι του σε μεγάλο βαθμό με σετ αλλαγής κλίσεων, μήκη κοντακίων, επιθέματα κτλ
Προσωπικά πήρα και την γνώμη φίλου μου πρώην πανελλήνιου πρωταθλητή σε αγώνισμα σκοποβολής.
Δεν μου είπε κάτι που δεν ήξερα ήδη.
Δεν υπάρχει άσπρο μαύρο στο κοντάκι.
Υπάρχουν και αποχρώσεις.
Ένας κυνηγός με ένα κοντάκι που του έρχεται κατά πχ 80% μπορεί να κάνει θαύματα.
Ένας κυνηγός που δεν δίνει καμία σημασία στο κοντάκι του όπλου που αγοράζει είναι άξιος της μοίρας του.
Αυτή είναι η άποψή μου.

ps
Δεν πιστεύω να πίστεψε κανένας ότι θα πάω Αγγλία για να μου πάρουν μέτρα :)
 
Ή αλήθεια είναι ότι τη ριγα και το στόχαστρο όταν σηκώσεις το όπλο ενώ κοιτάζεις ένα κινούμενο στόχο τα βλέπεις με την περιφερειακή όραση αλλά δε θα ήθελα να μην υπήρχε καθόλου. Μια απλή ριγα κάνει για το κυνήγι μια χαρά.
Το κοντακι είναι άλλο θέμα. Άλλοι πιστεύουν ότι θα προσαρμοστούν επάνω και άλλοι ότι πρέπει να το φέρουν με ακρίβεια χιλιοστού. Γνώμη μου είναι πως πρέπει να έρθει όσο γίνεται πιο κοντά στα μέτρα μας. Αλλά και το απόλυτο είναι για τους απόλυτους και τόσο καλοί σκοπευτές που να χρειάζεται απόλυτο κοντακι είναι λίγοι.
Υπάρχουν βέβαια και άνθρωποι που δεν γνωρίζουν από όπλα αυτοί καλό είναι να απευθύνονται σε δάσκαλο να τα μάθουν σωστά από την αρχή. Για τους υπόλοιπους τα περισσότερα είναι γνωστά απλώς παρακολουθώντας ένα δάσκαλο τα εμπλουτίζεις.
 
Back
Top