υπερυψωμένη ρίγα ή όχι

Ο
Ακόμα την ψάχνω αυτην την γ@μημένη την άκρη ...Λεν να φτιαξω ένα ακόμα τώρα?ή μετά τηνκαραντίνα που θα πέσω 3-4 κιλά?? ;)
χειμώνα ή καλοκαίρι?;)Αστο σου λέω...
Όταν το κοντακι είναι τέλειο το αισθάνεσαι τέλειο φίλε
 
Είναι και ανάλογα τον σωματοτυπο. Σε κάποιους αρκούν οι φλαντζες.
Ουτε μια στο εκατομυριο να έρθει τέλεια κοντακι στον χειριστή με αλλαγή μιας φλατζας, ειναι σαν να φτιάχνεις αμάξι για αγώνες , κ να λες άλλαξα τους υαλοκαθαριστηρες κ ειμαι έτοιμος
 
Οι φλάντζες πάντως δίνουν ελάχιστη κλίση. Τι της έχουν τι δεν τις έχουν για μενα είναι το ίδιο. Πάλι σε κοντακα θα πάω για να έρθει το όπλο εκεί που θέλω
Ελάχιστη έως μηδενική η αλλαγή με τις φλατζες φιλε, αν δεν πεσει ρασπα δεν γίνεται τπτ
 
Είναι και ανάλογα τον σωματοτυπο.Σε κάποιους αρκούν οι φλαντζες.
Ευτυχώς, γιατί νόμιζα ότι είμαι ο μοναδικός με φυσιολογική σωματική διάπλαση ανάμεσα σε orcs (άρχοντας των δαχτυλιδιών) και στο ηθοποιό που υποδύονταν τον εφιάλτη στους 300. :) :) :)

ps
Μην βαράτε ... αστείο ήταν.
 
Περί ρίγας ξανά.
Έχω κυνηγήσει με όπλα χωρίς ρίγα.
Ακόμα και με όπλο χωρίς στόχαστρο.
Το στόχαστρο είτε υπάρχει είτε δεν υπάρχει δεν είναι σοβαρό θέμα.
Ίσως να είναι σε μεγάλες αποστάσεις, μικρούς στόχους και συγκεκριμένες τεχνικές σκόπευσης.
Δεν έχω δει κάποιον πάντως να αγοράζει όπλο και να αφαιρεί αμέσως το στόχαστρο.

Η ρίγα όμως είναι. Μου αποσπούσε την προσοχή η έλλειψή της.
Δεν υπάρχει αυτό το ομοιογενές υπόβαθρο μπροστά στα μάτια σου.
Αν δε, το όπλο δεν σου έρχεται πλήρως είναι απαραίτητη για την ευθυγράμμιση.
Δεξιός, δεξί κυρίαρχο μάτι, διόφθαλμη σκόπευση πάντα, εστίαση φυσικά στον στόχο, κάτι όμως πάλι δεν μου άρεσε ...
Ίσως και ψυχολογικά :)
Αδιάφορο το υπερυψωμένη ή όχι, πλατιά ή στενή. Αυτό είναι θέμα προσωπικής επιλογής.

Περί κοντακίων
Όποιος έχει σχετικά σταθερή επώμιση με πληροφορίες που μπορεί να βρεί σε ξένα site μπορεί να φέρει το κοντάκι του σε μεγάλο βαθμό με σετ αλλαγής κλίσεων, μήκη κοντακίων, επιθέματα κτλ
Προσωπικά πήρα και την γνώμη φίλου μου πρώην πανελλήνιου πρωταθλητή σε αγώνισμα σκοποβολής.
Δεν μου είπε κάτι που δεν ήξερα ήδη.
Δεν υπάρχει άσπρο μαύρο στο κοντάκι.
Υπάρχουν και αποχρώσεις.
Ένας κυνηγός με ένα κοντάκι που του έρχεται κατά πχ 80% μπορεί να κάνει θαύματα.
Ένας κυνηγός που δεν δίνει καμία σημασία στο κοντάκι του όπλου που αγοράζει είναι άξιος της μοίρας του.
Αυτή είναι η άποψή μου.

ps
Δεν πιστεύω να πίστεψε κανένας ότι θα πάω Αγγλία για να μου πάρουν μέτρα :)
Όσο σε διαβάζω τόσο σε συμπαθώ εσένα.
 
Είναι καθαρά θέμα οπτικής του όπλου, καθαρά θέμα μάρκετινγκ η ριγα, πολυ σπάνια θα αγόραζε κάποιος όπλο χωρίς ριγα, σκοπευτικα όμως πολυ λίγο βοηθάει, αυτή είναι η γνώμη μου φυσικά , όποιος εκπαιδευτεί να εστιάζει αποκλειστικά κ μόνο στον στόχο δεν χρειάζεται ουτε ριγα ουτε στόχαστρο
Στην είχα ξανακάνει την πάσα σε αντίστοιχο θέμα αλλά σφυριξες αδιάφορα. Ποιος λέει ότι δεν χρειάζεσαι ρίγα ή στόχαστρο; Η διόφθαλμη σκόπευση με επιλεκτική αγνόηση κάννης είναι η εύκολη λύση. Η διόφθαλμη με επίγνωση και διαχείριση κάννης είναι το "ιερό δισκοπότηρο" και παράλληλα το αγγουράκι. Έχω παίξει επανειλημμένα στο 96% με αγνόηση κάννης. Από εκεί και πάνω δεν τραβάει το θέμα. Για κυνήγι μια χαρά είναι το σύστημα αυτό, ειδικά αν έχεις λογικές απαιτήσεις. Αν τα θέλεις όλα όμως, ο δρόμος έχει ζόρια.
 
Πέρα από την εστίαση στον στόχο υπάρχει και η περιφερειακή όραση ... Μην την παραβλέπουμε καθόλου.
Όποιος νομίζει ότι μπορεί μόνο με την εστίαση στον στόχο και με τέλειο κοντάκι (το οποίο για μένα δεν υπάρχει σαν όρος) να έχει επιτυχίες ας κάνει ένα πείραμα.
Ας βάλει ένα καθρεφτάκι με σιλικόνη έτσι ώστε όταν σκοπεύει να κρύβει ρίγα και κάνη να αφαιρέσει το στόχαστρο και να ρίξει σε ζωντανό στόχο όχι σε σκοπευτήριο με γνωστές τροχιές.
Στο τέλος να κάνει απολογισμό και να μας πει αποτελέσματα αλλά και την αίσθηση.

Επαναλαμβάνω δεν κάνω τον έξυπνο αλλά αρχή μου είναι ότι "δεν υπάρχει "σωστός" τρόπος, υπάρχει μόνο επιδιωκόμενος στόχος" οπότε όλες οι ιδέες είναι δεκτές αλλά τεστάρονται για την απόδοσή τους.
Αλάνθαστες και ατεστάριστες θεωρίες χόρτασα να ακούω.
 
Περί "τέλειου" κοντακιού σε κυνηγό.
Απλά δεν υπάρχει.
Ο κυνηγός δεν αλλάζει κοντάκια ανάλογα με τα ρούχα που φορά. Αν κυνηγάω στους +40 υπό σκιά και τον χειμώνα πάω κυνήγι σε μέρος με -15 βαθμούς και είμαι ντυμένος σαν κρεμμύδι τι τέλειο κοντάκι να έχω με μια επιπρόθετη αύξηση του μήκους κοντακιού κατά 3-4 πόντους λόγω ρούχων ;
Δεύτερο παράδειγμα ... αν πάω στον παππού της Holland & Holland και στον αντίστοιχο παππού της Perazzi :) για να μου πάρουν μέτρα και τα συγκρίνω θα συμπίπτουν ;
Πόσες μοίρες και χιλιοστά πρέπει να διαφέρουν για να αποδεχθώ την απόκλιση ;
Θα βρώ τον μεσο όρο τους για να φτιάξω το τέλειο κοντάκι ; Μήπως πρέπει να πάω και σε τρίτο παππού ;

Δεν είμαι ειδικός στα μέτρα θα πω όμως τι κάνω εγώ για να δω πολύ γρήγορα αν με ένα όπλο είναι πιθανό να στέλνω τα σκάγια στον στόχο ή όχι.

Κάνω 2 απλά πράγματα.
1. Ντύνομαι με πάχος ρούχων όσο συνήθως φορώ στο κυνήγι.
Επωμίζω όπως συνήθως, με κλειστά μάτια μπροστά σε έναν τοίχο.
Ανοίγω τα μάτια και κοιτώ που βρίσκομαι πάνω στην ρίγα.
Αυτό γίνεται πολλές φορές 30-40 σε διαφορετικές κατακόρυφες γωνίες του όπλου και σε διαφορετικές στάσεις σώματος.
Αν το μάτι είναι στο 80-90% των περιπτώσεων στην θέση που πρέπει τελείωσα.
Ούτε μέτρα, ούτε γωνίες ούτε μαθηματικά ούτε διαφορικές εξισώσεις.
Το υπόλοιπο 10-20% θα αναλάβει το ανοιχτό μάτι και το νευρικό σύστημα να το διορθώσει αυτόματα :)

2. Χαρτόνι 1Χ1 σε κοντινή απόσταση 15-20μ. Σημαδεύω με σταθερό όπλο και ρίχνω 5-10 συνεχόμενες βολές. Βλέπω αν το όπλο ρίχνει κέντρο.

Αν τώρα συνεχίζει να σας τρώει ο κώλος σας κάντε ότι επιπλέον νομίζετε. Εμένα δεν με τρώει.!!!
 
Περί "τέλειου" κοντακιού σε κυνηγό.
Απλά δεν υπάρχει.
Ο κυνηγός δεν αλλάζει κοντάκια ανάλογα με τα ρούχα που φορά. Αν κυνηγάω στους +40 υπό σκιά και τον χειμώνα πάω κυνήγι σε μέρος με -15 βαθμούς και είμαι ντυμένος σαν κρεμμύδι τι τέλειο κοντάκι να έχω με μια επιπρόθετη αύξηση του μήκους κοντακιού κατά 3-4 πόντους λόγω ρούχων

Περί "τέλειου" κοντακιού σε κυνηγό.
Απλά δεν υπάρχει.
Ο κυνηγός δεν αλλάζει κοντάκια ανάλογα με τα ρούχα που φορά. Αν κυνηγάω στους +40 υπό σκιά και τον χειμώνα πάω κυνήγι σε μέρος με -15 βαθμούς και είμαι ντυμένος σαν κρεμμύδι τι τέλειο κοντάκι να έχω με μια επιπρόθετη αύξηση του μήκους κοντακιού κατά 3-4 πόντους λόγω ρούχων ;
Δεύτερο παράδειγμα ... αν πάω στον παππού της Holland & Holland και στον αντίστοιχο παππού της Perazzi :) για να μου πάρουν μέτρα και τα συγκρίνω θα συμπίπτουν ;
Πόσες μοίρες και χιλιοστά πρέπει να διαφέρουν για να αποδεχθώ την απόκλιση ;
Θα βρώ τον μεσο όρο τους για να φτιάξω το τέλειο κοντάκι ; Μήπως πρέπει να πάω και σε τρίτο παππού ;

Δεν είμαι ειδικός στα μέτρα θα πω όμως τι κάνω εγώ για να δω πολύ γρήγορα αν με ένα όπλο είναι πιθανό να στέλνω τα σκάγια στον στόχο ή όχι.

Κάνω 2 απλά πράγματα.
1. Ντύνομαι με πάχος ρούχων όσο συνήθως φορώ στο κυνήγι.
Επωμίζω όπως συνήθως, με κλειστά μάτια μπροστά σε έναν τοίχο.
Ανοίγω τα μάτια και κοιτώ που βρίσκομαι πάνω στην ρίγα.
Αυτό γίνεται πολλές φορές 30-40 σε διαφορετικές κατακόρυφες γωνίες του όπλου και σε διαφορετικές στάσεις σώματος.
Αν το μάτι είναι στο 80-90% των περιπτώσεων στην θέση που πρέπει τελείωσα.
Ούτε μέτρα, ούτε γωνίες ούτε μαθηματικά ούτε διαφορικές εξισώσεις.
Το υπόλοιπο 10-20% θα αναλάβει το ανοιχτό μάτι και το νευρικό σύστημα να το διορθώσει αυτόματα :)

2. Χαρτόνι 1Χ1 σε κοντινή απόσταση 15-20μ. Σημαδεύω με σταθερό όπλο και ρίχνω 5-10 συνεχόμενες βολές. Βλέπω αν το όπλο ρίχνει κέντρο.

Αν τώρα συνεχίζει να σας τρώει ο κώλος σας κάντε ότι επιπλέον νομίζετε. Εμένα δεν με τρώει.!!!
Η Αγγλική η Ιταλική και Ελληνική άποψη διαλέγεις και παιρνεις και τα γεροντακια στη σύνταξη
 
9 όπλα χωρίς υπεριψωμενη ριγα μέσα σε 23 χρόνια και ένα με που είναι και το τελευταίο.Αυτο που βλέπω σαν κυνηγός γιατί σκοπευτής ούτε καν,είναι ότι μέχρι τα 30 μέτρα δεν βλέπω τίποτα.Απο αυτά τα μέτρα και μετά χρειάζομαι ριγα και σκοπευτρο.Η υπερυψωμένη με βολεύει κάπως καλύτερα στο κούμπωμα πάνω στο ζυγωματικο και σε κυνήγια του τα φυσίγγια ξεκινάνε από 36 γρ και πάνω.
*Δεν κλείνω μάτι στην σκόπευση.
 
Υπερηψωμενη ειχε το πρωτο μου οπλο. Παρολες τις επιτυχιες μου τοτε, λογω πληθωρας θηραματων και οχι σωστων μετρων, κανενα απο τα επομενα δεν ειχε υπερηψωμενη. Οσες φορες δοκιμασα στο σκοπευτηριο να ριξω με υπερηψωμενη, ηταν δραματικη η αποτυχια
 
Ερώτηση άσχετου, ποια ρίγα θεωρείται υπερυψωμένη; Υπάρχει κάποιο όριο από το οποίο θεωρείται υπερυψωμένη μια ρίγα και όχι κατασκευαστικό χαρακτηριστικό; Για παράδειγμα, σε ένα όπλο αν μετρήσουμε την απόσταση από το κάτω μέρος της κάννης έως το πάνω μέρος της ρίγας θα βρω μια συγκεκριμένη "βασική μέτρηση". Από εκεί και πάνω θεωρείτε υπερυψωμένη ρίγα; Σε άλλα όπλα που αυτή η μέτρηση ειναι διαφορετική τι θα ισχύει; Ελπίζω να μη σας μπέρδεψα o_O
 
Στην είχα ξανακάνει την πάσα σε αντίστοιχο θέμα αλλά σφυριξες αδιάφορα. Ποιος λέει ότι δεν χρειάζεσαι ρίγα ή στόχαστρο; Η διόφθαλμη σκόπευση με επιλεκτική αγνόηση κάννης είναι η εύκολη λύση. Η διόφθαλμη με επίγνωση και διαχείριση κάννης είναι το "ιερό δισκοπότηρο" και παράλληλα το αγγουράκι. Έχω παίξει επανειλημμένα στο 96% με αγνόηση κάννης. Από εκεί και πάνω δεν τραβάει το θέμα. Για κυνήγι μια χαρά είναι το σύστημα αυτό, ειδικά αν έχεις λογικές απαιτήσεις. Αν τα θέλεις όλα όμως, ο δρόμος έχει ζόρια.
Λεωνίδα σε αργά πιάτα, σε εισερχόμενα μακρινά η σε ισια εξερχομενα ναι συμφωνώ έχω μια αισθηση της ριγας κ του στοχαστρου , στα πιο πολλα πιατα όμως πχ σε τραποπιατα λοξά η σε πιατα σκητ η σε κοντινές γρήγορες τραβερσες η σε πιατα overhead, ακόμα κ σε λαγό δεν έχω δει ποτε την ριγα η το στόχαστρο, ίσως υποσεινηδητα ξέρω που είναι η κανη κ μόλις αισθανθώ την εικόνα παταω , με δυο λόγια όπως ξέρει ο καθένας , συμφωνείς με τον Gil Ash που λέει ότι οι τοπ έχουν 90 % κεντρική εστίαση στον στόχο , κ μόλις 10 % στο οπλο ;; πάμε στο κυνήγι, ποιος κυνηγός βλέπει στο παπι το πρωι η το βράδυ ριγα κ στόχαστρο ;;;;;; ποιος βλέπει στην τσίχλα το πρωι κ το απόγευμα στους λογκους ρίγες κ στοχαστρα ;;;;
 
Last edited:
Back
Top