Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Δεν μας λέει σε δύσκολους καιρους στο ξεκουρνιασμα τι γίνεται βέβαια με τα σκοπευτικα! Αμα έχει βγει ο ήλιος και εγώ πιστεύω πως είναι μια χαρά!
Εκει δουλευουν ολα Ηλια οπως πολυ σωστα λες στα δυσκολα οπως παρατηρεις θα φανουν .
 
Απο το πολυ λιγο που εχω δουλεψει 28αρια σε καρτερι, ειτε πρωι πρωι, ειτε πιο μεσημερι, ειτε βραδι, διαφορες ουσιαστικες δεν ειδα. Ζητημα βεβαια να εχω ριξει 1-2 κουτια συνολο, αλλα σε συνθηκες απο καλοκαιρινες εως και απογευματινα με στρωμενο χιονι κατω. Δεν ξερω αν θα τα εμπιστευομουν εντελως, τα κραταγα για χαριν πειραματισμου μαζι με αυτα που ριχνω συνηθως
 
euwairn.jpg
Μια χαρά ντουφεκιά είναι.. Σε αυτόν τον αγώνα έριξα NSI-Prima.. Όταν δοκίμασα το Japan στον πίνακα με τα τσοκ που ρίχνω έπαθα σοκ.. μιλάμε για πολύ συγκέντρωση.
 
Απο το πολυ λιγο που εχω δουλεψει 28αρια σε καρτερι, ειτε πρωι πρωι, ειτε πιο μεσημερι, ειτε βραδι, διαφορες ουσιαστικες δεν ειδα. Ζητημα βεβαια να εχω ριξει 1-2 κουτια συνολο, αλλα σε συνθηκες απο καλοκαιρινες εως και απογευματινα με στρωμενο χιονι κατω. Δεν ξερω αν θα τα εμπιστευομουν εντελως, τα κραταγα για χαριν πειραματισμου μαζι με αυτα που ριχνω συνηθως


Παλαιότερα, (1994 - 1998 ) κυνήγησα συστηματικά τρυγόνια με super X no 7 1/2 και αργότερα προς το 2000 τσίχλες με mirage no 9 ή 9 1/2 δεν θυμάμαι , φυσίγγια σκοπευτικά υποθέτω, με 28gr σκάγια. Το αποτέλεσμα ήταν να μάθω στην πράξη ότι με λίγα γραμμάρια τουλάχιστον σε αυτά τα θηράματα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα (και με κρύο στις τσίχλες τα mirage) . Το μόνο θέμα που υπάρχει είναι ότι, είναι πολύ γρήγορα και πρέπει να καταλάβεις τις προσκοπεύσεις τους. Όπλο δίκανο beretta με κάνες (82 cm) demi και full choke και αυλούς 18,3. Χιόνια δεν είχαμε.
 
Στην τσίχλα με skeet και sporting είναι κάποιος υπερκαλυμμένος στο περπατητό με κάθε καιρό και συνθήκη. Skeet όταν το περπατητό είναι με ζευγάρι και το πουλιά έρχονται προγκιγμένα από τον άλλο προς τα εσένα και sporting σε μοναχικό που τα πουλιά είναι εξερχόμενα και οι βολές πιο μακρινές.
 
Πηγαίνοντας στο σκοπευτήριο σταμάτησα στο μαγαζί που παίρνω φυσίγγια, αλλά δεν βρήκα παρά μόνο 2 κουτιά από τα 28αρια Lambro series 2 που παίρνω συνήθως, και έτσι πήρα και 2 κουτιά Lambro Skeet, τα κλασικά από παλιά στον κίτρινο κάλυκα (που τα γέμιζε με Prima SV όπως και τα Trap στον μωβ κάλυκα).
Εδώ και καιρό είχα παρατηρήσει στο site της Nobelsport ότι δεν υπάρχει πλέον η πυρίτιδα Prima SV και υπέθετα ότι σταμάτησε να παράγεται. Οπότε τώρα υποψιάστηκα ότι και στο Lambro Skeet θα έχουν αλλάξει πυρίτιδα. Γι' αυτό έσφαξα ένα ...
Και πράγματι, όπως το περίμενα, την έχουν αντικαταστήσει με την ΑS-24 (ή Α-24 όπως την ονομάζουν τώρα). Κατά τ' άλλα όπως ήταν: καψούλι 686, βύσμα GT-27, σκάγια (νο.9,5) περίπου 21 στο γραμμάριο, εξαιρετικά στρογγυλά και ομοιόμορφα για 9μισάρια.

IMG_20201013_000955.jpg
IMG_20201013_001645.jpg

IMG_20201013_001829.jpg

IMG_20201013_002455.jpg

Πολύ μου άρεσαν, πολύ καλά όπως και τα παλαιότερα με την Prima SV, ίσως και καλύτερα ... έκαναν πολύ ωραία καπνίσματα ... και σίγουρα αφήνουν πιο καθαρές τις κάννες !!! ;) :) :cool:
 
Παντα ειχα προτιμηση στα φυσιγγια που γεμιζονταν με AS ειτε 24αρα ειτε 28αρα, κυριως λογω της καθαρης καυσης. Δεν ξερω τι ακριβως γινεται, αλλα οσα φυσιγγια εχω δοκιμασει με κοκκωδεις πυριτιδες, ολα αφηνουν πολλα καταλοιπα
 
Την Ας την πρωτοδοκιμασα φετος στα 25 κ 26 γρ στα ορτυκια υπακουη κ προβλεψιμη αλλα κ στα 28γρ που ειναι τα κεντρα της γλυκια τουφεκια εχει, την περιμενα πιο νευρικη απο αυτα που ακουσα.... κ καννες καθρεφτες
 
Την Ας την πρωτοδοκιμασα φετος στα 25 κ 26 γρ στα ορτυκια υπακουη κ προβλεψιμη αλλα κ στα 28γρ που ειναι τα κεντρα της γλυκια τουφεκια εχει, την περιμενα πιο νευρικη απο αυτα που ακουσα.... κ καννες καθρεφτες
Σάκη στο 1.35 ??
Με cx2000 στο 1.35 με piston skeet 23 σε 67άρι κάλυκα με 25γρ ν.9 μουδωσε ωραία δοκιμή αλλά
δεν έχω εμπιστοσύνη σε τόσο χαμηλά γραμμάρια .
Τήν γεμίζω 1.45 με 30 γρ :)
 
Ας 1.30χ26 ν 9.5 sg 25 καλυκας φιοκι με 616 68.5-57,6 8* τα σκαγια ειναι οριακα στον συγκεντρωτηρα αλλα δεν εχουν θεμα
Κ στο 1,25 χ 25 ν 10 μια χαρα ηταν κ περσι κ φετος με τοσα γραμμαρια τα κυνηγησα, αριστα αποτελεσματα , δεν χαλας πουλια κ δεν τραυματιζεις.
Φετος ειχε παρα πολλα ορτυκια ,δοκιμασμενο το σεταπ απο τα 15 μεχρι τα 30 μετρα ειναι εγγυηση.
Η ψυχολογια Λαμπη ειναι το παν με οτι νιωθεις ανετα να κυνηγας .
Φιλος μου οσες φορες δοκιμασε να ριξει 28γρ στ ορτυκια ειχε αστοχιες, καθαρα ψυχολογικο αλλα του χαλουσε την μερα, οποτε με οτι βολευεσαι :) :)
 
Καλημερα παιδια, ποια ειναι η γνωμη σας για χρηση στο αθλημα του COMPAK SPORTING φυσιγγια 24γρ. νουμερο 8.5, με δεδομενο την χαμηλοτερη ανακρουση και κοστος, μπορουν να ανταπεξελθουν... ευχαριστω.
 
Last edited:
Mια χαρα μπορουν. Ξερω φιλους που ριχνουν σπορτιγκ με αξιωσεις, με φυσιγγια του τραπ 24γρ Νο 7.5, και κοσμο που κανει το ιδιο με φυσιγγια Skeet 9.5

Μιλαμε για Compak sporting oμως, με τροχιες εως 40 μετρα.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top