Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ. Απλή φυσική Α Λυκείου.
Η διαφορά θα είναι στον αριθμό αυτών των σφαιρικών σκαγίων που θα βγάλει κάθε κάννη.
Και στις διακυμάνσεις από φυσίγγι σε φυσίγγι και καιρό με καιρό (συνθήκες)
 
Εγω οπλα κι αλλα εχω φιλε τετοια φωλα δεν εχουμε ξαναδει και μοιραστηκα εμπειρια να ισως γιατι μπορει να φταιει κατι. Πιστευω μια αδυναμια οταν βγαζει ματι δεν ειναι υποκειμενικο.αν μπορω να σωσω κατι ,γιατι οχι?τεσπα
Ακου φιλε τωρα κλασικη περιπτωση m 2 παρε με τη σειρα ολα τα τσοκ και ριξε στα δεκαπεντε μετρα για να δεις οτι ολα ριχνου οπου θελει το καθενα μετα στειλε μου πμ
 
Η διαφορά θα είναι στον αριθμό αυτών των σφαιρικών σκαγίων που θα βγάλει κάθε κάννη.
Σωστός κατά το 1/4 μιας και άλλαξε το θέμα και μιλάμε πλέον για συγκέντρωση ... Δες τώρα ... Γιατί μια κάνη να βγάλει λιγότερα παραμορφωμένα σκάγια από μια άλλη με πανομοιότυπες όλες τις άλλες συνθήκες + το φυσίγγι ;;;

Τα υπόλοιπα 3/4 που επηρρεάζουν την συγκέντρωση κατά την γνώμη μου είναι τα παρακάτω, ...... με την σφαιρικότητα και το βάρος των σκαγιών να παίζουν τον μεγαλύτερο, πρωταρχικό και ουσιαστικότερο ρόλο μακρά πέρα από τα 2 και 3.

1. Οι σχετικές ταχύτητες των σκαγιων κάθετα στον άξονα κίνησης
2. Έκρηξη στομίου
3. Αποκλίσεις λόγω εκτροπής της διεύθυνσης κίνησης λόγω ξένων σωμάτων.

Το 1 το ρυθμίζουν τα τσοκ
Το 2 το μειώνει το πόρτινγκ
Το 3 το μειώνουν τα τσοκόφρενα

Το 2 και 3 κατά την αποψή μου παίζουν μικρό ρόλο.

Και στις διακυμάνσεις από φυσίγγι σε φυσίγγι και καιρό με καιρό (συνθήκες)
Στις δοκιμές περιορίζεις τις μεταβλητές σου για να μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα.
Εφόσον συγκρίνουμε κάνες ....... ολα τα άλλα, φυσίγγια, θερμοκρασίες, υγρασίες είναι πανομοιότυπα.

Κουβέντα να γίνεται μιας και δεν παμε για κυνήγι :)
 
Ακου φιλε τωρα κλασικη περιπτωση m 2 παρε με τη σειρα ολα τα τσοκ και ριξε στα δεκαπεντε μετρα για να δεις οτι ολα ριχνου οπου θελει το καθενα μετα στειλε μου πμ
Μπράβο βρε Τόλη ... Αυτό το ξέχασα !!!!!!

Είμαι της ελλατωματικής παρτίδας που ρίχνουν κέντρο (0-8cm ψηλότερα @20μ) αν θυμάμαι καλά.

ps
1. Παιδιά κάνουμε και καμιά πλάκα μην τα παίρνεται ολα "τοις μετρητοίς".
2. 1800 κρούσματα σήμερα ... Ελπίζω να κυνηγήσουμε Χριστούγεννα !!!!!
 
Last edited:
Μπορείς με το ίδιο όπλο να κάνεις το ίδιο αποδοτικά κυνήγι πουλιών και τριχωτού χωρίς ρύθμιση ;
Τι εννοείς με το "ρύθμιση", με το "ίδιο αποδοτικά" και με το "τριχωτό" ;;; Μιλάς για λαγό δηλαδή ή για γουρούνια με μονόβολα ;
 
Last edited:
Στις δοκιμές περιορίζεις τις μεταβλητές σου για να μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα.
Εφόσον συγκρίνουμε κάνες ....... ολα τα άλλα, φυσίγγια, θερμοκρασίες, υγρασίες είναι πανομοιότυπα.
Αυτό λέω κι εγώ, δοκιμάζοντας στα ίδια φυσίγγια και καιρικές συνθήκες, μεταβάλλοντας τα από πείραμα σε πείραμα παράλληλα και στις δύο (ή περισσότερες) προς σύγκριση κάννες.
Με επαρκή αριθμό δειγμάτων για να μειωθεί όσο γίνεται και το στατιστικό σφάλμα.
Όλα αυτά στη θεωρία βέβαια, γτ αντικειμενικά δε θα έχουμε ποτέ τη δυνατότητα και τις υποδομές, αλλά κουβέντα να γίνεται :)
Σωστός κατά το 1/4 μιας και άλλαξε το θέμα και μιλάμε πλέον για συγκέντρωση ... Δες τώρα ... Γιατί μια κάνη να βγάλει λιγότερα παραμορφωμένα σκάγια από μια άλλη με πανομοιότυπες όλες τις άλλες συνθήκες + το φυσίγγι ;;;

Τα υπόλοιπα 3/4 που επηρρεάζουν την συγκέντρωση κατά την γνώμη μου είναι τα παρακάτω, ...... με την σφαιρικότητα και το βάρος των σκαγιών να παίζουν τον μεγαλύτερο, πρωταρχικό και ουσιαστικότερο ρόλο μακρά πέρα από τα 2 και 3.

1. Οι σχετικές ταχύτητες των σκαγιων κάθετα στον άξονα κίνησης
2. Έκρηξη στομίου
3. Αποκλίσεις λόγω εκτροπής της διεύθυνσης κίνησης λόγω ξένων σωμάτων.

Το 1 το ρυθμίζουν τα τσοκ
Το 2 το μειώνει το πόρτινγκ
Το 3 το μειώνουν τα τσοκόφρενα

Το 2 και 3 κατά την αποψή μου παίζουν μικρό ρόλο.
Η σφαιρικότητα που παίζει σημαντικότερο ρόλο (και συμφωνώ) από ποια στοιχεία της κάννης εξαρτάται εν μέρει; Αυτό μπορούμε να συγκρίνουμε και νομίζω εκεί αποσκοπεί μια σύγκριση.

Απλά προσωπικά δεν είμαι αφοριστικος για καμιά κάννη, θεωρώ ότι όλες σκοτώνουν, άλλες ταιριάζουν καλύτερα σε κάποια φυσίγγια κι άλλες σε κάποια άλλα (ανάλογα τη γόμωση-βυσματωση)
Στο τέλος της ημέρας όμως όλες πιστεύω θα μας δώσουν στην πουλιάστρα αυτά που μας άξιζαν ανάλογα τη σκοπευτική (και κυνηγετική) μας δεινότητα.
 
Βασίλη και εγώ πιστεύω ότι όλα τα όπλα σκοτώνουν καλά με καλά φυσίγγια με διαφορές που εξαρτώνται βασικά από το φυσίγγι.

Για το ποιά γεωμετρία κάνης θα δώσει τα λιγότερα παραμορφωμενα σκάγια ... είναι προφανής η απάντηση αν λάβει κανείς υπόψη του το πλήθος των διαφορετικών γεωμετριών που υπάρχουν στην αγορά που σχεδιάστηκαν από επαγγελματίες στο είδος τους !!!!

Το έπιασες το υπονοούμενο ...
 
Σωστός κατά το 1/4 μιας και άλλαξε το θέμα και μιλάμε πλέον για συγκέντρωση ... Δες τώρα ... Γιατί μια κάνη να βγάλει λιγότερα παραμορφωμένα σκάγια από μια άλλη με πανομοιότυπες όλες τις άλλες συνθήκες + το φυσίγγι ;;;

Τα υπόλοιπα 3/4 που επηρρεάζουν την συγκέντρωση κατά την γνώμη μου είναι τα παρακάτω, ...... με την σφαιρικότητα και το βάρος των σκαγιών να παίζουν τον μεγαλύτερο, πρωταρχικό και ουσιαστικότερο ρόλο μακρά πέρα από τα 2 και 3.

1. Οι σχετικές ταχύτητες των σκαγιων κάθετα στον άξονα κίνησης
2. Έκρηξη στομίου
3. Αποκλίσεις λόγω εκτροπής της διεύθυνσης κίνησης λόγω ξένων σωμάτων.

Το 1 το ρυθμίζουν τα τσοκ
Το 2 το μειώνει το πόρτινγκ
Το 3 το μειώνουν τα τσοκόφρενα

Το 2 και 3 κατά την αποψή μου παίζουν μικρό ρόλο.


Στις δοκιμές περιορίζεις τις μεταβλητές σου για να μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα.
Εφόσον συγκρίνουμε κάνες ....... ολα τα άλλα, φυσίγγια, θερμοκρασίες, υγρασίες είναι πανομοιότυπα.

Κουβέντα να γίνεται μιας και δεν παμε για κυνήγι :)
Μηπως στη σφαιρικοτητα των σκαγιων βοηθαει ο διευριμενος αυλος;
 
Μπράβο βρε Τόλη ... Αυτό το ξέχασα !!!!!!

Είμαι της ελλατωματικής παρτίδας που ρίχνουν κέντρο (0-8cm ψηλότερα @20μ) αν θυμάμαι καλά.

ps
1. Παιδιά κάνουμε και καμιά πλάκα μην τα παίρνεται ολα "τοις μετρητοίς".
2. 1800 κρούσματα σήμερα ... Ελπίζω να κυνηγήσουμε Χριστούγεννα !!!!!
Εμενα φιλε μου εριχνε πολυ περισοτερο πανω και αριστερα και οι λυσεις που πρωτνω ειναι δωκιμασμενες και χωρις χρεωση
 
και χωρις χρεωση
Αυτό είναι το σημαντικότερο Τόλη.
Άλλο όπλο μπορείς να αγοράσεις ανα πασα στιγμή.
Έναν "άγνωστο” που θα σε βοηθήσει να λύσεις το πρόβλημά σου χωρίς να ζητήσει αντίτιμο για την συμβουλή του είναι πολύ δύσκολο να βρείς.

@Dimitris87
Η πρώτη δοκιμή που εκανα με την Μ2 είναι να δω αν βαράει κέντρο.
Την θεωρώ τόσο βασική για κάποιον που αγοράζει νέο όπλο και ιδίως benelli που θεώρησα ότι την έχεις κάνει. Κάνε ότι σου πει ο Τόλης.
 
Last edited:
Τι εννοείς με το "ρύθμιση", με το "ίδιο αποδοτικά" και με το "τριχωτό" ;;; Μιλάς για λαγό δηλαδή ή για γουρούνια με μονόβολα ;
Όταν κυνηγάμε πουλιά καλό είναι το όπλο να ψηλοτουφεκαει στα εδαφοβια πρέπει να είναι 50 - 50 στο γουρούνι
ρυθμιζόμενα σκοπευτικά και μονοβολα
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top