Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Παιδια εγω πιστευω δεν ειναι ζητημα παντα το κοντακι να καταλαβεις θεματα σε ενα τουφεκι αλλα τετοιο πραμα δεν περιμενα.ευχαριστω πολυ .μαλλον θα το δοσω αλλα θα ηθελα να δω ενα τσοκ ακομα.



Υπαρχει περιπτωση αμα προλαβω το γκολντ να αγορασω
 
Παρέα καλησπέρα διαβάζω εδώ που γραφείτε για σκουριές στην κάννη και για κοψοφτερα πουλιά. Από την εμπειρία μου με 2 benelli που εχω, η μια είναι η S90 71cm mod 1992 με εσωτερικά τσοκ, και η άλλη η becaccia mod 2005, κανένα από τα 2 ΟΠΛΑ δεν εχει ίχνος σκουριάς και βλητικά δεν είχα ποτέ προβλήματα.
Πριν ένα χρόνο αγόρασα και μια maxus αυτό που διαπίστωσα είναι ότι εχει πολύ καλλίτερα σκοτώματα από της Benelli οσο για την ποιότητα κατασκευής και αξιοπιστίας ο χρόνος θα δείξει αν θα είναι σαν της Benelli.
 
:cool: Αφού είναι μάπα όπλα σκουριάζουν και δεν σκοτώνουν τα αγοράζω 100€ το κομμάτι.
Το 1/10 της τιμής τους για ένα άχρηστο πράμα. Ενημερώστε με για τα περαιτέρω ...

Αν θέλετε 700€ βρείτε άλλον μ@λ@κ@ να τα αγοράσει για να βρίζει μετά εσάς.
.sarcastic.
 
Εγώ παιδιά πρέπει να έπεσα σε προβληματική παρτίδα Μ2 μιας και τουφεκισα φετος 5 γουρούνια και πήρα 4 από 30 μέχρι 63 κιλά καθαρό κρέας χωρίς κεφάλι.
Το πέμπτο το τουφέκισα στα 80μ με ένα δεκάβολο και ένα μονόβολο αλλα δεν το πήρα μιας και η Μ2 δεν σκοτώνει καλά.

Πέρα από την πλάκα ...
Εμπιστευθείτε τα όπλα σας όποια και να είναι αυτά. Βάλτε καλά φυσίγγια και σημαδέψτε σωστά.
Αν σας έχει μπεί η ιδέα ότι το όπλο δεν σκοτώνει, σκοτώστε το και πάρτε άλλο.
Ίσως απλά να μην σας ταιριάζει.
Αν μας μπεί η ιδέα, δεν την βγάζει κανένας και με τίποτα από το μυαλό μας !!!
 
Last edited:
Γιατι εσυ τι θες να μου πεις οτι λεω ψεματα η οτι ειμαι κανενας που δεν.ξερει να σημαδευει?
Όχι Δημήτρη απλά σου λέω να αλλάξεις το όπλο εφόσον δεν μπορείς να σκοτώσεις με αυτό ή αυτό δεν σκοτώνει.
Μην ξοδεύεις χρήματα προσπαθώντας να το κάνεις να σκοτώνει.

Φιλικά ...
 
Εγω οπλα κι αλλα εχω φιλε τετοια φωλα δεν εχουμε ξαναδει και μοιραστηκα εμπειρια να ισως γιατι μπορει να φταιει κατι. Πιστευω μια αδυναμια οταν βγαζει ματι δεν ειναι υποκειμενικο.αν μπορω να σωσω κατι ,γιατι οχι?τεσπα
 
Ο φίλος έχει μια εμπειρία με το όπλο του, είναι σεβαστή και θεμιτό να την καταθέσει.
Μπροστά στα συμβάντα δεν ήμασταν ώστε να τα πιστέψουμε, αλλά ομοίως δε μπορούμε και να τα καταδικάσουμε. Μπορεί απλά εμείς να έχουμε διαφορετικές εμπειρίες απ'τα ίδια όπλα.

Όσον αφορά στη βαφή, το πιστεύω ότι θα έχει πετάξει σκουριά, νομίζω τα σύγχρονα όπλα εάν δεν προσεχτουν μετά το κυνήγι με ιδρώτα και υγρασία, σκουριάζουν πιο εύκολα μόλις κλειστούν στη θήκη. Ειδικά έχω την εντύπωση απ' τα νέα όπλα με ματ βαφές που έχω δει ότι είναι κατώτερες ποιοτικά των παλαιότερων.
Βλητικά... άμα δε σκοτώνει...ε δε σκοτώνει...εγώ στη θέση του θα το πουλούσα να πάρω άλλο αν δε με έπειθε με τίποτα το όπλο. Η ψυχολογία είναι πολύ μεγάλο πράγμα
 
Για τις σκουριές στην κάνη ... Δεν έχω ακούσει κάτι σχετικό.
Έχω ακούσει ότι υπήρχε πρόβλημα με την βαφή στις πρώτες crio ... Ότι ξεβάφανε δηλαδή.
Πάντως να ξέρετε ότι ακόμα και το 304 stainless steel πιάνει επιφανειακή σκουριά.
Το να αφήνουμε τα όπλα μας στο έλεος του θεού έχοντας ακούσει ότι οι benelli, beretta, κτλ δεν σκουριάζουν είναι λάθος!!!
Έχω δει vitoria μέσα στις λάσπες ανάμεσα στα γουρούνια στο πίσω μέρος ενός αγροτικού και τον ιδιοκτήτη της να λέει ένα σκουπισματάκι από τις λασπες και είναι οκ !!!
Αν βάλεις βρεγμένο όπλο στη θήκη και το αφήσεις είναι σίγουρο ότι κάποια στιγμή θα σκουριάσει.
 
Ο φίλος έχει μια εμπειρία με το όπλο του, είναι σεβαστή και θεμιτό να την καταθέσει.
Μπροστά στα συμβάντα δεν ήμασταν ώστε να τα πιστέψουμε, αλλά ομοίως δε μπορούμε και να τα καταδικάσουμε. Μπορεί απλά εμείς να έχουμε διαφορετικές εμπειρίες απ'τα ίδια όπλα.

Όσον αφορά στη βαφή, το πιστεύω ότι θα έχει πετάξει σκουριά, νομίζω τα σύγχρονα όπλα εάν δεν προσεχτουν μετά το κυνήγι με ιδρώτα και υγρασία, σκουριάζουν πιο εύκολα μόλις κλειστούν στη θήκη. Ειδικά έχω την εντύπωση απ' τα νέα όπλα με ματ βαφές που έχω δει ότι είναι κατώτερες ποιοτικά των παλαιότερων.
Βλητικά... άμα δε σκοτώνει...ε δε σκοτώνει...εγώ στη θέση του θα το πουλούσα να πάρω άλλο αν δε με έπειθε με τίποτα το όπλο. Η ψυχολογία είναι πολύ μεγάλο πράγμα
Εχεις δικιο....η βαφη και σε φιλου μου m2 ειναι ματ και "σαγρε" (αν μπορω να πω) και κατα την αποψη μου κραταει υγρασια που δεν μπορει ευκολα να στεγνωσει....και αυτος εχει το θεμα της σκουριας.....αν και το εχει περιορισει βαζοντας γρασο λιθιου.....
 
Εγω οπλα κι αλλα εχω φιλε τετοια φωλα δεν εχουμε ξαναδει και μοιραστηκα εμπειρια να ισως γιατι μπορει να φταιει κατι. Πιστευω μια αδυναμια οταν βγαζει ματι δεν ειναι υποκειμενικο.αν μπορω να σωσω κατι ,γιατι οχι?τεσπα
Καλά έκανες.
Και εγώ από Remington 1187 πήγα σε Μ2.
Κάπου το έχω γράψει στο φόρουμ ότι δεν την συνήθισα αμέσως.
Για αυτό σου είπα δώστης χρόνο και μην δίνεις χρήματα σε μετατροπές, τσοκ κτλ

Στα γουρούνια καταλαβαίνω ότι δεν υπάρχει χρόνος και περιθώριο για λάθη οπότε το καλύτερο θα ήταν να την πουλήσεις και να πάρεις ένα όπλο που το εμπιστεύεσαι.
Αν μπαίνεις και στην στάμπα ... ένας λόγος περισσότερος.
 
αν μπορω να σωσω κατι, γιατι οχι
Θα κάνεις δηλαδή δοκιμές χάνοντας ή τραυματίζοντας περισσότερα γουρούνια ;;;
Ακούγοντας και την καζούρα των άλλων ;;;

Ίσως να ακούσεις για κώνο, αποχρωμίωση, διεύρυνση αυλού, τσόκ, καινούργιο κοντάκι στα μέτρα σου κτλ ... Αυτά θα σου στοιχίσουν όσο ένα καινούργιο όπλο με αμφίβολα τελικά αποτελέσματα.
Στο τέλος θα σου μείνει πιθανόν ένα άχρηστο όπλο και θα σου έχουν φύγει χρήματα.

Για αυτό σου είπα πούλα την από την αρχή και αγόρασε κάτι που το εμπιστεύεσαι και το έχεις δοκιμάσει.

Δεν αμφιβάλω για ότι λες.
Σου λέω απλά τι θα έκανα εγώ αν είχα την ίδια άποψη προσπαθώντας να σου γλυτώσω χρήματα.

Αυτό είναι όλο.
 
Εχεις δικιο....η βαφη και σε φιλου μου m2 ειναι ματ και "σαγρε" (αν μπορω να πω) και κατα την αποψη μου κραταει υγρασια που δεν μπορει ευκολα να στεγνωσει....και αυτος εχει το θεμα της σκουριας.....αν και το εχει περιορισει βαζοντας γρασο λιθιου.....
Ματ και η δική μου ... Δεν χρειάζονται γράσσα.
Στέγνωμα εκτός θήκης και την επόμενη μέρα λάδωμα και στην θήκη της.

Εφόσον 25 χρόνια η remington δεν μου σκούριασε ποτέ με αυτή την διαδικασία πόσο μάλλον η Benelli.
 
Δύο benelli duca montefeltro,m2 comfort δεκαετίας και,με σημεία γυμνού μετάλλου από πτώσεις κάνε να ίχνος σκουριάς.Η m2 φέτος βγήκε τουλάχιστον 25 φορές στον κυνηγοτοπο και καθαριστικε στην απαγόρευση και μετά από βροχή .Το μόνο που κάνω κάθε φορά που γυρίζω από το κυνήγι ένα απλό σκούπισμα με βαμβακερό πανί ,που έχει κάποια ίχνη λαδιού πάνω του από προηγούμενο καθάρισμα, χωρίς να λύσω το όπλο και ξεσφιγγω το τσοκ.Παντα το όπλο με τη κάννη προς τα κάτω στη ντουλάπα.Τα όπλα σκοτώνουν η τα σκάγια - βόλια αφού βρούν ζωτικό σημείο ;
 
Τα όπλα σκοτώνουν η τα σκάγια - βόλια αφού βρούν ζωτικό σημείο ;
Το δεύτερο προφανώς αλλά και άλλη μια ερώτηση κρίσεως.

2 πανομοιότυπα σφαιρικά σκάγια που βγαίνουν από 2 διαφορετικές κάνες (μια κάνη θρύλο και μια άλλη μάπα) με την ίδια ταχύτητα στο στόμιο, ποιό θα "κόβει” περισσότερο στα 50μ ;;;
 
Το δεύτερο προφανώς αλλά και άλλη μια ερώτηση κρίσεως.

2 πανομοιότυπα σφαιρικά σκάγια που βγαίνουν από 2 διαφορετικές κάνες (μια κάνη θρύλο και μια άλλη μάπα) με την ίδια ταχύτητα στο στόμιο, ποιό θα "κόβει” περισσότερο στα 50μ ;;;
Το ίδιο
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top