Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Έχουν δηλαδή και στραβές κάνες οι benelli ?
Τι άλλο θα ακούσουμε για αυτά τα όπλα ;
Ε οχι και τοσο ρε συ εχουνε μια καπια αποκλιση ασε που εχω πιο πολες απο σενα αχαχαχαχαχαχα φιλικα το λεω φιλε μου πανε ριξε κανα μονοβολο και αν τα πηγενει εκει που σιμαδευεις σταθερα εχεις πιασει τζοκερ και δεν μιλαμε για βολη στυλ τσορτσιλ
 
Ε οχι και τοσο ρε συ εχουνε μια καπια αποκλιση ασε που εχω πιο πολες απο σενα αχαχαχαχαχαχα φιλικα το λεω φιλε μου πανε ριξε κανα μονοβολο και αν τα πηγενει εκει που σιμαδευεις σταθερα εχεις πιασει τζοκερ και δεν μιλαμε για βολη στυλ τσορτσιλ
Δηλαδή ένα καλό γκρουπάρισμα στα 50m ποιο είναι ? Γιατί προσωπικά ποτέ δεν έχω πετύχει γκρουπάρισμα κάτω του μισού μέτρου στα 40-50m με την 1187 με σταθερό όπλο και δεν έχω πάρκινσον ακόμα o_O:cool:.
Με την Μ2 δεν έχω δοκιμάσει.
Επειδή πραγματικά υπάρχουν πολλοί άλλοι παράγοντες και τα κυνηγετικά δεν είναι ραβδωτά το ελάχιστο που μπορείς να κάνεις για να έχεις ένα στατιστικά αποδεκτό αποτέλεσμα είναι πακτωμένο όπλο, οπτικά βοηθήματα και πολλές δοκιμές με διαφορετικά μονόβολα.
Τότε ίσως να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα.
Πάντα φιλικά ...
 
Δηλαδή ένα καλό γκρουπάρισμα στα 50m ποιο είναι ? Γιατί προσωπικά ποτέ δεν έχω πετύχει γκρουπάρισμα κάτω του μισού μέτρου στα 40-50m με την 1187 με σταθερό όπλο και δεν έχω πάρκινσον ακόμα o_O:cool:.
Με την Μ2 δεν έχω δοκιμάσει.
Επειδή πραγματικά υπάρχουν πολλοί άλλοι παράγοντες και τα κυνηγετικά δεν είναι ραβδωτά το ελάχιστο που μπορείς να κάνεις για να έχεις ένα στατιστικά αποδεκτό αποτέλεσμα είναι πακτωμένο όπλο, οπτικά βοηθήματα και πολλές δοκιμές με διαφορετικά μονόβολα.
Τότε ίσως να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα.
Πάντα φιλικά ...
Για λειοκανα ενα γκρουπ 10 εκ στα 50μ λενε αλλα μια δοκιμη θα σου πει τα παντα
 
Για λειοκανα ενα γκρουπ 10 εκ στα 50μ λενε αλλα μια δοκιμη θα σου πει τα παντα
Και να ξερεις αν εισαι σταθερος η m2 το εχει ενωειτε με ρυθμιζομενα σκοπευτικα το θεμα μας ειναι με τη ριγα οταν σημαδεψουμε που παει
 
Για λειοκανα ενα γκρουπ 10 εκ στα 50μ λενε αλλα μια δοκιμη θα σου πει τα παντα
Τόλη, απόκλιση 10 εκ στα 50μ είναι απόκλιση 2mm στο άκρο της κάνης με ιδανικό μονόβολο.
Όποιος θεωρεί ότι έχει την ικανότητα να σημαδεύει κινούμενο γουρούνι στα 50m με <2mm ακρίβεια στο άκρο της κάνης την στιγμή της τουφεκιάς μπράβο του.
Εγώ δεν ...
 
το θεμα μας ειναι με τη ριγα οταν σημαδεψουμε που παει
Αυτό είναι τελείως άλλο θέμα από την ικανότητα γκρουπάρισματος της κάνης και του βλήματος.
Αν πάει στον γάμο του καραγκιόζη με γκρούπ 5 εκατοστών θα είσαι ευχαριστημένος ?
Αυτό είναι θέμα το παραδέχομαι .... όχι όμως τόσο το γκρουπάρισμα που αναφέρθηκε ...

Αν μιλάς ειδικά για το ψηλοτουφέκισμα (καμιά σχέση με το γκρουπάρισμα) ... είναι θέμα και πρέπει να το συνηθίσεις ...
 
Αυτό είναι τελείως άλλο θέμα από την ικανότητα γκρουπάρισματος της κάνης και του βλήματος.
Αν πάει στον γάμο του καραγκιόζη με γκρούπ 5 εκατοστών θα είσαι ευχαριστημένος ?
Αυτό είναι θέμα το παραδέχομαι .... όχι όμως τόσο το γκρουπάρισμα που αναφέρθηκε ...

Αν μιλάς ειδικά για το ψηλοτουφέκισμα (καμιά σχέση με το γκρουπάρισμα) ... είναι θέμα και πρέπει να το συνηθίσεις ...
Με λιγα λογια λεω οτι τα μπενελια πανε καλα τα μονοβολα μαζεμενα σε μικρο γκρουπ αλλα δεν τα πανε εκει που σημαδευουμε παντα υπαρχει καπια αποκλιση δηλαδη να σημεδευουμε κεντρο του στοχου κζι να πανε πιο δεξια πιο πανω και ουτο καθ εξης
 
Με λιγα λογια λεω οτι τα μπενελια πανε καλα τα μονοβολα μαζεμενα σε μικρο γκρουπ αλλα δεν τα πανε εκει που σημαδευουμε παντα υπαρχει καπια αποκλιση δηλαδη να σημεδευουμε κεντρο του στοχου κζι να πανε πιο δεξια πιο πανω και ουτο καθ εξης
Τότε θέλεις οπωσδήποτε ρυθμιζόμενα σκοπευτικά και να τα κεντραρεις με τίς βολές
 
Ναι μητσο αυτο ακριβως ηθελα να πω αλλα απο χωριο ειμαι αλλα το γρουπαρισμα μπωρει να ειναι 5 εκ στα 50 μετρα αλλα 30 ποντους αριστερα και πανω
Αυτο το αριστερα και πανω το δα και γω στη powerbore...σταθερο σημαδι στα 14.5m με full.Υπαρχει τροπος διορθωσης ή βελτιωσης?
 
Αυτο το αριστερα και πανω το δα και γω στη powerbore...σταθερο σημαδι στα 14.5m με full.Υπαρχει τροπος διορθωσης ή βελτιωσης?
Αυτο το εχουν ολες οι μπενελλι η διορθοση ειναι πολυπλοκα απλη εαν θες το παμε σε πμ γτ παλι θα με κοριδευουν καποια αλανια που νομιζουν οτι επηδη ειναι 8-9 χρονια μεγαλυτεροι ξερουν τα παντα
 
Αυτο το εχουν ολες οι μπενελλι η διορθοση ειναι πολυπλοκα απλη εαν θες το παμε σε πμ γτ παλι θα με κοριδευουν καποια αλανια που νομιζουν οτι επηδη ειναι 8-9 χρονια μεγαλυτεροι ξερουν τα παντα
Σε εμένα δεν τα λες που έχω το ίδιο θέμα χαχα
 
Τόλη, απόκλιση 10 εκ στα 50μ είναι απόκλιση 2mm στο άκρο της κάνης με ιδανικό μονόβολο.
Όποιος θεωρεί ότι έχει την ικανότητα να σημαδεύει κινούμενο γουρούνι στα 50m με <2mm ακρίβεια στο άκρο της κάνης την στιγμή της τουφεκιάς μπράβο του.
Εγώ δεν ...
Σε δοκιμες δικες μου με καννη slug και ρυθμιζομενα σκοπευτικα, στα 60 μετρα( μετρημενα και οχι κατα προσεγγιση) και στοχο των εκατο μετρων η ακιδα καλυπτει ολο τον μαυρο κυκλο που εχει στο κεντρο και περισσοτερο. Με το οπλο σταθερο πανω σε τραπεζι αλλα οχι με μεγγενη η συγκεντρωση των βολων ειναι σε ενα κυκλο με διαμετρο 20 εκατοστα. Αυτο σημαινει οτι σε κινουμενο στοχο και βολη επωμιζοντας οπως συνηθος συμβαινει στο κυνηγι η πιθανοτητα να παει η βολιδα στο γαμο του καραγκιοζη ειναι κατι παραπανω απο βεβαιη κατα την γνωμη μου παντα. Τωρα εχω ακουσει και καποιους που λενε οτι με μονοβολο σημαδευουν και χτυπανε αγριογουρουνο στα 120-150( και χωρις καννη slug),δεν εχει τυχει ομως να παμε μαζι στο σκοπευτηριο και να βαλουμε τον στοχο των 100 μετρων στα 150 μετρα και να δω στην πραξη οτι γινεται. Μπορει καποιος να εχει παρει γουρουνι στα 150 μετρα με μονοβολο πανω στο κυνηγι? βεβαια αλλα ΑΝ εχει συμβει αυτο ειναι καθαρα απο τυχη.
 
Αυτο το εχουν ολες οι μπενελλι η διορθοση ειναι πολυπλοκα απλη εαν θες το παμε σε πμ γτ παλι θα με κοριδευουν καποια αλανια που νομιζουν οτι επηδη ειναι 8-9 χρονια μεγαλυτεροι ξερουν τα παντα
θέλω να μαθω και εγώ αυτή την διόρθωση με ενδιαφέρει.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top