SUV

Χτες πήγα το είδα το prestige είναι το πιο πλούσιο..σε έκδοση..δεν είναι καθόλου φτωχό παιδιά..το έχουν εξοπλίσει με πολλά καλουδια..21200 με το κλειδί στο χέρι..μόνο που δεν έχει αυτοκίνητα..σε 1 μήνα είπαν..
Το prestige ειναι η εκδοση με τις περιφερειακες καμερες? 19800 νομιζω ειχε η αμεσως προηγουμενη το 2018....
 
Αρη δυστυχως πλεον το vitara δεν εχει κινητήρα πετρελαιου, πραγμα πολυ σημαντικό για μενα τουλαχιστον.....τα υβριδικα, τα τουρμπατα χιλιων κυβικων και ρεστα δε τα παω μια!
Καλοταξιδο λοιπον!
Σχετικα με τις γραντζουνιες φιλε το μαυρο ειναι το χειροτερο χρωμα...
Εγω το βιταρα που το εχω σε λευκο και παλι τα σκινα μου χαρακωνουν την καρδια καθε φορα! .yel.
 
κάποιοι αναφέρουν ότι τρίζουν μετά από αρκετά χιλιόμετρα...
Αρη και στο βιτατα μια χαρα τριζουν τα πλαστικα...σε αλλους πολυ σε αλλους λιγο σε αλλους καθολου...εδω υπαρχουν και βιντεο με tesla και ταμπλο που τριζουν...σε αυτο το θεμα δε βγαινει ακρη..

Συνοψίζω σχετικα με την προσωπικη μου αποψη για καινουργιο παντα: με μπατζετ γυρω στα 20-21 παρε νταστερ, αν εχεις 6-7χιλ παραπανω ξερω γω ψαξου λιγο ακομα....
 
Αρη και στο βιτατα μια χαρα τριζουν τα πλαστικα...σε αλλους πολυ σε αλλους λιγο σε αλλους καθολου...εδω υπαρχουν και βιντεο με tesla και ταμπλο που τριζουν...σε αυτο το θεμα δε βγαινει ακρη..

Συνοψίζω σχετικα με την προσωπικη μου αποψη για καινουργιο παντα: με μπατζετ γυρω στα 20-21 παρε νταστερ, αν εχεις 6-7χιλ παραπανω ξερω γω ψαξου λιγο ακομα....
Είναι πως το βλέπει ο καθένας... Εγώ έψαχνα πετρέλαιο, 4χ4, καινούργιο ώστε με λίγο τύχη να μην μπω σε συνεργείο για μια δεκαετία κ μπάτζετ μέχρι 20.000... νομίζω ότι δεν υπάρχει άλλη επιλογή σε αυτά που ζητούσα... Το αν έκανα καλή επιλογή θα φανεί σε 100.000 Χλμ τουλάχιστον... Τώρα είναι πολύ νωρίς...
Γενικά πάντως αν κ κράταγα μικρό καλάθι, είμαι παραπάνω ευχαριστημένος από τις προσδοκίες που είχα...

Το prestige είναι η έκδοση η δικιά μου, έχει 4 κάμερες
 
Last edited:
Αν κοιταξεις στο πισω μερος του αυτοκινητου απο κατω θα καταλαβεις, εχει δυστυχως καποια σημεια σκουριασμενα. Το διαβαζα κι εγω σε φορουμ και δεν το πιστευα μεχρι που πηγα σε αντιπροσωπεια και το ειδα. Η απαντηση του πωλητη...΄΄αυτα ειναι οξειδωσεις δεν ειναι κατι''. Μπορει πραγματι να μην εχει προβλημα κανενα, προσωπικα 22.000 δεν τους εδινα για να μου δωσουν αυτοκινητο με σκουριες, και η ειρωνεια...??? με εγγυηση σκουριας!!! ε ημαρτον. Τελικα πηγα σε suzuki new vitara.
Το είδα και σε φίλου μου αυτό σε μοντέλο σαν αυτό του Άρη
Χαλαστηκε είναι η αλήθεια αλλά παράπονο δεν έχει ίσα ίσα είχε και πριν duster και το έδωσε για να πάρει το καινούργιο
Από ότι λένε πάντως έχει και αρκετές δυνατότητες εκτός δρόμου
 
Είναι πως το βλέπει ο καθένας... Εγώ έψαχνα πετρέλαιο, 4χ4, καινούργιο ώστε με λίγο τύχη να μην μπω σε συνεργείο για μια δεκαετία κ μπάτζετ μέχρι 20.000... νομίζω ότι δεν υπάρχει άλλη επιλογή σε αυτά που ζητούσα... Το εν έκανα καλή επιλογή θα φανεί σε 100.000 Χλμ τουλάχιστον... Τώρα είναι πολύ νωρίς...
Γενικά πάντως αν κ κράταγα μικρό καλάθι, είμαι παραπάνω ευχαριστημένος από τις προσδοκίες που είχα...

Το prestige είναι η έκδοση η δικιά μου, έχει 4 κάμερες
Δεν πιστεύω να είσαι εσύ ο γκαντέμης Άρη και το λέω αυτό γιατί ξέρω πολλές περιπτώσεις που κατασκευαστικες εταιρείες έχουν duster για το προσωπικό τους έχουν πιεί το αίμα αλλά πρόβλημα δεν έβγαλαν
 
Α ... Αν τελικά το αποφασίσεις, μην το πάρεις μαύρο παρόλο που του πάει ...εγώ πήρα γιατί έτυχε η περίπτωση σε ετοιμοπαραδοτο κ σε καλή τιμή οπότε δεν είχα επιλογή...
Γρατζουνιεται πολύ εύκολα κ δεν θέλω να το φανταστώ πως θα είναι το Φλεβάρη που θα έχει κλείσει μια κυνηγετική χρονιά...
Ένα σετ λάστιχα θέλει επίσης αν έχεις απαιτήσεις εκτός δρόμου....
αρη το σαμπανιζε μου αρεσει,οχι το πορτοκαλι,αν και το μαυρο ειναι το χρωμα μου.λαστιχα μονο all terrain goodrich,σε 4 σιδερενια επανω απο οκτωβρη μεχρι φλεβαρη,εχω γνωση απο λασπη γρεβενων και καλιδρομου.
 
Το είδα και σε φίλου μου αυτό σε μοντέλο σαν αυτό του Άρη
Χαλαστηκε είναι η αλήθεια αλλά παράπονο δεν έχει ίσα ίσα είχε και πριν duster και το έδωσε για να πάρει το καινούργιο
Από ότι λένε πάντως έχει και αρκετές δυνατότητες εκτός δρόμου
Παιδιά για τα λεφτά του είναι υπέρ του δέοντος καλό, και με καλουτσικη τετρακίνηση. Την τετρακίνηση του new VITARA δεν την έχει. Το κριτήριο που έθεσε ο Άρης είναι όλο το ζουμί.
 
Η αλήθεια είναι ότι έχει αρκετές προχειρότητες σε φινιρίσματα όπως πχ στους θόλους αν κάτσεις κ το παρατηρήσεις προσεκτικά... Για τον άξονα δεν ξέρω τι γινόταν με το δικό μου, δεν το κοίταξα είναι η αλήθεια όταν το πήρα...
Το βιταρα ήταν κ αυτό στα σχέδια αλλά αν δεν κάνω λάθος στα 22 περίπου είνσι η πιο απλή έκδοση τετρακίνησης κ βενζίνης κ όχι πετρελαίου... δεν είμαι βέβαιος όμως οπότε ας το δει ο φίλος που ενδιέφερεται...
το βιταρα ειναι ομορφο ,ωραιο αυτοκινητο αλλα αλλαξε χαρακτηρα,εγινε suv,το θρυλικο gtx που ειχα με ειχε παει σε απιστευτους τοπους,μαζι μεγαλωσαμε στα βουνα,απο το 1992 το ειχα....αυτοκινητο με τις δυνατοτητες του dacia δεν υπαρχει σε αυτα τα λεφτα,με 6 λιτρα στα 100 και με πολυ φτηνη συντηρηση,οποτε μαθηματικα παω εκει,τωρα το φινιρισμα,οκ τι να κανουμε,δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα...
 
Προσωπική άποψη, αν θα πήγαινα να δώσω 21χιλ δεν θα τα εδινα για το duster αλλά θα μάζευα άλλα 2χιλ και θα πήγαινα στο κασκάι. Όλα τα suv συγκρίνονται μαζί του για κάποιον λόγο άλλωστε!!
 
Last edited:
Προσωπική άποψη, αν θα πήγαινα να δώσω 21χιλ δεν θα τα εδινα για το duster αλλά θα μάζευα άλλα 2χιλ και θα πήγαινα στο κασκάι. Όλα τα suv συγκρίνονται μαζί του για κάποιον λόγο άλλωστε!!
Βγαίνει με τετρακίνηση στα 23χιλιαρικα Βασίλη;
 
Προσωπική άποψη, αν θα πήγαινα να δώσω 21χιλ δεν θα τα εδινα για το duster αλλά θα μάζευα άλλα 2χιλ και θα πήγαινα στο κασκάι. Όλα τα suv συγκρίνονται μαζί του για κάποιον λόγο άλλωστε!!
Ισχύει... Όπως κ σε όλες τις αγορές αυτό θα είναι το μόνιμο προβλήμα.... Μήπως να δώσω κάτι παραπάνω κ να πάρω αυτό?
Δεν νομίζω βέβαια ότι τετρακίνητο το qasquai πετρέλαιο έχει 23 μιας κ 22 πήρε ο κουμπάρος μου το δικινητο πετρέλαιο...
Εγώ η αλήθεια είναι ότι πήγα να πάρω την πιο απλή έκδοση τετρακίνητου πετρελαίου του duster που με το κλειδί στο χέρι έχει 18.000 μιας κ όπως είπα είχα ιεραρχήσει πρώτα την αξιοπιστία, την οικονομία κ τις εκτός δρόμου αποδράσεις κ έπειτα την ομορφιά κ την φιγούρα άλλα έτυχε από το πουθενά το αυτοκίνητο μου που ήταν σε test drive μεγάλης αντιπροσωπείας με ελάχιστα χιλιόμετρα κ τελικά μετά τις διαπραγματεύσεις τιμή πολύ κοντά στην βασική έκδοση... Οπότε δεν χανόταν αυτή η ευκαιρία....
Θέλω να πω ότι είχα να επιλέξω μεταξύ καινούργιου με 18.000 ευρώ κ του ανταγωνισμού κ όχι 21500... Στα 21500 θα κολλάγα τότε... Τώρα που το έχω οδήγησει θα τα έδινα... Αν ξεπεράσετε το ψυχολογικό του σήματος της Dacia σε κάνει ευτυχισμένο κυνηγό αυτό το αμάξι...
 
Προσωπική άποψη, αν θα πήγαινα να δώσω 21χιλ δεν θα τα εδινα για το duster αλλά θα μάζευα άλλα 2χιλ και θα πήγαινα στο κασκάι. Όλα τα suv συγκρίνονται μαζί του για κάποιον λόγο άλλωστε!!
Βασιλη κασκαι με 23 τετρακουνα δε βρισκεις....Ειναι βασικο πρωτα να ξεκαθαρισουμε οτι ψαχνουμε σαν καταναλωτες 4*4 η 4*2 και μετα να πουμε τι συγκρινουμε...
 
Επειδη η nissan εχει κανει συνεργασια με τη renault και η dacia ειναι αγορασμενη απο τη renault ενδεχεται το qashqai να εχει αρκετα κοινα εξαρτηματα με το duster σαφως βεβαια δεν ειναι ιδια ακριβως αυτοκινητα.
 
Last edited:
Ο κινητήρας είναι ίδιος σε πολλές εταιρείες που έχουν έκδοση 1,5 πετρέλαιο κ είναι ο κ9κ της Renault αν θυμάμαι καλά κ δεν λέω μαλακίες...

https://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/TECH-O-kinhthras-1,5-dCi-ths-Renault_153880.asp

Στο τελευταίο duster υπάρχει η προσθήκη adblue,τα άλογα έχουν ανέβει στα 115 κ η ροπή 260 Nm
 
Last edited:
Back
Top