Κυνηγοί for ever!!!!

Σήμερα είναι παγκόσμια ημέρα των ζώων.
Όσοι θέλεται, πάμε μια φωτό ο κάθε ένας μας, παρέα με τν κυνηγετικό του σύντροφο, ότι φιλής κ αν είναι ότι κι αν κυνηγάει....είτε φέρμας είτε ξεπετάγματος κτλ.

Υ.Γ. Παρακαλώ φωτό χωρίς θηράματα...

View attachment 16785
Α ρε κωστα να τη χαιερεσε η δικια μου παει μας αφησε να στε γεροι !
 
Να προσέχεις τα ταιρια σου στο βουνό, ειδικά στο περπατητο. Άλλοι βγαίνουν στο βουνό για χίλιους δυο λόγους, και άλλοι για να μαζέψουν κρέας.
Τρομερά δυσαρεστο αυτο που σου συνεβη Κωστα,ουτε να το σκεφτομαι δεν θελω...Να χασεις τον σκυλο ετσι...;Εγω κυνηγω μονο με τον πατερα μου κ εναν φιλο μου που ειναι αδερφος μου,μιλαμε με τα ματια...Προσοχη παιδια με ποιον κυνηγατε γιατι πολλες φορες ,δυστυχως,ειναι ζητημα ζωης ή θανατου
 
Ξέρω λαγα που σκότωσε την μία από τις δύο σκύλες του ρίχνοντας σε ένα λαγό. Η μία σκύλα τον σήκωσε και η άλλη ήρθε απ' την ανάποδη κατεύθυνση και έγινε το κακό. Ο άνθρωπος μετά απ' αυτό σταμάτησε το κυνήγι....
Στο χωρίο μας το 80 λαγάς, μεγάλος σε ηλικία σκοτωσε έτσι την καλύτερη σκύλα που είχε που τους έπιανε στο γιατάκι. Την κοίμιζε σε ντιβάνι δίπλα του μόνο αυτή, τα άλλα σκυλιά κάτω στο κατώι. Τόσο την αγάπαγε. Μέχρι να φτάσει στο χωριό με το μουλάρι είχε σκάσει, τον βρήκε εγκεφαλικό και έφυγε...
 
Μια φορά πήγε να μου συμβεί και το σκέφτομαι ακόμα και μου κόβονται τα πόδια
Φερμαριζε η σκύλα λίγο πιο κάτω από τον δρόμο σηκώθηκε η μπεκατσα βγήκε στο δρόμο και ερχόταν προς εμένα είκοσι πόντους πάνω από το έδαφος και στο μπαμ την παίρνω και πετάγεται και η σκύλα στον δρόμο στην ίδια ευθεία
Για κλάσματα δευτερολέπτου θα την στραβωνα από το πουθενά
 
Ξέρω λαγα που σκότωσε την μία από τις δύο σκύλες του ρίχνοντας σε ένα λαγό. Η μία σκύλα τον σήκωσε και η άλλη ήρθε απ' την ανάποδη κατεύθυνση και έγινε το κακό. Ο άνθρωπος μετά απ' αυτό σταμάτησε το κυνήγι....
Στο χωρίο μας το 80 λαγάς, μεγάλος σε ηλικία σκοτωσε έτσι την καλύτερη σκύλα που είχε που τους έπιανε στο γιατάκι. Την κοίμιζε σε ντιβάνι δίπλα του μόνο αυτή, τα άλλα σκυλιά κάτω στο κατώι. Τόσο την αγάπαγε. Μέχρι να φτάσει στο χωριό με το μουλάρι είχε σκάσει, τον βρήκε εγκεφαλικό και έφυγε...

Αυτά είναι πραγματικά "ατυχήματα", υπάρχουν όμως και κυνηγοί, που στην θέα του θηράματος, δεν βλέπουν τίποτα άλλο μπροστά τους! και ρίχνουν όπου να είναι!.
Όταν κυνηγάμε με σκύλο, πολλές φορές δεν ρίχνουμε γιατί ο σκύλος είναι κοντά στην ευθεία με το θήραμα. Αν τύχει και υπάρχει και δεύτερος κυνηγός το πρόβλημα πολλαπλασιάζεται και θέλει πολύ μεγάλη προσοχή!
Στην "κυνηγετική δεοντολογία" και τους "άγραφους νόμους του κυνηγίου" το πότε πυροβολούμε και πότε όχι είναι μέγα κεφάλαιο. (off topik)
 
το πότε πυροβολούμε και πότε όχι είναι μέγα κεφάλαιο. (off topik)
Γιώργο σε ένα κυνηγετικό φόρουμ επειδή η ασφάλεια είναι πρώτη προτεραιότητα, θεωρώ αυτό είναι τόσο σημαντικό που δεν μπορεί να θεωρηθεί off topic σε καμία ενότητα
 
Κώστα ο σκύλος σου μοιάζει με τις παλαιές καλές Αγγλικές γραμμές, αν δεν γίνομαι αδιάκριτος τι προέλευση έχει;

Κώστα ο σκύλος σου μοιάζει με τις παλαιές καλές Αγγλικές γραμμές, αν δεν γίνομαι αδιάκριτος τι προέλευση έχει;
Καλημέρα Γιωργο. Ο Richo είναι απόγονος του Pako από Σερβία. Μου το χάρισε γνωστός που ασχολείται με τους αγώνες σκύλων,όταν έμαθε το δράμα μου. Ο Richo είναι ο φίλος μου,ο συγκυνηγος μου,η πάρεα μου,το παιδί μου....................
 
Καλημέρα Γιωργο. Ο Richo είναι απόγονος του Pako από Σερβία. Μου το χάρισε γνωστός που ασχολείται με τους αγώνες σκύλων,όταν έμαθε το δράμα μου. Ο Richo είναι ο φίλος μου,ο συγκυνηγος μου,η πάρεα μου,το παιδί μου....................
Κώστα καλημέρα, αυτή είναι η καλύτερη παρέα, να τον χαίρεσαι ... :)
 
Back
Top