Ερωτήσεις - Απαντήσεις

Ωραίο αυτό ευχαριστώ.Το έχω ανοίξει το κοντακι κ έχει τρία σιδεράκια που μπαίνουν μέσα στο κοντακι στην Ένωση εννοώ εκεί που σε αλλά μπαίνουν οι φλαντζες.Πως εννοείς να κάνω δικές μου φλαντζες
Παίρνεις μία ευλύγιστη και μη συμπιέσιμη επιφάνεια πάχους 1mm περίπου όπως (πχ αυτή που βρήκα εντελώς τυχαία: https://e-cart.gr/eidi-mpoufe/kopti...kopis-teflon-set-6-temahion-hendi-826300.html , στο ΙΚΕΑ είχα βρει πολύ φτηνότερες, σε καλύτερα χρώματα - μαύρο, γκρι κλπ - και πιο λεπτές) την κόβεις στο σχήμα της πατούρας που ενώνεται η βάση με το κοντάκι κάνοντας τις διάφορες τρύπες για τα σιδεράκια που λες και με γυαλόχαρτο ή λίμα για μέταλλο, την τρως για να της δώσεις τις κλίσεις που θέλεις. Πχ στην περίπτωσή σου που μάλλον θέλεις ανέβασμα του κοντακιού, θα την φάς από πάνω για να έχεις πάχος 0,2 - 0,3 mm και από κάτω θα έχεις πάχος 1mm οπότε έχεις την κλίση που θέλεις.
Οι οδηγίες είναι γενικές . Αυτοσχεδιάζουμε ανάλογα με την περίπτωση και θέλει πολλές δοκιμές. Στην αρχή τρώμε λίγο κάνουμε Churchill test δοκιμάζουμε και ανάλογα το αποτέλεσμα, ξανατρώμε, ξαναδοκιμάζουμε και πάλι απ' την αρχή . Και λέμε να έχει αέρα η τρύπα της τζαβέτας για να πάρει κλίσεις. Αν η τρύπα της είναι ίσα ίσα το πάχος της βίδας δύσκολα θα παίξει η παραπάνω πατέντα. Και το να φαρδύνεις την τρύπα σε συνθετικό κοντάκι ... δεν το κατέχω.
 
  • Like
Reactions: jnp
Σε ευχαριστώ πολύ δόκιμα είδη να το κάνω αλλά δεν με αφήνει να βιδωσω το κοντακι.Θα το ξαναπροσπαθησβ πάντως ευχαριστώ.
 
Καλησπέρα στην παρέα δεν ξέρω αν γράφω σωστά εδώ θα ήθελα να μου πει κάποιος αν γνωρίζει...Ένα όπλο που δεν περνει τσοκ και είναι στάνταρ η κάνη του κύλινδρος,με ένα όπλο που περνει τσοκ όταν του βάλουμε τον κύλινδρο έχουν την ίδια διάμετρο στο άνοιγμα το τσοκ με την κανη κύλινδρο??Δεν εννοώ στην τουφεκια...
 
Καλησπέρα στην παρέα δεν ξέρω αν γράφω σωστά εδώ θα ήθελα να μου πει κάποιος αν γνωρίζει...Ένα όπλο που δεν περνει τσοκ και είναι στάνταρ η κάνη του κύλινδρος,με ένα όπλο που περνει τσοκ όταν του βάλουμε τον κύλινδρο έχουν την ίδια διάμετρο στο άνοιγμα το τσοκ με την κανη κύλινδρο??Δεν εννοώ στην τουφεκια...
Εάν έχουν την ίδια διάμετρο αυλού, ναι.
Αλλιώς όχι
 
Το ένα έχει 18,4 και το αλλο18,5 δλδ για τόσο λίγο αλλάζουν όλα??
Είπες διαφορά στη διάμετρο. Ναι έχουν 0.1χιλ διαφορά. Η διάμετρος του τσοκ κύλινδρος είναι ίση με τη διάμετρο του αυλού.
Σε τουφεκιά όχι δε θα έχουν όμως.
 
Είπες διαφορά στη διάμετρο. Ναι έχουν 0.1χιλ διαφορά. Η διάμετρος του τσοκ κύλινδρος είναι ίση με τη διάμετρο του αυλού.
Σε τουφεκιά όχι δε θα έχουν όμως.
Κατάλαβα τι εννοείς ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την απάντηση :)
 
καλησπερα στη παρεα μια ερωτηση αν εχη καπιοσ φιλοσ souper poze ivnerstarm magknoum οχη αυτο που διπλονη στα διο το κανονικο μια γνωμη θα ηθελα αν βγαζη καλεσ ντουφεκιεσ και προβληματα ευχαριστο
 
Last edited:
Ενα σχετικα αγνωστο σε πολλους οπλο που ειχα δει πριν χρονια κ μου εχει μεινει στη μνημη λογω της ομορφιας του αλλα κ ποιοτητας κατασκευης αρκετα καλης μπορω να πω ηταν μια καραμπινα μαρκας rotweill.
Αν εχει το συγκεκριμενο οπλο καποιος συναδελφος θα ειχε ενδιαφερον να βαλει φωτο + παρουσιαση
 
Τι μου θυμησες....Είχα να την δω πανω απο δεκαετία....
Την είχε ένας κ την έδωσε για να παρει δίκαννο... Δεν του είχε βγάλει ζημιά αλλά δεν την κυνήγησε κ πολυ...
Σίγουρα τουρκική είναι...

Ενα σχετικα αγνωστο σε πολλους οπλο που ειχα δει πριν χρονια κ μου εχει μεινει στη μνημη λογω της ομορφιας του αλλα κ ποιοτητας κατασκευης αρκετα καλης μπορω να πω ηταν μια καραμπινα μαρκας rotweill.
Αν εχει το συγκεκριμενο οπλο καποιος συναδελφος θα ειχε ενδιαφερον να βαλει φωτο + παρουσιαση
Ήταν κατασκευασμένη από την ιταλική zoli...
Την έχει γνωστος μου(μοντέλο 67G)από τα μέσα της δεκαετία του '80, φουλ τσοκ, 76εκ...
Απλά απροβληματιστη...
 
Καλημέρα. Πριν 2 χρόνια είχα περάσει τα ξύλινα μέρη στο όπλο με λινέλαιο και τελείωμα με μικροκρυσταλικό κερί. Θέλω να επαναλάβω τη διαδικασία αλλά δε γνωρίζω πως να αφαιρέσω αποτελεσματικά το κερί. Γνωρίζει κανείς;
 
Τι μου θυμησες....Είχα να την δω πανω απο δεκαετία....
Την είχε ένας κ την έδωσε για να παρει δίκαννο... Δεν του είχε βγάλει ζημιά αλλά δεν την κυνήγησε κ πολυ...
Σίγουρα τουρκική είναι...


Ήταν κατασκευασμένη από την ιταλική zoli...
Την έχει γνωστος μου(μοντέλο 67G)από τα μέσα της δεκαετία του '80, φουλ τσοκ, 76εκ...
Απλά απροβληματιστη...
Είχα την εντύπωση ότι είναι γερμανικής κατασκευής πουλιέται και μια στο car.
 
Back
Top