Θνησιμότητα Κυνηγετικού Σκύλου

Πόσο έζησε ο κυνηγετικός σας σκύλος?

  • 1-3

    Votes: 1 2,7%
  • 4-6

    Votes: 2 5,4%
  • 7-9

    Votes: 7 18,9%
  • 10-12

    Votes: 13 35,1%
  • 12+

    Votes: 14 37,8%

  • Total voters
    37
Δευτερα 28 του μηνος,εχασα το επανιελακι μου απο τετανο σε ηλικια 8 χρονων και 3 μηνων...Πολυ οξεια κατασταση....Το παλεψαμε παρα πολυ με αντιτετανικους,αντιβιωτικα κλπ κλπ...Μολις αρχισε να εμφανιζει συμπτωματα,τον εχασα μεσα σε 2 μερες..Ο γιατρος μου,20 χρονια στο επαγγελμα,ηταν η 6η φορα που αντιμετωπισε τετανο..Μονο ενα επιβιωσε και εκανε ενα μηνα να συνελθει..Μυικη ακαμψια,ακαμψια σιαγονα,γρηγορη αναπνοη ειναι τα συμπτωματα προς το τελικο σταδιο.Συν οτι οι τοξινη χτυπαει και στον αγκεφαλο και δημιουρχει κατι σαν εγεφαλικο.Ο σκυλακος μου δεν ακουγε κανεναν,περπατουσε σαν χαμενο,παραπαταγε κλπ..Το δυσκολο ειναι να κανεις την διαγνωση σε αρχικο σταδιο..Εκει εχεις ελπιδες...Μεγαλη προσοχη.
 
Συνάδελφε Θοδωρή ειλικρινά λυπαμαι πολύ για την απώλεια σου. Να εντοπίσεις την αιτία της μόλυνσης ώστε να μην συμβεί ξανά στο μέλλον και σύντομα να αντικαταστήσεις τον κυνηγετικό σου σύντροφο με ένα ισάξιο και καλύτερο ακόμα σκύλο.
 
Συνάδελφε Θοδωρή ειλικρινά λυπαμαι πολύ για την απώλεια σου. Να εντοπίσεις την αιτία της μόλυνσης ώστε να μην συμβεί ξανά στο μέλλον και σύντομα να αντικαταστήσεις τον κυνηγετικό σου σύντροφο με ένα ισάξιο και καλύτερο ακόμα σκύλο.
Ευχαριστω πολυ Γρηγορη.
Τι να εντοπισω?
Σε μια αυλη εβγαινε 3 φορες την μερα για τις αναγκες του 8 χρονια τωρα χωρις επαφες με αλλα ζωα
Ειναι πολυ σπανιο στον σκυλο
Του "εκατσε" λαχειο του καημενου...
 
Θοδωρη συνήθως η μόλυνση προέρχεται από ανοιχτη πληγή-κόψιμο όταν έρθει σε επαφή με σκουριασμενο συρματοπλεγμα, καρφιά η κοπριές από ζώα... Αν μολύνθηκε ένα ζώο μια φορά και υπάρχει κάτι τέτοιο εκεί γύρω μπορεί να ξανασυμβεί... Είναι όντως σπάνιο αλλά αν έχει συμβεί μια φορά μπορεί να ξανασυμβεί.. Πάρε ο, τι μέτρα απολύμανσης μπορείς.
 
Last edited:
Θοδωρη συνήθως η μόλυνση προέρχεται από ανοιχτη πληγή-κόψιμο όταν έρθει σε επαφή με σκουριασμενο συρματοπλεγμα, καρφιά η κοπριές από ζώα... Αν μολύνθηκε ένα ζώο μια φορά και υπάρχει κάτι τέτοιο εκεί γύρω μπορεί να ξανασυμβεί... Είναι όντως σπάνιο αλλά αν έχει συμβεί μια φορά μπορεί να ξανασυμβεί.. Πάρε ο, τι μέτρα απολύμανσης μπορείς.
Θα το δω Γρηγορη.Εννοειται οτι δεν θα το αφησω ετσι
 
Το μεγάλο μου παράπονο η θνησιμοτητα έχουν περάσει γύρω στα 10 σκυλια από τα χέρια μου και κανένα δεν κατάφερα να περάσει τα 7 χρόνια την ώρα που αδέρφια τους βγάζουν 12 και 15 χρόνια σε χέρια φίλων
 
Μόλις μία ώρα πριν διαβάσω το θέμα έμαθα ότι η μία θηλυκια μας χαιρέτησε.... Ωραίος συγχρονισμός
Η αριστοκρατισσα της αγέλης.. Τόσο που απαξιουσε να ανέβει ή να κατέβει από το αμάξι μόνη της! Παθιασμένη τόσο που έκανε δουλειά εκεί που σταματούσαν οι άλλοι πχ κάτι βροχές κλπ αλλά και σε τέτοιο σημείο που την περίμενες για ώρες να γυρίσει πίσω... Στο πηλίκο μόνο ένα μεγάλο ευχαριστώ σε αυτό το σκυλί
 
Το μεγάλο μου παράπονο η θνησιμοτητα έχουν περάσει γύρω στα 10 σκυλια από τα χέρια μου και κανένα δεν κατάφερα να περάσει τα 7 χρόνια την ώρα που αδέρφια τους βγάζουν 12 και 15 χρόνια σε χέρια φίλων
Κάτι κάνεις λάθος, για κοίταξε το. Εδώ μιλάμε για ζωές!
 
Το περισσότερο που έχει ζήσει σκύλος μου ήταν ένα μπαλκαν σερνικο που έζησε 18 χρόνια. Το σκυλί είχε καλαζαρ από τα 6 του χρόνια. Του έκανα θεραπεία και έφτασε τελικά τα 18. Πέρσι μου πέθανε ένας ελληνικος ιχνηλατης 14 χρονών. Σαν μέσος όρος τα σκυλιά μου φτάνουν συνήθως στα 13 χρόνια.
 
Back
Top