Walkie talkie

καλησπέρα
θέλω να αγοράσω έναν ασύρματο πομποδέκτη έχει στην αγορά μεγάλη ποικιλία το θέλω για το κυνήγι όλη η παρέα μου έχει από ένα και δυστυχώς πάντα δανείζομαι.. έχετε να μου προτείνετε κάτι αξιόλογο? κάποιοι μου προτείνανε το TYT TH 8000D MKII 10wat .. ότι είναι καλό και αξίζει τα λεφτά του άλλοι λένε ότι έχει θέμα... η τιμή του είναι στα 79 ευρώ έχω τη δυνατότητα να διαθέσω άλλα 80 ευρώ από πάνω αν υπάρχει κάτι πολύ πολύ πιο καλύτερο από αυτό όχι απλά αν είναι μικρό σε όγκο απλά στις επιδόσεις του αν είναι καλύτερο δεν με ενδιαφέρει όγκος κάθε βοήθεια δεκτή
 
καλησπέρα
θέλω να αγοράσω έναν ασύρματο πομποδέκτη έχει στην αγορά μεγάλη ποικιλία το θέλω για το κυνήγι όλη η παρέα μου έχει από ένα και δυστυχώς πάντα δανείζομαι.. έχετε να μου προτείνετε κάτι αξιόλογο? κάποιοι μου προτείνανε το TYT TH 8000D MKII 10wat .. ότι είναι καλό και αξίζει τα λεφτά του άλλοι λένε ότι έχει θέμα... η τιμή του είναι στα 79 ευρώ έχω τη δυνατότητα να διαθέσω άλλα 80 ευρώ από πάνω αν υπάρχει κάτι πολύ πολύ πιο καλύτερο από αυτό όχι απλά αν είναι μικρό σε όγκο απλά στις επιδόσεις του αν είναι καλύτερο δεν με ενδιαφέρει όγκος κάθε βοήθεια δεκτή
Καλημέρα φίλε. Τι κυνηγάτε με την παρέα σου; Θέλω να πω ότι αν δεν κυνηγάς γουρούνια που υπάρχει μεγάλη πιθανότητα τα καρτέρια να είναι πολύ μακριά το ένα από το άλλο ή να παρεμβάλλονται ακόμα και βουνά ενδιάμεσα, δεν χρειάζεσαι κάτι τόσο δυνατό. Εμείς πχ για καρτέρια για πουλιά χρησιμοποιούμε αυτά... https://www.skroutz.gr/s/5954581/Baofeng-UV-5RA.html
Πολύ φθηνά, αξιόπιστα, ποτέ δεν είχαμε πρόβλημα. Μια φορά για δοκιμή ακουγόμασταν καμπάνα σε απόσταση μεγαλύτερη από 5 χμ. σε ευθεία, βλεπόμασταν όμως, δεν παρεμβάλλονται βουνά κλπ...
 
το θέλω για το κυνήγι του αγριόχοιρου τα μέρη μας είναι Λαγκάδια και βουνά δεν έχουμε πεδιάδες εδώ.. απλά επειδή την έχω πατήσει πολλές φορές σε αγορές να αγοράσουμε κάτι σε χαμηλή τιμή έως φτηνό να μην ανταπεξέρχεται σε αυτό που το θέλουμε και να αγοράζουμε πάλι άλλο και η τιμή να βγαίνει διπλάσια και τριπλάσια για αυτό το λόγο καλύτερα να δώσω κάτι παραπάνω παρά να μπω σε δοκιμές για αυτό ρώτησα αν κάποιοι από δω μέσα φίλοι χρησιμοποιούν κάτι αξιόλογο ή αν αυτό αξίζει τα λεφτά του φυσικά δεν λέω ότι ένα φθηνό μπορεί να μην αξίζει και τα λεφτά του
 
το θέλω για το κυνήγι του αγριόχοιρου τα μέρη μας είναι Λαγκάδια και βουνά δεν έχουμε πεδιάδες εδώ.. απλά επειδή την έχω πατήσει πολλές φορές σε αγορές να αγοράσουμε κάτι σε χαμηλή τιμή έως φτηνό να μην ανταπεξέρχεται σε αυτό που το θέλουμε και να αγοράζουμε πάλι άλλο και η τιμή να βγαίνει διπλάσια και τριπλάσια για αυτό το λόγο καλύτερα να δώσω κάτι παραπάνω παρά να μπω σε δοκιμές για αυτό ρώτησα αν κάποιοι από δω μέσα φίλοι χρησιμοποιούν κάτι αξιόλογο ή αν αυτό αξίζει τα λεφτά του φυσικά δεν λέω ότι ένα φθηνό μπορεί να μην αξίζει και τα λεφτά του
Παρτο φίλε το ΤΥΤ είναι εργαλείο το έχω και εγώ έχω και icom αλλά δεν μόνο ποιότητα κατασκευής τα αρνητικά του μικρή μπαταρία λίγα βατ ..... Το ΤΥΤ καλύτερο σε όλα μέχρι στιγμής και σε τιμή βέβαια....
 
Παρτο φίλε το ΤΥΤ είναι εργαλείο το έχω και εγώ έχω και icom αλλά δεν μόνο ποιότητα κατασκευής τα αρνητικά του μικρή μπαταρία λίγα βατ ..... Το ΤΥΤ καλύτερο σε όλα μέχρι στιγμής και σε τιμή βέβαια....
κοίταξα τις προηγούμενες αναφορές ότι το συγκεκριμένο το έχεις αγοράσει δηλαδή έχεις μείνει ικανοποιημένος κάτι λένε δεν πιάνει καλά και κάτι τέτοιες παπαριές εντάξει για τα λεφτά του το σέβομαι να μην πιάνει και καλά αλλά βλέπω ότι έκανες την αγορά τη συγκεκριμένη για αυτό ρωτάω τη γνώμη σου αξίζει δηλαδή η αγορά του να μην κοιτάξω κάτι άλλο?
 
κοίταξα τις προηγούμενες αναφορές ότι το συγκεκριμένο το έχεις αγοράσει δηλαδή έχεις μείνει ικανοποιημένος κάτι λένε δεν πιάνει καλά και κάτι τέτοιες παπαριές εντάξει για τα λεφτά του το σέβομαι να μην πιάνει και καλά αλλά βλέπω ότι έκανες την αγορά τη συγκεκριμένη για αυτό ρωτάω τη γνώμη σου αξίζει δηλαδή η αγορά του να μην κοιτάξω κάτι άλλο?
Αξίζει φίλε και το ότι δεν πιάνει δεν ισχύει πιάνει πιο καλά από τα άλλα με την μεγάλη κεραία με την μικρή ναι δεν πιάνει όπως τα άλλα το έχουμε 5-6 άτομα στην παρέα όλοι ευχαριστημένοι με την μεγάλη κεραία μόνιμα το έχουμε.....έχω και icom όπως σου είπα και το έδωσα στον πατέρα μου.... ;)
 
Ηθελα να αγοράσει πριν 5 χρόνια γιατι καμια πηγαινα με 3 φιλους που κυνηγούσαν γουρούνι. Αρχικα σκεφτομουν κατι καλύτερο αλλά τελικά είπα να ξεκινήσω με κατι οικονομικό απο ebay και συγκεκριμενα αυτό. Η αλήθεια ειναι οτι με εντυπωσίασε με το πως ανταποκριθηκε στον δύσκολο τοπο της περιοχής μου και δουλεύει και στα uhf.

https://www.ideahellas.gr/product/b...s-136-174-400-520mhz-3-6m-8w-gt-3tp-mark-iii/

https://www.ebay.com/sch/i.html?_sacat=0&_nkw=Baofeng+GT-3TP+&_trksid=p2499334.m4084.l1313
 
κοίταξα τις προηγούμενες αναφορές ότι το συγκεκριμένο το έχεις αγοράσει δηλαδή έχεις μείνει ικανοποιημένος κάτι λένε δεν πιάνει καλά και κάτι τέτοιες παπαριές εντάξει για τα λεφτά του το σέβομαι να μην πιάνει και καλά αλλά βλέπω ότι έκανες την αγορά τη συγκεκριμένη για αυτό ρωτάω τη γνώμη σου αξίζει δηλαδή η αγορά του να μην κοιτάξω κάτι άλλο?
Γιάννη δεν ξέρω αν και σε αυτά είναι τύχη που θα πέσεις , είμαι και γω κάτοχος ενός ΤΥΤ 8000 , το οποίο με την μεγάλη κεραία , σε κυνήγια περιστασιακά που έκανα με φίλους στο βουνό δεν με πρόδωσε , και κάποιες φορές ειμουν και σε δύσκολα σημεία . Δεν θέλω να σε πείσω για τίποτα , απλά σου αναφέρω μια προσωπική εμπειρία μου . Καλή επιλογή σου εύχομαι. Και ασφαλή κυνήγια .
 
καλησπέρα
θέλω να αγοράσω έναν ασύρματο πομποδέκτη έχει στην αγορά μεγάλη ποικιλία το θέλω για το κυνήγι όλη η παρέα μου έχει από ένα και δυστυχώς πάντα δανείζομαι.. έχετε να μου προτείνετε κάτι αξιόλογο? κάποιοι μου προτείνανε το TYT TH 8000D MKII 10wat .. ότι είναι καλό και αξίζει τα λεφτά του άλλοι λένε ότι έχει θέμα... η τιμή του είναι στα 79 ευρώ έχω τη δυνατότητα να διαθέσω άλλα 80 ευρώ από πάνω αν υπάρχει κάτι πολύ πολύ πιο καλύτερο από αυτό όχι απλά αν είναι μικρό σε όγκο απλά στις επιδόσεις του αν είναι καλύτερο δεν με ενδιαφέρει όγκος κάθε βοήθεια δεκτή
Φίλε πολύ καλό το ΤΥΤ δοκιμασμένο...Αλλά αν θες κάτι καλύτερο και διαθέτεις το χρήμα κοίτα για YAESU και έχεις ξεμπερδεψει
 
καλησπέρα
θέλω να αγοράσω έναν ασύρματο πομποδέκτη έχει στην αγορά μεγάλη ποικιλία το θέλω για το κυνήγι όλη η παρέα μου έχει από ένα και δυστυχώς πάντα δανείζομαι.. έχετε να μου προτείνετε κάτι αξιόλογο? κάποιοι μου προτείνανε το TYT TH 8000D MKII 10wat .. ότι είναι καλό και αξίζει τα λεφτά του άλλοι λένε ότι έχει θέμα... η τιμή του είναι στα 79 ευρώ έχω τη δυνατότητα να διαθέσω άλλα 80 ευρώ από πάνω αν υπάρχει κάτι πολύ πολύ πιο καλύτερο από αυτό όχι απλά αν είναι μικρό σε όγκο απλά στις επιδόσεις του αν είναι καλύτερο δεν με ενδιαφέρει όγκος κάθε βοήθεια δεκτή
Για μενα το καλυτερο ειναι....icom ic v80e! Κοντα στα 130€! Αν μιλησετε με καποιον γνωστη τα 10w δεν σημαινει οτι θα πιασουν διπλασια αποσταση απο τα 5.5watt (μου το εχουν εξηγησει αλλα δεν ξερω να σας το εξηγησω:()......και αυτο το εχω δει στην πραξη......εχουμε στην παρεα baofeng 8w και ΤΥΤ 10w! Εκει που πιανει το icom δεν πιανει κανενα........επισης τα yaesu που βρισκουμε με 80€ δεν ξερω αν ειναι τα ιδια με τα προ 10ετιας yaesu! Οχι οτι δεν αξιζουν τα baofeng κλπ....για τα λεφτα τους!
 
καλησπέρα
θέλω να αγοράσω έναν ασύρματο πομποδέκτη έχει στην αγορά μεγάλη ποικιλία το θέλω για το κυνήγι όλη η παρέα μου έχει από ένα και δυστυχώς πάντα δανείζομαι.. έχετε να μου προτείνετε κάτι αξιόλογο? κάποιοι μου προτείνανε το TYT TH 8000D MKII 10wat .. ότι είναι καλό και αξίζει τα λεφτά του άλλοι λένε ότι έχει θέμα... η τιμή του είναι στα 79 ευρώ έχω τη δυνατότητα να διαθέσω άλλα 80 ευρώ από πάνω αν υπάρχει κάτι πολύ πολύ πιο καλύτερο από αυτό όχι απλά αν είναι μικρό σε όγκο απλά στις επιδόσεις του αν είναι καλύτερο δεν με ενδιαφέρει όγκος κάθε βοήθεια δεκτή
Γεια σου φίλε. Το έχω το ΤΥΤ όπως και κάποια Baofeng που σου προτείνουν, αλλά και άλλα.



1ον) Το ΤΥΤ είναι το καλύτερο και καλά κάνουν οι φίλοι σου και στο προτείνουν. Κατά τη γνώμη μου είναι καλύτερο από τα άλλα Κινέζικα, καλύτερο από τα Ιαπωνικά και καλύτερο από τα Αμερικανικά. (Τρόπος του λέγειν δηλαδή Αμερικανικά και Ιαπωνικά διότι σχεδόν όλα στην Κίνα φτιάχνονται πλέον).

2ον) Είναι καλύτερο διότι βγάζει πραγματικά 10 watt, μετρημένα από εμένα με βατόμετρο. Όταν λέμε 10watt εννοούμε πάνω από 9 με γεμάτη μπαταρία. Αμερικανικά και Γιαπωνέζικα βγάζουν το πολύ 5 watt. Τα Baofeng που θα δεις στην αγορά να γράφουν ότι βγάζουν 10 ή άλλα 18 ή άλλα 25 watt, βγάζουν γύρω στα 4,5watt στο βατόμετρο.

3ον) Αυτοι που σου είπαν έτσι γενικά και αόριστα ότι βγάζουν προβλήματα δε σου είπαν αλήθεια. Όχι, δε βγάζουν προβλήματα. Αντιθέτως, είναι αρκετά δεμένα ως κατασκευή και πιο ανθεκτικά από τα υπόλοιπα Κινέζικα της αγοράς. Μέχρι τώρα έχω χαλάσει δύο Baofeng και ένα QYT και το ΤΥΤ που χρησιμοποιώ πολύ περισσότερο από όλα τα άλλα δεν έχει πάθει τίποτα.

4ον) Αν δώσεις 80 ευρώ παραπάνω δεν θα πάρεις κάτι καλύτερο. Ο λόγος που θα κοστίζει παραπάνω θα είναι διότι θα βγαίνει από Ιαπωνική ή Αμερικανική εταιρεία και θα πρέπει να πληρωθούνε κάποια δυτικά έξοδα όπως μισθοί, φόροι κλπ. Ή διότι μπορεί να είναι ψηφιακή διαμόρφωση, που δε σε ενδιαφέρει διότι εσείς θα μιλάτε σε αναλογικές διαμορφώσεις.

5ον) Η μπαταρία του είναι η μεγαλύτερη που υπάρχει. Δε γνωρίζω κανένα που να έχει μεγαλύτερη μπαταρία από το ΤΥΤ.

6ον) Το μενού του είναι εύκολο και κυλάει με λογική. Αν έχεις λίγες ραδιοερασιτεχνικές γνώσεις θα το χρησιμοποίησης πολύ εύκολα. Αντίθετα, αν πάρεις κάποιο Ιαπωνέζικο όπως το YAESU το μενού του δεν έχει καμία λογική, δε μαθαίνεται με τίποτα, και θα πρέπει να είσαι με το μάνουαλ μονίμως στο χέρι.



Τέλος, εύχομαι να το αγαπήσεις, να το χαρείς και να θελήσεις να διαβάσεις 2-3 μήνες την ύλη των εξετάσεων και να πάρεις άδεια Ραδιοερασιτέχνη εισαγωγικού επιπέδου ώστε να το έχεις πάνω σου παντού και πάντα. Προσωπικά το θεωρώ απαραίτητο εξοπλισμό για όλα τα κυνήγια και πιστεύω ότι η ΚΣΕ θα έπρεπε να απαιτεί επίμονα να υπάρχουν συγκεκριμένες συχνότητες για χρήση από τους κυνηγούς και όχι από τη θηροφυλακή μόνο, ακριβώς όπως υπάρχουν συχνότητες για τους σκαφάτους και όποιον βγάζει ένα φουσκωτό στη θάλασσα. Είναι απαράδεκτο να μην ενδιαφέρεται η πολιτεία για την ασφάλεια των κυνηγών και επίσης είναι απαράδεκτο να θέτει η ΚΣΕ πιο σημαντικό ζήτημα τη συνεννόηση των θηροφυλάκων, από την ασφάλεια των κυνηγών.
 
Back
Top