Fabarm Team

Σχεδόν μέσα έπεσες. .sarcastic.
Είναι η Fabarm Jupiter Supergrade του '83 με 71cm....
Αδέλφια με την Ellegi.....
Tην θυμαμαι . Πρεπει να ηταν αυτη που ειχε σχεδια με μπεκατσοκυνηγια και πουλια στα πλαγια .Ηταν πιο ακριβη και εβγαινε και με εξωτερικα τσοκ τυπου BREDA . Ειδικα με το 75αρι το τσοκ ειχε τρομερη τουφεκια .
 
Tην θυμαμαι . Πρεπει να ηταν αυτη που ειχε σχεδια με μπεκατσοκυνηγια και πουλια στα πλαγια .Ηταν πιο ακριβη και εβγαινε και με εξωτερικα τσοκ τυπου BREDA . Ειδικα με το 75αρι το τσοκ ειχε τρομερη τουφεκια .
Σωστά μηλάς.
Η δικιά μου όμως είναι 1 μοντέλο ΠΡΙΝ βγάλει την κάννη με τα εξωτερικά τσοκ.. ;) ...όντος βγάζει ωραίες τουφεκιές κ σκεφτόμουν πριν 2 χρόνια να δαπανίσω λίγα χρήματα για αυτό το όπλο, αλλά δν ξέρω αν θα σύμφερε από το να πάρω ένα πιο σύγχρωνω όπλο....δηλαδή να βρω μια τέτοια κάννη με εξωτερικά τσοκ κ να έφτιαχνα κ ένα κοντάκι κ να την κυνηγούσα για άλλα 37 χρόνια....αλλά δν ξέρω στο μέλλον αν θα έβρισκα ανταλλακτικά για αυτό αν τυχόν παρουσιάσει κάτι!

20191229_170045.jpg
 
Σωστά μηλάς.
Η δικιά μου όμως είναι 1 μοντέλο ΠΡΙΝ βγάλει την κάννη με τα εξωτερικά τσοκ.. ;) ...όντος βγάζει ωραίες τουφεκιές κ σκεφτόμουν πριν 2 χρόνια να δαπανίσω λίγα χρήματα για αυτό το όπλο, αλλά δν ξέρω αν θα σύμφερε από το να πάρω ένα πιο σύγχρωνω όπλο....δηλαδή να βρω μια τέτοια κάννη με εξωτερικά τσοκ κ να έφτιαχνα κ ένα κοντάκι κ να την κυνηγούσα για άλλα 37 χρόνια....αλλά δν ξέρω στο μέλλον αν θα έβρισκα ανταλλακτικά για αυτό αν τυχόν παρουσιάσει κάτι!

View attachment 15751
Aν παρειs καινουργιο οπλο προσεξε γιατι παλι αυτην θα βγαζειs για κυνηγι .Μπορει να μην ξαναβρειs την τουφεκια που ξερειs. Πλακα στην πλακα ξερειs τι θα μου αρεσε σε αυτο το οπλο ανα το ειχα ; Να ευρισκα και μια καννη αριγωτη .
 
Σωστά μηλάς.
Η δικιά μου όμως είναι 1 μοντέλο ΠΡΙΝ βγάλει την κάννη με τα εξωτερικά τσοκ.. ;) ...όντος βγάζει ωραίες τουφεκιές κ σκεφτόμουν πριν 2 χρόνια να δαπανίσω λίγα χρήματα για αυτό το όπλο, αλλά δν ξέρω αν θα σύμφερε από το να πάρω ένα πιο σύγχρωνω όπλο....δηλαδή να βρω μια τέτοια κάννη με εξωτερικά τσοκ κ να έφτιαχνα κ ένα κοντάκι κ να την κυνηγούσα για άλλα 37 χρόνια....αλλά δν ξέρω στο μέλλον αν θα έβρισκα ανταλλακτικά για αυτό αν τυχόν παρουσιάσει κάτι!

View attachment 15751
Κωστη μην πετάξεις λεφτά σε αυτή!κράτα αυτη και πάρε και μια καινουργια αν θες! Κατά την άποψη που φαμπαρμ μόνο την χλρ!
 
Α οκ είπα μιπως αλλάζει κάτι στον μιχανισμο
Νομίζω υπάρχει διαφορά και στην βάση και στο κλείστρο. Κάπου διάβασα οτι η βάση της XLR5 είναι πιό χοντρή και το κλείστρο είναι πιο ενισχυμένο από της L4s. Ψάχνω από το πρωί και δεν βρίσκω που το διάβασα. Ισως κάποιοι συνάδελφοι εδώ μέσα το γνωρίζουν ... νομίζω ε...
 
Νομίζω υπάρχει διαφορά και στην βάση και στο κλείστρο. Κάπου διάβασα οτι η βάση της XLR5 είναι πιό χοντρή και το κλείστρο είναι πιο ενισχυμένο από της L4s. Ψάχνω από το πρωί και δεν βρίσκω που το διάβασα. Ισως κάποιοι συνάδελφοι εδώ μέσα το γνωρίζουν ... νομίζω ε...
Είχα την XLR μια δεκαετία την ξέρω από την πρώτη βίδα μέχρι την τελευταία.Δεν έιχα μετρήσει με παχυμετρο για να δω διαφορά με την l4s sporting που έχω τώρα.Ο εγκληματίας πάντα γυρνά στον τόπο του εγκλήματος λένε. Η xlr εκτός από εκεντρα τσοκ απαράδεκτο για fabarm με μεγάλη ταλαιπωρία για αντικατάσταση κάννης και πολυμερισμός των πλαστικών ,(ο λόγος που που πουλήθηκε,) δεν παρουσίασε ούτε μια εμπλοκή αξιόπιστη στο έπακρο αλλά στο καθάρισμα Μουτζούρης Όσο για σύγκριση με την l4s είναι ισάξιες η fabarm μετά την xlr ανέβασε τον πήχη στο brand name της φίρμας στα ύψη
 
Το 1/3 των l4s που ξέρω είχαν θέματα με εμπλοκές! Γυριζαν στον αντιπρόσωπο. Πολλές απο αυτές διορθωθηκαν, πολλες ξαναπηγαν! Στην xlr5 δεν είχε πεσει κατι παρομοιο στην αντιληψη μου! Θα συμφωνήσω με τον ηλια πως είναι απο τα πιο βρωμικα αερίων της αγοράς, για έναν συνειδητοποιημένο αγοραστή δεν αποτελεί προβλημα γιατι το έχει αποδεκτει εκ των προτέρων
 
Eχει ο αδελφοs μου αυτην την καραμπινα ελατηριου του 1968 με καννη αχρωμιωτη που για Ευρωπη γραφει FARMS - FABRICA BRESCHIANA ARMS BRESCHIA ,ελαχιστα κυκλοφορησε και στην αμερικη κυκλοφορουσε με το ονομα TRADEWINDS H -170 . Λετε να ειναι καμμια γιαγια
FABARM ? Μονο ο οπλο20200911_123055.jpg20200911_123115.jpg20200911_123138.jpgυργοs ΜΑΝΩΛΗΣ στα Πατησια τιs γνωριζε οταν τον ειχα ρωτησει .
 
Eχει ο αδελφοs μου αυτην την καραμπινα ελατηριου του 1968 με καννη αχρωμιωτη που για Ευρωπη γραφει FARMS - FABRICA BRESCHIANA ARMS BRESCHIA ,ελαχιστα κυκλοφορησε και στην αμερικη κυκλοφορουσε με το ονομα TRADEWINDS H -170 . Λετε να ειναι καμμια γιαγια
FABARM ? Μονο ο οπλοView attachment 15870View attachment 15873View attachment 15874υργοs ΜΑΝΩΛΗΣ στα Πατησια τιs γνωριζε οταν τον ειχα ρωτησει .
Ενδιαφέρον!
Βγάλε καμία φώτο και τον μηχανισμό της να τον δούμε αν είναι εύκολο...
 
Eχει ο αδελφοs μου αυτην την καραμπινα ελατηριου του 1968 με καννη αχρωμιωτη που για Ευρωπη γραφει FARMS - FABRICA BRESCHIANA ARMS BRESCHIA ,ελαχιστα κυκλοφορησε και στην αμερικη κυκλοφορουσε με το ονομα TRADEWINDS H -170 . Λετε να ειναι καμμια γιαγια
FABARM ? Μονο ο οπλοView attachment 15870View attachment 15873View attachment 15874υργοs ΜΑΝΩΛΗΣ στα Πατησια τιs γνωριζε οταν τον ειχα ρωτησει .
σαν της franchi της ελατηριου ειναι.
 
σαν της franchi της ελατηριου ειναι.
Η πλακα ειναι οταν χρειαστηκε εναν μοχλο γλωσσαs το ( carrier dog ) που λεμε ο Ανδρεαs o Κουρκουλοs εβαλε απο παλια FABARM . Εβρισκα οτι ηθελα στο ΝUMRICH GUN PARTS απο ανταλλακτικα ,ετσι για να τα εχω και τα εφερνα απο Αμερικη . Μονο ενα κλειστρο το γυρισαν πισω οι Αμερικανοι γιατι δεν επιτρεπεται αλλα δεν βαρυεσαι δεν εχει παθει τιποτα το δικο τηs . Mετα απο 50 χρονια ζωηs θελει εναν κοκκορα αλλα θα μαs τον φτιαξει ο Ανδρεαs . Moλιs ετοιμασθει θα σαs στειλω φωτο απο τον μηχανισμο. Μοιαζει με την Franchi 48 AL αλλα ειναι λιγο πιο περιεργη
εσωτερικα.Ταιριαζει και η παπια τηs .Oλη η μαγεια ειναι οι τουφεκιεs τηs αχρωμιωτηs καννηs τηs γιατι εχω και FRANCHI 48 αλλα νομιζω οτι η Farms ειναι καλυτερη τουφεκια .
 
Back
Top