Φυσιγγιοθήκες, πουλιάστρες, θήκες όπλων αξεσουάρ.

Έχει κανείς καμιά ιδέα πως μπορώ να "μαζέψω" μια παλιά δερμάτινη φυσιγγιοθήκη που της έχουν ξεχειλώσει μερικές θέσεις ; Σκέφτομαι να την βρέξω ώστε να μαζέψει το δέρμα αλλά αφού στεγνώσει και είναι ξερό δεν θα πρέπει να λαδωθεί ώστε να ξαναμαλακώσει ;
Θα κάνω δουλειά λέτε ;
Καπου εχει αναφερθεί το βρέξιμο με οινοπνευμα αλλα δεν ξερω κατα πόσο βοηθάει...
 
Έχει κανείς καμιά ιδέα πως μπορώ να "μαζέψω" μια παλιά δερμάτινη φυσιγγιοθήκη που της έχουν ξεχειλώσει μερικές θέσεις ; Σκέφτομαι να την βρέξω ώστε να μαζέψει το δέρμα αλλά αφού στεγνώσει και είναι ξερό δεν θα πρέπει να λαδωθεί ώστε να ξαναμαλακώσει ;
Θα κάνω δουλειά λέτε ;
Εξαρτάται από το τί δέρμα είναι, σε τί κατάσταση βρίσκεται και πόσο έχει ξεχειλώσει.
Επειδή και εγώ δεν μπορούσα να σκεφτώ άλλη λύση, έκανα αυτό σε μία φυσιγγιοθήκη και δε λειτούργησε. Απλά χάλασε η όψη του δέρματος και τα φυσίγγια εξακολουθούν να μη σφίγγουν.
Πιστεύω όμως ότι σε εμένα έφταιγε η ποιότητα του δέρματος, το οποίο ήταν suede. Αν ήταν full grain ή top grain μάλλον θα έφτιαχνε. Το suede ως γνωστόν φτιάχνεται από split leather ή genuine leather που είναι δεύτερης ποιότητας.
 
Προς στιγμήν σφίγγει με το νερό και ξανά ανοίγει. Το έχω κάνει και στις δικές μου που δεν είναι suede.
Λέω μήπως το δέρμα πριν την κατασκευή της ζώνης, πρέπει να υποβληθεί σε κάποια διεργασία που να εξαντλήσει πρώτα όλες του τις τάσεις και μετά να δουλευτεί ώστε να μην έχει άλλο να δώσει;
 
Επειδή δεν συμπαθώ τα γιλέκα, ειχα πάρει από τον μανδηλαρά μια τσάντα μεσης την οποια ειχα ξεχασει.. και την βρήκα μπροστά μου πριν κανα τρίμηνο.Είχα και ένα παλιό αφοπλισμενο αρκετά χρόνια 20+ χοντρό δερματινο μοσχαρίσιο φτιαχτό flight jacket που δεν πρόκειται να το ξαναφορούσα λόγω φθοράς και βάρους και αρχισε το ράβε ξήλωνε στην κατάλληλη μοδίστρα.
Το εντυσε με αδιάβροχο υλικό παντου εσωτερικα για ευκολο καθαρισμό και φερμουάρ κάτω στο πίσω μέρος.
Καλό βγήκε .Αν θυμάμαι καλά την είχα πάρει 50ε και άλλα 55 η μοδίστρα.















θα του ταιριάξω και μιά 4άρα δερμάτινη ζώνη και θαναι πέννα!
 
Last edited:
Καλησπέρα στην παρέα απεκτησα πρόσφατα από ένα παππού δύο παλιές δερμάτινες φυσιγγιοθικες..Γνωρίζει κάποιος τι συντήρηση μπορω να της κανω γτ είναι παλιές και θέλουν το κάτι της τους??
 
Καλησπέρα στην παρέα απεκτησα πρόσφατα από ένα παππού δύο παλιές δερμάτινες φυσιγγιοθικες..Γνωρίζει κάποιος τι συντήρηση μπορω να της κανω γτ είναι παλιές και θέλουν το κάτι της τους??
Αν θέλεις ανέβασε φωτό για να δούμε σε τι κατάσταση είναι...
Ανάλογα με τις απαιτήσεις σου μπορείς να τις περάσεις από απλό ελαιόλαδο για να μαλακώσουν
ή λάδι για δέρματα που το χρησιμοποιούν συνήθως σε είδη ιππασίας,
https://www.vachetta.gr/leather-care-products/Horse-Riding-Accessories-Maintenance /Saphir-Neats-Foot-Oil-200ml
έως εξειδικευμένα γαλακτώματα, π.χ. της Saphir
https://www.vachetta.gr/Creme-Universelle-500ml
Αν χρειάζονται καθάρισμα πρώτα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις ενα μαλακό απορρυπαντικό (και στέγνωμα σιγά σιγά σε σκιά) ή κάποιο καθαριστικό δερμάτων.
https://www.vachetta.gr/leather-care-products/leather-and-textile-cleaning-products
Το site αυτό έχει καλές τιμές, ακόμα και σε σχέση με έξω...
 
Αν θέλεις ανέβασε φωτό για να δούμε σε τι κατάσταση είναι...
Ανάλογα με τις απαιτήσεις σου μπορείς να τις περάσεις από απλό ελαιόλαδο για να μαλακώσουν
ή λάδι για δέρματα που το χρησιμοποιούν συνήθως σε είδη ιππασίας,
https://www.vachetta.gr/leather-care-products/Horse-Riding-Accessories-Maintenance /Saphir-Neats-Foot-Oil-200ml
έως εξειδικευμένα γαλακτώματα, π.χ. της Saphir
https://www.vachetta.gr/Creme-Universelle-500ml
Αν χρειάζονται καθάρισμα πρώτα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις ενα μαλακό απορρυπαντικό (και στέγνωμα σιγά σιγά σε σκιά) ή κάποιο καθαριστικό δερμάτων.
https://www.vachetta.gr/leather-care-products/leather-and-textile-cleaning-products
Το site αυτό έχει καλές τιμές, ακόμα και σε σχέση με έξω...
Τις έχω στο χωριό όταν ανέβω θα τις ανεβασω
 
Νέο απόκτημα για το δικαννάκι μου....θήκι της Dispan.!!
Την είχα δει στο ίντερνετ κ μου άρεσε....τελικά την σταμπάρισα στο κατάστημα του Αντώνη (Fantom) και την τσίμπησα...!!
Την πήρα κοντή (σπαστή) και πορτοκαλί, έτσι για να κάνω την διαφορά με τις άλλες θήκες μου.

20200908_232546.jpg
20200909_010026.jpg
20200909_005855.jpg
 
Last edited:
Νέο απόκτημα για το δικαννάκι μου....την είχα δει στο ίντερνετ κ μου άρεσε....τελικά την σταμπάρισα στο κατάστημα του Αντώνη (Fantom) και την τσίμπησα...!!
Την πήρα κοντή (σπαστή) και πορτοκαλί, έτσι για την διαφορά με τις άλλες θήκες μου.

View attachment 15792
Με γεια Κωστή!
 
Νέο απόκτημα για το δικαννάκι μου....θήκι της Dispan.!!
Την είχα δει στο ίντερνετ κ μου άρεσε....τελικά την σταμπάρισα στο κατάστημα του Αντώνη (Fantom) και την τσίμπησα...!!
Την πήρα κοντή (σπαστή) και πορτοκαλί, έτσι για να κάνω την διαφορά με τις άλλες θήκες μου.

View attachment 15792
View attachment 15793
View attachment 15794
Κώστα με υγεία. Μιας και το ανέφερες ο Αντώνης τι κάνει; Μετακόμισε σε άλλον χώρο; Δουλεύει κανονικά;
 
Νέο απόκτημα για το δικαννάκι μου....θήκι της Dispan.!!
Την είχα δει στο ίντερνετ κ μου άρεσε....τελικά την σταμπάρισα στο κατάστημα του Αντώνη (Fantom) και την τσίμπησα...!!
Την πήρα κοντή (σπαστή) και πορτοκαλί, έτσι για να κάνω την διαφορά με τις άλλες θήκες μου.

View attachment 15792
View attachment 15793
View attachment 15794
Καλορίζικη Κώστα!
 
Κώστα με υγεία. Μιας και το ανέφερες ο Αντώνης τι κάνει; Μετακόμισε σε άλλον χώρο; Δουλεύει κανονικά;
Ευχαριστώ φίλε.
Ναι Παναγιώτη....
Καλορίζικη Κώστα!
Ευχαριστώ Γιάννη.
Μεταφέρθεικε πλησίον του παλιού καταστήματος.
Τώρα ξεκινά πάλι.
 
Νέο απόκτημα για το δικαννάκι μου....θήκι της Dispan.!!
Την είχα δει στο ίντερνετ κ μου άρεσε....τελικά την σταμπάρισα στο κατάστημα του Αντώνη (Fantom) και την τσίμπησα...!!
Την πήρα κοντή (σπαστή) και πορτοκαλί, έτσι για να κάνω την διαφορά με τις άλλες θήκες μου.

View attachment 15792
View attachment 15793
View attachment 15794
Με γεια φιλε πολυ ωραια θηκη..και να σου πεσει πουθενα το οπλο δεν το χανεις με τιποτα σαν καλαμαριερα φερνει!
 
Back
Top