Cal.36

Κυκλοφορησε και ενα τετοιο με ειδικη καννη που δεν ακουγοταν καθολου σχεδον
Εσε που βαραγε στα 15 μετρα 40 εκ χαμηλοτερα
Έχει βγάλει και υποηχητικα φυσιγγια η fiocchi γαι το καλ 36.. με αυτή την κάνη που λέτε κ.νικο θα ήταν εντελώς πολύ ξεκούραστη η χρήση του ειδικά για άτομα με προβλήματα σε δυνατούς ήχους...
 
Ενα τετοιο καποια στιγμη επειδη δεν εχει ασφαλεια, πυροδοτησε το φυσιγγι και εφυγε ολο μεσα απο την κανη (μαζι με τον καλυκα) και κοντεψε να μας αφησει αναπηρους. Αν θες οπλο αυτου του διαμετρηματος, γνωμη μου ειναι να ψαχτεις σε δικανο, γιατι το συγκεκριμενο ειναι ή τουλαχιστον ηταν, πολυ ευτελους κατασκευης
Πως εγινε αυτο Βικτωρα,πυροδοτησε απο μονο του γιατι ειχε καποια βλαβη η πατηθηκε καταλαθος η σκανδαλη χωρις να το αντιληφθειτε?
Απο την μια μερια αυτα τα οπλα δεν εχουν ασφαλεια αλλα κ απο την αλλη ισως να ηταν καλυτερα τα οπλα να μην ειχαν ασφαλειες..δεν νομιζω καποιος νοημων να εμπιστευτε 100% μια ασφαλεια κ να θεωρει το οπλο πληρως μπλοκαρισμενο..
Κυκλοφορησε και ενα τετοιο με ειδικη καννη που δεν ακουγοταν καθολου σχεδον
Εσε που βαραγε στα 15 μετρα 40 εκ χαμηλοτερα
Εχω ριξει Νικο..βαρυ οπλο κ λογω παχους καννης..τον ηχο τον εκοβε περισσοτερο στα magnum φυσιγγια..
 
Προσωπικά φέτος το καλοκαίρι είδα έναν μπάρμπα με Φλομπέρ Μανουαρμ που το δούλευε ως rat gun ;) και είχε ένα πολύ έξυπνο και ουσιαστικό σύστημα ασφαλείας που δεν μπλόκαρε τη σκανδάλη, αλλά απενεργοποιουσε πρακτικά το κινητό ουραίο. Δε θυμάμαι τώρα ακριβώς, αλλά το τραβούσε τέρμα πίσω και το γυρνούσε λίγο και κούμπωνε σε θέση ασφαλείας.
 
Προσωπικά φέτος το καλοκαίρι είδα έναν μπάρμπα με Φλομπέρ Μανουαρμ που το δούλευε ως rat gun ;) και είχε ένα πολύ έξυπνο και ουσιαστικό σύστημα ασφαλείας που δεν μπλόκαρε τη σκανδάλη, αλλά απενεργοποιουσε πρακτικά το κινητό ουραίο. Δε θυμάμαι τώρα ακριβώς, αλλά το τραβούσε τέρμα πίσω και το γυρνούσε λίγο και κούμπωνε σε θέση ασφαλείας.
Ακριβώς έτσι δουλεύει... τραβάς ένα στρογγυλό μεταλλικό κομμάτι στο τέλος του μετάλλου της βάσης και το στρίβεις αριστερά η δεξιά.. αγκιστρώνει εκεί και δε ρίχνει..
 
Πως εγινε αυτο Βικτωρα,πυροδοτησε απο μονο του γιατι ειχε καποια βλαβη η πατηθηκε καταλαθος η σκανδαλη χωρις να το αντιληφθειτε?
Απο την μια μερια αυτα τα οπλα δεν εχουν ασφαλεια αλλα κ απο την αλλη ισως να ηταν καλυτερα τα οπλα να μην ειχαν ασφαλειες..δεν νομιζω καποιος νοημων να εμπιστευτε 100% μια ασφαλεια κ να θεωρει το οπλο πληρως μπλοκαρισμενο..

Οπλιστηκε με το κινητο ουραιο, και πατηθηκε η σκανδαλη την ωρα που κλειδωνε. Σπανια περιπτωση, και σιγουρα αστοχια του χειριστη κατα 100%, απλα μου εκανε τρομερη εντυπωση το οτι περασε ολο το φυσιγγι και ο καλυκας και καρφωθηκε στους 20 ποντους απο το ποδι μου
 
Προσωπικά φέτος το καλοκαίρι είδα έναν μπάρμπα με Φλομπέρ Μανουαρμ που το δούλευε ως rat gun ;) και είχε ένα πολύ έξυπνο και ουσιαστικό σύστημα ασφαλείας που δεν μπλόκαρε τη σκανδάλη, αλλά απενεργοποιουσε πρακτικά το κινητό ουραίο. Δε θυμάμαι τώρα ακριβώς, αλλά το τραβούσε τέρμα πίσω και το γυρνούσε λίγο και κούμπωνε σε θέση ασφαλείας.

Αυτο ειναι η ασφαλεια (αν εχω καταλαβει πως το εξηγεις) στα οπλα κινητου ουραιου. Δηλαδη το πισω μερος του κινητου ουραιου μπλοκαρει τον επικρουστηρα ωστε δεν μπορει να πεσει, εστω και τυχαια. Το 36αρι ομως δεν ειχε τετοιο
 
μου εκανε τρομερη εντυπωση το οτι περασε ολο το φυσιγγι και ο καλυκας και καρφωθηκε στους 20 ποντους απο το ποδι μου
Aυτο ειναι αποριας αξιο..μηπως ειχε φαγωθει η πατουρα στο χειλος της θαλαμης κ περασει μεσα?
Επειδη εχω μια συνηθεια να κοιταω παντα τους αδειους καλυκες,ειδα οτι στα 36αρια magnum φουσκωνε το μεταλλο,και στα "απλα" (εκτος του οτι κ εκει φουσκωνε το μεταλλο) κατα ενα πολυ μεγαλο ποσοστο ο παφυλας στριφογυριζε γυρω απο τον εαυτο του αν πιεζοταν ελαφρα με το χερι..ισως επειδη σαν μικρο διαμετρημα αναπτυσσει υψηλες πιεσεις..
Με βαση αυτων η αναγομωση ξεχνιεται σε αυτο το διαμετρημα..
 
Eπειδη και γω τοτε με 36αρι κυνηγουσα, τα φυσιγγια που εριχναν τα παιδια, επρεπε να τα καλυμπραρω ξανα (βαζοντας τα σε ειδικη καλυμπρα που ειχαμε φτιαξει) για να ερθουν σωστα σε διαστασεις. Το οπλο ηταν καινουριο, και φυσικα επιστραφηκε πισω, και αγοραστηκε ενα 32αρι σπαστο μονοκανο (Folding)

ΣΟυ μιλω για αρχες 80, οι καλοι καλυκες ηταν οι Fiocchi - Lecco , και οι νορμαλ γομωσεις των 12-14 γρ σου αφηναν τους καλυκες για αναγομωση (μετα την 3-4 φορα ηθελαν ομως καλυμπραρισμα

Παιζαν και αλλες μαρκες, αλλα δυστυχως στο συγκεκριμενο διαμετρημα δεν εβρισκες ευκολα να αγορασεις καινουριους οποτε προσεχες αυτους που ειχες. Συν μια 10αρια μεταλλικους απο .303 μετασκευασμενους
 
Eπειδη και γω τοτε με 36αρι κυνηγουσα, τα φυσιγγια που εριχναν τα παιδια, επρεπε να τα καλυμπραρω ξανα (βαζοντας τα σε ειδικη καλυμπρα που ειχαμε φτιαξει) για να ερθουν σωστα σε διαστασεις. Το οπλο ηταν καινουριο, και φυσικα επιστραφηκε πισω, και αγοραστηκε ενα 32αρι σπαστο μονοκανο (Folding)

ΣΟυ μιλω για αρχες 80, οι καλοι καλυκες ηταν οι Fiocchi - Lecco , και οι νορμαλ γομωσεις των 12-14 γρ σου αφηναν τους καλυκες για αναγομωση (μετα την 3-4 φορα ηθελαν ομως καλυμπραρισμα

Παιζαν και αλλες μαρκες, αλλα δυστυχως στο συγκεκριμενο διαμετρημα δεν εβρισκες ευκολα να αγορασεις καινουριους οποτε προσεχες αυτους που ειχες. Συν μια 10αρια μεταλλικους απο .303 μετασκευασμενους
Στους 303 χαρτονακι πανω απο τα σκαγια και κερι ;
 
Αυτο λετε .sarcastic.
Προσωπικά φέτος το καλοκαίρι είδα έναν μπάρμπα με Φλομπέρ Μανουαρμ που το δούλευε ως rat gun ;) και είχε ένα πολύ έξυπνο και ουσιαστικό σύστημα ασφαλείας που δεν μπλόκαρε τη σκανδάλη, αλλά απενεργοποιουσε πρακτικά το κινητό ουραίο. Δε θυμάμαι τώρα ακριβώς, αλλά το τραβούσε τέρμα πίσω και το γυρνούσε λίγο και κούμπωνε σε θέση ασφαλείας.
Ακριβώς έτσι δουλεύει... τραβάς ένα στρογγυλό μεταλλικό κομμάτι στο τέλος του μετάλλου της βάσης και το στρίβεις αριστερά η δεξιά.. αγκιστρώνει εκεί και δε ρίχνει..


 
Back
Top