Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αυτο λεμε τοσο καιρο αλλα κ εδω περα βρεχει , σου λεει ο φιλος εγω ριχνω με φουλ κ δεν σκαει , τι θεωριες λες ;; τραβα συννενοησου
Εν μέρη έχεις δίκιο αλλά σκέψου κ το εξής τα παλιά όπλα που έβγαιναν με σταθερό φουλ όπως browning b80 berreta 302 remi 1100 αυτές κατά την άποψή σου κατασκευαστήκαν έτσι ώστε να μην ρίξουν ποτέ μονοβολα επειδή είναι φουλ;;; ανέφερε ποτέ κάτι τέτοιο η εταιρεία κατασκευής τους;;; έχω δει με τα μάτια μου 302 και b80 εδώ κ χρόνια να χουν ρίξει από 2 καραβιες δραμια και από μια καραβια μονοβολα χωρίς θέμα... Εξαίρεση;;; τύχη;;; πέστε το όπως θέλετε. Προσωπικά. Αν έριχνα αποκλειστικά μονοβολα θα είχα 4ρη τσοκ αλλά επειδή ρίχνω κ κάνα δραμι έχω 2ρη με πορτινγκ.
 
Θεωρώ δεν είναι τόσο η ασφάλεια τον θέμα του στενού τσοκ αλλά η ευθυβολια.
Νομίζω ότι είναι και τα 2 ...
όμως τα foster της remington γράφουν

Untitled 1.jpg

το "through any choke" σηκώνει κουβέντα.
Μπορεί να εννοούν από κάθε τσοκ (για Remington τουφέκια) ... ποιος ξέρει ...
Συμπέρασμα δικό μου ... από 3* και κάτω για να είμαστε ασφαλείς και ευθύβολοι ...
 
Last edited:
Νομίζω είναι και τα 2 που αναφέρεις ...
Η Remington (1187) έλεγε (αν θυμάμαι καλά) όχι μονόβολα με 1* και σίγουρα ΟΧΙ με XFull.
Ναι με 3* και 4*.
Νομίζω ότι είναι και τα 2 ...
όμως τα foster της remington γράφουν

View attachment 12767
Άρα τι μάθαμε ότι υπάρχουν μονοβολα όπως αυτό που μπορούν να ριχτουν με. Όλα τα τσοκ αφοβα αλλά τ καλύτερο αποτέλεσμα είναι με κύλινδρο
 
Άρα τι μάθαμε ότι υπάρχουν μονοβολα όπως αυτό που μπορούν να ριχτουν με. Όλα τα τσοκ αφοβα αλλά τ καλύτερο αποτέλεσμα είναι με κύλινδρο

H benelli πάντως συνδέει ξεκάθαρα το τσοκ με την ασφάλεια (δείτε κόκκινο)

These chokes are recommended for slugs:
  • 4 notches = Improved cylinder
  • 5 notches = Cylinder
A cylinder choke is recommended for shooting rifled slugs in a smooth-bore barrel. Sabot slugs should only be shot through our fully-rifled slug barrels.
It is not safe to shoot slugs through chokes tighter than those listed here.

3* λοιπόν και μπίλιες ... και αν εμφανιστεί κανένα τέρας θα το φάει το remington μονόβολο με τα 3* :)
 
H benelli πάντως συνδέει ξεκάθαρα το τσοκ με την ασφάλεια (δείτε κόκκινο)

These chokes are recommended for slugs:
  • 4 notches = Improved cylinder
  • 5 notches = Cylinder
A cylinder choke is recommended for shooting rifled slugs in a smooth-bore barrel. Sabot slugs should only be shot through our fully-rifled slug barrels.
It is not safe to shoot slugs through chokes tighter than those listed here.

3* λοιπόν και μπίλιες ... και αν εμφανιστεί κανένα τέρας θα το φάει το remington μονόβολο με τα 3* :)
Δεκτών. Ο καθείς πορεύεται όπως του αρέσει. Κι εγώ μέχρι πέρυσι είχα 3ρη φέτος έγινα ποιο σκληρός με το 2
 
Εννοειται και επιτρεπεται.....ειναι της Rottweil και τους ειχα στειλει mail για τα μονοβολα τους (σκοπευτικα και κυνηγετικα)!! Εν τω μεταξυ ψαχνω να βρω την απαντηση απο την B&P αλλα δεν θυμαμαι που την αποθηκευσα....:(
 
Εννοειται και επιτρεπεται.....ειναι της Rottweil και τους ειχα στειλει mail για τα μονοβολα τους (σκοπευτικα και κυνηγετικα)!! Εν τω μεταξυ ψαχνω να βρω την απαντηση απο την B&P αλλα δεν θυμαμαι που την αποθηκευσα....:(
Φαντάζομαι στη BP σου είπαν μην τολμήσεις και ρίξεις με φουλ σωστά;;
 
Οχι....μου απαντησαν οτι τα ριχνω κανονικα με full!
Ξέρω ρε φίλε ειρωνικά το είπα. Μαλακο μολύβι μηδέν πρόβλημα. Είχα κι εγώ ένα από τη σαουβεστρ αλλά δεν το βρίσκω στο φβ μάλλον το έσβησα θα τιυς ξαναστείλω αύριο χαχα
 
Τι διαφορά εχει ένα μονοβολο 28 30 32γρ με ένα 38 40 46 γρ και με τα magnum ?
αρχικά διαφορετικό βάρος βολίδας κ γομωσης.. Αυτό συνεπάγεται με διαφορά στη ταχύτητα γιατί ως γνωστών ένα ελαφρύ βλήμα είναι γρηγοροτερο από ένα βαρύ αλλά το βαρύ έχει μεγαλύτερα αποθέματα κινητικής ενέργειας στις μακρινές βολές.. Κατ εμέ προσωπικά δεν χρειαζωνται ακραια πράγματα. Κάπου στη μέση είναι το σωστό με βλήμα σε απλή γόμωση και βάρος 32 γραμμάρια είναι υπέρ αρκετό αν και έχω πάρει γουρούνια με διαφορά μονοβολα διαφορετικού βάρους.
 
Τι διαφορά εχει ένα μονοβολο 28 30 32γρ με ένα 38 40 46 γρ και με τα magnum ?
Για τα remington που χρησιμοποιώ μέχρι εξαντλήσεως των αποθεμάτων ο καλκ. γράφει
βάρος βολίδας 28γρ και διαφορά υπάρχει μόνο στην ταχύτητα 571 m/s το 76mm και 475 m/s το 70mm.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει μονόβολο (όσο μάπα και να είναι) που θα χτυπήσει γουρούνι και αυτό θα φύγει ...
Αυτά τα βλήματα έχουν τρομερή ενέργεια ... το θέμα απλά είναι να το κάνεις να συναντήσει το θήραμα .sarcastic.
 
Να ρωτησω τους συναδελφους που ριχνουν μονοβολα..... τι ''κερδιζουμε'' ριχνοντας το μονοβολο
με φουλ τσοκ....απ'οτι με 3 ή 4**** αστρα ??.think.
Καλημερα Νικο! Απο την εμπειρια μου τιποτα.... προσωπικα εγω δεν εχω εναλλασομενα τσοκακια....απλα τα παιδια που το δουλευουν με σφιχτα τσοκ το κανουν για να το συνδυαζουν και με τα δραμια....
 
Καλημερα Νικο! Απο την εμπειρια μου τιποτα.... προσωπικα εγω δεν εχω εναλλασομενα τσοκακια....απλα τα παιδια που το δουλευουν με σφιχτα τσοκ το κανουν για να το συνδυαζουν και με τα δραμια....


Σε ευχαριστω για την απαντηση.....δεν κυνηγαω γουρουνι....αλλα οσες δοκιμες εχω κανει με μονοβολα
και εμποριου και δικα μου....παντα με τσοκ μαμα....εχω διαπιστωσει οτι με φουλ τσοκ και οι δοκιμες
στα 70 πραγματικα μετρα ....το φουλ ΠΑΝΤΑ ειχε αποκλιση 15 εως και 25 εκατοστα απο το κεντρο του στοχου
ενω με τα 4**** ημουν ΠΑΝΤΑ στο κεντρο.Το οπλο στηριγμενο σε τριποδο.
ΥΓ. Γι' αυτο ρωτησα...για να δω μηπως και κανω λαθος....και παλι σε ευχαριστω!!! :)
ΥΓ.2. Μετα τα 70 μετρα και αναλογα τον τυπο του μονοβολου οι αποκλισεις με φουλ τσοκ ειναι μεγαλες.;);)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top