Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Όλα τα μολύβδινα μονόβολα που έχουν ραβδώσεις γύρω-γύρω (τύπου Foster, Brenneke κλπ. όπως και τα προαναφερθέντα B&P Palla) μπορούν να ρίχνονται και από στενά τσοκ (και φυσικά από όλους τους αυλούς, του αντίστοιχου διαμετρήματος).
Ο μοναδικός λόγος ύπαρξης αυτών των ραβδώσεων είναι για να μπορούν να παραμορφωθούν εύκολα όταν περνούν από στένωση (να "σιδερώνονται") προς τα διπλανά τους αυλάκια. Αν υπήρχε κίνδυνος, οι κατασκευαστές τους θα τόνιζαν ρητά να μη βάλλονται από στενά τσοκ, και δεν θα έγραφαν στο κουτί, όπως π.χ. η Remington, ότι "μπορούν να ριχτούν από οποιοδήποτε τσοκ, αλλά από Βελτιωμένο Κύλινδρο είναι καλύτερα" ....
View attachment 12729
Άρα μπορείς αφοβα να ρίξεις και πολλά μαζί όχι μόνο ένα μεμονωμένο που κ που. Διότι οπως είπα κ παραπάνω διάβασα στο fb κάτι ειδημωνες (που στην προκειμένη μπορεί να χουν δίκιο) να λένε πως μπορείς να ρίξεις ένα αλλά όχι πολλά μαζί διότι δημιουργούνται μολυβδωσεις και θα επέλθει ριξη κάνης. Εγώ έχω ρίξει πολλές φορές απανωτά μονοβολα με 2ρη τσοκ και δεν είδα πρόβλημα αν όμως υπάρχει κίνδυνος έστω και μια στις εκατό να πράξουμε διαφορετικά.
 
Καλημέρα παιδιά. Να ρωτήσω κάτι περί του θέματος αυτου με τα εν λόγω μονοβολα το οποίο δεν γνωρίζω και θα ήθελα να μου απαντησει κάποιος.. Το λαμπρο παλα κ το BP παλα είναι απ το ίδιας σκληρότητας υλικό και έχουν ίδιες πιέσεις;;
 
Καλημέρα παιδιά. Να ρωτήσω κάτι περί του θέματος αυτου με τα εν λόγω μονοβολα το οποίο δεν γνωρίζω και θα ήθελα να μου απαντησει κάποιος.. Το λαμπρο παλα κ το BP παλα είναι απ το ίδιας σκληρότητας υλικό και έχουν ίδιες πιέσεις;;
Καλημερα Γιαννη!! Δεν ξερω για την σκληροτητα....εμενα μαλακα μου φαινονται (εμπειρικα οπως τα εχω πιασει και ξυσει) .....τωρα το lambro δινει 800bar (450m/s) και το B&P 770bar (470m/s)!!
 
Last edited:
Καλημερα Δημητρη! Δεν ξερω για την σκληροτητα....εμενα μαλακα μου φαινονται (εμπειρικα οπως τα εχω πιασει και ξυσει) .....τωρα το lambro δινει 800bar (450m/s) και το B&P 770bar (470m/s)!!
*Γιάννης * αν είναι έτσι οι διαφορές είναι απειροελαχιστες
 
Άρα μπορείς αφοβα να ρίξεις και πολλά μαζί όχι μόνο ένα μεμονωμένο που κ που. Διότι οπως είπα κ παραπάνω διάβασα στο fb κάτι ειδημωνες (που στην προκειμένη μπορεί να χουν δίκιο) να λένε πως μπορείς να ρίξεις ένα αλλά όχι πολλά μαζί διότι δημιουργούνται μολυβδωσεις και θα επέλθει ριξη κάνης. Εγώ έχω ρίξει πολλές φορές απανωτά μονοβολα με 2ρη τσοκ και δεν είδα πρόβλημα αν όμως υπάρχει κίνδυνος έστω και μια στις εκατό να πράξουμε διαφορετικά.
Οι ραυδοσεις στα οπλα δημιουργήθηκαν εξ αρχής γιατι στις λείες καννες που υπήρχαν παλιά γινοντουσαν ρήξη καννης απο τις μολιβδοσεις, μετα παρατήρησαν οτι οι ραυδοσεις αυξάνουν την εμβέλεια κ την ακρίβεια του βλήματος.
ΜΕ 1-2 μονοβολα δεν θα σκασει το όπλο αλλα τον καθορισμό της καννης μετα την χρήση μονοβολων χρειάζεται
 
Οι ραυδοσεις στα οπλα δημιουργήθηκαν εξ αρχής γιατι στις λείες καννες που υπήρχαν παλιά γινοντουσαν ρήξη καννης απο τις μολιβδοσεις, μετα παρατήρησαν οτι οι ραυδοσεις αυξάνουν την εμβέλεια κ την ακρίβεια του βλήματος.
ΜΕ 1-2 μονοβολα δεν θα σκασει το όπλο αλλα τον καθορισμό της καννης μετα την χρήση μονοβολων χρειάζεται
Δε θα διαφωνήσω απλώς να πω κ κάτι άλλο. Όταν ρίχνουμε δραμια των 9 χιλ. Δεν περνάνε 2 μαζί απ το τσοκ άρα 18 χιλιοστά κ μάλιστα λένε για φουλ η έξτρα φουλ η αμερικανοι. Άρα 18 χιλιοστά να περνάνε σε στόμιο 17,5 η ακόμα στενότερο δεν είναι όπως το μονοβολο;;; Με ένα δύο όπωςες δε θα σκάσει αλλά με καμία 10ρια;; εμένα βαστάει ακόμα αλλά ο καθαρισμός όπως είπε γίνεται τακτικά. Με το BP είχα πολλές μολυβδωσεις στο τσοκ σε εν αντιθέσει με το λαμπρο που είχα λιγες
 
Το αν περνάνε 2 μαζί σφινοτα δεν το ξερουμε επιβεβαιωμένα, μπορει να γλιστράνε μεταξι τους.
Παρ ολα αυτα αλλη ειναι η επιφάνεια επαφης με την καννη στο μονοβολο κ αλλη στα δράμια.
Τις μεγαλιτερες μολιβδοσεις τις διμιουργουν φυσιγγια με μαλινη ή διασπορεις χορης πέταλα περιμετρικά
 
Η benelliusa γράφει

Which chokes are recommended for slugs?
These chokes are recommended for slugs:
4 notches = Improved cylinder
5 notches = Cylinder
A cylinder choke is recommended for shooting rifled slugs in a smooth-bore barrel.
Sabot slugs should only be shot through our fully-rifled slug barrels.
It is not safe to shoot slugs through chokes tighter than those listed here.

Με το τελευταίο τι θέλει να πει ο ποιητής ?
όχι μονόβολα με 3* ή στενότερο choke ?
 
Συγγνωμη Γιαννη! Εν τω μεταξυ ο lambro γραφει Pmax Bar και η B&P σκετο pressure....δεν ξερω εαν κ σε αυτα παιζει διαφορα

ίσως να μην ξέρουν και αυτοί που το έγραψαν ...
λογικά είναι το Pmax.
Θα είχε ενδιαφέρον να ρωτήσουμε έναν κατασκευαστή πως βγαίνουν αυτά τα νούμερα, αν υπάρχει πρότυπο που ακολουθείται, θερμορασίες δοκιμών, στατιστικές επεξεργασίες αποτελεσμάτων από κανονάκι κτλ
 
Η benelliusa γράφει

Which chokes are recommended for slugs?
These chokes are recommended for slugs:
4 notches = Improved cylinder
5 notches = Cylinder
A cylinder choke is recommended for shooting rifled slugs in a smooth-bore barrel.
Sabot slugs should only be shot through our fully-rifled slug barrels.
It is not safe to shoot slugs through chokes tighter than those listed here.

Με το τελευταίο τι θέλει να πει ο ποιητής ?
όχι μονόβολα με 3* ή στενότερο choke ?
Ε, όταν σου λέει ότι δεν είναι ασφαλές με στενότερο από 4, δεν νομίζω να πας να τα ρίξεις.
 
ίσως να μην ξέρουν και αυτοί που το έγραψαν ...
λογικά είναι το Pmax.
Θα είχε ενδιαφέρον να ρωτήσουμε έναν κατασκευαστή πως βγαίνουν αυτά τα νούμερα, αν υπάρχει πρότυπο που ακολουθείται, θερμορασίες δοκιμών, στατιστικές επεξεργασίες αποτελεσμάτων από κανονάκι κτλ
Εδώ από το βιβλίο του Χρήστου Χατζιώτη "Οδηγός Ιδιογομώσεων Φυσιγγίων" όπου διευκρινίζει την έννοια του όρου Pmax (για την ακρίβεια μέση Pmax) και πώς βγαίνει.
IMG_20200504_195314.jpg

Και προφανώς αυτό ακριβώς εννοούν και οι κατασκευαστές φυσιγγίων ...
IMG_20200504_200054.jpg
Υ.Γ. Στα Lambro με το ΑΝΩΤΑΤΟΣ ΜΕΣΟΣ ΟΡΟΣ ΠΙΕΣΗΣ δεν αποδίδεται σωστά η έννοια, πιο σωστό κατά τη γνώμη μου θα ήταν ΜΕΣΟΣ ΟΡΟΣ ΑΝΩΤΑΤΗΣ ΠΙΕΣΗΣ. Στα αγγλικά αποδίδεται πιο σωστά: AVERAGE MAXIMUM PRESSURE . ;)
 
Last edited:
Η benelliusa γράφει

Which chokes are recommended for slugs?
These chokes are recommended for slugs:
4 notches = Improved cylinder
5 notches = Cylinder
A cylinder choke is recommended for shooting rifled slugs in a smooth-bore barrel.
Sabot slugs should only be shot through our fully-rifled slug barrels.
It is not safe to shoot slugs through chokes tighter than those listed here.

Με το τελευταίο τι θέλει να πει ο ποιητής ?
όχι μονόβολα με 3* ή στενότερο choke ?
Αυτο λεμε τοσο καιρο αλλα κ εδω περα βρεχει , σου λεει ο φιλος εγω ριχνω με φουλ κ δεν σκαει , τι θεωριες λες ;; τραβα συννενοησου
 
Αυτο λεμε τοσο καιρο αλλα κ εδω περα βρεχει , σου λεει ο φιλος εγω ριχνω με φουλ κ δεν σκαει , τι θεωριες λες ;; τραβα συννενοησου
Ποτέ δεν βάζω στενότερο από *** εκτός από παπιά ...
Είναι το πρώτο πράγμα που κοίταξα όταν πήρα το όπλο.

Έχω ακούσει και χειρότερα ... "το όπλο μου είναι τόσο γερό που ρίχνει magnum φυσίγγια" ενώ είναι 2 3/4".
Άβυσσος ...
 
Εδώ από το βιβλίο του Χρήστου Χατζιώτη "Οδηγός Ιδιογομώσεων Φυσιγγίων" όπου διευκρινίζει την έννοια του όρου Pmax (για την ακρίβεια μέση Pmax) και πώς βγαίνει.
Και προφανώς αυτό ακριβώς εννοούν και οι κατασκευαστές φυσιγγίων ...
Υ.Γ. Στα Lambro με το ΑΝΩΤΑΤΟΣ ΜΕΣΟΣ ΟΡΟΣ ΠΙΕΣΗΣ δεν αποδίδεται σωστά η έννοια, πιο σωστό κατά τη γνώμη μου θα ήταν ΜΕΣΟΣ ΟΡΟΣ ΑΝΩΤΑΤΗΣ ΠΙΕΣΗΣ. Στα αγγλικά αποδίδεται πιο σωστά: AVERAGE MAXIMUM PRESSURE . ;)

Παιδιά που ασχολούνται με την ιδιογόμωση (εγώ είμαι παντελώς άσχετος) μου έχουν πει ότι η pmax μπορεί να μεταβληθεί + - 200 bar σε ακραίες συνθήκες θερμοκρασίας (-20oC / +45oC ).
Σε ποια άραγε θερμοκρασία δίνουν την pmax οι κατασκευαστές. 25oC ?
Κανένας ειδικός ?
 
Η benelliusa γράφει

Which chokes are recommended for slugs?
These chokes are recommended for slugs:
4 notches = Improved cylinder
5 notches = Cylinder
A cylinder choke is recommended for shooting rifled slugs in a smooth-bore barrel.
Sabot slugs should only be shot through our fully-rifled slug barrels.
It is not safe to shoot slugs through chokes tighter than those listed here.

Με το τελευταίο τι θέλει να πει ο ποιητής ?
όχι μονόβολα με 3* ή στενότερο choke ?
Και υπάρχουν επίσης μεγάλες εταιρείες κατασκευής μονοβολων που λένε μπορείς άνετα να τα ριξεις με στενό τσοκ ακόμα κ με φουλ.. Η σαουβεστρ για παράδειγμα λέει ανετότατα με φουλ.. Σιγουρα έκαναν δοκιμές κ δεν λένε αερολογίες ρισκαρωντας.. Όπως και η ddupleks αναφέρει πως ριχνωται άνετα κ με φουλ κι όταν εποικξνωνησα μαζί τους αυτό μου είπαν ότι ρίχνω αφοβα επειδή έχουν μικρή διαμετρο.. Θεωρώ δεν είναι τόσο η ασφάλεια τον θέμα του στενού τσοκ αλλά η ευθυβολια.
 
Και υπάρχουν επίσης μεγάλες εταιρείες κατασκευής μονοβολων που λένε μπορείς άνετα να τα ριξεις με στενό τσοκ ακόμα κ με φουλ.. Η σαουβεστρ για παράδειγμα λέει ανετότατα με φουλ.. Σιγουρα έκαναν δοκιμές κ δεν λένε αερολογίες ρισκαρωντας.. Όπως και η ddupleks αναφέρει πως ριχνωται άνετα κ με φουλ κι όταν εποικξνωνησα μαζί τους αυτό μου είπαν ότι ρίχνω αφοβα επειδή έχουν μικρή διαμετρο.. Θεωρώ δεν είναι τόσο η ασφάλεια τον θέμα του στενού τσοκ αλλά η ευθυβολια.
Σωστος.....Και η B&P.....
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top