Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Να πω και εγώ τη γνώμη μου για τα μονοβολα τοις καλητερες τουφέκιες τοις είχα με τα Benelli ότι και μάρκα να έβαζα τα Benelli τα πηγεναν καλητερα από όλα τα αλά οπλα
Ε Τεο λογικο benelli εισαι αφου..και γω πλακα πλακα με την supersport δεν ειχα παραπονο απ οσα εριξα και σε πολυ μακρινες βολες..και μπιλια ρουλεμαν να της χωσω παλι θα το παει γα...ωντας
 
Αν τουφεκας σε κλειστα μερη τοτε παω πασο αλλα αν εχεις το περιθωριο για μακρινη πρεπει να βρεις την χρυση τομη που θα παει αρκετα καλα και κοντα αλλα και μακρια..κανε και μακρινες βολες και θα δεις οτι αυτα που κοντα σου δινουν γκρουπ μακρια μπορει να μην πανε καλα
Μιλτο μακρινες τουφεκιες μονο με τα b&p, foster & gualandi εχω ριξει και τα b&p πανε καλυτερα! Να τονισω εδω οτι μιλαω για την A300 (την παλια) και επισης οτι εαν ειχα την δυνατοτητα εναλλαξιμων τσοκ σε μονοβολα θα ξεκιναγα τις δοκιμες απο το ποιο ανοιχτο (π.χ 5*)!!
 
Μιλτο μακρινες τουφεκιες μονο με τα b&p, foster & gualandi εχω ριξει και τα b&p πανε καλυτερα! Να τονισω εδω οτι μιλαω για την A300 (την παλια) και επισης οτι εαν ειχα την δυνατοτητα εναλλαξιμων τσοκ σε μονοβολα θα ξεκιναγα τις δοκιμες απο το ποιο ανοιχτο (π.χ 5*)!!
Μια χαρα μονοβολα ειναι..για μενα ριξε μακρια και brenneke το classic να δεις τι γινεται..με εναλλαξιμα εχειε περισσοτερες δυνατοτητες με το σταθερο ειναι δυσκολο
 
Ε Τεο λογικο benelli εισαι αφου..και γω πλακα πλακα με την supersport δεν ειχα παραπονο απ οσα εριξα και σε πολυ μακρινες βολες..και μπιλια ρουλεμαν να της χωσω παλι θα το παει γα...ωντας
Όχι Μίλτο δεν είμαι μπενελακιας αν και έχω τρεις ρεμικτονακιας ειμαι .sarcastic. .sarcastic. αλλά στα μονοβολα η Benelli είναι απεχτη η αλήθεια να λέγεται μου έκανε τα καλύτερα γκρουπ
 
Όχι Μίλτο δεν είμαι μπενελακιας αν και έχω τρεις ρεμικτονακιας ειμαι .sarcastic. .sarcastic. αλλά στα μονοβολα η Benelli είναι απεχτη η αλήθεια να λέγεται μου έκανε τα καλύτερα γκρουπ
Ουτε και εγω ημουν benellakias αλλα απ οταν πηρα την δικια μου μονο ωραια εργα βλεπω μαζι της..φαντασου και αλλη μια καραμπινα να περνα θα ταν η benelli raffaelo η 20αρα
 
Ισως Μανο να συζητανε για ευθυβολια σε μεγαλες αποστασεις....αλλα εγω μεχρι στιγμης δοκιμασα μονοβολα τα οποια οι εταιρειες λενε οτι ριχνονται κ με φουλ!! Αλλα θελει δοκιμες!! Πολλοι Ελληνες δασκαλοι κ ειδημονες (που δεν δεχονται κ αλλες γνωμες) μεχρι πριν λιγα χρονια (κ ακομα) υποστηριζουν οτι τα δραμια πρεπει να βαλλονται απο καννες 3 αστρα κ πιο ανοιχτες....εγω μεχρι στιγμης σε οπλα δικα μου κ φιλων που εχουμε ριξει δραμια με ανοιχτα τσοκ....στα 40m ψαχνεις να τα βρεις και εχουμε καταληξει στο φουλ (οπως κ οι Αμερικανοι) !

Η βλητική είναι επιστήμη, αυτό που κάνεις θέλω να πω πρέπει να έχει μια λογική και επιστημονική εξήγηση. Αν θες να είσαι απολύτως βέβαιος για το αποτέλεσμα ψάξε το γιατί βλέπεις καλύτερο αποτέλεσμα σε αυτά που ρίχνεις. Όσο μπορείς έτσι. Εγώ γουρούνι έχω κυνηγήσει μόνο με δράμια αφού τα μέρη είναι πολύ κλειστά. Έριξα λίγες τουφεκιές μέχρι 30 μέτρα να δω εκεί της συγκέντρωση είχα και αναλόγως πορεύτηκα. Το μονόβολο για μένα είναι πιο δύσκολο από όλες τις πλευρές, και σκοπευτικά αλλά και σαν δοκιμές το τι πρέπει να κάνεις για να εξηγήσεις την απόδοσή του.
 
Μιλτο μακρινες τουφεκιες μονο με τα b&p, foster & gualandi εχω ριξει και τα b&p πανε καλυτερα! Να τονισω εδω οτι μιλαω για την A300 (την παλια) και επισης οτι εαν ειχα την δυνατοτητα εναλλαξιμων τσοκ σε μονοβολα θα ξεκιναγα τις δοκιμες απο το ποιο ανοιχτο (π.χ 5*)!!
για πιο συγκεκριμένο μονόβολο μιλάς σχεδόν όλα BIG GAME PALLA λέγονται.το BLACK SHOCK. THRILL SHOCK. αν μπορούσες να γίνεις πιο αναλυτικός και πες μου και με τι τσοκ ρίχνεις.
 
για πιο συγκεκριμένο μονόβολο μιλάς σχεδόν όλα BIG GAME PALLA λέγονται.το BLACK SHOCK. THRILL SHOCK. αν μπορούσες να γίνεις πιο αναλυτικός και πες μου και με τι τσοκ ρίχνεις.
Εγω με full, φιλος με m2 με το 2 τσοκ, αλλος φιλος με m1 με το 3 τσοκ!! Ριχνω δραμια απλα τελευταια σε ορισμενα καρτερια βαζω κ μονοβολο!
 

Attachments

  • 1178.jpg
    1178.jpg
    84,4 KB · Προβολές: 11

Στην θεωρία ακούγεται καλό ... το μόνο ίσως που θέλει προσοχή είναι η διάμετρός του.
Για να μην "σφηνώνει" σε κάνες με στενό αυλό και στενό τσοκ.
Δεν φαίνεται να έχει την ευκαμψία πχ των foster κτλ που μέσα είναι κούφια.
Ρίξε 2-3 στα 50m με στημένο το όπλο και πες μας.
Αν έχεις και κανένα μηχανάκι να μετρήσεις ταχύτητες θα ήταν καλό.
 
Να πω και εγώ τη γνώμη μου για τα μονοβολα τοις καλητερες τουφέκιες τοις είχα με τα Benelli ότι και μάρκα να έβαζα τα Benelli τα πηγεναν καλητερα από όλα τα αλά οπλα
Θοδωρή να είσαι καλά φίλε , μου έλυσες την μεγάλη απορία , γιατί και η δικιά μου βελόνι τα πάει , τώρα χάρηκα γιατί τελικά έτσι είναι τα benelli :)
 
Εγω με full, φιλος με m2 με το 2 τσοκ, αλλος φιλος με m1 με το 3 τσοκ!! Ριχνω δραμια απλα τελευταια σε ορισμενα καρτερια βαζω κ μονοβολο!
Alex το εριξες το συγκεκριμένο με φουλ τσοκ ? Και γενικά είσαι ευχαριστημενος ?
 
Alex το εριξες το συγκεκριμένο με φουλ τσοκ ? Και γενικά είσαι ευχαριστημενος ?
Ναι το ριχνω με φουλ τσοκ! Εχω ριξει αρκετα για να βγαλω συμπερασμα και ειμαι ευχαριστημενος γιατι οσα δοκιμασα εχαναν! Θα μου πεις φουλ τσοκ εχεις.....πως να μην χανουν.....απλα αυτο μεχρι τα 40μ πανε κεντρο!! Και το ενα παιδι με την m1(3*) ριχνει μονο μονοβολα....και για χρονια ριχνει αυτα τα B&P!
 
Ναι το ριχνω με φουλ τσοκ! Εχω ριξει αρκετα για να βγαλω συμπερασμα και ειμαι ευχαριστημενος γιατι οσα δοκιμασα εχαναν! Θα μου πεις φουλ τσοκ εχεις.....πως να μην χανουν.....απλα αυτο μεχρι τα 40μ πανε κεντρο!! Και το ενα παιδι με την m1(3*) ριχνει μονο μονοβολα....και για χρονια ριχνει αυτα τα B&P!
Μ1 όσες έχω δει είναι πολύ ευθυβολες στο μονοβολο και ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω το γτ
 
Εγω με full, φιλος με m2 με το 2 τσοκ, αλλος φιλος με m1 με το 3 τσοκ!! Ριχνω δραμια απλα τελευταια σε ορισμενα καρτερια βαζω κ μονοβολο!
Κι εμένα στη benelli μου έχει ταιριάξει απίστευτα το συγκεκριμένο σε 18,4 και τσοκ 2*. Πολύ καλό γκρουπαρισμα και τα γουρούνια κεραυνοβολημενα.
 
Στην θεωρία ακούγεται καλό ... το μόνο ίσως που θέλει προσοχή είναι η διάμετρός του.
Για να μην "σφηνώνει" σε κάνες με στενό αυλό και στενό τσοκ.
Δεν φαίνεται να έχει την ευκαμψία πχ των foster κτλ που μέσα είναι κούφια.
Λέει ότι είναι 28 γρ. οπότε μαθηματικά βγαίνει η διάμετρος από 16,8 έως 17 mm, ανάλογα αν είναι καθαρός μόλυβδος ή έχει και κάποια πρόσμιξη (π.χ. αντιμονίου). Δηλαδή διάμετρος μικρότερη κι από τον πιο στενό αυλό και τσοκ του cal.12 ... Ουσιαστικά είναι cal.16 ... ;)
Αυτές οι σφαίρες π.χ. εδώ
https://idiogomosishop.gr/10.-moluvdines-mpilies/h-kai-n-round-balls-.690-17-5-mm-31-7-gr.-25-tem./
λέει ότι είναι 17,5 mm και 31,7 gr. Αν είναι σωστά αυτά τα νούμερα, βγαίνει η πυκνότητα στα 11,3 gr/cc, δηλαδή αυτά είναι από σκέτο μόλυβδο.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top