Το Φαρμακείο μας

D

dionisis

Από την στιγμή που αφήνουμε την σχετική ασφάλεια του σπιτιού μας και παίρνουμε τα βουνά και τα λαγκάδια , αναπόφευκτα εκτιθέμεθα σε διάφορους κινδύνους.
Καλό είναι να έχουμε μαζί μας ένα "φαρμακείο" το οποίο θα βοηθήσει εμάς και τους συντρόφους μας σε περίπτωση που πάει κάτι στραβά.
Την λίστα με τα βασικά που πρέπει να περιέχει ένα φαρμακείο την αντέγραψα από ορειβατικούς συλλόγους.Αν έχετε κάτι να προσθέσετε θα ήταν πολύ χρήσιμο...





1.Χανζαπλαστ -Όλα τα μεγέθη για Μικροπληγές

2.Αυτοκόλλητα ράμματα (τύπου Πεταλούδας) για Σκισίματα-κοψίματα

3.Αποστειρωμένα γαζάκια για Μεγαλύτερες πληγές

4.Αιμοστατικός επίδεσμος – κομπρέσα για Μεγαλύτερες πληγές που αιμορραγούν

5. Μη αυτοκόλλητοι επίδεσμοι

6. Επανακολλητικός επίδεσμος για Στραμπουλήγματα

7. Compeed 2 από κάθε μέγεθος για Φουσκάλες

8. Fucidin γάζες , 2 (10×10 εκ.) κόβεται στο μέγεθος για Εγκαύματα-κρυοπαγήματα

9. Betadine αλοιφή για Αντισηψία

10. Υφασμάτινη αυτοκόλλητη ταινία , 1 ρολό φαρδύ Γενικής χρήσης, κυρίως για συγκράτηση επιδέσμων, γαζών

11. Τριγωνικός επίδεσμος άνω άκρων για συγκράτηση άνω άκρων

12 . Ελαστικός επίδεσμος άνω άκρων

13.Θερμόμετρο , Ψηφιακό – όχι υδραργύρου

14Γάντια 1 χρήσης , 5 ζευγάρια, Πιάνουν ελάχιστο χώρο

15. Depon / Ponstan

16. Αναλγητικά Πυρετός, πονοκέφαλος

17 Immodioum 3 χαπάκια για την Διάρροια

18. Οξυζενέ , 1 μπουκαλάκι για Καθαρισμό πληγής

19. Αντισηπτικό κολλύριο Για τα μάτια

20.Αλοιφή, σπρέι ή στικ αμμωνίας Για τα τσιμπήματα

21.Βαμβάκι και αυτοκόλλητα αιμοστατικά τσιρότα



...και τέλος
Φακός LED, σημειωματάριο , μολύβι, εγχειρίδιο οδηγιων Α΄ Βοηθειών
 
Κι όμως Μήτσο , όλα αυτά χωράνε σε ένα πολύ μικρό βαλιτσάκι
Διονύση απλά κάνω χιούμορ. Το ξέρω απο πρώτο χέρι αφού κουβαλάω πάντα τέτοια στο βουνό σε αναβάσεις.Στο κυνήγι είναι αλήθεια ότι σπάνια έχω μαζί μου κάποια πράγματα και αυτά σε κυνήγια στην Ήπειρο που είμαι μόνος και η μορφολογία του εδάφους είναι τέτοια που πολλά μπορούν να σου συμβούν.
 
Θα συμπλήρωνα και κάποιο αντιισταμινικό είτε ενέσιμο είτε σε χάπι για τους αλλεργικούς.
Είναι πολύ σημαντικό και σας το λέω εγώ που είχα θέματα με την αλλεργία στο παρελθόν...
Αυτο ειναι πολυ σημαντικο όντως ..Κ μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν άτομα που ειναι αλλεργικά και δεν το γνωρίζουν.
Ήμουν και εγώ αλλεργικός μικρός σε μελλισα σφηκα..Ευτυχώς το ξεπέρασα..
 
112 Ευρωπαϊκός Αριθμός Έκτακτης Ανάγκης
Λειτουργεί και χωρίς να έχουμε μονάδες και μπορούν να μας βρουν μέσω gps του τηλεφώνου μας ακόμη κι όταν δεν μπορούμε να μιλήσουμε.
 
Εγώ κρατώ μαζί μου και anapen [επινεφρίνη (epinephrine)] ειναι το μονο που μπορεί να σταματήσει αμέσως την αναφυλαξία .
μόνο προσοχή φίλε στη χορηγούμενη δόση γιατί η επινεφρίνη=αδρεναλίνη ανεβάζει καρδιακούς παλμούς, αρτηριακή πίεση και γλυκόζη στο αίμα κατακόρυφα
 
Στο βουνο πολλα μπορει να συμβουν ομως καποια μπορει να θεσουν τη ζωη του ανθρωπου σε πολυ σοβαρο κινδυνο. Οσα υλικα και αν εχεις δεν μπορεις να κανεις τιποτα αν δεν υπαρχει η γνωση. Ειναι μια καλη επενδυση για ολους μας η παρακολουθηση σεμιναριων πρωτων βοηθειων, πως κανουμε καδριοαναπνευστικη αναζωογονηση, διακοπη αιμορραγιας και βαλλιστικο τραυμα. Ολα αυτα θα επρεπε να τα μαθαινουμε στο σχολειο αλλα δεν συμβαινει, δυστυχως.
 
Δυο φιλοι πανε για τρυγονια στην εναρξη.
Εκει που καθονται διπλοκαρτερο παει ο ενας
πιο περα να κατουρησει.Πεταγεται ενα φιδι
και τον δαγκωνει στον γκιονη.Πεφτει κατω
και αρχιζει να σπαραζει.Ο αλλος παιρνει τηλ
τον γιατρο να ρωτησει τι πρεπει να κανει.
-Ελα γιατρε!Τον ψηλο τον δαγκωσε φιδι,τι κανω?
-Πηγαινε στο σημειο που τον δαγκωσε και ρουφα
με το στομα το δηλητηριο και φτυστο!!
-Τι ειπε ρε ο γιατρος ρωταει ο αλλος σπαραζοντας...
-Μου ειπε οτι δεν εχεις καμια ελπιδα.sarcastic.topic.
 
Ρε παιδια για δαγκωμα φιδιου τι πρεπει να εχουμε μαζι μας στο βουνο;κ για το σκυλι εννοειτε!
solu cordef η solu medrol συνίσταται ανάλογα τ βάρος τ σκύλου 250αρα Εμένα μ έχει τύχει 3 φορές και τους έβαλα 250αρες αν δε σταθεροποιηθεί κ συνεχίζει τ φούσκωμα μέχρι τη μεταφορά στ γιατρό κανείς και 2η αν έχεις 500αρα τη φτιάχνεις όλη και βάζεις τμηματικά
 
Back
Top