Σημαδεύοντας την Επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Έχεις πρόβλημα με την διαφορετικότητα.......;.sex hard..very funny.

με την ίδια την διαφορετικότητα , εγώ προσωπικά κανένα.
εκεί που όμως αρχίζει η εμπλοκή , είναι όταν προσπαθούν να μου παρουσιάσουν
την διαφορετικότητα σαν ............... κανονικότητα.

εκεί λίγο τα χαλάμε..................:mad::mad::mad::mad:
 
με την ίδια την διαφορετικότητα , εγώ προσωπικά κανένα.
εκεί που όμως αρχίζει η εμπλοκή , είναι όταν προσπαθούν να μου παρουσιάσουν
την διαφορετικότητα σαν ............... κανονικότητα.

εκεί λίγο τα χαλάμε..................:mad::mad::mad::mad:

https://www.alphafreepress.gr/2020/...ofos-mou-den-mporei-na-einai-deyteros-gonios/
 
Βουλιαράτες: Έφυγε από την ζωή ο φύλακας των Πεσόντων του 1940-΄41
2 hours ago • Posted under: ΚΟΙΝΩΝΙΑ by Θοδωρής Ασβεστόπουλος
Ετικέτες:Βόρειος Ήπειρος, Πεσόντες 1940-41


Έφυγε από την ζωή τα ξημερώματα της Παρασκευής σε ηλικία 82 ετών ο Γιώργος Μπάκος, ο επί πέντε δεκαετίες φύλακας του κοιμητηρίου των Ελλήνων πεσόντων του 1940-΄41 στους Βουλιαράτες Αργυροκάστρου.
Ακολουθεί παλαιότερο αφιέρωμα του EPIRUS-TV-NEWS:
«Όταν Αλβανοί γκρέμισαν το νεκροταφείο των πεσόντων του ’40 φύλαγα τα ονόματα των νεκρών σε χαρτάκι για να μην τους ξεχάσω»
Ο Δημήτρης Μπάκος ήταν ο άνθρωπος που φρόντισε να στηθεί το νεκροταφείο για τους νεκρούς μας από τον πόλεμο του 40 στο χωριό Βουλιαράτες στην Βόρεια Ήπειρο.
Ο χώρος όμως δεν γλίτωσε από το θρησκευτικό μένος Αλβανών που μπήκαν στο κοιμητήριο και ξήλωσαν τους σταυρούς αφήνοντας πίσω τους αποκαρδιωτικές εικόνες.
Μετά από αυτή την καταστροφή ο Δημήτρης Μπάκος φρόντισε να ενημερώσει τον Γιώργο Mπάκο για τα ονόματα των νεκρών και τη θέση στην οποία ο καθένας ήταν θαμμένος.
Από το το 1972 και μετά η φροντίδα του νεκροταφείου πέρασε στα χέρια του Γιώργου Μπάκου.
Όπως μας εξομολογήθηκε ο ίδιος, όλα τα ονόματα και τις θέσεις των πεσόντων τα είχε σημειώσει σε ένα χαρτάκι για να μην ξεχάσει κανένα από τα παλληκάρια του πολέμου, το οποίο και πρόσεχε σαν κόρη οφθαλμού…
Το 1991 κατάφεραν να στήσουν εκ νέου μία περίφραξη και να επανατοποθετήσουν τους σταυρούς στα μνήματα ενώ με την βοήθεια του Αρχιεπισκόπου Τιράνων και πάσης Αλβανίας Αναστασίου, το 1999, οι τάφοι έγιναν μαρμάρινοι και το κοιμητήριο απέκτησε τη μορφή που έχει μέχρι και σήμερα.
 
Τις τελευταίες μέρες διαβάζω ότι το mobilepoint.gr έχει θέματα με τις παραγγελίες και ότι πολλοί ζητούν τα χρήματα τους πίσω αλλά δεν τα βλεπουν. όποτε λίγη προσοχή.
 
Τις τελευταίες μέρες διαβάζω ότι το mobilepoint.gr έχει θέματα με τις παραγγελίες και ότι πολλοί ζητούν τα χρήματα τους πίσω αλλά δεν τα βλεπουν. όποτε λίγη προσοχή.
Νομίζω είναι ένα από τα σάιτ που έφαγαν πρόστιμο πρόσφατα.
 
Βουλιαράτες: Έφυγε από την ζωή ο φύλακας των Πεσόντων του 1940-΄41
2 hours ago • Posted under: ΚΟΙΝΩΝΙΑ by Θοδωρής Ασβεστόπουλος
Ετικέτες:Βόρειος Ήπειρος, Πεσόντες 1940-41


Έφυγε από την ζωή τα ξημερώματα της Παρασκευής σε ηλικία 82 ετών ο Γιώργος Μπάκος, ο επί πέντε δεκαετίες φύλακας του κοιμητηρίου των Ελλήνων πεσόντων του 1940-΄41 στους Βουλιαράτες Αργυροκάστρου.
Ακολουθεί παλαιότερο αφιέρωμα του EPIRUS-TV-NEWS:
«Όταν Αλβανοί γκρέμισαν το νεκροταφείο των πεσόντων του ’40 φύλαγα τα ονόματα των νεκρών σε χαρτάκι για να μην τους ξεχάσω»
Ο Δημήτρης Μπάκος ήταν ο άνθρωπος που φρόντισε να στηθεί το νεκροταφείο για τους νεκρούς μας από τον πόλεμο του 40 στο χωριό Βουλιαράτες στην Βόρεια Ήπειρο.
Ο χώρος όμως δεν γλίτωσε από το θρησκευτικό μένος Αλβανών που μπήκαν στο κοιμητήριο και ξήλωσαν τους σταυρούς αφήνοντας πίσω τους αποκαρδιωτικές εικόνες.
Μετά από αυτή την καταστροφή ο Δημήτρης Μπάκος φρόντισε να ενημερώσει τον Γιώργο Mπάκο για τα ονόματα των νεκρών και τη θέση στην οποία ο καθένας ήταν θαμμένος.
Από το το 1972 και μετά η φροντίδα του νεκροταφείου πέρασε στα χέρια του Γιώργου Μπάκου.
Όπως μας εξομολογήθηκε ο ίδιος, όλα τα ονόματα και τις θέσεις των πεσόντων τα είχε σημειώσει σε ένα χαρτάκι για να μην ξεχάσει κανένα από τα παλληκάρια του πολέμου, το οποίο και πρόσεχε σαν κόρη οφθαλμού…
Το 1991 κατάφεραν να στήσουν εκ νέου μία περίφραξη και να επανατοποθετήσουν τους σταυρούς στα μνήματα ενώ με την βοήθεια του Αρχιεπισκόπου Τιράνων και πάσης Αλβανίας Αναστασίου, το 1999, οι τάφοι έγιναν μαρμάρινοι και το κοιμητήριο απέκτησε τη μορφή που έχει μέχρι και σήμερα.
Ο Θεός να τον αναπαύσει.
Ενας ταπεινός Έλληνας που φύλαγε Θερμοπύλες σε δύσκολους καιρούς και κόντρα στο ρεύμα των απάτριδων και των απαταιώνων που βλέπουμε γύρω μας.fgr2
 
Ο Θεός να τον αναπαύσει.
Ενας ταπεινός Έλληνας που φύλαγε Θερμοπύλες σε δύσκολους καιρούς και κόντρα στο ρεύμα των απάτριδων και των απαταιώνων που βλέπουμε γύρω μας.fgr2

ένας Έλληνας που το ελληνικό κράτος πιθανό ανέκαθεν να τον θεωρούσε και να τον μεταχειριζόταν ως 'κωλοΑλβανό'.... και άλλα καλόπαιδα πάσης προέλευσης τα χαϊδεύει ως γνήσια Ελληνόπουλα...
 
Και τι να πρώτοθυμηθείς για τον συγκεκριμένο και τις ρατσιστικές - φασιστικές αντιλήψεις του.
Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι άλλο. Η εκκλησία δεν έχει τη δυνατότητα να τιμωρεί τέτοιους τύπους; Δηλαδή ο αρχιεπίσκοπος ή η Ιερά σύνοδος ή δεν ξέρω κι εγώ τί άλλο, δεν έχουν τη δυνατότητα να τον πάψουν από τα καθήκοντά του; Αφού μόνο κακό κάνει, ας φύγει από την εκκλησία να κηρύττει το μίσος του από άλλο βήμα, κάποιου πολιτικού κόμματος ας πούμε λέω γω τώρα....
 
Και τι να πρώτοθυμηθείς για τον συγκεκριμένο και τις ρατσιστικές - φασιστικές αντιλήψεις του.
Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι άλλο. Η εκκλησία δεν έχει τη δυνατότητα να τιμωρεί τέτοιους τύπους; Δηλαδή ο αρχιεπίσκοπος ή η Ιερά σύνοδος ή δεν ξέρω κι εγώ τί άλλο, δεν έχουν τη δυνατότητα να τον πάψουν από τα καθήκοντά του; Αφού μόνο κακό κάνει, ας φύγει από την εκκλησία να κηρύττει το μίσος του από άλλο βήμα, κάποιου πολιτικού κόμματος ας πούμε λέω γω τώρα....
Κυριάκο δεν κάθομαι να προβληματιστώ για το αν η εκκλησία έχει τη δυνατότητα να τιμωρεί η όχι κατι τέτοιους . Μετά από τόσα χρόνια και αυτά που έχω δει και ζήσει ,έχω αποδεχτεί πια ότι η ατιμωρησία σε όλα τα επίπεδα κυριαρχεί και είναι η κύρια αιτία της ελληνικής κατάντιας σε όλα τα επίπεδα και ναι,δεν προσπαθώ πια να αλλάξω τίποτα γιατι απλά δεν αξίζει ούτε η προσπάθεια
 
Είπαμε πρόκειται για μεγάλο καραγκιόζη της ιεροσύνης.
Ελπίζω η λέξη καραγκιοζης να μην χαρακτηρισθει κι αυτή ως ακατάλληλη. Ευτυχώς το ελληνικό λεξιλόγιο ειναι πλούσιο.
Καλησπέρα Δημήτρη, κάθε ποστ με σκληρούς χαρακτηρισμούς αφαιρέθηκε, όπως είναι και το άπιστοι κλπ.
Κόσμια και με σεβασμό στο συνομιλητή μπορείτε να σχολιάζετε ό,τι είναι.
Το "μαλάκας", "καραγκιόζης" κλπ προς ένα πρόσωπο που για κάποιον εκφράζει την πίστη του, θα τον εξαγριώσει και θα μπει στο "τρυπάκι" να ανταπαντήσει στο ανάλογο ύφος και με τις ανάλογες προεκτάσεις...
 
Είπαμε πρόκειται για μεγάλο καραγκιόζη της ιεροσύνης.
Ελπίζω η λέξη καραγκιοζης να μην χαρακτηρισθει κι αυτή ως ακατάλληλη. Ευτυχώς το ελληνικό λεξιλόγιο ειναι πλούσιο.
Καλησπέρα Δημήτρη, κάθε ποστ με σκληρούς χαρακτηρισμούς αφαιρέθηκε, όπως είναι και το άπιστοι κλπ.
Κόσμια και με σεβασμό στο συνομιλητή μπορείτε να σχολιάζετε ό,τι είναι.
Το "μαλάκας", "καραγκιόζης" κλπ προς ένα πρόσωπο που για κάποιον εκφράζει την πίστη του, θα τον εξαγριώσει και θα μπει στο "τρυπάκι" να ανταπαντήσει στο ανάλογο ύφος και με τις ανάλογες προεκτάσεις...
Αν και σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τον Mod, στην προκειμένη περίπτωση οποιοσδήποτε χαρακτηρισμός είναι λίγος...
Δεν νομίζω ότι υπάρχουν νοήμονες, πιστοί ή άπιστοι, που δεν θα συμφωνήσουν με τον Δημήτρη. Τέτοιοι 'λειτουργοί΄ μόνο κακό κάνουν σε αυτό που υπηρετούν προσπαθώντας με δοξασίες ενάντια στον κοινό νου και λογική να κάνουν το μαύρο άσπρο...
Ελάχιστοι πιστοί είναι ανεγκέφαλοι για να υποστηρίξουν τέτοιες συμπεριφορές και να εξαγριωθούν...
...και όπως λέει και το άσμα,
''...γιά τους άλλους δεν θα μπορέσουμε...''
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top