Φυσίγγια για μπεκάτσα

συσσωματεις σκαγιων από υπερβολικες διαφυγες αεριων είναι τα τριπλα σκαγια , συχνο φαινομενο σε φυσίγγια με ελικοειδή διασπορεα το οποιο μεγαλωνει σε διευρυμένους αυλους , το Direct θα δουλεψει τελεια με ελαχιστα στενοτερο τσοκ
Τελικα φιλε Δημητρη αντι να στενεψει κ να δουλεψει πιο καλα το direct με το 2αρι τσοκ αντι του 3 αφησε τεραστια κενα οποτε μαλλον δεν ταιριαζει το συγκεκριμενο φυσιγγι στο οπλο μου κ μαλλον θα δουλεψω την τελευταια μου δοκιμη που μου αφησε καλες εντυπώσεις κ δεν είναι κ 40γρ κ είναι κ μαλακο κ φονικο από τις πρωτες εντυπώσεις μου!Απο που θεωρεις ότι μπορει να αυξηθηκε κ άλλο η διασπορα στο direct?Από την στενωση?
 

upload image free

Δοκιμη 36γρ νουμερο 8/9 αναμεικτο στα 15 μετρα με τσοκ 2 μαμισιο 18,7 αυλο διασπορας Καραμανίδης!Την φωτο με την ιδια δοκιμη κ το direct την εσβησα γιατι αντι να σφιξει κ άλλο την τουφεκια την ανοιξε περισσοτερο κ αφηνε τεραστια κενα όπως ειχα ξαναγραψει σε άλλο topic αρα το αποκλειω από την δικη μου φυσιγγιοθηκη λογω υπερβολικου ανοιγματος τουφεκιας!
Ωραία κατανομή για μπεκάτσα, φαίνεται ιδανική.
 
Πολυ ωραιο του Καραμανιδη...
Μου κανει εντυπωση αυτο που αναφερεις για το Direct, μαλλον δεν ταιριαζει στο οπλο σου... Ειχα ριξει αρκετα εως πολλα φυσιγγια δοκιμαστηκα μολις ειχαν πρωτοβγει σε ολα τα νουμερα κ ειδικα με τα δυο αστρα εδιναν ντουφεκια κεντημα στα 15 κ 20 μετρα...
 
Το direct παντος εγω το δοκιμασα ακολουθοντας την συμβουλη του Αρη μεχρι τωρα στο ορτυκι πραγματικα μου βγαζει ωραιες τουφεκιες ,πηρα πουλια ενστικτωδες , κοντινες -μπηχτες τουφεκιες πουλια στο κλασμα του δευτερολεπτου...ντουφεκια στην<< φορα>> του πουλιου.τωρα που ξεκιναω την μπεκασα ειδομεν...κανοντας και αλλαγη το ενα τσοκ απο 4 σε 2.



ΥΓ.στο 4 τσοκ δοκιμαστικε το corilla 31 gram για το ορτυκι και σαν πρωτο το direct 32 gram με 3 τσοκ
 
Πολυ ωραιο του Καραμανιδη...
Μου κανει εντυπωση αυτο που αναφερεις για το Direct, μαλλον δεν ταιριαζει στο οπλο σου... Ειχα ριξει αρκετα εως πολλα φυσιγγια δοκιμαστηκα μολις ειχαν πρωτοβγει σε ολα τα νουμερα κ ειδικα με τα δυο αστρα εδιναν ντουφεκια κεντημα στα 15 κ 20 μετρα...
Κ φαντασου Αρη ότι είναι με 2αρι τσοκ κ σκαγια 8/9 πιστευω ότι με 3αρι τσοκ θα είναι ακομη καλυτερο το αποτέλεσμα!Επισης βγαινει σε 9/10 για μπεκατσα οποτε σαν πρωτο φυσιγγι στα ψιλα σκαγια θα είναι ιδανικο!
 
Super kill Καραμανίδης πατα στο google κ μπες στην σελιδα του γιατι δεν ξερω πως να ανεβασω link!Στην σειρα hunting perfection κοιτα είναι τα διασπορας με τον ελικοειδή κ τα ανάμεικτα σκαγια 36γρ!
 
Super kill Καραμανίδης πατα στο google κ μπες στην σελιδα του γιατι δεν ξερω πως να ανεβασω link!Στην σειρα hunting perfection κοιτα είναι τα διασπορας με τον ελικοειδή κ τα ανάμεικτα σκαγια 36γρ!

Οκ Ευχαριστώ Γιώργο. οπμίζω πως εννοείς αυτά: http://www.superkill.gr/product.php?id=47
αλλά βρήσκω ενδιαφέροντα και αυτα: http://www.superkill.gr/product.php?id=46

Υ.Γ. Νομίζω πως το έχω ξαναγράψει ότι αυτές οι ονομασίες "BEKATSA", "DIASPORAS", "TSIHLA" κ.τ.λ. με χαλάνε λίγο... :)
 
Last edited:
Απο την αλλη παιδια δεν παυει να ειναι μια Ελληνικη εταιρεια.... σε καποιους φιλους που τους κανει τα κεφια.. και τους βγαζει ωραιες τουφεκιες.. απο το να παρουν καποιο φυσιγγι απο καποιο απροσωπο που βρησκετε καπου στο μιλανο της ιταλιας...περνεις απο το καραμανιδη....τουλαχιστον ...τον περνεις και τηλεφωνο...ανταλασσεις αποψεις.... λες και μια κουβεντα παραπανω.cofee. ισως το εκ λαικευω αλλα μηπως πρεπει να το δουμε σε ορισμενα προιοντα και ετσι.
 
Απο την αλλη παιδια δεν παυει να ειναι μια Ελληνικη εταιρεια.... σε καποιους φιλους που τους κανει τα κεφια.. και τους βγαζει ωραιες τουφεκιες.. απο το να παρουν καποιο φυσιγγι απο καποιο απροσωπο που βρησκετε καπου στο μιλανο της ιταλιας...περνεις απο το καραμανιδη....τουλαχιστον ...τον περνεις και τηλεφωνο...ανταλασσεις αποψεις.... λες και μια κουβεντα παραπανω.cofee. ισως το εκ λαικευω αλλα μηπως πρεπει να το δουμε σε ορισμενα προιοντα και ετσι.

Για μένα πλέον μακάρι να είναι σταθερά ποιοτικά φυσίγγια και το όνομα έρχεται σε δεύτερο ρόλο...
 

upload image free

Δοκιμη 36γρ νουμερο 8/9 αναμεικτο στα 15 μετρα με τσοκ 2 μαμισιο 18,7 αυλο διασπορας Καραμανίδης!Την φωτο με την ιδια δοκιμη κ το direct την εσβησα γιατι αντι να σφιξει κ άλλο την τουφεκια την ανοιξε περισσοτερο κ αφηνε τεραστια κενα όπως ειχα ξαναγραψει σε άλλο topic αρα το αποκλειω από την δικη μου φυσιγγιοθηκη λογω υπερβολικου ανοιγματος τουφεκιας!
Αυτο το διασπορας του Καραμανιδη πως συμπεριφερεται με κύλινδρο;
 
Καλησπέρα. Εγω σε διασπορας εχω βρει την υσηχια μου με τα οscar
11a095_673682aefa1647ae9f3159bb2eb727ff.jpg_srz_p_396_296_75_22_0.50_1.20_0.00_jpg_srz

Θα το δοκιμασωκαι του Καραμανιδη, απο περσι το έψαχνα και φέτος τα φερνει κατάστημα εδω στο νησι.
VAG_1759.jpg
 
Αυτο το διασπορας του Καραμανιδη πως συμπεριφερεται με κύλινδρο;
Δεν το δοκιμασα με κυλινδρο για να ξερω μιας κ από άλλες παρομοιες δοκιμες διασπορας κ κύλινδρος με το δικο μου οπλο τουλάχιστον ανοιγουν υπερβολικα με ότι αυτό συνεπάγεται!Παντως κ με το 3αρι τσοκ που το δοκιμασα σημερα ειχε την ιδια καλη κατανομή κ λιγο καλυτερη!
 
Καλησπέρα. Εγω σε διασπορας εχω βρει την υσηχια μου με τα οscar
11a095_673682aefa1647ae9f3159bb2eb727ff.jpg_srz_p_396_296_75_22_0.50_1.20_0.00_jpg_srz

Θα το δοκιμασωκαι του Καραμανιδη, απο περσι το έψαχνα και φέτος τα φερνει κατάστημα εδω στο νησι.
VAG_1759.jpg
Φιλε Γιαννη δεν είναι αυτό της φωτο το φυσιγγι των δοκιμων μου!Είναι της σειρας hunting perfection 36gr του ιδιου κατασκευαστη με ελικοειδή διασπορεα κ όχι με μεσοταπο που εχει φωτο την μπεκατσα εξω στο κουτι!
 
Φιλε Γιαννη δεν είναι αυτό της φωτο το φυσιγγι των δοκιμων μου!Είναι της σειρας hunting perfection 36gr του ιδιου κατασκευαστη με ελικοειδή διασπορεα κ όχι με μεσοταπο που εχει φωτο την μπεκατσα εξω στο κουτι!
Καλημέρα. Το ξέρω Γρήγορη ότι δεν είναι τα ίδια, είναι αυτό που χρησιμοποιώ εγώ, πάντως το perfection στο χαρτί που δοκιμασες για πυκνό και κοντινές βολές δείχνει πολλή καλή κατανομή.
 
Πρωτο Σ/Κ στην μπεκατσα με direct 32 με 3 & 2 αστρα θεωρω στην αρχη το κυνηγιου μπερδευτηκα μου εδινε την εντυπωση οτι μου εβγαζε κλειστες τουφεκιες...(αποψη που μπορει να μην ειναι και σωστη) ,οταν ενα πουλι σε βαζει σε ενα ντυμενο, οταν εισαι καβαλα στην φερμα ρτου σκυλου και το πουλι το εχει στα <<μουτρα του>>,οταν υπαρχει η σωματικη κουραση στο να πας στον σκυλο που φερμαρει σε ενα ρεμα πεντε τουμπια μακρια απο εσενα, οταν πρεπει να σκεφτης σε κλασματα δευτερολεπτου οτι τα περιθωρια- μετρα που θα δεις το πουλι οταν θα σηκωθει ειναι πολυ λιγα...τοτε οι σκοπευτικες αποτυχιες ειναι στο προγραμμα , αλιμονο αν οτι σηκωνοταν τα σκοτωναμε ολα...... ο κυηγος πρεπει να ειναι φιλοσοφημενος με παιδεια ,δεν διεκδικουμαι το ΜΕΓΑΛΟΣΤΑΥΡΟ ΤΙΜΗΣ ουτε του τελειου σκποπευτη αλλα ουτε και του τελειου κυνηγου...αποψη μου προσωπικη Ο ΚΥΝΗΓΟΣ ΜΑΘΕΝΕΙ ΣΑΝ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΟΣΟ ΖΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΒΑΘΕΙΑ ΓΕΡΑΜΑΤΑ ΤΟΥ. Αρκετα σας ζαλισα με τις φιλοσοφιες μου ισως βγηκα και εκτος ΘΕΜΑΤΟΣ... σαν πρωτη αποψη(πρωτο κυνηγι μπεκατσας) η δευτερη τουφεκια με τα 2 αστρα βρηκαν το στοχο τους...τις κοντινες τουφεκιες ειχα μεγαλυτερες απωλειες...αλλα και παλι δεν το θεωρω κριτηριο η πρωτη τουφεκια ειναι σε πολυ κοντινη αποσταση μικροτερη η ιση των 5 μετρων...ισως για αυτο το ποσοστο επιτυχιας ανεβηκε με την δευτερη τουφεκια και τα 2 αστρα.

ΥΓ.εκφραζω αποψεις που μπορει να μην ειναι και σωστες, ο ποιο σωστη εντυπωση στην δινουν οι δοκιμες σε πινακα
 
Αντωνη στα 5 μετρα ειναι εξαιρετικα κοντινη τουφεκια... Τιποτα δεν θα σε καλυψει αν δεν ειναι πολυ κοντα στο θηραμα...
Βικτωρα το εριξα περυσι κ ηταν οντως πολυ καλο... Χωρις πολυ μεγαλη διασπορα αν ησουν κοντα στο πουλι στο εβαζε στην τσαντα... Με ζεστη ειχε αρκετα αιματακια...
 
Back
Top