Μύθος ή Πραγματικότητα;

Κοιταξε προσεκτικα τα βιντεο που ειχε ανεβασει στο You Tube τα Digging for gold , περιμενω να μου πεις αν ριχνει με στοχαστρο
Εγω βλεπω οτι εχει οπτικη ινα και στο τελος την βγαλανε επηδη ενοχλουσε την καμερα που βαλανε πανω ζτη ριγα
 
Γιατί δεν το έχει μάθει το μάτι σου, εγώ χωρίς αυτό δεν μπορώ και όχι ότι ψάχνω να βρω την εφθιγραμισει έρχεται από μόνη της!!
Και όσο για το μπροστά που λες θα συμφωνήσω μαζί σου!! και εγώ έχω ποιο μικρό μπροστά φτιαχτό κιόλας!!
Βαλε μια φοτο να παρουμε καμια ιδεα
 
Γιατί δεν το έχει μάθει το μάτι σου, εγώ χωρίς αυτό δεν μπορώ και όχι ότι ψάχνω να βρω την εφθιγραμισει έρχεται από μόνη της!!
Και όσο για το μπροστά που λες θα συμφωνήσω μαζί σου!! και εγώ έχω ποιο μικρό μπροστά φτιαχτό κιόλας!!
Σπύρο πήρες κάποιο έτοιμο και το κανες στα μέτρα σου;Εγώ μάλλον αυτό θα κάνω
 
Σπύρο πήρες κάποιο έτοιμο και το κανες στα μέτρα σου;Εγώ μάλλον αυτό θα κάνω
Εδώ που είμαι εγώ έβρισκα μόνο τα στόχαστρα της μπενελλι με 2 ειδών πάσα, αλλά εάν βρεις έτοιμο πχ (μπίλια)μπωρεις να να το φέρεις εκεί που θέλεις εσύ με λημμούλα!!
Εγώ έκανα μια τρυπουλα ίσα ίσα με τρυπάνι ψιλό και πείρα το φωσφωριζε από το στόχαστρο και το έβαλα λίγο ποιο μπροστά από εκεί που πάει το στόχαστρο από το εργοστάσιο να το έχω σαν δεύτερη επιλογή εάν δεν μου έβγαινε αυτό που ήθελα να κάνω, αλλά μου βγήκε όπως το ήθελα! με λημμούλα το κατέβασα λίγο και το μεσαίο και λίγο το μπροστά το φτιαχτό και είμαι οκ! (Χωρίς να ψιλοτουφεκαει)
Και το έκανα αυτό γιατί από κάποια μέτρα και μετά το καλύπτει το πουλί το στόχαστρο!!:):) (Γιατί είμαι λιγουλακι της λεπτομέρειας)
Και φωτό το βραδάκι;)
 
Η γνώμη μου είναι ότι όποιος λέει ότι δεν βλέπει στόχαστρο.. ας το βγάλει... και τα ξαναλέμε.
Άρη αν αναφέρεσαι σε κυνηγούς συμφωνώ απόλυτα .Σε σκοπευτές όμως υπάρχουν. Κοινό χαρακτηριστικό το ψηλό κοντάκι σε ύψη super trap
 
Δεν πιστεύω οτι και να το βγάλουν θα δουν διαφορά (εντάξει για το βάρος που λες γέλασα, καλό) ...... εκεί επωμίζεις και ρίχνεις όπως κάνεις και σχεδόν παντού...τα μάτια είναι εστιασμένα στον στόχο και μόνο.....άλλωστε την γνώμη μου την είπα και συμφωνώ με το κείμενο του Λεωνίδα που παράθεσα παραπάνω, κάτι γνωρίζει πιστεύω και αυτος :):) όπως και στο βίντεο από τον Άγγλο....το κλασσικό μεταλλικό που υπάρχει στα όπλα είναι μια χαρά για όποιον το χρειάζεται, όπως κρίνει ότι τον βολεύει τον καθένα και το λέω αυτό γιατί το θέμα που έβαλα ξεκινώντας είναι για τα σκόπευτρα οπτικών ινών έτσι;;; από εκεί και πέρα ότι θέλει και βολεύει τον καθένα... πάμε για το επόμενο ερώτημα;;;....κανεις καμμιά ιδέα;;;
 
Έχω άλλη μια ιδέα....παλαιότερα γινόταν ...χαμός στα καφενεία...μεταξύ κυνηγών ...λέγοντας ότι ...τα αυτογεμή με μηχανισμό αερίων έχουν <<μειωμένη>> απόδοση (βλητική) σε σχέση με τα αυτογεμή που λειτουργούν με αδράνεια.......παρακαλώ.....think..sarcastic..sarcastic.
 
η πλειοψηφία των σκοπευτικών ( και τον sporting όχι μόνο των trap ) έχουν διπλά ( και μικρό μεσαίο ) σκοπευτικά.
Πάρα πολλά δε από αυτά έχουν οπτικής ίνας ενναλάξιμο για να μπορείς να το προσαρμόσεις στις εκάστοτε συνθήκες φωτισμού.

Αν αυτό εμάς μας φαίνετε αχρείαστο και υπερβολή , δεν νομίζει να έχει το ίδιο βάρος στο τι λέμε εμείς με το τι λένε οι πρωταθλητές .
Και από όσο τουλάχιστον έχω δεί , κανείς ΜΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΜΩΣ σκοπευτής αξιώσεων , πρωταθλητής ή όχι , δεν ρίχνει χωρίς σκόπευτρο.

Όσο για αυτό που λέει ο Λεό , αν το διαβάσατε δεν λέει ότι είναι αχρείαστο. Λέει ότι το χρησιποποιείς με την περιφεριακή σου όραση και το θέμα είναι να μην σου "παίρνει" το μάτι και χάνεις την εστίαση στο πιάτο.
Γιαυτό προτείνει μία μικρή μπίλια , όμως στο δικό του το DT10 έχει την εργοστασιακή μεγάλη άσπρη ακίδα.

είπαμε .............. άλλα τα μάτια του λαγού και άλλα της ................ ;) ;) ;) ;)
 
η πλειοψηφία των σκοπευτικών ( και τον sporting όχι μόνο των trap ) έχουν διπλά ( και μικρό μεσαίο ) σκοπευτικά.
Πάρα πολλά δε από αυτά έχουν οπτικής ίνας ενναλάξιμο για να μπορείς να το προσαρμόσεις στις εκάστοτε συνθήκες φωτισμού.

Αν αυτό εμάς μας φαίνετε αχρείαστο και υπερβολή , δεν νομίζει να έχει το ίδιο βάρος στο τι λέμε εμείς με το τι λένε οι πρωταθλητές .
Και από όσο τουλάχιστον έχω δεί , κανείς ΜΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΜΩΣ σκοπευτής αξιώσεων , πρωταθλητής ή όχι , δεν ρίχνει χωρίς σκόπευτρο.

Όσο για αυτό που λέει ο Λεό , αν το διαβάσατε δεν λέει ότι είναι αχρείαστο. Λέει ότι το χρησιποποιείς με την περιφεριακή σου όραση και το θέμα είναι να μην σου "παίρνει" το μάτι και χάνεις την εστίαση στο πιάτο.
Γιαυτό προτείνει μία μικρή μπίλια , όμως στο δικό του το DT10 έχει την εργοστασιακή μεγάλη άσπρη ακίδα.

είπαμε .............. άλλα τα μάτια του λαγού και άλλα της ................ ;) ;) ;) ;)

Ααααα....αυτό που λες δεν το ήξερα ....την επόμενη φορά που θα του μιλήσω θα τ 'ακούσει .sarcastic..
Ναι συμφωνώ με αυτό που λες σχετικά με την περιφερειακή όραση. Μάλιστα δεν σου κρύβω ότι κάποια όπλα μου είχαν τέτοιο σκόπευτρο πάνω (φωσφωριζέ) απλά δεν το βλέπω όταν ρίχνω αυτό λέω...ίσως υποσυνείδητα να <<λαμβάνεται>> υπόψη από τον εγκέφαλο... πάμε στο επόμενο;;;; αερίων - αδρανείας;;; για να έχουμε να λέμε δηλαδή κλεισμένοι μεσα :):):)
 
Έχω άλλη μια ιδέα....παλαιότερα γινόταν ...χαμός στα καφενεία...μεταξύ κυνηγών ...λέγοντας ότι ...τα αυτογεμή με μηχανισμό αερίων έχουν <<μειωμένη>> απόδοση (βλητική) σε σχέση με τα αυτογεμή που λειτουργούν με αδράνεια.......παρακαλώ.....think..sarcastic..sarcastic.
Θα ήθελα αν γίνεται να προστεθεί και το παρόμοιας φιλοσοφίας ερώτημα περί "δικαννίσιας" τουφεκιας.
Η λογική του λέει ότι ως μονωμένο σύστημα, η τουφεκιά από δικαννο δεν έχει διαφυγές αερίων, οπότε δίνει κατά τι υψηλότερες ταχύτητες-διατρησεις.
Νομίζω στην ίδια λογική είναι και η σύγκριση αερίων-αδρανείας, επειδή χρησιμοποιούν για τη λειτουργία τους τα αέρια της καύσης της πυρίτιδας, νομίζω σε καθεμία από τις τρεις περιπτώσεις πάντως (δικαννο-αδρανεια-αερια) είναι τέτοιες οι διαφορές που στο πρακτικό κυνήγι είναι αμελητέες και μη εντοπισιμες απ' τον απλό κυνηγό. Σ' αυτό όμως στηρίζεται η ομαλότερη ανάκρουση ενός όπλου αερίων.
Βλητικα θα έλεγα ότι τη διαφορά θα παίξει ο συνδυασμός κάννης+φυσίγγι κι όχι το σύστημα λειτουργίας
 
Άρη αν αναφέρεσαι σε κυνηγούς συμφωνώ απόλυτα .Σε σκοπευτές όμως υπάρχουν. Κοινό χαρακτηριστικό το ψηλό κοντάκι σε ύψη super trap
Εισαι πολυ εμπειρος φιλε , εγραψες το μυστικο , ψηλα το χτενι κ η ριγα αεροδρομιο χωρις στοχαστρα
 
Θα ήθελα αν γίνεται να προστεθεί και το παρόμοιας φιλοσοφίας ερώτημα περί "δικαννίσιας" τουφεκιας.
Η λογική του λέει ότι ως μονωμένο σύστημα, η τουφεκιά από δικαννο δεν έχει διαφυγές αερίων, οπότε δίνει κατά τι υψηλότερες ταχύτητες-διατρησεις.
Νομίζω στην ίδια λογική είναι και η σύγκριση αερίων-αδρανείας, επειδή χρησιμοποιούν για τη λειτουργία τους τα αέρια της καύσης της πυρίτιδας, νομίζω σε καθεμία από τις τρεις περιπτώσεις πάντως (δικαννο-αδρανεια-αερια) είναι τέτοιες οι διαφορές που στο πρακτικό κυνήγι είναι αμελητέες και μη εντοπισιμες απ' τον απλό κυνηγό. Σ' αυτό όμως στηρίζεται η ομαλότερη ανάκρουση ενός όπλου αερίων.
Βλητικα θα έλεγα ότι τη διαφορά θα παίξει ο συνδυασμός κάννης+φυσίγγι κι όχι το σύστημα λειτουργίας
Όλα αυτά απαντώνται σε 10-20 λεπτά σε μια δοκιμή ίδιου φυσιγγίου σε όλα αυτά τα όπλα με chrony m1 .
Aπλά και πρακτικά -αξιόπιστα .
 
Όλα αυτά απαντώνται σε 10-20 λεπτά σε μια δοκιμή ίδιου φυσιγγίου σε όλα αυτά τα όπλα με chrony m1 .
Aπλά και πρακτικά -αξιόπιστα .
Απλά και πρακτικά ναι, αξιόπιστα;
Εξηγούμαι...
Πρέπει να βάλουμε κάποιες προϋποθέσεις. Κοινό κράμα κάννης, ίδιο ακριβώς αυλό και κώνο, ίδιο τσοκ και φτιαγμένο με ακρίβεια στο χέρι ολόιδιο φυσίγγι. Το δύσκολο (ίσως ακατόρθωτο; ) σ όλο αυτό είναι να βρεις τρεις πανομοιότυπες κάννες σε τρία διαφορετικά όπλα ;)
 
Απλά και πρακτικά ναι, αξιόπιστα;
Εξηγούμαι...
Πρέπει να βάλουμε κάποιες προϋποθέσεις. Κοινό κράμα κάννης, ίδιο ακριβώς αυλό και κώνο, ίδιο τσοκ και φτιαγμένο με ακρίβεια στο χέρι ολόιδιο φυσίγγι. Το δύσκολο (ίσως ακατόρθωτο; ) σ όλο αυτό είναι να βρεις τρεις πανομοιότυπες κάννες σε τρία διαφορετικά όπλα ;)
Σε δίκανα (beretta VS B725 ) με τα διαφορετικά χαρακτηριστικά τους 18.4 - 18.7 κλπ η μέγιστη διαφορά που προέκυψε σε δοκιμές ιδίου φυσιγγίου ήταν στο V1.5 +- 5 M/S μόνο .
 
Back
Top