Το φαινόμενο Δημήτρης Στόκας

Οι ταχυτητες σε m/sec!!! ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΠΙΣΗΜΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ D&D Double 400 m/sec MAX 30 395 m/sec MAX 32 395 m/sec MAX 34 395 m/sec MAX 36 400 m/sec MAX 40 385 m/sec MAX DOUBLE 405 m/sec MAX Διασπορας 385 m/sec MAX D Αποκεντρωτικο 360 m/sec S 32 395 m/sec Γνωριζε πραγματι να συνδιαζει ιδανικα ταχυτητες με πιεσεις!!!!Γιαυτο αλλωστε ειχε χαλασει και τοσα χρηματα στην ερευνα και οχι στο MARKETING,και γιαυτο ισως δεχοταν και τετοιο πολεμο απο τους ανταγωνιστες του,που ειχαν επιλεξει αντι της ερευνας,το MARKETING για την αναδειξη των φυσιγγιων τους....Τωρα ,το ποιος βγηκε κερδισμενος,ειναι μια πονεμενη ιστορια..εμεις ας διδασκομεθα απο τα στοιχεια των ερευνων του,μια και δεν ειναι πλεον κοντα μας!!!!Ειναι πραγματικα λυπηρο στις εγκαταστασεις του,να πωλουνται ζοωτροφες!!
Πολύ σωστά τα γράφεις φίλε, μπράβο σου και έτσι είναι δυστυχώς,και συνεχίζει αυτό το παιχνίδι να γίνεται και τώρα με άλλες βιομηχανίες,και μικρές βιοτεχνίες φυσιγγίων, τώρα τελευταία έχουν βάλει στο μάτι μια βιοτεχνία και κοίταξαν να την γονατίσουν, αλλά υπολόγιζαν χωρίς τον ξενοδόχο, και το αποτέλεσμα;;;; έφαγαν τα κεφάλια τους ;) ;).sarcastic.μακαρι τέτοιες άκρες να τις είχαν και άνθρωποι σαν τον κ.Στοκα
 
Αυ
View attachment 11430View attachment 11431
Αυτα... Δεν σας ζαλιζω άλλο, οτι ειχα το έβαλα, καλο ξημερωμα σε ολους!
Ποιας χρονολογιας ειναι αυτα? Ο συγκεντρωτηρας θυμιζει nsi αποσπωμενου πατου...δικη του πατεντα ηταν?
 
Πολύ σωστά τα γράφεις φίλε, μπράβο σου και έτσι είναι δυστυχώς,και συνεχίζει αυτό το παιχνίδι να γίνεται και τώρα με άλλες βιομηχανίες,και μικρές βιοτεχνίες φυσιγγίων, τώρα τελευταία έχουν βάλει στο μάτι μια βιοτεχνία και κοίταξαν να την γονατίσουν, αλλά υπολόγιζαν χωρίς τον ξενοδόχο, και το αποτέλεσμα;;;; έφαγαν τα κεφάλια τους ;) ;).sarcastic.μακαρι τέτοιες άκρες να τις είχαν και άνθρωποι σαν τον κ.Στοκα
Βιοτεχνία φυσιγγίων λες Αρίστο; Πέρα από αυτούς που έκλεισαν στην Ήπειρο υπάρχει και άλλος δλδ; Αναρωτιέμαι όμως αν πλέον πέρα από τον Λαμπρο υπάρχει κανεις άλλος που μα επενδύει στην έρευνα;
 
Βιοτεχνία φυσιγγίων λες Αρίστο; Πέρα από αυτούς που έκλεισαν στην Ήπειρο υπάρχει και άλλος δλδ; Αναρωτιέμαι όμως αν πλέον πέρα από τον Λαμπρο υπάρχει κανεις άλλος που μα επενδύει στην έρευνα;

Ναι αλλά όχι μόνο δεν τον έκλεισαν, αλλά έφαγαν τα κεφάλια τους και βρήκαν και τον μπελά τους .sarcastic. όσο για επενδύσεις στην έρευνα;;;δεν το γνωρίζω να σου πω κάτι
 
Τα μαυρα διασπορας του Στοκα ηταν οτι καλυτερο εχω ριξει σε διασπορας.....τα max 36 για φασσες επισης πολυ καλα φυσιγγια.Τα max32 που εριξα σε τσιχλες και ορτυκια,πολυ καλα φυσιγγια με μια μικρη εξαιρεση προς το τελος που δεν ηταν οπως τα παλαιοτερα.....Ανεκαθεν τα φυσιγγια του Στοκα τα θεωρουσα απ τα κορυφαια και ειχαν τη συμπαθεια μου.....μπορω να πω οτι πραγματικα μου λειπουν σα φυσιγγια......ιδιως τα διασπορας....
 
Ολα τα οπλα ειναι πυροσωληνες , το φυσιγγι κανει την διαφορα . Σοφα λογια απο τον μεγαλυτερο που εβγαλε η Ελλαδα στην κατασκευη φυσιγγιων .Ουτε Ερβιο ουτε θρυλοι ουτε οπτιμα .Το φυσιγγι κανει την διαφορα ρε μαγκες
Πολύ σωστά, αν και υπάρχουν σκόρπιες πληροφοριες από δω και από κει για τον ίδιο ο κυνηγετικος τύπος ως επικρατεστερος τότε ασχολήθηκε ελάχιστα τόσο με αυτόν όσο και με το θέμα φυσίγγι γενικά. Γίνονταν παρουσιάσεις βέβαια ανέκαθεν αλλά επιφανειακά συνήθως, οι δε σημερινές είναι λες και διαβάζεις τα στοιχεία που δίνει ο κατασκευαστής στο κουτί.
 
Πολύ σωστά, αν και υπάρχουν σκόρπιες πληροφοριες από δω και από κει για τον ίδιο ο κυνηγετικος τύπος ως επικρατεστερος τότε ασχολήθηκε ελάχιστα τόσο με αυτόν όσο και με το θέμα φυσίγγι γενικά. Γίνονταν παρουσιάσεις βέβαια ανέκαθεν αλλά επιφανειακά συνήθως, οι δε σημερινές είναι λες και διαβάζεις τα στοιχεία που δίνει ο κατασκευαστής στο κουτί.
Κοντακι κ φυσιγγι Κωστα , ολα τα αλλα μηδεν
 
Απο το 1992 αγοραζα φυσιγγια του με το χαρτιλικι που εβγαζα τα καλοκαιρια κανοντας
το γκαρσονι τα απογευματα στο χωριο.Το 1996 σε μια γιορτη στο σπιτι θυμαμαι τον
πατερα μου να με φωναζει για να με συστησει σε εναν σοβαρο-κοφτο ανθρωπο.Ηταν
ο κ. Δημητρης Στοκας.Ηταν σαν να χαιρετουσα τον πιο σπουδαιο Ελληνα πυρομαχικων..
Και ηταν!!"Εμαθα οτι κυνηγας.....Σου αρεσει ο λαγος.....Τα σκυλια.....Ειναι αληθεια?....
Ναι του απαντησα και δεν αφηνα το χερι του με τιποτα.Ακουσα οτι φτιαχνετε φυσιγγια...
με τον παππου σου.....Φτιαχνουμε αλλα οχι σαν τα δικα σας του απαντησα.Μπραβο μικρε!!
Παρακολουθουσε σεμιναρια αεροδυναμικης οπως και ο πατερας μου στην Ε.Α.Β.Αργοτερα
πηγα στο εργοστασιο οπου και με αναγνωρισε και φωναζοντας το ονομα μου,πηγαμε
στο γραφειο του.Συζητησαμε πολλα αλλα ενα πραγμα θα θυμαμαι που μου ειπε παντα...
"Ο καλος ο μαγειρας εχει πισω 50 συνταγες στο συρταρι του"Μακαρι να του εδινε ο
Θεος αυτα τα χρονια ωστε να βγαλει απο το συρταρι και αλλα.Μακαρι να ηταν πιο
τυχερος θα πω εγω και να μην ειχε γινει τροφη της Ελληνικης Μαρμαγκας.Καποτε ο
πατερας μου,μου ειπε για τον φιλο του το εξης:Μυαλα εχουμε....ιδεες εχουμε....αλλα
ερχεται η ωρα που πεφτεις σε τοιχο....που γραφει ΚΡΑΤΟΣ.Δες το σασμαν απο τεφλον,
σχεδιαστηκε εδω,φτιαχτηκε εδω και βρεθηκε στο Ισραηλ με τις ευλογιες της γραβατας.
Εχω κρατησει πολλα απο τα φυσιγγια του.Ειδικα ενα κουτι μονοβολα πειραματικα.
 
Last edited:
Απο το 1992 αγοραζα φυσιγγια του με το χαρτιλικι που εβγαζα τα καλοκαιρια κανοντας
το γκαρσονι τα απογευματα στο χωριο.Το 1996 σε μια γιορτη στο σπιτι θυμαμαι τον
πατερα μου να με φωναζει για να με συστησει σε εναν σοβαρο-κοφτο ανθρωπο.Ηταν
ο κ. Δημητρης Στοκας.Ηταν σαν να χαιρετουσα τον πιο σπουδαιο Ελληνα πυρομαχικων..
Και ηταν!!"Εμαθα οτι κυνηγας.....Σου αρεσει ο λαγος.....Τα σκυλια.....Ειναι αληθεια?....
Ναι του απαντησα και δεν αφηνα το χερι του με τιποτα.Ακουσα οτι φτιαχνετε φυσιγγια...
με τον παππου σου.....Φτιαχνουμε αλλα οχι σαν τα δικα σας του απαντησα.Μπραβο μικρε!!
Παρακολουθουσε σεμιναρια αεροδυναμικης οπως και ο πατερας μου στην Ε.Α.Β.Αργοτερα
πηγα στο εργοστασιο οπου και με αναγνωρισε και φωναζοντας το ονομα μου,πηγαμε
στο γραφειο του.Συζητησαμε πολλα αλλα ενα πραγμα θα θυμαμαι που μου ειπε παντα...
"Ο καλος ο μαγειρας εχει πισω 50 συνταγες στο συρταρι του"Μακαρι να του εδινε ο
Θεος αυτα τα χρονια ωστε να βγαλει απο το συρταρι και αλλα.Μακαρι να ηταν πιο
τυχερος θα πω εγω και να μην ειχε γινει τροφη της Ελληνικης Μαρμαγκας.Καποτε ο
πατερας μου,μου ειπε για τον φιλο του το εξης:Μυαλα εχουμε....ιδεες εχουμε....αλλα
ερχεται η ωρα που πεφτεις σε τοιχο....που γραφει ΚΡΑΤΟΣ.Δες το σασμαν απο τεφλον,
σχεδιαστηκε εδω,φτιαχτηκε εδω και βρεθηκε στο Ισραηλ με τις ευλογιες της γραβατας.
Εχω κρατησει πολλα απο τα φυσιγγια του.Ειδικα ενα κουτι μονοβολα πειραματικα.
Βαλε καμοια φωτο αν μπορις να τα δουμε
 
Back
Top