Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Οπως το κραταει στο χερι και βλεπεις την τσιχλα ετσι θα την βλεπεις με κυαλια οταν θα φευγει με πουπουλα...!!!View attachment 11034
θυμαμε παλια που τα αγοραζα 4,50€ κ τωρα ειναι ασυμφορα,ηθελα να παρω ενα κουτακι να τα ξαναδω αλλα δεν τα φερνουν πλεον εδω..τοτε στην παρεα αυτα ριχναμε πολυ συχνα..πολυ καλα με πυριτιδα SLC τοτε..
Τα συγκεκριμένα γεμίζονταν με Aquila σε fiocchi κάλυκα...
ποτε λες Kωστα?φετος?
Γιατι πριν λιγα χρονια η Κ&Κ σε δοκιμη ελεγε οτι γεμιζονται με csb1..
 
θυμαμε παλια που τα αγοραζα 4,50€ κ τωρα ειναι ασυμφορα,ηθελα να παρω ενα κουτακι να τα ξαναδω αλλα δεν τα φερνουν πλεον εδω..τοτε στην παρεα αυτα ριχναμε πολυ συχνα..πολυ καλα με πυριτιδα SLC τοτε..

ποτε λες Kωστα?φετος?
Γιατι πριν λιγα χρονια η Κ&Κ σε δοκιμη ελεγε οτι γεμιζονται με csb1..
Πέρισυ Τάσο έριξα ένα κουτάκι σε περπατητό...με csb1 γεμίζει τα Navaro 30gr, Navaro 32gr και Navaro 34gr.
 
Τα συγκεκριμένα γεμίζονταν με Aquila σε fiocchi κάλυκα...δούλευε εξερετικά σε Νο9 με κρύο κ μου έδινε πουλιά...στην υγρασία θα έχεις αιματάκια...(το'χει η aquila αυτό).
Κατά την άποψή μου αξιόλογο φυσίγγι αν και η τιμή του πλέον είναι πικρή.
θυμαμε παλια που τα αγοραζα 4,50€ κ τωρα ειναι ασυμφορα,ηθελα να παρω ενα κουτακι να τα ξαναδω αλλα δεν τα φερνουν πλεον εδω..τοτε στην παρεα αυτα ριχναμε πολυ συχνα..πολυ καλα με πυριτιδα SLC τοτε..

ποτε λες Kωστα?φετος?
Γιατι πριν λιγα χρονια η Κ&Κ σε δοκιμη ελεγε οτι γεμιζονται με csb1..
Πέρισυ Τάσο έριξα ένα κουτάκι σε περπατητό...με csb1 γεμίζει τα Navaro 30gr, Navaro 32gr και Navaro 34gr.
Και τα νόβα με csb1 γεμίζονται ,όχι με Άκουιλα.και εμένα πάντως δεν μου άρεσαν πολύ δυνατό και πολλά ζωντανά και πολύ ακριβά.
Καλησπέρα κοπέλια! Ίσως έχετε όλοι δίκιο !!! Αυτό το φυσίγγι (σαν το πιο "οικονομικό" τσιχλοφύσεκο του συγκεκριμένου κατασκευαστή) φαίνεται να έχει περάσει από πολλές αλλαγές πυρίτιδας μέχρι σήμερα ... μάλλον αναλόγως ποια έβρισκε πιο φτηνή την κάθε χρονιά !!!

142. CLUB NOVA (Kirgias) 32 gr (14/10/2015)
ΚΑΛΥΚΑΣ : CHEDDITE – 12/70/12 – ΜΠΛΕ ΔΙΑΦΑΝΗΣ
ΚΑΨΟΥΛΙ : Cx 2000
ΠΥΡΙΤΙΔΑ : G3000 => 1,61 gr
ΒΥΣΜΑ : GUALANDI SuperG 22
ΣΚΑΓΙΑ : No. 10 – 31,9 gr – [21,36 p/gr – 605 p/oz] – 681
ΚΛΕΙΣΙΜΟ: 6-star (57,3 mm)
:rolleyes: :cool:;)
 
Και τα νόβα με csb1 γεμίζονται ,όχι με Άκουιλα.
Δεν ειναι καθολου δυσκολο..την aquilla την εχει ξαναχρησιμοποιησει κ πριν πολλα χρονια στο club 32..



Καλησπέρα κοπέλια! Ίσως έχετε όλοι δίκιο !!! Αυτό το φυσίγγι (σαν το πιο "οικονομικό" τσιχλοφύσεκο του συγκεκριμένου κατασκευαστή) φαίνεται να έχει περάσει από πολλές αλλαγές πυρίτιδας μέχρι σήμερα ... μάλλον αναλόγως ποια έβρισκε πιο φτηνή την κάθε χρονιά !!!

142. CLUB NOVA (Kirgias) 32 gr (14/10/2015)
ΚΑΛΥΚΑΣ : CHEDDITE – 12/70/12 – ΜΠΛΕ ΔΙΑΦΑΝΗΣ
ΚΑΨΟΥΛΙ : Cx 2000
ΠΥΡΙΤΙΔΑ : G3000 => 1,61 gr
ΒΥΣΜΑ : GUALANDI SuperG 22
ΣΚΑΓΙΑ : No. 10 – 31,9 gr – [21,36 p/gr – 605 p/oz] – 681
ΚΛΕΙΣΙΜΟ: 6-star (57,3 mm)
:rolleyes: :cool:;)
Γεια σου Στελιο με τα κιταπια σου..οτι να νε..
Αυτες οι αλλαγες δεν πρεπει να αφορουν κ να προβληματιζουν τους κατοχους benelli..
φυσιγγια club κ οπλα benelli για σιγουρη επιτυχια! .sarcastic.
 
Last edited:
...με csb1 γεμίζει τα Navaro 30gr, Navaro 32gr και Navaro 34gr.
Α, και άλλη μια διευκρίνιση, γιατί τώρα το πρόσεξα: Το Navaro 30, τουλάχιστον όταν το πρωτόβγαλε, το γέμιζε με CSB-3 ... Σίγουρα !!! Ξεχώριζε γιατί τότε ήταν πράσινη όπως ήταν και η CSB-6 ... ενώ τώρα είναι όλες γκρι !!!;)

75. NAVARO 30 gr – ΚΥΡΓΙΑΣ (22/8/2012 – 5,70 €)
ΚΑΛΥΚΑΣ : FIOCCHI – 12/70/8 – ΑΝΟΙΧΤΟΠΡΑΣΙΝΟΣ ΗΜΙΔΙΑΦ.
ΚΑΨΟΥΛΙ : 616
ΠΥΡΙΤΙΔΑ : CSB 3 => 1,63 gr
ΒΥΣΜΑ : GUALANDI SG-22
ΣΚΑΓΙΑ : No. 8 – 29,42 gr – [14,65 p/gr – 415 p/oz] - 431
ΚΛΕΙΣΙΜΟ: 6-star (57,4 – 57,5 mm)

132. NAVARO 32 (ΚΥΡΓΙΑΣ) 32 gr ( 14/4/2015 - ?? €)
ΚΑΛΥΚΑΣ : FIOCCHI – 12/70/12 – ΣΚΟΥΡΟΣ ΠΡΑΣΙΝΟΣ
ΚΑΨΟΥΛΙ : 616
ΠΥΡΙΤΙΔΑ : CSB 1 => 1,73 gr
ΒΥΣΜΑ : GUALANDI SuperG-19
ΣΚΑΓΙΑ : No. 9 – 32,08 gr – [17,6 p/gr – 499 p/oz] – 565
ΚΛΕΙΣΙΜΟ: 6-star (57,4 mm)
 
Και τα νόβα με csb1 γεμίζονται ,όχι με Άκουιλα.και εμένα πάντως δεν μου άρεσαν πολύ δυνατό και πολλά ζωντανά και πολύ ακριβά.
Εγω εριξα μισο κουτι φέτος και ηταν πολύ μαλακά,περισσότερο απο το συνηθες.Περυσινό κουτι...
 
Α, και άλλη μια διευκρίνιση, γιατί τώρα το πρόσεξα: Το Navaro 30, τουλάχιστον όταν το πρωτόβγαλε, το γέμιζε με CSB-3 ... Σίγουρα !!! Ξεχώριζε γιατί τότε ήταν πράσινη όπως ήταν και η CSB-6 ... ενώ τώρα είναι όλες γκρι !!!;)

75. NAVARO 30 gr – ΚΥΡΓΙΑΣ (22/8/2012 – 5,70 €)
ΚΑΛΥΚΑΣ : FIOCCHI – 12/70/8 – ΑΝΟΙΧΤΟΠΡΑΣΙΝΟΣ ΗΜΙΔΙΑΦ.
ΚΑΨΟΥΛΙ : 616
ΠΥΡΙΤΙΔΑ : CSB 3 => 1,63 gr
ΒΥΣΜΑ : GUALANDI SG-22
ΣΚΑΓΙΑ : No. 8 – 29,42 gr – [14,65 p/gr – 415 p/oz] - 431
ΚΛΕΙΣΙΜΟ: 6-star (57,4 – 57,5 mm)

132. NAVARO 32 (ΚΥΡΓΙΑΣ) 32 gr ( 14/4/2015 - ?? €)
ΚΑΛΥΚΑΣ : FIOCCHI – 12/70/12 – ΣΚΟΥΡΟΣ ΠΡΑΣΙΝΟΣ
ΚΑΨΟΥΛΙ : 616
ΠΥΡΙΤΙΔΑ : CSB 1 => 1,73 gr
ΒΥΣΜΑ : GUALANDI SuperG-19
ΣΚΑΓΙΑ : No. 9 – 32,08 gr – [17,6 p/gr – 499 p/oz] – 565
ΚΛΕΙΣΙΜΟ: 6-star (57,4 mm)
Ευχαριστώ Στέλιο.
Το Λαχανί διάφανο κένταγε όταν πρωτο βγείκε....ήταν κοφτίρι θυμάμαι στην τσίχλα...
Το ίδιο κ το 34άρι του σε πορτοκαλί κάλυκα fiocchi τότε (τώρα σε Κόκκινο κάλυκα) και το έχει χαλάσει.
Με το 32άρι ΠΟΤΕ δν τα βρείκαμε...σε Νο6 που τα έριξα σε καρακάξες κάτι έκανε....(σε λαδί κάλυκα τώρα). ;)
 
Ευχαριστώ Στέλιο.
Το Λαχανί διάφανο κένταγε όταν πρωτο βγείκε....ήταν κοφτίρι θυμάμαι στην τσίχλα...
Το ίδιο κ το 34άρι του σε πορτοκαλί κάλυκα fiocchi τότε (τώρα σε Κόκκινο κάλυκα) και το έχει χαλάσει.
Με το 32άρι ΠΟΤΕ δν τα βρείκαμε...σε Νο6 που τα έριξα σε καρακάξες κάτι έκανε....(σε λαδί κάλυκα τώρα). ;)
Δύο κουτιά το 34αρι φέτος σε πορτοκαλί φιοκι ήταν 12/70/12. Οκ με τη Μπενελι
Το 32αρι του δεν Μ αρέσει πολύ σκληρό, μόνο σε πολύ κρύο την παλευα με τον κλωτσο του, σε σκούρο πράσινο διαφανές όμως. Με ζεστό καιρό, οβερκιλλ
Το 30αρι νο8 σε λαχανί κάλυκα πριν πέντε χρόνια καλό καλό πολύ καλό (που λέει κι ο θαναηλακης)
Το νοβα κλαμπ νο8 την καλή χρονιά Γεν'17 με είχε κρεμάσει απίστευτα σε ένα κυνήγι, δεν το ξαναπηρα ποτέ. Πολύ παλιά όταν ήταν φτηνό το έριχνε με επιτυχίες ο πατέρας μου όμως (Μπενελι).
 
Βλεπω καθιερωσε το να γραφει τις ταχυτητες σε ολα του τα φυσιγγια...ευγε...
Όταν τους είχα ρωτήσει κάποτε γιατί δεν την αναφέρουν, μου είχαν πει ότι δεν παίζει ουσιαστικό ρόλο και πρέπει να κοιτάμε τη σωστή σκόπευση και όχι τις ταχύτητες. Λογικά από τότε θα ζητούσαν πολλοί περισσότερη πληροφορία σχετικά με τις ταχύτητες και άλλαξαν πολιτική.
 
Όταν τους είχα ρωτήσει κάποτε γιατί δεν την αναφέρουν, μου είχαν πει ότι δεν παίζει ουσιαστικό ρόλο και πρέπει να κοιτάμε τη σωστή σκόπευση και όχι τις ταχύτητες. Λογικά από τότε θα ζητούσαν πολλοί περισσότερη πληροφορία σχετικά με τις ταχύτητες και άλλαξαν πολιτική.
Αυτο ηταν επαγγελματικη απαντηση?οτι η ταχυτητα δεν εχει να κανει με την προσκοπευση αλλα σκετο με την σωστη σκοπευση?
 
Last edited:
Όταν τους είχα ρωτήσει κάποτε γιατί δεν την αναφέρουν, μου είχαν πει ότι δεν παίζει ουσιαστικό ρόλο και πρέπει να κοιτάμε τη σωστή σκόπευση και όχι τις ταχύτητες. Λογικά από τότε θα ζητούσαν πολλοί περισσότερη πληροφορία σχετικά με τις ταχύτητες και άλλαξαν πολιτική.
Εγω πιστευω οτι καθε σοβαρος κατασκευαστης δοκιμαζει τα φυσιγγια του σε κανονακι και εχει ολα τα στειχεια που πρεπει.....τωρα ειναι και αλλοι που δεν βαδιζουν ετσι και προβαλλουν ενα σωρο δικαιολογιες,οσον αφορα λεπτομερειες .....και υπαρχει και αλλη κατηγορια,η χειροτερη κατεμενα. που γραφουν οτι θελουν χωρις επισημα στοιχεια!
 
Αυτο ηταν επαγγελματικη απαντηση?οτι η ταχυτητα δεν εχει να κανει με την προσκοπευση αλλα σκετο με την σωστη σκοπευση?
Άλεξ πάνε μερικά χρόνια, αλλά σαν ουσία της απάντησης αυτή μου είχε εντυπωθει. Ούτε κι εγώ είχα μείνει ικανοποιημένος απ' την απάντηση.
Εγω πιστευω οτι καθε σοβαρος κατασκευαστης δοκιμαζει τα φυσιγγια του σε κανονακι και εχει ολα τα στειχεια που πρεπει.....τωρα ειναι και αλλοι που δεν βαδιζουν ετσι και προβαλλουν ενα σωρο δικαιολογιες,οσον αφορα λεπτομερειες .....και υπαρχει και αλλη κατηγορια,η χειροτερη κατεμενα. που γραφουν οτι θελουν χωρις επισημα στοιχεια!
Η Lambro είναι σοβαρή εταιρεία, για μένα ίσως και η νο1 στην Ελλάδα, έχει κανονάκι, δοκιμάζει τα φυσίγγια της και παίρνουν και σφραγίδα CIP.
 
Η Lambro είναι σοβαρή εταιρεία, για μένα ίσως και η νο1 στην Ελλάδα

και παίρνουν και σφραγίδα CIP.
Έτσι θα ήταν τώρα ο Στόκας και θα μιλούσαμε για αυτόν τώρα...εμείς έχουμε έτος 2020 κ αυτός θα γέμιζε setup για το 2035...... ;) ;)
Το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό!! :(
 
Άλεξ πάνε μερικά χρόνια, αλλά σαν ουσία της απάντησης αυτή μου είχε εντυπωθει. Ούτε κι εγώ είχα μείνει ικανοποιημένος απ' την απάντηση.

Η Lambro είναι σοβαρή εταιρεία, για μένα ίσως και η νο1 στην Ελλάδα, έχει κανονάκι, δοκιμάζει τα φυσίγγια της και παίρνουν και σφραγίδα CIP.
Δεν χωρα συζητηση επαυτου!!!!εγκρινω και επαυξανω!!!Αλλου υπαρχουν τα προβληματα......
 
Έτσι θα ήταν τώρα ο Στόκας και θα μιλούσαμε για αυτόν τώρα...εμείς έχουμε έτος 2020 κ αυτός θα γέμιζε setup για το 2035...... ;) ;)
Το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό!! :(
Αντε ρε Στοκακια! Έχεις δοκιμάσει σαλεπι και χαλβά Φαρσάλων από τον νούμερο 1και δεν σου άρεσε?
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top