Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
View attachment 10302 View attachment 10303 View attachment 10304 View attachment 10305
Δυο (30άρια) έριξα φέτος, μια μέρα με το σ/π SKB, που μου είχαν μείνει από πέρυσι, και ο ένας κάλυκας βγήκε έτσι. Ενώ πέρυσι που έριξα 2-3 κουτιά, συν άλλα 2-3 από τα 28αρια και τα 32άρια CSB, και μια κούτα σκοπευτικά του στο σκοπευτήριο, τέτοιο πράγμα δεν μου είχε ξανασυμβεί.
Μάλιστα δεν το είδα όταν το έριξα, έβαλα τον κάλυκα στην τσέπη μαζί με τους υπόλοιπους και όταν γύρισα σπίτι τους έριξα σε μια σακούλα, όπως έκανα φέτος μετά από κάθε κυνήγι. Την περασμένη Δευτέρα έκατσα και τους ξεχώριζα και τους μετρούσα, και μόνο τότε το είδα !!!
Δεν το βάζω για να κατηγορήσω τα φυσίγγια του, που τα βρίσκω πάρα πολύ καλά, μάλλον τυχαίο γεγονός είναι πιστεύω ... Εξάλλου μόλις προχθές συνέβη το ίδιο περιστατικό στο σκοπευτήριο σε ένα παιδί που παίζαμε μαζί, με φυσίγγι Lambro Sporting πράσινο !! Αυτός μάλιστα μου είπε ότι είδε το κομματάκι μέσα στην κάννη όταν άνοιξε το δίκαννο, το φύσηξε κι έπεσε, και μετά κοίταξε τον κάλυκα και είδε πως ήταν κομμένος στο χείλος!
Συμπέρασμα, πάντα υπάρχει η πιθανότητα (πάρα πολύ μικρή, αλλά υπάρχει) να μας κάτσει στραβή, και πρέπει όσο μπορούμε να προσέχουμε ...
Ευτυχώς δεν έγινε κάποιο ατύχημα Στέλιο!! Ο κάλυκας MAXAM ,μπορεί να είχε ελάττωμα στη χύτευση του πλαστικού η πολυκαιρισμένο και γι αυτό σχίστηκαν και οι χαράξεις του αστεριού
 
View attachment 10302 View attachment 10303 View attachment 10304 View attachment 10305
Δυο (30άρια) έριξα φέτος, μια μέρα με το σ/π SKB, που μου είχαν μείνει από πέρυσι, και ο ένας κάλυκας βγήκε έτσι. Ενώ πέρυσι που έριξα 2-3 κουτιά, συν άλλα 2-3 από τα 28αρια και τα 32άρια CSB, και μια κούτα σκοπευτικά του στο σκοπευτήριο, τέτοιο πράγμα δεν μου είχε ξανασυμβεί.
Μάλιστα δεν το είδα όταν το έριξα, έβαλα τον κάλυκα στην τσέπη μαζί με τους υπόλοιπους και όταν γύρισα σπίτι τους έριξα σε μια σακούλα, όπως έκανα φέτος μετά από κάθε κυνήγι. Την περασμένη Δευτέρα έκατσα και τους ξεχώριζα και τους μετρούσα, και μόνο τότε το είδα !!!
Δεν το βάζω για να κατηγορήσω τα φυσίγγια του, που τα βρίσκω πάρα πολύ καλά, μάλλον τυχαίο γεγονός είναι πιστεύω ... Εξάλλου μόλις προχθές συνέβη το ίδιο περιστατικό στο σκοπευτήριο σε ένα παιδί που παίζαμε μαζί, με φυσίγγι Lambro Sporting πράσινο !! Αυτός μάλιστα μου είπε ότι είδε το κομματάκι μέσα στην κάννη όταν άνοιξε το δίκαννο, το φύσηξε κι έπεσε, και μετά κοίταξε τον κάλυκα και είδε πως ήταν κομμένος στο χείλος!
Συμπέρασμα, πάντα υπάρχει η πιθανότητα (πάρα πολύ μικρή, αλλά υπάρχει) να μας κάτσει στραβή, και πρέπει όσο μπορούμε να προσέχουμε ...
πιστευω ατελη και αργης καυση πυρητιδας , λογο μικρης δοσης απο το κανονικο πυρητιδα , με αποτελεσμα να λιοση το πλαστικο του καλυκα ,
 
Πώς γίνεται να λιώσει ένα φυσίγγιο από θερμοκρασία αφού τίποτα δεν είναι ζεστό στην ντουφεκιά μέσα; Να παραμορφωθεί από τις πιέσεις ή να λιώσει από το ρέλιασμα οκ αλλά στην ντουφεκιά μπορεί να γίνει;
 
εαν ειναι αργη η καυση , λογο μικρη δοση πυριτηδας , πριν μερικα χρονια , ειχα γεμηση μερικα φυσιγγια με μαυρη πυρητηδα , και ειχα βαλει μικρη δοση πυριτηδας , γιατι την φοβομουν , και τα ριγμενα φυσιγγια ελιωναν απο την αργη καυση πυριτηδας που ζωρηζονταν λογο χαμηλης δοσης πυριτηδας να κανουν κανονικη καυση
 
τα ριγμενα φυσιγγια ελιωναν απο την αργη καυση πυριτηδας που ζωρηζονταν λογο χαμηλης δοσης πυριτηδας να κανουν κανονικη καυση
Δηλαδή αν ήταν παραπάνω πατημένο το βύσμα, θα γινόταν το λιώσιμο του κάλυκα;;;
 
Παιδιά έχει χειρουργήσει κανείς τα gorilla tordo 33gr? να μας πει υλικά?
Tα δοκίμασα τις τελευταίες ημέρες της σεζόν και πήγαιναν πολύ καλά με τον κυλινδρο στο περπατητό. Αποκάλυψη ήταν τα nsi nobel speed γάζωναν Κυριολεκτικά στο καρτέρι και σκέφτομαι για φορτωτική
αμα μπορεσεις και βρεις καλη τιμη για τα speed φορτοσε οσα μπορεις ,ειναι τουφεκια και πουλι.τα γκοριλα τα τορντο για τα υλικα που εχουν ειναι πανακριβα και δεν ειναι και σταθερα ,πολυ καλυτερα του καραμανιδη τα τσιχλα.
 
Είμαι πολύ περίεργος να δκιμάσω το συγκεκριμένο φυσίγγι....διβασική αγάπη γαρ....μακάρι όπως είπε και ένας άλλος συνάδελφος να δουλεύει καλά και να μην πληρώνουμε ξένα αντίστοιχα...
τωρα τα εβγαλε?τι τιμη να παιζουν ?
 
Καλησπερα στην ομαδα.θα ηθελα μια γνωμη για τα φυσιγγια NOVA και τι μπαρουτι εχουν.
Τα συγκεκριμένα γεμίζονταν με Aquila σε fiocchi κάλυκα...δούλευε εξερετικά σε Νο9 με κρύο κ μου έδινε πουλιά...στην υγρασία θα έχεις αιματάκια...(το'χει η aquila αυτό).
Κατά την άποψή μου αξιόλογο φυσίγγι αν και η τιμή του πλέον είναι πικρή.
 
Πρόλαβε να κυκλοφορίσει το Super Tordo;;;
Το είδε κανένας στα ράφια ή αν το αγόρασε κάποιος να δει τα εσώψυχά του.;;;

Δεν νομίζω....καινούργιο πρέπει να είναι...να είμαστε καλά την επόμενη κυν. χρονιά να το δοκιμάσουμε
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top