Σωστή Επώμιση και Ασκήσεις

Ο PERSONAL COACH της RHOOD ειναι ο πατερας της το αναφερει και στο προφιλ της που εχω αναρτησει...δεν νομιζω λοιπον οτι αυτος ο ανθρωπος δεν εντοπισε την κυριαρχια στο αριστερο ματι της κορης του,απο τα γεννοφασκια της,,,απλουστατα αυτο δεν ειναι κανενα απολυτως προβλημα στην σκοποβολη κινουμενου στοχου, που ο σκοπευτης σκοπευει με τα δυο ματια!!!!δεν ειναι σκοποβολη σταθερου στοχου που πρεπει να σκοπευσης με το ενα ματι!!!
 
Last edited:
Δεξιοχειρας με δεξι κοντακι και αριστερο πρωτο ματι=ΚΛΑΜΠΑΝΙΣΜΑ
Αριστεροχειρας με αριστερο κοντακι και δεξι πρωτο ματι=ΚΛΑΜΠΑΝΙΣΜΑ
Τις υπολοιπες κατηγοριες δεν τις σχολιαζω καν.
Μπορει η σκοπευση να γινεται με τα δυο ματια ανοιχτα αλλα το πρωτο
ματι σκοπευει αυτοματα.
 
Ο PERSONAL COACH της RHOOD ειναι ο πατερας της το αναφερει και στο προφιλ της που εχω αναρτησει...δεν νομιζω λοιπον οτι αυτος ο ανθρωπος δεν εντοπισε την κυριαρχια στο αριστερο ματι της κορης του,απο τα γεννοφασκια της,,,απλουστατα αυτο δεν ειναι κανενα απολυτως προβλημα στην σκοποβολη κινουμενου στοχου, που ο σκοπευτης σκοπευει με τα δυο ματια!!!!δεν ειναι σκοποβολη σταθερου στοχου που πρεπει να σκοπευσης με το ενα ματι!!!
Στην διοφθαλμη σκοπευση δεν υπαρχει πρωτο και δευτερο ματι....υπαρχει κυριαρχο ματι..ο θεος μας εφτιαξε με δυο ματια για να βλεπουμε καλυτερα...το κυριαρχο ματι εστιαζει ουσιαστικα στον στοχο και το αλλο βοηθα στην περιφεριακη αναλυση της εικονας που στελνουν τα ματια στον εγκεφαλο μας!!!
 
Mαλλον ο συναδελφος που μπηκε στον κοπο να φτιαξει ενα τετοιο κοντακι
δεν ειχε ακουσει οτι δεν υπαρχει προβλημα στην διοφθαλμη σκοπευση...Το
πρωτο-κυριαρχο ματι ειναι το ιδιο,δεν θελει και πολυ αναλυση πιστευω.
 
Καπου εχουμε μπερδεψει νομιζω τα πραγματα...αυτο το κοντακι ειναι οπως μια πατεριτσα για εναν αναπηρο!!!εδω συζηταμε για σκοποβολη και οχι για ιατρικα βοηθηματα γιατι εκτειθεμεθα και μπορει να παραπληροφορουμε τους συναδελφους,,,,Ας ειμαστε λιγο υπευθυνοι και ας αφησουμε την αντιδραστικη μας διαθεση στην ακρη...δεν εχουμε κατι να χωρισουμε..απεναντιας ανταλλασουμε γνωμες πανω σε θεματα σκοποβολης,το κλαμπανισμα νομιζω ταιριαζει στην αλιευτικη ενοτητα του φορουμ,Εξαλλου υπαρχουν τοσοι δασκαλοι σκοποβολης και στη χωρα μας που μπορουν να μας λυσουν την οποια απορια μας!!
 
Ερωτηση απλη ..εναςοδηγος που εχει ως κυριαρχο ματι το δεξι ..ΟΤΑΝ ΟΔΗΓΕΙ ,νομιζω οτι το κεφαλι του ειναι ισιο ,δεν στριβει λιγο δεξια για να βλεπει με το κυριαρχο ματι καλυτερα,το ιδιο ειναι και η σκοποβολη.... ειναι ενας τροπος οδηγησης του οπλου απο το σωμα μας,συμφωνα με την εντολη που δινει ο εγκεφαλος,αφου αναλυσει πρωτα την εικονα που του μεταφερουν τα ματια!!!!!Εδω κολλαει η ρηση...ειναι στραβος ο γυαλος η στραβα αρμενιζουμε????
 
Θα ηταν ενδιαφερον αν υπηρχε εστω και ενας δασκαλος σκοποβολης να ισχυριστει οτι δεν εχει καμια σχεση το κυριαρχο-πρωτο
ματι στην διοφθαλμη σκοποβολη.Δεν γνωριζω κανεναν ομως!Σε συζητηση μου με τον Μπαμπη Αιγινιτη δεν καταλαβα κατι τετοιο.
Αλλο παρατηρω,αλλο οδηγω,αλλο σκοπευω και ακολουθω.Οταν καποιος δειξει με τον δεξι δεικτη και εχει κυριαρχο ματι αριστερο
θα παρατηρησει κλεινοντας εναλλαξ τα ματια του οτι δειχνει εκει που βλεπει το αριστερο π.χ.Το οπλο πιο πανω δεν ειναι πατεριτσα
καποιου αναπηρου,ειναι η λυση σε ενα πραγματικο προβλημα.
 
Θα ηταν ενδιαφερον αν υπηρχε εστω και ενας δασκαλος σκοποβολης να ισχυριστει οτι δεν εχει καμια σχεση το κυριαρχο-πρωτο
ματι στην διοφθαλμη σκοποβολη.Δεν γνωριζω κανεναν ομως!Σε συζητηση μου με τον Μπαμπη Αιγινιτη δεν καταλαβα κατι τετοιο.
Αλλο παρατηρω,αλλο οδηγω,αλλο σκοπευω και ακολουθω.Οταν καποιος δειξει με τον δεξι δεικτη και εχει κυριαρχο ματι αριστερο
θα παρατηρησει κλεινοντας εναλλαξ τα ματια του οτι δειχνει εκει που βλεπει το αριστερο π.χ.Το οπλο πιο πανω δεν ειναι πατεριτσα
καποιου αναπηρου,ειναι η λυση σε ενα πραγματικο προβλημα.
Το κυριαρχο ματι Αλεξανδρε στην διοφθαλμη σκοπευση ειναι το Α και το Ω!!!!δεν το αμφησβητησα ποτε αυτο απεναντιας υποστηριζω οτι σκοποβολη κινουμενου στοχου ισον διοφθαλμη σκοπευση!!!!!ειναι νομος αυτο για ενα υψηλο επιπεδο σκοποβολης....τωρα αν καποιος συναδελφος εχει μαθει και κυνηγα κλεινοντας το ενα ματι,τι να κανουμε,αυτο δεν αλλαζει πλεον ομως δεν ειναι και το σωστοτερο,,,πιστευω συμφωνεις και εσυ σαυτο!!!!Αν λοιπον καποιος που κυνηγα τριαντα, ισως και περισοτερα χρονια, σκοπευοντας με το ενα ματι,αποφασισει να αλλαξει τροπο ειναι παρα πολυ δυσκολο εως αδυνατο θα ελεγα να κανει delete στο μυαλο του και να ξεκινησει απο την αρχη!!!Γιαυτο αλλωστε και ενας δασκαλος σκοποβολης ειναι πολυ πιο ευκολο να εκπαιδευση σωστα ενα μικρο παιδι ,που το μυαλο του ειναι σαν μια λευκη κολλα χαρτι,παρα να προσπαθει να διαγραψει λαθη απο ενα μυαλο που τα επαναλαμβανει επι χρονια!!!Αν λοιπον καποιος που κυνηγα πολλα χρονια σκοπευοντας μονοφθαλμα εχει καποιο ατυχημα με το κυριαρχο ματι του τοτε αναγκαστικα ο ανθρωπος ψαχνει για λυσεις σαν αυτη που αναρτησες!!!Επουδενει ομως δεν ξεκινα καποιος σκοποβολη με ενα τετοιο κοντακι....στα γραφω αυτα πολυ φιλικα χωρις καμια διαθεση αντιπαραθεσης,,,εξαλλου σε πολλα πραγματα που γραφεις συμφωνω μαζι σου ,εξου και τα λαικ μου!!!!
 
Last edited:
Θελει χρονια εξασκηση καθε μερα φιλε .Θελει κ ειδικη τρελα με πτυχιο
Καθε μερα προπονηση ! Καρτερι δεν κυνηγαω σχεδον ποτε ,παντα με τις φερμες παω κυνηγι, αναλογα την εποχη κ το θυραμα .
Πριν 2 χρονια μεσα φλεβαρη ειχα κ τα 2 σκυλια τραυματιες. Ουσιαστικα η σεζον ειχε τελειωση κ εβγαινα για καμια τσιχλα διπλα στο κτημα .
Μου περναει 1 κοπαδι αγριοπεριστερα τα πουλια με βλεπουν κ σπαζουν απο αριστερα προς τα δεξια τραβερσα κ απομακρινοντε καπου 30 μ εχω στο δικαννο 26γρν10 με τσοκ κυλινδρο κ lm , 2 τουφεκιες 2 πουλια ξερα ,η φαση μου βγηκε σαν να εκανα κατι εντελως φυσικο σαν να οδηγουσα η να χτυπουσα την ταμειακη στο μαγαζι η πρωτη σκεψη μου ηταν σαν σε προπονηση ;)
 
Αν λοιπον καποιος που κυνηγα τριαντα, ισως και περισοτερα χρονια, σκοπευοντας με το ενα ματι,αποφασισει να αλλαξει τροπο ειναι παρα πολυ δυσκολο εως αδυνατο θα ελεγα να κανει delete μυαλο του και να ξεκινησει απο την αρχη!!!
Πέτυχες και τα χρόνια.. :).Τα τελευταία 5 χρόνια περίπου τουφεκάω διόφθαλμα.Με πιάνω μερικές φορές να ψιλοτσακίζω το αριστερό αλλά πολύ σπάνια.
 
Θα ηταν ενδιαφερον αν υπηρχε εστω και ενας δασκαλος σκοποβολης να ισχυριστει οτι δεν εχει καμια σχεση το κυριαρχο-πρωτο
ματι στην διοφθαλμη σκοποβολη.Δεν γνωριζω κανεναν ομως!Σε συζητηση μου με τον Μπαμπη Αιγινιτη δεν καταλαβα κατι τετοιο.
Αλλο παρατηρω,αλλο οδηγω,αλλο σκοπευω και ακολουθω.Οταν καποιος δειξει με τον δεξι δεικτη και εχει κυριαρχο ματι αριστερο
θα παρατηρησει κλεινοντας εναλλαξ τα ματια του οτι δειχνει εκει που βλεπει το αριστερο π.χ.Το οπλο πιο πανω δεν ειναι πατεριτσα
καποιου αναπηρου,ειναι η λυση σε ενα πραγματικο προβλημα.
Θα ηθελα επισης να σου πω κατι που ισως δεν το γνωριζεις,,,Η FORMULA 1 απαιτει, απο ολα τα αγωνισματα στον πλανητη, τα μεγαλυτερα αντανακλαστικα , και δευτερη η αγωνιστικη σκοποβολη!!!!!Και στο οδηγω και στο σκοπευω τα ματια μαζι με το μυαλο εχουν τον πρωτο λογο!!!
 
Πέτυχες και τα χρόνια.. :).Τα τελευταία 5 χρόνια περίπου τουφεκάω διόφθαλμα.Με πιάνω μερικές φορές να ψιλοτσακίζω το αριστερό αλλά πολύ σπάνια.
Τι γνωμη εχεις σχηματισει μετα απο αυτη σου την προσπαθεια???Φαντασου αυτο να στο διδασκε καποιος οταν ησουν παιδι!!!!Ο Θεος μας εδωσε δυο ματια για να βλεπουμε ,οχι ενα....εμεις γιατι να παραμεριζουμε το ενα???
 
Καθε μερα προπονηση ! Καρτερι δεν κυνηγαω σχεδον ποτε ,παντα με τις φερμες παω κυνηγι, αναλογα την εποχη κ το θυραμα .
Πριν 2 χρονια μεσα φλεβαρη ειχα κ τα 2 σκυλια τραυματιες. Ουσιαστικα η σεζον ειχε τελειωση κ εβγαινα για καμια τσιχλα διπλα στο κτημα .
Μου περναει 1 κοπαδι αγριοπεριστερα τα πουλια με βλεπουν κ σπαζουν απο αριστερα προς τα δεξια τραβερσα κ απομακρινοντε καπου 30 μ εχω στο δικαννο 26γρν10 με τσοκ κυλινδρο κ lm , 2 τουφεκιες 2 πουλια ξερα ,η φαση μου βγηκε σαν να εκανα κατι εντελως φυσικο σαν να οδηγουσα η να χτυπουσα την ταμειακη στο μαγαζι η πρωτη σκεψη μου ηταν σαν σε προπονηση ;)
Εχεις και εσυ το ελλατωμα!!!!!!....................<ελλατωμα εννοω ματι ξυραφι ,,,,,>
 
Καθε μερα προπονηση ! Καρτερι δεν κυνηγαω σχεδον ποτε ,παντα με τις φερμες παω κυνηγι, αναλογα την εποχη κ το θυραμα .
Πριν 2 χρονια μεσα φλεβαρη ειχα κ τα 2 σκυλια τραυματιες. Ουσιαστικα η σεζον ειχε τελειωση κ εβγαινα για καμια τσιχλα διπλα στο κτημα .
Μου περναει 1 κοπαδι αγριοπεριστερα τα πουλια με βλεπουν κ σπαζουν απο αριστερα προς τα δεξια τραβερσα κ απομακρινοντε καπου 30 μ εχω στο δικαννο 26γρν10 με τσοκ κυλινδρο κ lm , 2 τουφεκιες 2 πουλια ξερα ,η φαση μου βγηκε σαν να εκανα κατι εντελως φυσικο σαν να οδηγουσα η να χτυπουσα την ταμειακη στο μαγαζι η πρωτη σκεψη μου ηταν σαν σε προπονηση ;)
Η αυθορμητη τουφεκια ειναι παντα κ η πιο σωστη φιλε .Η σημαδευτουρα η αργη ειναι ζερο και μαλλον το ξερεις , φαινεσαι εμπειρος κ γραφεις πολυ σωστα
 
νομίζω ..........
ότι αν έχεις χρόνια και κλείνεις το ματάκι ,
και ξαφνικά μαθαίνεις για την διόφθαλμη ,
και φτου γαμώτο ανακαλύπτεις ότι έχεις λάθος κυρίαρχο μάτι
και προσπαθείς να αλλάξεις πλευρά ............

την έκατσες την βαρκούλα κανονικά ..........

νομίζω (πάντα ) , συνεχίζεις με το κλειστό ματάκι ,

εξάλλου δεν νομίζω ρε φουκαρά μου ( σε μένα το λέω ) να θες στα 60 παρά να γίνεις πρωταθλητής σκοποβολής ..........

έλα γεία σου καμμιά τσιχλίτσα στο βουνό και κανά πιατάκι στο σκοπευτήριο ( όταν με το καλό ανοίξουν και αυτά ) .yel. .yel. .yel. .yel. .yel.
 
Το οπλο πιο πανω δεν ειναι πατεριτσα
καποιου αναπηρου,ειναι η λυση σε ενα πραγματικο προβλημα.

εγώ πάντως νομίζω ότι κάθε φορά που θα ρίχνεις με αυτό το όπλο ( στην καλλίτερη ) θα ρίχνεις και μιά γυροβολιά του στύλ βαριού ζειμπέκικου.......
 
Το κυνηγι δεν ειναι εκκρεμες ,οι σωστοι χρονοι εφαρμοζονται στην αγωνιστηκη σκοποβολη και οχι στο κυνηγι ειδικα το καρτεριτζιδικο!!!!Αλλα τεχνικα γνωρισματα της σκοποβολης μας βοηθουν στο πρακτικο κυνηγι!!!! οχι οι χρονοι.....
 
Back
Top