Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Πώς γίνεται έγκριση για ατσάλινα σκάγια σε τσοκ και όχι σε κανη δεν πρέπει να πάνε μαζί αυτά? Η κανη μου όπως έχω δείξει και σε άλλο ποστ δεν είναι για ατσάλινα και μια ματιά πού έριξα στα τσοκ μου είναι τι γίνεται ρε φίλε..
 

Attachments

  • IMG_20200226_190940.jpg
    IMG_20200226_190940.jpg
    148,1 KB · Προβολές: 28
κ ειναι καλο αυτο δηλαδη? εγω δεν προκειται να ριξω σουπερ μαγνουμ ουτε καν μαγνουμ ! απλη μαγνουμ δεν βγαινει?
Απ' ότι βλέπω, πλέον όχι, δε βγάζει μάγκνουμ. Υπάρχουν και άλλες εταιρείες να κοιτάξετε με μάγκνουμ μοντέλα χράπα χρούπα
 
Πώς γίνεται έγκριση για ατσάλινα σκάγια σε τσοκ και όχι σε κανη δεν πρέπει να πάνε μαζί αυτά? Η κανη μου όπως έχω δείξει και σε άλλο ποστ δεν είναι για ατσάλινα και μια ματιά πού έριξα στα τσοκ μου είναι τι γίνεται ρε φίλε..
Δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα εγκρίσεως υπάρχει όμως θέμα κατασκευαστή.

Δεν είμαι ειδικός επί του θέματος αλλά πιστεύω για να ρίξεις ατσάλινα πρέπει να είναι πιστοποιημένη και η κάνη και το τσοκ.
Αν έχεις αγοράσει καινούργιο όπλο με μη πιστοποιημένη κάνη και ο κατασκευαστής σου έβαλε μέσα τσοκ που γράφουν "Steel OK" ή κάτι παρόμοιο ΔΕΝ πρέπει να ρίξεις ατσάλινα και κατά δεύτερον τίθεται και θέμα του κατασκευαστή μιας και μπορεί να σε μπερδέψει και να κάνεις ζημιά την κάνη.
Δεν έχουν όλοι γνώση των σφραγίδων δοκιμής των όπλων αλλά σχεδόν όλοι γνωρίζουν κάποια κουτσοαγγλικά.

Το "Steel OK" στο στοκ μπορεί να παρανοηθεί.
 
Πώς γίνεται έγκριση για ατσάλινα σκάγια σε τσοκ και όχι σε κανη δεν πρέπει να πάνε μαζί αυτά? Η κανη μου όπως έχω δείξει και σε άλλο ποστ δεν είναι για ατσάλινα και μια ματιά πού έριξα στα τσοκ μου είναι τι γίνεται ρε φίλε..
H διαφορα στις κανες για ατσαλινα και μη εχει να κανει μονο με το παχος του χρωμιου.
Αν δεν κανω λαθος μεχρι το 3* στο 99,9% των οπλων εκτος απο ενα Benelli που ειναι μεχρι 2*
Υπαρχουν φυσιγγια με ατσαλινα για παλια οπλα.Μπορει τα τσοκ που φοραει απο την μανα
του να ειναι απο αλλο μοντελο και γινεται η συγχηση αυτη.
 
Παιδιά έστειλα ένα μήνυμα στη Μπενελι για την κάννη του Σταύρου και μου είπαν ότι μπορεί να ρίχνει ατσάλινα. Παρόλα αυτά για περισσότερες λεπτομέρειες με παρέπεμψαν στον Κύργια...
Εγώ προσωπικά στα 3*,4*,5* θα το εμπιστευομουν για φυσίγγια με ατσάλι για παλιά όπλα. Θα στείλω και στον Κύργια με το σειριακό αριθμό και θα επανέλθω
 
Παιδιά έστειλα ένα μήνυμα στη Μπενελι για την κάννη του Σταύρου και μου είπαν ότι μπορεί να ρίχνει ατσάλινα. Παρόλα αυτά για περισσότερες λεπτομέρειες με παρέπεμψαν στον Κύργια...
Εγώ προσωπικά στα 3*,4*,5* θα το εμπιστευομουν για φυσίγγια με ατσάλι για παλιά όπλα. Θα στείλω και στον Κύργια με το σειριακό αριθμό και θα επανέλθω
Ρώτα και για την crio μου χεχε
Δεν έχει σφραγίδα για ατσάλινα αλλά τα τσοκ 3*5* λένε steel ok οπότε σε αυτήν την περίπτωση ρίχνω κανονικά ατσάλινα η όχι?
 
Ρώτα και για την crio μου χεχε
Δεν έχει σφραγίδα για ατσάλινα αλλά τα τσοκ 3*5* λένε steel ok οπότε σε αυτήν την περίπτωση ρίχνω κανονικά ατσάλινα η όχι?
Ποιου έτους είναι?? Στο 90% των τσοκ τις Benelli από 3* και πάνω λένε οκ για ατσαλινα...
 
Last edited:
Χτες πήγα σε ένα οπλοπωλειο στην Αθήνα να δω από κοντά την Benelli Be Diamond το όπλο για μένα είναι με διαφορά ότι καλύτερο υπάρχει σε ποιότητα κατασκευής από όσα έχω δει με πλαστικα και όχι ξύλινα μέρη, έχει γίνει πολλή καλή δουλειά από την Benelli τόσο στην ποιότητα της Βαφής όσο και τον πλαστικών άν και εμένα πάντα μού άρεσαν τα όπλα με ξύλινα το κοντακι και πάπια.Αυτο θα είναι το επόμενο μου όπλο κάποια στιγμή.
 
Δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί κάποιος να πιστεύει ότι ρίχνει σωστα(Κέντρο)και το θήραμα δεν σκοτώνετε επειδή το όπλο είναι μπενελλι ή οποιοδήποτε άλλο.

Με ξεπερνάει αυτή η έκφραση.

Εχω μπενελλι και είμαι υπέρευχαριστημενος.

Αν ίσχυε κάτι τέτοιο ότι δεν σκοτώνει θα το είχα πετάξει στη θάλασσα.

Αναρωτιέμαι τέτοιες εκφράσεις...του τύπου τα μπενελλι δεν σκοτώνουν υπάρχουν και σε άλλες χώρες ή μόνο στην Ελλάς λέγονται τέτοια πράγματα;
Καλησπέρα! Θέλω να καταθέσω τη γνώμη μου με την ευκαιρία των γραφομενων σου! Έχω αλλάξει πολλά όπλα καραμπίνες και δίκανα! Ας πάρουμε τις καραμπίνες. Wintsester,beretta breda lamper benelli! Διάφορα του τύπου αυτή σκοτώνει η αλλά όχι δεν υπάρχει ! Είναι αστειοτητα! Δεν κατάλαβα να σκοτώνει η μία από την άλλη ,όλες αν στείλεις τα σκάγια εκεί που πρέπει σκοτώνουν το ίδιο! Αυτό που κατάλαβα όμως είναι ότι η benelli σε θέμα σχεδίασης απλότητας ζυγισματος, στιβαρότητας,αξιοπιστίας,μηχανισμού απέχει παρασάγγας από όλες της άλλες! Είναι μια κατηγορία μόνη της!!!
 
Οι benelli ψηλοτουφεκάνε, δεν σκοτώνουν, έχουν χρωμιωμενες κανες άρα χαλιά βλητικά χαρακτηριστικά, παθαίνουν εμπλοκές πάσχουν από το benelli click, δεν ρίχνουν φυσίγγια με μικρές γομώσεις ... Νομίζω τα είπα όλα ... Έχει κάποιος ακούσει κάτι άλλο αρνητικό; ... Το κατανοήσαμε !!! Μην αγοράζετε benelli. Πολλά προβλήματα.
Άντε μπας και πέσουν και άλλο οι τιμές, και δούμε 10ετείς εγγυήσεις :)
 
Last edited:
Χτες πήγα σε ένα οπλοπωλειο στην Αθήνα να δω από κοντά την Benelli Be Diamond το όπλο για μένα είναι με διαφορά ότι καλύτερο υπάρχει σε ποιότητα κατασκευής από όσα έχω δει με πλαστικα και όχι ξύλινα μέρη, έχει γίνει πολλή καλή δουλειά από την Benelli τόσο στην ποιότητα της Βαφής όσο και τον πλαστικών άν και εμένα πάντα μού άρεσαν τα όπλα με ξύλινα το κοντακι και πάπια.Αυτο θα είναι το επόμενο μου όπλο κάποια στιγμή.
Πανεμορφη και πανακριβη για καραμπινα με πλαστικα.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top