Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
τοσηηη μεγαληηηη συζητησηηηη για ενα τοσο μικρο πουλακι το τι φυσιγκι θελη το βρησκω υπερβωληηηηηη,,για εμαινα ενα φυσιγκακι απο 24γρ εως 30γρ συγκεντρωτηρα και απο 3 αστρα εως κυλινδρως αναλωγα πως την κηνηγαμε δηλ, καρτερι η περπατητο με καληβηηηη ανετα,,,εγω πρωσοπικα σε καρτερακι που της κανω εχω παντα κυλινδρω σε tribore κανη fabarm,και εως και τα 25 μετρα καιιιι της κατεβαζη για πλακαααα,,τα φυσιγκιαμου ειναι παντα 28γρ ν8 ,,,,,7 και 8 ευρω το κουτι δεν πληρωνο για τσιχλααα αντε ενα 5αευρο και ειμαι οκ οκ
Μάστορας έγινες στις τσίχλες .very funny. .very funny. .sarcastic. .sarcastic. .love.
 
τοσηηη μεγαληηηη συζητησηηηη για ενα τοσο μικρο πουλακι το τι φυσιγκι θελη το βρησκω υπερβωληηηηηη,,για εμαινα ενα φυσιγκακι απο 24γρ εως 30γρ συγκεντρωτηρα και απο 3 αστρα εως κυλινδρως αναλωγα πως την κηνηγαμε δηλ, καρτερι η περπατητο με καληβηηηη ανετα,,,εγω πρωσοπικα σε καρτερακι που της κανω εχω παντα κυλινδρω σε tribore κανη fabarm,και εως και τα 25 μετρα καιιιι της κατεβαζη για πλακαααα,,τα φυσιγκιαμου ειναι παντα 28γρ ν8 ,,,,,7 και 8 ευρω το κουτι δεν πληρωνο για τσιχλααα αντε ενα 5αευρο και ειμαι οκ οκ


Οι ιδιογομωτες εχουν την πολυτελεια και φερνουν τα φυσεκια τους αναλογα με το οπλο τους τα κυνηγια τους
και τα γουστα τους. Ενας ομως που αγοραζει ετοιμα κοιταει να ταιριαξει στο οπλο του και στα κυνηγια του οτι
καλυτερο κυκλοφορει στην αγορα και προσιτες τιμες.... Αυτο γιατι η ΠΙΚΡΑ ειναι η ιδια....ειτε μικρο ειτε μεγαλο
ειναι το θηραμα που φευγει με σκαγια επανω του !!!! Γι'αυτο γινεται η συζητηση φιλε Σακη!!!! ;) :)
 
επειδη μου τελειωσαν τα κενταυρος sporting και το ΣΚ θα εχει ψυχρα, εχει ριξει κανεις τα nsi 206 formula 32γρ τα καινουρια? εχω και απορια γιατι δεν υπαρχουν στο επισημο site της nsi
Είχε πει η εταιρία ότι είναι ειδικό προϊόν για την ελληνική αγορά κάτι τέτοιο.
 
επειδη μου τελειωσαν τα κενταυρος sporting και το ΣΚ θα εχει ψυχρα, εχει ριξει κανεις τα nsi 206 formula 32γρ τα καινουρια? εχω και απορια γιατι δεν υπαρχουν στο επισημο site της nsi

Σαν πυριτιδα η 206ς ειναι πολυ καλη!!!! Δεν ξερω τι στησιμο εχει ο Ιταλος στο σεταπ του....αλλα με
CX2000 - 1,60 ( σε νορμαλ καιρο ) και 1,65χ32 -drago17-N8,5 - 8* 68,5 - 56,5 σε κρυο και υγρασια μεχρι
και 85 % κεντανε!!!!
 
επειδη μου τελειωσαν τα κενταυρος sporting και το ΣΚ θα εχει ψυχρα, εχει ριξει κανεις τα nsi 206 formula 32γρ τα καινουρια? εχω και απορια γιατι δεν υπαρχουν στο επισημο site της nsi
Και με ψυχρα κεντανε..ξαναπαρε Κενταυρο..
 
επειδη μου τελειωσαν τα κενταυρος sporting και το ΣΚ θα εχει ψυχρα, εχει ριξει κανεις τα nsi 206 formula 32γρ τα καινουρια? εχω και απορια γιατι δεν υπαρχουν στο επισημο site της nsi
Μια χαρα φυσιγγι ειναι και με ωραια σκοτωματα.
 
Σαν πυριτιδα η 206ς ειναι πολυ καλη!!!! Δεν ξερω τι στησιμο εχει ο Ιταλος στο σεταπ του....αλλα με
CX2000 - 1,60 ( σε νορμαλ καιρο ) και 1,65χ32 -drago17-N8,5 - 8* 68,5 - 56,5 σε κρυο και υγρασια μεχρι
και 85 % κεντανε!!!!
Το cheditte tordo κελαιδαει με κρυο και ειναι μονο στο 1,55X32-aquila 22-58mm-cx-2000 T2 ;)
 
Το cheditte tordo κελαιδαει με κρυο και ειναι μονο στο 1,55X32-aquila 22-58mm-cx-2000 T2 ;)


Το δεχομαι....μονο και μονο γιατι το λες εσυ.....αλλα παραλληλα εβγαλα και ογκομετρια με Ν8,5 σκαγια
και μου εδωσε 10,5 χιλιοστα απατητα....οποτε στα 58 λογικα θα δουλευει. ;) :)
 
τοσηηη μεγαληηηη συζητησηηηη για ενα τοσο μικρο πουλακι το τι φυσιγκι θελη το βρησκω υπερβωληηηηηη,,για εμαινα ενα φυσιγκακι απο 24γρ εως 30γρ συγκεντρωτηρα και απο 3 αστρα εως κυλινδρως αναλωγα πως την κηνηγαμε δηλ, καρτερι η περπατητο με καληβηηηη ανετα,,,εγω πρωσοπικα σε καρτερακι που της κανω εχω παντα κυλινδρω σε tribore κανη fabarm,και εως και τα 25 μετρα καιιιι της κατεβαζη για πλακαααα,,τα φυσιγκιαμου ειναι παντα 28γρ ν8 ,,,,,7 και 8 ευρω το κουτι δεν πληρωνο για τσιχλααα αντε ενα 5αευρο και ειμαι οκ οκ
Κάποιος που δεν κυνηγάει τσίχλες σαν πρώτη επιλογή κυνηγιού αλλά απλά πάει πού και πού πιστεύω έτσι σκέφτεται και ίσως έχει δικιο.,ο τσιχλοκυνηγος όμως πιστεύω ψάχνετε περισσότερο γιατί κυνηγάει από Οκτωβρίο έως Φεβρουάριο με πολλούς διαφορετικούς καιρούς και ίσως έχει δει διαφορές σε πυρίτιδες ανά περιοδους
 
επειδη μου τελειωσαν τα κενταυρος sporting και το ΣΚ θα εχει ψυχρα, εχει ριξει κανεις τα nsi 206 formula 32γρ τα καινουρια? εχω και απορια γιατι δεν υπαρχουν στο επισημο site της nsi
Μην το ρισκάρεις, πήγαινε στα σίγουρα....! Το καλό να λέγεται, το φάρμακο της τσίχλας είναι ένα!
 
εχω δει κυνηγους που δεν δινουν σημασια στα φυσιγγια , εχω δει να κυνηγαν αρχες του δεκευριου οταν εχει τελειωση η περδικα, την τσιχλα με 7αρια και 6αρια 36 γραμμαριων , και εχω δει να κυνηγαν αγριοπεριστερα τον αυγουστο με 9αρια και 10αρια , καθος και μπεκατσοκυνηγο να κυνηγαει περδικα τον σεπτευριο με 9αρια διασπορας , και εαν τους ρωτησης γιατι , δεν θα σου πουν οτι ειναι καλυτερα τα 9αρια διασπορας στην περδικα , αλλα θα σου πουν αυτα ειχα , δεν ειχα αλλα , και για να μην πανε τσαμπα τα ρηχνω , εχει διαδοθει και η μα......α , οτι τα φυσιγγια εχουν ημερομηνια ληξεις , οποτε ανησηχουν μην πανε τσαμπα , και βαζουν το λαθος νουμερο , και γραμμαρια σε λαθος θυραμα , για να τα ξεφωρτοθουν
 
Μην το ρισκάρεις, πήγαινε στα σίγουρα....! Το καλό να λέγεται, το φάρμακο της τσίχλας είναι ένα!
Αν ρωτήσεις(υποθετικά) Ρουμελιώτη. Φαντομ.Λάμπρο ,NSI ,cheditte κλπ ποιά είναι τα best seller σε γρ τσιχλοφύσιγγα τους (όλους )ποιά πιστεύεις θάναι η πιθανή απάντηση τους ;
Για να σε διευκολύνω οι σοβαρές εταιρείες σε ποια γρ τσιχλοφύσιγγα έδωσαν το προσωνύμιο tordo ;
 
τοσηηη μεγαληηηη συζητησηηηη για ενα τοσο μικρο πουλακι το τι φυσιγκι θελη το βρησκω υπερβωληηηηηη,,για εμαινα ενα φυσιγκακι απο 24γρ εως 30γρ συγκεντρωτηρα και απο 3 αστρα εως κυλινδρως αναλωγα πως την κηνηγαμε δηλ, καρτερι η περπατητο με καληβηηηη ανετα,,,εγω πρωσοπικα σε καρτερακι που της κανω εχω παντα κυλινδρω σε tribore κανη fabarm,και εως και τα 25 μετρα καιιιι της κατεβαζη για πλακαααα,,τα φυσιγκιαμου ειναι παντα 28γρ ν8 ,,,,,7 και 8 ευρω το κουτι δεν πληρωνο για τσιχλααα αντε ενα 5αευρο και ειμαι οκ οκ
Φίλε μου επειδή και εγώ (Όπως και όλοι πιστεύω) δεν θέλω να δίνω 7 και 8 ευρώ για φυσιγγια τσίχλας αλλά Δεν θέλω ουτε να φεύγουν ζωντανές και να πεθαίνουν σε έναν θάμνο και να τις τρώνε οι αλεπούδες, ψάχνω να βρώ κάτι φθηνό και καλό σύμφωνα με τα δικά μου δεδομένα και προσπαθώντας να βοηθήσω τοπικές επιχειρήσεις και ελληνικές βιοτεχνίες.

Το ότι όμως απαξιώνουμε ένα θήραμα σαν την τσίχλα τόσο πολύ είναι μεγα λάθος και δεν της αρμόζει.
Επειδή έχω κυνηγήσει σχεδόν όλα τα φτερωτά μπορώ να πω ότι είναι το αγαπημένο μου.
Μην μας ξεγελά το ότι σε ευνοϊκές συνθήκες πιάνουμε το όριο, αυτό μπορεί να συμβεί σε όλα τα θηράματα. Απλα στην πλειοψηφία τους δεν θα δεις ή εστω δεν θα τουφεκισεις όσα δεις.
Όπως στην πέρδικα, στον λαγό και στο γουρούνι κάποιος δεν θέλει να χάσει το θήραμα έτσι και στην τσίχλα δεν θέλω να χάσω ούτε ΕΝΑ πουλί αν στοχευσω σωστά.
Οπότε θεωρώ πως αν κάποιος συζητά για το μεγαλύτερο ή το μικρότερο θήραμα θα πρέπει να τα σέβεται το ίδιο. Αν θες και για σιταρυθρες συζητάμε....

Πάντα σε φιλικό κλίμα, Λεωνίδας...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top