Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Όπως δείχνουν τα πράγματα από πλευράς θηραμάτων
μάλλον είναι η τελευταία προμήθεια για φέτος :(
5.80 το κουτί και είμαστε κομπλέ ;)
View attachment 9040
Μπράβο ρε φίλε, αυτή τη φωτό την έχω ξαναδεί αρκετές φορές ;)
Μπράβο και στο Ζωτο που βγάζει σταθερό και καλό φυσίγγι σε προσιτή τιμή!
 
Kαλοριχτα Κωστα!
Χωρις πλακα,ειδα χτες βραδυ ενα ονειρο πως ημουν λεει στον Ζωτο και χαζευα τα φυσιγγια του στα ραφια κ τωρα βαζεις κ εσυ αυτη την φωτο..τυχαιο??δεν νομιζω??
Μαλλον η επομενη παραγγελια θα ειναι Ζωτος χαχα..
Εγώ εύχομαι να δεις ότι πιάνω το mega million .sarcastic. και σου υπόσχομαι σε λίγο καιρό θα ψαρεύουμε κεφαλοπουλα παρέα.
 
Ερώτηση προς όσους γνωρίζουν.
Τα lambro euromix 8/9 με τσοκ 3* (Benelli)
Βγαζουν σφιχτή τουφεκιά και σε αποστάσεις μεγαλύτερες το 30 μέτρων;

Τα έριξα την Κυριακή σε περπατητο μιας και ξέμεινα από τα 28αρια και το συμπέρασμα ήταν εντυπωσιακό, αυτό που δεν ξέρω βέβαια είναι αν θα χορτάσω μόλυβδο ή όχι.
Πέρα του έντονου "καπνίσματος" του πουλιού πήρα τσίχλες σε μεγάλες αποστάσεις σχεδόν κιμά.

Αυτό σίγουρα που μου άφησε πολύ καλή εντύπωση είναι ότι σε αποστάσεις ακόμα και 40+ έπεφταν όλες τέζα.
 
Ερώτηση προς όσους γνωρίζουν.
Τα lambro euromix 8/9 με τσοκ 3* (Benelli)
Βγαζουν σφιχτή τουφεκιά και σε αποστάσεις μεγαλύτερες το 30 μέτρων;

Τα έριξα την Κυριακή σε περπατητο μιας και ξέμεινα από τα 28αρια και το συμπέρασμα ήταν εντυπωσιακό, αυτό που δεν ξέρω βέβαια είναι αν θα χορτάσω μόλυβδο ή όχι.
Πέρα του έντονου "καπνίσματος" του πουλιού πήρα τσίχλες σε μεγάλες αποστάσεις σχεδόν κιμά.

Αυτό σίγουρα που μου άφησε πολύ καλή εντύπωση είναι ότι σε αποστάσεις ακόμα και 40+ έπεφταν όλες τέζα.
εφοσον σου ταιριαζει συνεχισε με αυτο.
 
Ερώτηση προς όσους γνωρίζουν.
Τα lambro euromix 8/9 με τσοκ 3* (Benelli)
Βγαζουν σφιχτή τουφεκιά και σε αποστάσεις μεγαλύτερες το 30 μέτρων;

Τα έριξα την Κυριακή σε περπατητο μιας και ξέμεινα από τα 28αρια και το συμπέρασμα ήταν εντυπωσιακό, αυτό που δεν ξέρω βέβαια είναι αν θα χορτάσω μόλυβδο ή όχι.
Πέρα του έντονου "καπνίσματος" του πουλιού πήρα τσίχλες σε μεγάλες αποστάσεις σχεδόν κιμά.

Αυτό σίγουρα που μου άφησε πολύ καλή εντύπωση είναι ότι σε αποστάσεις ακόμα και 40+ έπεφταν όλες τέζα.

Δεν ξερω εαν συνεχιζει να γεμιζει με την ιδια πυριτιδα ακομα το συγκεκριμενο φυσιγγιο. Περυσι που εσφαξα
ενα ....ηταν με GM3 και βυσμα GIOVANNI 22.
 
Δεν ξερω εαν συνεχιζει να γεμιζει με την ιδια πυριτιδα ακομα το συγκεκριμενο φυσιγγιο. Περυσι που εσφαξα
ενα ....ηταν με GM3 και βυσμα GIOVANNI 22.

Η αλήθεια είναι ότι επειδή ποτέ δεν ασχολήθηκα με ιδιογωμοση, δεν εχω την απαραίτητη γνώση περί πυριτιδας και λοιπών χαρακτηριστικών για να καταλάβω αν είναι πολύ καλά ή όχι τα υλικά.
Αυτό που πάντα με απασχολούσε είναι αν αυτό που έριχνα με ικανοποιούσε βλητικα.

Ευχαριστώ πολύ πάντως για την ενημέρωση. Την ίδια πυρίτιδα πρέπει να έχουν και τα Concord του κουτουμανου, τα οποία είναι πολύ δυνατά φυσίγγια και κυρίως για πολύ κρύο καιρό και με πολύ υγρασία.
 
Το 3 στο περπατητο είναι πολύ Στενό στα περισσότερα όπλα μην σας προκαλεί εντύπωση

Χρόνια τώρα το στάνταρ τσοκαρισμα για την τσίχλα ήταν 5* στο περπάτημα και στης μαύρες το πρωί και 4* στο καρτέρι.
Το 3* το είχα για τσοκ μπασιματος και πιο σπάνια για καρτέρι.
Αλλά όπως έγραψα και στο thread της τσίχλας, τα πουλιά έβγαιναν τόσο μπροστά που άνετα κάποιος θα έβαζε και 2*. Ο μέσος όρος των 39 φυσιγγιων που έριξα ήταν τα 35-40 μέτρα.
 
Σίγουρα θα δοκιμαστεί και σε χαρτόνι για να έχω μια πιο ολοκληρωμένη γνώμη.
Πάντως θα το προτιμώ στα καρτερια ως επί το πλείστον...

kαλο ειναι να το δοκιμασεις και στο χαρτονι. Πρεπει να σου πω οτι πριν το δοκιμασεις σφαξε ενα απο το
κουτι να δεις την γομωση . Εσφαξα την ιδια περιοδο ( περυσι ) euromix 8/9 με τελειως διαφορετικο στησιμο.
Στο ενα ειχε 688 - 1,50χ30 - giovanni 22 -N8/9 αναμεικτα - κλεισμενο στα 57,5 και στο αλλη παρτιδα ειχε
686 - 1,55χ31-GT21-N8/9 - στα 58 κλεισμενο . με λιγα λογια διαφορετικα φυσεκια .
 
kαλο ειναι να το δοκιμασεις και στο χαρτονι. Πρεπει να σου πω οτι πριν το δοκιμασεις σφαξε ενα απο το
κουτι να δεις την γομωση . Εσφαξα την ιδια περιοδο ( περυσι ) euromix 8/9 με τελειως διαφορετικο στησιμο.
Στο ενα ειχε 688 - 1,50χ30 - giovanni 22 -N8/9 αναμεικτα - κλεισμενο στα 57,5 και στο αλλη παρτιδα ειχε
686 - 1,55χ31-GT21-N8/9 - στα 58 κλεισμενο . με λιγα λογια διαφορετικα φυσεκια .

Να σαι καλά για την επισήμανση φίλε μου.
Αλλά όπως ειπα και πιο πάνω δεν εχω καμιά εμπειρία σε ότι έχει να κάνει με τα υλικά των φυσιγγιων.
Αν θέλετε μπορώ να ανοίξω ένα και να ανεβάσω κάποιες φώτο και να μετρήσω διάφορα χαρακτηριστικά με παχυμετρο.
Αλλά δεν εχω ζυγαριά ακριβείας για να μετρήσω τα γραμμάρια...
 
Να σαι καλά για την επισήμανση φίλε μου.
Αλλά όπως ειπα και πιο πάνω δεν εχω καμιά εμπειρία σε ότι έχει να κάνει με τα υλικά των φυσιγγιων.
Αν θέλετε μπορώ να ανοίξω ένα και να ανεβάσω κάποιες φώτο και να μετρήσω διάφορα χαρακτηριστικά με παχυμετρο.
Αλλά δεν εχω ζυγαριά ακριβείας για να μετρήσω τα γραμμάρια...


Και εσυ να εισαι παντα καλα φιλε μου!!! Πριν το ριξεις μετρησε το υψος του φυσιγγιου...και οταν το σφαξεις
βαλε φωτο το βυσμα ( συγκεντρωτηρα ) και το εσωτερικο του κομμενου καλυκα να φαινεται το χρωμα
απο το χαρτακι του καψιλιου....οσοι κανουν ιδιογομωση κατι θα καταλαβουν....αυτο για να λυθουν δικες
σου αποριες.....εγω προσωπικα δεν εχω ''καψα'' με του εμποριου.....απλα κατα καιρους σφαζω καποια φυσεκια
που αγοραζουν φιλοι ωστε να ξερουν τι ριχνουν. Δεν χρειαζεται να ζυγισεις.....δυστυχως οι διακυμανσεις ειναι
αρκετα μεγαλες στις πυριτιδες αγγιζει 0,5 δλδ το 1,50 το βρισκεις απο 1,48 εως 1,53-54 και τα σκαγια απο 30
γραμμαρια σε 30,50. Αυτο οχι σε ολα τα φυσεκια που εχει το κουτι των 25 τεμ. αλλα υπαρχουν και τετοια με
αυτες τις διακυμανσεις.
 
τοσηηη μεγαληηηη συζητησηηηη για ενα τοσο μικρο πουλακι το τι φυσιγκι θελη το βρησκω υπερβωληηηηηη,,για εμαινα ενα φυσιγκακι απο 24γρ εως 30γρ συγκεντρωτηρα και απο 3 αστρα εως κυλινδρως αναλωγα πως την κηνηγαμε δηλ, καρτερι η περπατητο με καληβηηηη ανετα,,,εγω πρωσοπικα σε καρτερακι που της κανω εχω παντα κυλινδρω σε tribore κανη fabarm,και εως και τα 25 μετρα καιιιι της κατεβαζη για πλακαααα,,τα φυσιγκιαμου ειναι παντα 28γρ ν8 ,,,,,7 και 8 ευρω το κουτι δεν πληρωνο για τσιχλααα αντε ενα 5αευρο και ειμαι οκ οκ
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top