Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
επειδη μου τελειωσαν τα κενταυρος sporting και το ΣΚ θα εχει ψυχρα, εχει ριξει κανεις τα nsi 206 formula 32γρ τα καινουρια? εχω και απορια γιατι δεν υπαρχουν στο επισημο site της nsi
για μενα μην παρεις τα 32γρ ,παρε τα 33γρ ειναι πιο σταθερα.
 
24γρ 9 1/2 νούμερο 460σκαγια(32γρ 8ν 410σκαγια) κ παφ ανατινάζονται, στα 40 μετρα, μεχρη κ κορακια-καρακαξες πέφτουν στα 30μ. Τα πιο πολλά σκάγια ειναι για περιφερια αν δεν συμαδευουμε σωστά
ρε γιαννη αφου το ξερεις καλα,το στησιμο του καθε φυσιγγιου παιζει ρολο και οχι ποσο γραμμαρια ειναι,για αυτο η ιδιογομοτες εχουν ενα ατου.στα εμποριου πιο σταθερα ειναι αυτα με τα πιο πολλα γραμμαρια.,και βεβαια παιζει ρολο που κυνηγαμε με τι συνθηκες και με τι τροπο κυνηγαμε.
 
ρε γιαννη αφου το ξερεις καλα,το στησιμο του καθε φυσιγγιου παιζει ρολο και οχι ποσο γραμμαρια ειναι,για αυτο η ιδιογομοτες εχουν ενα ατου.στα εμποριου πιο σταθερα ειναι αυτα με τα πιο πολλα γραμμαρια.,και βεβαια παιζει ρολο που κυνηγαμε με τι συνθηκες και με τι τροπο κυνηγαμε.
Ο αριθμός των σκαγιων είναι αυτός που κρίνει την πυκνότητα της τουφεκιά Όμως, όχι τα γραμμάρια.
Αναλογα τα ποσοστά που βγάζει το όπλο κρίνεις την πυκνότητα που θες για το εκάστοτε θήραμα=αριθμό σκαγιων.
Όταν έχω διαμπερι τραύματα στην τσίχλα με 24γρ 9 1/2 στα 35μετρα τι να το κάνεις 32γρ 8ν όταν το πλήθος των σκαγιων είναι το ίδιο, όπου εκεί κάνεις οικονομία κ στην πυρίτιδα κ στα σκάγια ρίχνοντας το κόστος κιαλο
 
Αυτό που βλέπουμε στα χαρτόνια δεν σημενη ότι στο κυνήγι σκοτώνει. Αυτό που βλέπουμε στα χαρτόνια πλασματικό, απλός μια ιδέα περνούμε. Το τερέν είναι αυτός που λέει τι είναι καλό και τι όχι. Χαλάω πολλά χαρτόνια και γκαζοτενεκεδες στης δοκιμές απλά για την ιδέα. Πολλές φορές γέμισα κυνήγησα ευχαριστήθηκα και μετά πήγα στο χαρτί και δεν τρελάθηκα, αλλά αυτό που με ευχαρίστησε στο κυνήγι συνέχισα να γεμίζω.
Όλα τα εμπορικά φυσίγγια που μ'εντυπωσίασαν σε πέρδικα -φάσσα (serie oro 35 gr- victory la perdrix 32 gr-RC2 caccia 34 μπλέ κλπ)στόν πίνακα έδιδαν την εικόνα που λές .2+cm απόσταση τα σκάγια .Πρωτεύον η απαραίτητη δύναμη -ενέργεια καί υποφερτή συγκέντρωση .
 
επειδη μου τελειωσαν τα κενταυρος sporting και το ΣΚ θα εχει ψυχρα, εχει ριξει κανεις τα nsi 206 formula 32γρ τα καινουρια? εχω και απορια γιατι δεν υπαρχουν στο επισημο site της nsi
Με την Montefeltro κυνηγάω συνήθως με Classica 32gr Νο 91/2 , δοκίμασα σε δύο τελευταία κυνήγια περπατητό τσίχλας τα Formula 206 32γρ. σε Νο10 και εντυπωσιάστηκα. Σε συνδυασμό με το Bell τσοκ είχα εκπληκτική επιτυχία, το Σάββατο πήρα καμιά δεκαπενταριά πουλιά (άσχετα αν βρήκα τα μισά) σχεδόν όλα μονοτουφεκιές, από 10 έως 25+ μέτρα, και κανένα ζωντανό. Για μένα στο συγκεκριμένο κυνήγι έγιναν πρώτη επιλογή.
Βέβαια τα εύσημα τα δίνω πρώτα στο τσοκ και μετά στο φυσίγγι.

Δεν σε ξεκουφαινουν οπως τα classika 32 kai speed 34 της ιδιας εταιριας και ακουνε πιο καλα στα τσοκ.
Συμφωνώ απόλυτα, τα classica μάλλον λόγω του αποσπώμενου συγκεντρωτήρα είναι πιό συγκεντρωτικά

Όταν κυνηγάω με το ποζέ, συνήθως στο καρτέρι, κατόπιν προτροπής επιφανών μελών του φόρουμ :)(βλ. Altair κ.α.), ξεκίνησα να ρίχνω τα NSI Due Sporting 28gr. No81/2, που ομολογουμένως τείνουν να εξαλείψουν την προκατάληψη που είχα για τα λίγα γραμμάρια.
 
επειδη μου τελειωσαν τα κενταυρος sporting και το ΣΚ θα εχει ψυχρα, εχει ριξει κανεις τα nsi 206 formula 32γρ τα καινουρια? εχω και απορια γιατι δεν υπαρχουν στο επισημο site της nsi
Βάλτα στο ράφι και βγάλτα με τα τζιτζίκια
 
.very funny.
Βρες 28άρια νούμερο 10, βάλε και ένα 3/10 πάνω και τουφέκα δίχως αύριο!
Θεωρείς ότι ένα 28 θα ανταπεξέλθει το ίδιο καλά με ένα 32 σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες ; Τα 28 άρια τα ρίχνω και τα γουστάρω πολύ όμως από ανασφάλεια δική μου νωρίς το πρωί αυτή την εποχή ρίχνω 32 και μετά αφού περάσει η ώρα και σπάσει το πολύ κρύο δουλεύω 28 άρια ,του καραμανιδη τα 28αρια τα γουστάρω αρκετά στο κυνήγι ,το πρωί νωρίς ρίχνω του oscar το μαύρο με granular τα nitro που βγάζει με d20 δεν μου άρεσαν ,σε ρωτάω διότι πραγματικά δεν θα με χάλαγε να ρίχνω όλη μέρα με 28αρια αλλά τα φοβάμαι στην παγωνιά ,εσύ ποια 28αρια ρίχνεις ;
 
Μην τα φοβάστε στην παγωνιά τα 28 άρια , βαιβαια είναι εμπορικά και το χέρι μου δεν το βάζω στην φωτιά. Αλλά 28αρια με τσιμπημένο λίγο το προς τα πάνω το μπαρούτι στης παγωνιές είναι θανατος
Και ποια 28αρια είναι αυτά οεοοοο
 
Λευτέρη θα σου προτείνω ένα 28ρι που το έχω ρίξει συνεχόμενα για πάνω από 4 χρόνια σκοπευτήριο-κυνήγι και μετράω περισσότερα από 20.000 φυσίγγια

είναι το Fantom Sporting 28gr ,κυνήγησε το άφοβα σε ότι καιρό θες,το στήσιμο του θυμίζει περισσότερο κυνηγετικό,δεν θα σε απαγοητεύσει ίδιος εσένα που γνωρίζω ότι κυνηγάς πολύ με 4*
 
Με την Montefeltro κυνηγάω συνήθως με Classica 32gr Νο 91/2 , δοκίμασα σε δύο τελευταία κυνήγια περπατητό τσίχλας τα Formula 206 32γρ. σε Νο10 και εντυπωσιάστηκα. Σε συνδυασμό με το Bell τσοκ είχα εκπληκτική επιτυχία, το Σάββατο πήρα καμιά δεκαπενταριά πουλιά (άσχετα αν βρήκα τα μισά) σχεδόν όλα μονοτουφεκιές, από 10 έως 25+ μέτρα, και κανένα ζωντανό. Για μένα στο συγκεκριμένο κυνήγι έγιναν πρώτη επιλογή.
Βέβαια τα εύσημα τα δίνω πρώτα στο τσοκ και μετά στο φυσίγγι.
BELL τσοκ ποιας εταιρείας δουλεύεις στη montefeltro
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top