Το Ξύλο βγήκε από τον παράδεισο...

Εντάξει δε λέω να φτάσειs την εργοστασιακά απλά να εχειs ενα κράτημα και αs είναι λίγο χοντροκομενη

μη φτιάξεις ψάθες,,,βάλε αντιολισθητικό αυτοκόλλητο σε λεπτές λωρίδες ή ένα μεγάλο κομμάτι τόσο όσο θα ήταν η ψάθα κομμένο στο σχέδιο που θες,,,επίσης μπορείς να πάρεις αυτοκόλλητη ταινιά που βάζουν στα skate

3746
 
Last edited:
μη φτιάξεις ψάθες,,,βάλε αντιολισθητικό αυτοκόλλητο σε λεπτές λωρίδες ή ένα μεγάλο κομμάτι τόσο όσο θα ήταν η ψάθα κομμένο στο σχέδιο που θες,,,επίσης μπορείς να πάρεις αυτοκόλλητη ταινιά που βάζουν στα skate

View attachment 3746
Eυχαριστω για την ιδέα αλλά σε ξύλο θα φαίνεται πολύ άσχημο εγώ έφαγα τιs δικεs του που ήταν σε καλή κατάσταση για να το κάνω λίγο πιο εμφάνισημο.
 
Να πω τον πόνο μου, γιατί θα σκάσω και ίσως μου δώσετε και καμία ιδέα.
Λοιπόν παίδες έχω καιρό που ψάχνω δύο τάκους για να κάνω κοντάκια για δύο αγαπημένα μου όπλα. Μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα στον τούρκο που είχε προτείνει ο φίλος Altair Lusso. Οπως ακριβώς έγραφε ο Γιώργος ο τούρκος αποδείχτηκε εξυπηρετικότατος , προθυμότατος και μάλλον φερέγγυος. Θα δείτε γιατί βάζω το μάλλον αφού κάνω μια περίληψη του ιστορικού.

Αφού μου έστειλε φωτογραφίες για κάποιους τάκους που μου άρεσαν συμφωνήσαμε στην τιμή και στα κομμάτια και παράγγειλα δύο τάκους των 100€ ο καθένας. Του έστειλα τα λεφτά με Western Union . Εδώ το πρώτο αρνητικό για το οποίο όμως δεν ευθύνεται ο Τούρκος. Η western union για να στείλει 200€ στην Τουρκία θέλει προμήθεια 20€ περίπου. Τέλος πάντων δεδομένου οτι εναλλακτική λύση δεν υπήρχε έστειλα τα λεφτά με την WU .
Μέσα στην τιμή όμως ήταν και τα μεταφορικά. Ο Τούρκος μου είπε οτι η εταιρεία που χρησμοποιεί είναι τα τούρκικα ταχυδρομεία που αργούν αρκετά - περίπου 12 με 15 μέρες- αλλά είναι η πιο καλή λύση.

Οπως μου τα είπε ο Τούρκος έτσι κ' έγινε. Επίσης, επειδή ο άνθρωπος ήξερε, μου είπε ότι για να μην πληρώνω φόρους και τελωνεία , θα γράψει έξω από το δέμα, οτι είναι δείγματα δωρεάν ή κατι τέτοιο. Κι ενώ πήγαιναν όλα καλά στις 15 μέρες απάνω μου έρχεται μία επιστολή από τα ΕΛΤΑ όπου μου λέγανε οτι το δέμα που μου ήρθε από τουρκία πέρασε από το τελωνείο και για να το πάρω οι τελωνειακοί - γεωπόνοι (έχει και τέτοιους ; δεν το ήξερα) θέλουν να τους προσκομίσω άκουσον άκουσον:
  1. Πιστοποιητικό φυτοϋγείας
  2. Αδεια εισαγωγής πολ/στικού υλικού ( τι είναι άραγε αυτό; ) από ΥΠΑΑΤ ( αυτό πάλι τι είναι; )
  3. Ελεγχος φορτίου από ΤΑΝΝΑ ( αυτό πάλι; ) του ΥΠΑΑΤ.
Αν δεν προσκομίσω τα παραπάνω μέσα σε έναν μήνα , το δέμα θα πάει πίσω στην τουρκία. .hair.

Αυτά για δύο τάκους αποξηραμένης καρυδιάς 50Χ20Χ8.

Τους πήρα τηλέφωνο την Παρασκευή και μου είπαν οτι αυτοί είναι ΕΛΤΑ και οτι για περισσότερες λεπτομέρειες πρέπει να επικοινωνήσω μαζί τους την Δευτέρα που θα παρευρίσκεται εκεί και τελωνειακός.

Μήπως ξέρει κανένας τι είναι τα παραπάνω και αν υπάρχει περίπτωση να ξεμπλέξω;
Αν κάποιος γνωρίζει κάτι ας το πει για να είμαι προετοιμασμένος την Δευτέρα που θα μιλήσω μαζί τους .

Ευχαριστώ τα είπα και ξαλάφρωσα.

ΥΓ: Αν ο τούρκος δεν τα έστελνε με τα τούρκικα ταχυδρομεία που αναγκαστικά συνεργάζονται με τα ΕΛΤΑ και χρησιμοποιούσε μία ιδιωτική μεταφορική, είμαι σίγουρος ότι τα ξύλα τώρα θα ήταν στα χέρια μου.

ΥΓ2: Εβαλα λοιπόν το μάλλον παραπάνω για τον απλούστατο λόγο ότι δεν έχω δεί τους τάκους για να βεβαιωθώ οτι μου στείλανε αυτά που διάλεξα αλλά όντας σωσtός ο τούρκος σε όλα τα άλλα μάλλον θα είναι και σ' αυτό .

ΥΓ3: Το χειρότερο απ' όλα είναι ότι τα ξύλα μπλοκαρίστηκαν στο τελωνείο της Αθήνας κι εγώ είμαι Θεσσαλονίκη. Αν ήταν εδώ θα μπορούσα να πάω να τους πω δυό λόγια. Τώρα εκεί κάτω τι να κάνω; .hair.
 
Ζητά να σου επιστρέψει ο τούρκος τα λεφτά. Αφού σου έστειλε τα ξύλα είναι οκ τύπος και θα το κάνει. Περίμενε να τα πάρει πίσω πρώτα. Φυσικά θα κρατήσει τα έξοδα.
Με εκπλήσσει πάντως ότι δούλεψε ο τελωνειακός έλεγχος. Μπράβο τους.
 
Να πω τον πόνο μου, γιατί θα σκάσω και ίσως μου δώσετε και καμία ιδέα.
Λοιπόν παίδες έχω καιρό που ψάχνω δύο τάκους για να κάνω κοντάκια για δύο αγαπημένα μου όπλα. Μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα στον τούρκο που είχε προτείνει ο φίλος Altair Lusso. Οπως ακριβώς έγραφε ο Γιώργος ο τούρκος αποδείχτηκε εξυπηρετικότατος , προθυμότατος και μάλλον φερέγγυος. Θα δείτε γιατί βάζω το μάλλον αφού κάνω μια περίληψη του ιστορικού.

Αφού μου έστειλε φωτογραφίες για κάποιους τάκους που μου άρεσαν συμφωνήσαμε στην τιμή και στα κομμάτια και παράγγειλα δύο τάκους των 100€ ο καθένας. Του έστειλα τα λεφτά με Western Union . Εδώ το πρώτο αρνητικό για το οποίο όμως δεν ευθύνεται ο Τούρκος. Η western union για να στείλει 200€ στην Τουρκία θέλει προμήθεια 20€ περίπου. Τέλος πάντων δεδομένου οτι εναλλακτική λύση δεν υπήρχε έστειλα τα λεφτά με την WU .
Μέσα στην τιμή όμως ήταν και τα μεταφορικά. Ο Τούρκος μου είπε οτι η εταιρεία που χρησμοποιεί είναι τα τούρκικα ταχυδρομεία που αργούν αρκετά - περίπου 12 με 15 μέρες- αλλά είναι η πιο καλή λύση.

Οπως μου τα είπε ο Τούρκος έτσι κ' έγινε. Επίσης, επειδή ο άνθρωπος ήξερε, μου είπε ότι για να μην πληρώνω φόρους και τελωνεία , θα γράψει έξω από το δέμα, οτι είναι δείγματα δωρεάν ή κατι τέτοιο. Κι ενώ πήγαιναν όλα καλά στις 15 μέρες απάνω μου έρχεται μία επιστολή από τα ΕΛΤΑ όπου μου λέγανε οτι το δέμα που μου ήρθε από τουρκία πέρασε από το τελωνείο και για να το πάρω οι τελωνειακοί - γεωπόνοι (έχει και τέτοιους ; δεν το ήξερα) θέλουν να τους προσκομίσω άκουσον άκουσον:
  1. Πιστοποιητικό φυτοϋγείας
  2. Αδεια εισαγωγής πολ/στικού υλικού ( τι είναι άραγε αυτό; ) από ΥΠΑΑΤ ( αυτό πάλι τι είναι; )
  3. Ελεγχος φορτίου από ΤΑΝΝΑ ( αυτό πάλι; ) του ΥΠΑΑΤ.
Αν δεν προσκομίσω τα παραπάνω μέσα σε έναν μήνα , το δέμα θα πάει πίσω στην τουρκία. .hair.

Αυτά για δύο τάκους αποξηραμένης καρυδιάς 50Χ20Χ8.

Τους πήρα τηλέφωνο την Παρασκευή και μου είπαν οτι αυτοί είναι ΕΛΤΑ και οτι για περισσότερες λεπτομέρειες πρέπει να επικοινωνήσω μαζί τους την Δευτέρα που θα παρευρίσκεται εκεί και τελωνειακός.

Μήπως ξέρει κανένας τι είναι τα παραπάνω και αν υπάρχει περίπτωση να ξεμπλέξω;
Αν κάποιος γνωρίζει κάτι ας το πει για να είμαι προετοιμασμένος την Δευτέρα που θα μιλήσω μαζί τους .

Ευχαριστώ τα είπα και ξαλάφρωσα.

ΥΓ: Αν ο τούρκος δεν τα έστελνε με τα τούρκικα ταχυδρομεία που αναγκαστικά συνεργάζονται με τα ΕΛΤΑ και χρησιμοποιούσε μία ιδιωτική μεταφορική, είμαι σίγουρος ότι τα ξύλα τώρα θα ήταν στα χέρια μου.

ΥΓ2: Εβαλα λοιπόν το μάλλον παραπάνω για τον απλούστατο λόγο ότι δεν έχω δεί τους τάκους για να βεβαιωθώ οτι μου στείλανε αυτά που διάλεξα αλλά όντας σωσtός ο τούρκος σε όλα τα άλλα μάλλον θα είναι και σ' αυτό .

ΥΓ3: Το χειρότερο απ' όλα είναι ότι τα ξύλα μπλοκαρίστηκαν στο τελωνείο της Αθήνας κι εγώ είμαι Θεσσαλονίκη. Αν ήταν εδώ θα μπορούσα να πάω να τους πω δυό λόγια. Τώρα εκεί κάτω τι να κάνω; .hair.
Περίεργο που σταμάτησαν και άνοιξαν δέμα ειδικά τέτοιες εποχές που λόγο γιορτών, έχει πολύ φόρτο εργασίας.. στα περίεργα τώρα... όλα τα δεματα που έχουν σχέση με φυτά, δέντρα ξύλα και τα λοιπά γεωπονικό δέματα, πρώτο μπουν στην χώρα και διανεμηθούν καλή ώρα σε εσένα ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να ελέγχονται για παθογόνα ή παθογόνα καραντίνας τα οποία μπορεί να φέρουν και να προκαλέσουν καταστροφή στις καλλιέργειες της Ελλάδας...
πολλαπλασιαστικό υλικό είναι κάθε τρόπος με τον οποίο μπορεί να πολλαπλασιαστεί ένα φυτό η μια καλλιέργεια (σπόρος, κονδιλοι, βολβοί, μοσχεύματα, κ.α)
Το υπαατ είναι το πρώην υπουργείο γεωργίας και νυν ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΓΡΟΤΙΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ και ΤΡΟΦΙΜΩΝ..
και σου λέει πως πρέπει να ελεγχθούν τα ξύλα σου από αυτούς τους φοροις ότι είναι ελεύθερα ασθενειών και μπορείς να τα πάρεις ελεύθερα...
αυτά τα ολιγα..
Θα σου πρότεινα να τα στείλεις πίσω και να ζητήσεις να σου τα στείλει με κάτι άλλο αν είναι δυνατόν...
καλα ξεμπερδέματα...:)
 
Last edited:
Να πω τον πόνο μου, γιατί θα σκάσω και ίσως μου δώσετε και καμία ιδέα.
Λοιπόν παίδες έχω καιρό που ψάχνω δύο τάκους για να κάνω κοντάκια για δύο αγαπημένα μου όπλα. Μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα στον τούρκο που είχε προτείνει ο φίλος Altair Lusso. Οπως ακριβώς έγραφε ο Γιώργος ο τούρκος αποδείχτηκε εξυπηρετικότατος , προθυμότατος και μάλλον φερέγγυος. Θα δείτε γιατί βάζω το μάλλον αφού κάνω μια περίληψη του ιστορικού.

Αφού μου έστειλε φωτογραφίες για κάποιους τάκους που μου άρεσαν συμφωνήσαμε στην τιμή και στα κομμάτια και παράγγειλα δύο τάκους των 100€ ο καθένας. Του έστειλα τα λεφτά με Western Union . Εδώ το πρώτο αρνητικό για το οποίο όμως δεν ευθύνεται ο Τούρκος. Η western union για να στείλει 200€ στην Τουρκία θέλει προμήθεια 20€ περίπου. Τέλος πάντων δεδομένου οτι εναλλακτική λύση δεν υπήρχε έστειλα τα λεφτά με την WU .
Μέσα στην τιμή όμως ήταν και τα μεταφορικά. Ο Τούρκος μου είπε οτι η εταιρεία που χρησμοποιεί είναι τα τούρκικα ταχυδρομεία που αργούν αρκετά - περίπου 12 με 15 μέρες- αλλά είναι η πιο καλή λύση.

Οπως μου τα είπε ο Τούρκος έτσι κ' έγινε. Επίσης, επειδή ο άνθρωπος ήξερε, μου είπε ότι για να μην πληρώνω φόρους και τελωνεία , θα γράψει έξω από το δέμα, οτι είναι δείγματα δωρεάν ή κατι τέτοιο. Κι ενώ πήγαιναν όλα καλά στις 15 μέρες απάνω μου έρχεται μία επιστολή από τα ΕΛΤΑ όπου μου λέγανε οτι το δέμα που μου ήρθε από τουρκία πέρασε από το τελωνείο και για να το πάρω οι τελωνειακοί - γεωπόνοι (έχει και τέτοιους ; δεν το ήξερα) θέλουν να τους προσκομίσω άκουσον άκουσον:
  1. Πιστοποιητικό φυτοϋγείας
  2. Αδεια εισαγωγής πολ/στικού υλικού ( τι είναι άραγε αυτό; ) από ΥΠΑΑΤ ( αυτό πάλι τι είναι; )
  3. Ελεγχος φορτίου από ΤΑΝΝΑ ( αυτό πάλι; ) του ΥΠΑΑΤ.
Αν δεν προσκομίσω τα παραπάνω μέσα σε έναν μήνα , το δέμα θα πάει πίσω στην τουρκία. .hair.

Αυτά για δύο τάκους αποξηραμένης καρυδιάς 50Χ20Χ8.

Τους πήρα τηλέφωνο την Παρασκευή και μου είπαν οτι αυτοί είναι ΕΛΤΑ και οτι για περισσότερες λεπτομέρειες πρέπει να επικοινωνήσω μαζί τους την Δευτέρα που θα παρευρίσκεται εκεί και τελωνειακός.

Μήπως ξέρει κανένας τι είναι τα παραπάνω και αν υπάρχει περίπτωση να ξεμπλέξω;
Αν κάποιος γνωρίζει κάτι ας το πει για να είμαι προετοιμασμένος την Δευτέρα που θα μιλήσω μαζί τους .

Ευχαριστώ τα είπα και ξαλάφρωσα.

ΥΓ: Αν ο τούρκος δεν τα έστελνε με τα τούρκικα ταχυδρομεία που αναγκαστικά συνεργάζονται με τα ΕΛΤΑ και χρησιμοποιούσε μία ιδιωτική μεταφορική, είμαι σίγουρος ότι τα ξύλα τώρα θα ήταν στα χέρια μου.

ΥΓ2: Εβαλα λοιπόν το μάλλον παραπάνω για τον απλούστατο λόγο ότι δεν έχω δεί τους τάκους για να βεβαιωθώ οτι μου στείλανε αυτά που διάλεξα αλλά όντας σωσtός ο τούρκος σε όλα τα άλλα μάλλον θα είναι και σ' αυτό .

ΥΓ3: Το χειρότερο απ' όλα είναι ότι τα ξύλα μπλοκαρίστηκαν στο τελωνείο της Αθήνας κι εγώ είμαι Θεσσαλονίκη. Αν ήταν εδώ θα μπορούσα να πάω να τους πω δυό λόγια. Τώρα εκεί κάτω τι να κάνω; .hair.
κανενας δεν στα ειπε αυτα πιο πριν?
 
Αγαπητέ Κυρμήτσο,
Από αυτά που διαβάζω, όλα έγιναν πολύ σωστά και λογικά. Μάλλον δεν έχεις εμπειρία από άλλες ιντερνετικές αγορές ή αν έχεις, αγνόησες την γνώση που είχες αποκτήσει από αυτές. Χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ κανένα Τούρκο, Κινέζο ή Γάλλο, θα σου πω ότι κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να γνωρίζει την νομοθεσία της χώρας του αγοραστή, στην προκειμένη περίπτωση,τους Ελληνικούς κανόνες δασμολόγισης.
Πως είναι δυνατόν να κάνεις αγορά αξίας 200€ και να περιμένεις ότι δεν θα γίνει εκτελονισμός; ΠΡΟΣΟΧΉ : Εκτελονισμός δεν σημαίνει υποχρεωτικά δασμολόγιση. Για την ακρίβεια στην περίπτωση σου δεν σου χρεώνεται δασμός, αφού τα ξύλα που προορίζονται για κατασκευή ξύλινων μερών όπλων είναι ΑΔΑΣΜΟΛΟΓΗΤΑ από τρίτες χώρες προς χώρες της ΕΕ.
Τώρα για να σε βοηθήσω όσο μπορώ, άκου τι θα κάνεις. Θα πάρεις τηλέφωνο στο τελωνείο και θα μιλήσεις με τον άνθρωπο που έχει ασχοληθεί με τα προϊόντα σου. Θα συζητήσετε αναλυτικά και θα του εξηγήσεις ακριβώς περί τίνος πρόκειται, θα του πεις ότι έχεις δύο παλιά όπλα και ότι θες να τα ανακαινήσεις. Ότι δεν είσαι επαγγελματίας. Έχε το ύφος ότι έμπλεξες και θες απλά να ξεμπλέξεις. Πες του ότι τα ξύλα είναι καρυδιά, ότι είναι ψημένα (άρα έχει γίνει αποστήρωση), κομμένα και πλαναρισμένα. Πεστου ότι δεν πρόκειται για κάποιο εξωτικό ξύλο αλλά καυκασιανή καρυδιά.
Θα ζητήσεις από τον Τούρκο να σου στείλει τον κωδικό περιγραφής του ξύλου. Το κάθε προϊόν έχει έναν κωδικό περιγραφής. Αυτά κάνε τα πριν πάρεις τηλέφωνο τον τελώνη.
Αφού σου στείλει ο Τούρκος τον κωδικό πάρε τον τελώνη και πες του ότι σου έγραψα παραπάνω. Μην φοβηθείς να του πεις για ποιον λόγο τα θες τα ξύλα, άσε που μόλις χτυπήσει τον κωδικό θα το δει και ο ίδιος.
Από εκεί και πέρα νομίζω ότι θα σου εκδοσουν αυτοί έναν προσωπικό αριθμό ο οποίος αν δεν κάνω λάθος είναι της μορφής GR + ΑΦΜ τον οποίο θα έχεις για τυχόν μελοντικές εισαγωγές.
Δεν νομίζω ότι είναι τόσο τρομερό να εκτελωνίσεις δύο κομμάτια ξύλο απλά πρέπει να πάει κάποιος δικός σου ένα πρωί από εκεί. ΌΛΑ ΑΥΤΆ ΘΑ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΣΥΝΕΝΝΟΗΘΕΊ ΑΠΌ ΠΡΙΝ ΜΕ ΤΟΝ ΤΕΛΏΝΗ.
Από εκεί και πέρα στα ερωτήματα σου.
Α) Αν ο Τούρκος τα έστελνε με ιδιωτική courrier, ο τάκος των 100€ θα σου πήγαινε γύρω στα 250€.
Β) Αυτά που διάλεξες σου έστειλε.
Γ) Αυτό δεν ξέρω γιατί έγινε, ρώτα τον τελώνη. Λογικά τα ξύλα σου είναι στο τελωνείο πριν το Πέραμα.
 
Να πω τον πόνο μου, γιατί θα σκάσω και ίσως μου δώσετε και καμία ιδέα.
Λοιπόν παίδες έχω καιρό που ψάχνω δύο τάκους για να κάνω κοντάκια για δύο αγαπημένα μου όπλα. Μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα στον τούρκο που είχε προτείνει ο φίλος Altair Lusso. Οπως ακριβώς έγραφε ο Γιώργος ο τούρκος αποδείχτηκε εξυπηρετικότατος , προθυμότατος και μάλλον φερέγγυος. Θα δείτε γιατί βάζω το μάλλον αφού κάνω μια περίληψη του ιστορικού.

Αφού μου έστειλε φωτογραφίες για κάποιους τάκους που μου άρεσαν συμφωνήσαμε στην τιμή και στα κομμάτια και παράγγειλα δύο τάκους των 100€ ο καθένας. Του έστειλα τα λεφτά με Western Union . Εδώ το πρώτο αρνητικό για το οποίο όμως δεν ευθύνεται ο Τούρκος. Η western union για να στείλει 200€ στην Τουρκία θέλει προμήθεια 20€ περίπου. Τέλος πάντων δεδομένου οτι εναλλακτική λύση δεν υπήρχε έστειλα τα λεφτά με την WU .
Μέσα στην τιμή όμως ήταν και τα μεταφορικά. Ο Τούρκος μου είπε οτι η εταιρεία που χρησμοποιεί είναι τα τούρκικα ταχυδρομεία που αργούν αρκετά - περίπου 12 με 15 μέρες- αλλά είναι η πιο καλή λύση.

Οπως μου τα είπε ο Τούρκος έτσι κ' έγινε. Επίσης, επειδή ο άνθρωπος ήξερε, μου είπε ότι για να μην πληρώνω φόρους και τελωνεία , θα γράψει έξω από το δέμα, οτι είναι δείγματα δωρεάν ή κατι τέτοιο. Κι ενώ πήγαιναν όλα καλά στις 15 μέρες απάνω μου έρχεται μία επιστολή από τα ΕΛΤΑ όπου μου λέγανε οτι το δέμα που μου ήρθε από τουρκία πέρασε από το τελωνείο και για να το πάρω οι τελωνειακοί - γεωπόνοι (έχει και τέτοιους ; δεν το ήξερα) θέλουν να τους προσκομίσω άκουσον άκουσον:
  1. Πιστοποιητικό φυτοϋγείας
  2. Αδεια εισαγωγής πολ/στικού υλικού ( τι είναι άραγε αυτό; ) από ΥΠΑΑΤ ( αυτό πάλι τι είναι; )
  3. Ελεγχος φορτίου από ΤΑΝΝΑ ( αυτό πάλι; ) του ΥΠΑΑΤ.
Αν δεν προσκομίσω τα παραπάνω μέσα σε έναν μήνα , το δέμα θα πάει πίσω στην τουρκία. .hair.

Αυτά για δύο τάκους αποξηραμένης καρυδιάς 50Χ20Χ8.

Τους πήρα τηλέφωνο την Παρασκευή και μου είπαν οτι αυτοί είναι ΕΛΤΑ και οτι για περισσότερες λεπτομέρειες πρέπει να επικοινωνήσω μαζί τους την Δευτέρα που θα παρευρίσκεται εκεί και τελωνειακός.

Μήπως ξέρει κανένας τι είναι τα παραπάνω και αν υπάρχει περίπτωση να ξεμπλέξω;
Αν κάποιος γνωρίζει κάτι ας το πει για να είμαι προετοιμασμένος την Δευτέρα που θα μιλήσω μαζί τους .

Ευχαριστώ τα είπα και ξαλάφρωσα.

ΥΓ: Αν ο τούρκος δεν τα έστελνε με τα τούρκικα ταχυδρομεία που αναγκαστικά συνεργάζονται με τα ΕΛΤΑ και χρησιμοποιούσε μία ιδιωτική μεταφορική, είμαι σίγουρος ότι τα ξύλα τώρα θα ήταν στα χέρια μου.

ΥΓ2: Εβαλα λοιπόν το μάλλον παραπάνω για τον απλούστατο λόγο ότι δεν έχω δεί τους τάκους για να βεβαιωθώ οτι μου στείλανε αυτά που διάλεξα αλλά όντας σωσtός ο τούρκος σε όλα τα άλλα μάλλον θα είναι και σ' αυτό .

ΥΓ3: Το χειρότερο απ' όλα είναι ότι τα ξύλα μπλοκαρίστηκαν στο τελωνείο της Αθήνας κι εγώ είμαι Θεσσαλονίκη. Αν ήταν εδώ θα μπορούσα να πάω να τους πω δυό λόγια. Τώρα εκεί κάτω τι να κάνω; .hair.
Με έναν εκτελωνιστή γάτο, όλα τα θέματα θα λυθούν ως δια μαγείας ...
 
Αγαπητέ Κυρμήτσο,
Από αυτά που διαβάζω, όλα έγιναν πολύ σωστά και λογικά. Μάλλον δεν έχεις εμπειρία από άλλες ιντερνετικές αγορές ή αν έχεις, αγνόησες την γνώση που είχες αποκτήσει από αυτές. Χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ κανένα Τούρκο, Κινέζο ή Γάλλο, θα σου πω ότι κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να γνωρίζει την νομοθεσία της χώρας του αγοραστή, στην προκειμένη περίπτωση,τους Ελληνικούς κανόνες δασμολόγισης.
Πως είναι δυνατόν να κάνεις αγορά αξίας 200€ και να περιμένεις ότι δεν θα γίνει εκτελονισμός; ΠΡΟΣΟΧΉ : Εκτελονισμός δεν σημαίνει υποχρεωτικά δασμολόγιση. Για την ακρίβεια στην περίπτωση σου δεν σου χρεώνεται δασμός, αφού τα ξύλα που προορίζονται για κατασκευή ξύλινων μερών όπλων είναι ΑΔΑΣΜΟΛΟΓΗΤΑ από τρίτες χώρες προς χώρες της ΕΕ.
Τώρα για να σε βοηθήσω όσο μπορώ, άκου τι θα κάνεις. Θα πάρεις τηλέφωνο στο τελωνείο και θα μιλήσεις με τον άνθρωπο που έχει ασχοληθεί με τα προϊόντα σου. Θα συζητήσετε αναλυτικά και θα του εξηγήσεις ακριβώς περί τίνος πρόκειται, θα του πεις ότι έχεις δύο παλιά όπλα και ότι θες να τα ανακαινήσεις. Ότι δεν είσαι επαγγελματίας. Έχε το ύφος ότι έμπλεξες και θες απλά να ξεμπλέξεις. Πες του ότι τα ξύλα είναι καρυδιά, ότι είναι ψημένα (άρα έχει γίνει αποστήρωση), κομμένα και πλαναρισμένα. Πεστου ότι δεν πρόκειται για κάποιο εξωτικό ξύλο αλλά καυκασιανή καρυδιά.
Θα ζητήσεις από τον Τούρκο να σου στείλει τον κωδικό περιγραφής του ξύλου. Το κάθε προϊόν έχει έναν κωδικό περιγραφής. Αυτά κάνε τα πριν πάρεις τηλέφωνο τον τελώνη.
Αφού σου στείλει ο Τούρκος τον κωδικό πάρε τον τελώνη και πες του ότι σου έγραψα παραπάνω. Μην φοβηθείς να του πεις για ποιον λόγο τα θες τα ξύλα, άσε που μόλις χτυπήσει τον κωδικό θα το δει και ο ίδιος.
Από εκεί και πέρα νομίζω ότι θα σου εκδοσουν αυτοί έναν προσωπικό αριθμό ο οποίος αν δεν κάνω λάθος είναι της μορφής GR + ΑΦΜ τον οποίο θα έχεις για τυχόν μελοντικές εισαγωγές.
Δεν νομίζω ότι είναι τόσο τρομερό να εκτελωνίσεις δύο κομμάτια ξύλο απλά πρέπει να πάει κάποιος δικός σου ένα πρωί από εκεί. ΌΛΑ ΑΥΤΆ ΘΑ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΣΥΝΕΝΝΟΗΘΕΊ ΑΠΌ ΠΡΙΝ ΜΕ ΤΟΝ ΤΕΛΏΝΗ.
Από εκεί και πέρα στα ερωτήματα σου.
Α) Αν ο Τούρκος τα έστελνε με ιδιωτική courrier, ο τάκος των 100€ θα σου πήγαινε γύρω στα 250€.
Β) Αυτά που διάλεξες σου έστειλε.
Γ) Αυτό δεν ξέρω γιατί έγινε, ρώτα τον τελώνη. Λογικά τα ξύλα σου είναι στο τελωνείο πριν το Πέραμα.
Γιώργο όπως θα κατάλαβες και από τα γραφόμενά μου, δεν αποδίδω καμία ευθύνη στον Τούρκο. Αντιθέτως τονίζω ότι ο Τούρκος ήταν επαγγελματίας 100%. Επίσης βοήθησε (και ίσως βοηθήσει κι άλλο) όσο μπορούσε . Δεν έχω κανένα παράπονο απ' αυτόν. Στον εαυτό μου που δεν γνώριζα την ανάλογη νομοθεσία αποδίδω το 90% της ευθύνης. Το άλλο 10% το αποδίδω στον τελωνειακό που ακολουθώντας το γράμμα και όχι το πνεύμα του νόμου ζητάει από μένα, που μου στέλνουν δύο κομμάτια ξύλο, πιστοποιητικά που, ψάχνοντας, έμαθα ότι τα ζητάνε και από εταιρείες εισαγωγής μεγάλων ποσοτήτων αγροτικών προϊόντων και ούτε αυτές είναι σε θέση να τα προσκομίσουν. Δυστυχώς σχηματίζω την εντύπωση ότι μου ζητάνε πράγματα τόσο ανέφικτα, μόνο και μόνο για να τα παρατήσω.

Η αξία των 200€ δεν φαίνεται πουθενά. Ο Τούρκος τα έστειλε σαν δείγματα δωρεάν οπότε πουθενά δεν βγαίνει θέμα εκτελωνισμού και δασμού λόγω αξίας. Ο εκτελωνισμός οφείλεται στο είδος του υλικού και αυτό είναι σαφές.

Καλό είναι που μου λες πως να φερθώ στον τελώνη . Τέτοιου είδους υποστήριξη περίμενα όταν ανέβασα τα παραπάνω. Το κακό είναι ότι τον κωδικό περιγραφής του ξύλου που μου λες, θα τον έχω την Δευτέρα το απόγευμα, ίσως και Τρίτη, και στο διάστημα αυτό μάλλον θα μ' έχει πάρει τηλέφωνο ο τελώνης. Ασε , θα το χειριστώ ανάλογα. Βλέποντας και κάνοντας.

Οσο για τα ερωτήματά μου επειδή το έψαξα κατέληξα ότι:
Α. Η επιλογή της courier έγινε από τον τούρκο με γνώμονα όχι μόνο το κόστος αλλά και την ποιότητα εξυπηρέτησης. Δεν ήξερε ο άνθρωπος ότι έτσι πέφτουμε κατευθείαν πάνω στα ΕΛΤΑ = τελωνείο. Η υποσημείωσή μου είχε θέση σχόλιου ότι η ιδιωτική εταιρεία θα παρέκαμπτε το τελωνείο, ενώ τα ΕΛΤΑ, ίσως, είναι υποχρεωμένα να το κάνουν.

Β. Κι εγώ πιστεύω ότι στο δέμα εμπεριέχονται αυτά που παράγγειλα.

Γ. Ρωτώντας έναν εκτελωνιστή , έμαθα, ότι τα υλικά που έρχονται με ΕΛΤΑ εκτελωνίζονται μόνο στο τελωνείο στον Πειραιά ( που ακριβώς δεν γνωρίζω). Το κακό είναι ότι στην Αθήνα δεν έχω κάποιον να πάει και να εξηγήσει στον τελώνη τα πράγματα όπως θα τα εξηγούσα εγώ αν ήμουν εκεί.

Τέλος πιστεύω ακράδαντα κι εγώ αυτό που λέει ο Θανάσης . Μ ' έναν εκτελωνιστή γάτο όλα θα λύνονταν αλλά ... ακόμα τον ψάχνω. Παρεμπιπτόντως αν κάποιος απ' το φόρουμ γνωρίζει κάποιον ας στείλει κανένα τηλέφωνο.
 
το ότι δεν έχει δασμούς δεν σημαίνει ότι δεν θα πληρώσει ΦΠΑ 24% συν τα εξοδα εκτελωνισμού.
σε ποια τιμή? Στην τιμή που θα ορίσει ο τελωνης. Και αμοιβή εκτελωνιστή εάν ασχοληθει.
Θα έπρεπε να δηλωθει κανονικά τιμή, εγω θα του ελεγα να βάλει 20 ευρώ το ένα σε σπασμένες μεταφορές
το κόλπο περί δείγματος δεν πιάνει μιας και ειναι ιδιώτης και όχι επαγγελματίας.
Ελπίζω να είναι κακάσχημα εξωτερικά.
 
κανενας δεν στα ειπε αυτα πιο πριν?
Οχι Μάριε δεν τα ήξερα τα παραπάνω. Και αν και έχω κάνει άπειρες συναλλαγές και αγορές μέσω internet ουδέποτε αγόρασα φυτικά προϊόντα για να γνωρίζω ότι θα χρειαστεί εκτελωνισμός με τα παραπάνω πιστοποιητικά. Αλλωστε και γνώστες που ρώτησα, πχ κάποιους γνωστούς γεωπόνους , δεν ήταν και σίγουροι για κάποια από τα παραπάνω .Αυτοί μου είπαν τι είναι το πιστοποιητικό φυτοϋγείας, το πολλαπλασιαστικό υλικό κλπ. αλλά πχ για το ΤΑΝΝΑ δεν ξέρανε . Εδώ το γκούγκλιασα και δεν βρήκα τι είναι.

Εξακολουθώ να ελπίζω σε έναν καλό εκτελωνιστή. Ενας φίλος εκτελωνιστής εδώ Θεσσαλονίκη μου είπε ότι αν οι τάκοι θεωρηθούν κατεργασμένο ξύλο δεν περνάνε καν από το τελωνείο. Τώρα αν δεν είναι κατεργασμένο το ξύλο που κόπηκε πριν από 4 χρόνια και όλο αυτό το χρονικό διάστημα είναι σε κλίβανο με συγκεκριμένες συνθήκες θερμοκρασίας και υγρασίας τότε τι είναι; Επίσης μου είπε οτι τα παραπάνω πιστοποιητικά έχουν να κάνουν από κάποια ποσότητα και πάνω και με δεδομένο το μέγεθος του δέματος δεν αιτιολογείται τέτοια τυπολατρεία.

Μάλλον έπεσα στην περίπτωση ή σε κανέναν θερμόαιμο τελωνειακό που θέλει να σώσει την Ελλάδα από δύο κομμάτια ξύλο, ή αντίθετα, σε κανέναν που βαριέται να το ψάξει και ενεργεί με το σκεπτικό "εκεί που θα ψάχνω εγώ άστον να ψάχνεται αυτός".
 
Η αξία των 200€ δεν φαίνεται πουθενά. Ο Τούρκος τα έστειλε σαν δείγματα δωρεάν οπότε πουθενά δεν βγαίνει θέμα εκτελωνισμού και δασμού λόγω αξίας. Ο εκτελωνισμός οφείλεται στο είδος του υλικού και αυτό είναι σαφές.
Κρατάω μια επιφύλαξη για το παραπάνω. Όταν με το καλό βγάλεις άκρη θέλω να μας ενημερώσεις αν όντως ισχύει αυτό που λες. Θεωρώ αδύνατον ο Τούρκος να έκανε την πρώτη δοσοληψία με κάποιον και να μην φαίνεται πάνω η αξία. Όπως και να έχει παίζει ρόλο και το βάρος. Να ξέρεις ότι τώρα θα πληρώσεις ότι αναλογεί στην μικρότερη κατηγορία εισαγωγής που είναι το λεγόμενο minimum cargo weight στα 60-65kg. Δηλαδή αν έφερνες τάκους μέχρι 60-65kg , τα ίδια θα πλήρωνες με τους δύο που πήρες.

Λοιπόν για να μην σε ψαρώνουν από το τελωνείο, πές τους ότι ο έμπορος σου είπε πως χρειάζεσαι μόνο τα παρακάτω.
  1. You must have a tax number,
  2. You must have an EORI number. (Economic Operators Registration and Identification Number)
  3. You should coordinate this operation with an accountant.
What is an EORI number : An EORI number is a European Union registration and identification number for businesses which undertake the import or export of goods into or out of the EU

Το EORI στο εκδίδουν στο τελωνείο.

Για να μην περιμένεις τον Τούρκο να σου δώσει τον κωδικό, στον δίνω εγώ. Ο κωδικός λέγεται HS, αν σε πάρει ο τελώνης, πέστου τον.
HS CODE of a wooden gunstock blanks is 9305.99.00.90.11
 
Ενας φίλος εκτελωνιστής εδώ Θεσσαλονίκη μου είπε ότι αν οι τάκοι θεωρηθούν κατεργασμένο ξύλο δεν περνάνε καν από το τελωνείο.
Γι'αυτό σου είπα στο πρώτο μου μνμ να τονίσεις ότι το ξύλο είναι αποξηραμένο, κομμενο και πλαναρισμένο . Έχει μεγάλη σημασία.
 
Γιώργο ευχαριστώ πολύ, βοηθάς πραγματικά. Επειδή στο τηλέφωνο με τον τελωνειακό και με την ροή της κουβέντας , πολλά από τα παραπάνω μπορεί να μου διαφύγουν, σκέφτομαι να τα γράψω σε μία επιστολή και να την στείλω, σαν απάντηση της δικής τους επιστολής όπου μου δίνουν για επικοινωνία και τα e-mail, και την διεύθυνσή τους και το fax (δουλεύουν ακόμα σήμερα με φαξ ; στην τράπεζα έχει 10 χρόνια που τα βγάλαμε).

Επειδή σε βλέπω πολύ έμπειρο λες να βοηθήσει να στείλω τα παραπάνω εγγράφως;
Εγώ σαν μηχανικός και εργαζόμενος σε τράπεζα τόσα χρόνια , θα το εκτιμούσα να έχω συγκεκριμένα στοιχεία εγγράφως , αλλά την φάρα των τελωνειακών και μάλιστα των δημοσίων υπαλλήλων τελωνειακών δεν την ξέρω και δεν ξέρω πως θα το πάρουνε.
 
Τι να σου πω. Δεν ξέρω ειλικρινά. Πολύ επίσημο το κάνει το γραπτό και δεν ξέρεις αν θα ασχοληθεί και κάποιος να σου απαντήσει. Ας μην ξεχνάμε οτι πρόκειται για δύο κουτσουρα ξυλου. Εγώ σου είπα, θα έπαιρνα κάποιον, θα του μίλαγα με ύφος του στυλ, σας παρακαλώ έχω μπλέξει και ζητάω μια βοήθεια, δεν ήξερα και δεν πρόκειται να ξαναφέρω τίποτα, φτάνει να ξεμπερδέψω για την ώρα.
Να θυμάσαι ότι όταν ακούνε, βοηθήστε με και δεν θα ξαναφέρω τίποτα, μαλακώνουν...! Δεν ξέρω τον λόγο, μάλλον για να μην έχουν φόρτο. Έχω καταλάβει ότι γίνεται κάτι σαν καψόνι για να μην φέρνεις πράγματα.
Ωστόσο να είσαι μια στο καρφί και μια στο πέταλο, να του πεις τον κωδικό, να του πεις ότι δεν συντρεχει λόγος πιστοποιητικου γιατί το ξύλο είναι επεξεργασμένο, να τους πεις να σου εκδοσουν Eori.....κτλ.
Να δει ότι είσαι διαβασμένος και αφού του πεις όλα αυτά, πέτα του ένα, έλα τώρα να τα βρούμε, πεσμου πότε να στείλω άνθρωπο να τα κανονίσετε, να φέρει και καφεδάκια ! .my man.
 
Τι να σου πω. Δεν ξέρω ειλικρινά. Πολύ επίσημο το κάνει το γραπτό και δεν ξέρεις αν θα ασχοληθεί και κάποιος να σου απαντήσει. Ας μην ξεχνάμε οτι πρόκειται για δύο κουτσουρα ξυλου. Εγώ σου είπα, θα έπαιρνα κάποιον, θα του μίλαγα με ύφος του στυλ, σας παρακαλώ έχω μπλέξει και ζητάω μια βοήθεια, δεν ήξερα και δεν πρόκειται να ξαναφέρω τίποτα, φτάνει να ξεμπερδέψω για την ώρα.
Να θυμάσαι ότι όταν ακούνε, βοηθήστε με και δεν θα ξαναφέρω τίποτα, μαλακώνουν...! Δεν ξέρω τον λόγο, μάλλον για να μην έχουν φόρτο. Έχω καταλάβει ότι γίνεται κάτι σαν καψόνι για να μην φέρνεις πράγματα.
Ωστόσο να είσαι μια στο καρφί και μια στο πέταλο, να του πεις τον κωδικό, να του πεις ότι δεν συντρεχει λόγος πιστοποιητικου γιατί το ξύλο είναι επεξεργασμένο, να τους πεις να σου εκδοσουν Eori.....κτλ.
Να δει ότι είσαι διαβασμένος και αφού του πεις όλα αυτά, πέτα του ένα, έλα τώρα να τα βρούμε, πεσμου πότε να στείλω άνθρωπο να τα κανονίσετε, να φέρει και καφεδάκια ! .my man.
Μπορεί και να στάθηκα τυχερός. Με πήρε σήμερα τηλέφωνο μία τελωνειακός , η οποία ήταν ευγενικότατη και έδειχνε να έχει πολύ καλή διάθεση για να βοηθήσει. Η κουβέντα έγινε ακριβώς όπως περιγράφεις παραπάνω. Κλάφτηκα - δεν χρειάστηκε να προσποιηθώ κι όλας - και μου είπε ότι οι έλεγχοι στα φυτικά προϊόντα έχουν γίνει αυστηρότατοι από τότε που μπήκε μαζί με κάποιο φυτό ένα είδος ακρίδας που έκανε τρομερές καταστροφές. Της εξήγησα ότι τα πιστοποιητικά που μου ζητάνε δεν πρόκειται να μπορέσω να τα προσκομίσω και μου ζήτησε η ίδια, να κάνω ένα mail που να περιγράφω τι είναι μέσα στο δέμα και θα πάει η ίδια το δέμα και το mail σε γεωπόνους της υπηρεσίας της για να πάρει ένα οκ και να μπορέσει να ξεμπλοκάρει το πράγμα !!! Μάλιστα μου είπε "κάτι λίγο πάλι θα πληρώσεις, αλλά ακόμα δεν φτάσαμε στο σημείο αυτό" .

Είναι πολύ ωραίο για να είναι αληθινό αλλά ελπίζω. Επίσης Γιώργο κάπου έγραψες ότι αν ο Τούρκος χρησιμοποιούσε ιδιωτική courier ο τάκος των 100€ θα πήγαινε 250€. Σκέφτηκα να τους πω να επιστρέψουν τα πράγματα στην τουρκία και να στείλω courier από εδώ να τα πάρει. Από μια μικρή έρευνα που έκανα διαπίστωσα ότι οι ελληνικές courier δεν παίρνουν δέματα από τουρκία. Στέλνουν αλλά δεν παίρνουν. Η μόνη που παίρνει είναι η DHL . Πήγα να ρωτήσω το κόστος και ... 298€ παρακαλώ. .hair. . Μου εξήγησαν βέβαια ότι η πολύ ανεβασμένη τιμή οφείλεται στο ότι η ελληνική DHL έχει μόνο την EXPRESS λειτουργία , σε άλλες χώρες η εταιρεία έχει και το απλό ταχυδρομείο που είναι πολύ φτηνότερο, και οτι σε 2 μέρες τα πράγματα θα είναι Ελλάδα αλλά , το πιο ωραίο ... στο τελωνείο . Ναί και με ιδιωτική courier το τελωνείο δεν παρακάμπτεται. Ρώτησα μάλιστα αν εννοεί τελωνείο στην Θεσσαλονίκη , μήπως και αποφεύγουμε το τελωνείο της Αθήνας και μου διευκρινίστηκε οτι και στην περίπτωση αυτή τα πράγματα πάνε πάλι σε τελωνείο στην Αθήνα. Και 300€ και ίδιο το πρόβλημα. Και κερατάς και δαρμένος.

Οι τελευταίες ελπίδες λοιπόν στην καλή κυρία του τελωνείου ... ίδωμεν. .pray to God.
 
........μου είπε ότι οι έλεγχοι στα φυτικά προϊόντα έχουν γίνει αυστηρότατοι από τότε που μπήκε μαζί με κάποιο φυτό ένα είδος ακρίδας που έκανε τρομερές καταστροφές.
.....
"κάτι λίγο πάλι θα πληρώσεις, αλλά ακόμα δεν φτάσαμε στο σημείο αυτό"
Προφανώς εννοεί το σκαθάρι που τρώει του φοίνικες και δεν σταματάει με τίποτα. Είχε ξεκινήσει από νότια και έχει ξεπεράσει την Χαλκιδική πλέον.
Όσο αφορά το "λίγο" που θα πληρώσεις είναι γιατί ασχολήθηκαν μαζί σου. Ή περνάει απαρατήρητο ή σταματάει και πάει με το γραμμα του νόμου. Ελπίζω να μην χρειαστεί να δείξεις την πληρωμή σου... ενδιαφέρον περίπτωση πάντως.. δεν ξέρεις πόσες φορές δεν έχω κάνει αγορές από Ιαπωνία φωτογραφικών φακών με τον φόβο του τελωνίου, γιατί εάν και όλα φαίνονται γιατί είναι στο ebay και πληρωμές μέσω paypal δεν ξέρεις ποτέ πως θα το λάβει ο υπάλληλος... Η αλήθεια είναι ότι δεν τους αδικώ και πολύ γιατί πολλοί το κάνουν "επάγγελμα".
 
Παίδες η περιπέτεια είχε happy end. Σήμερα παρέλαβα τους τάκους. .big smile.. Ολα έγιναν χάρη στην εξυπηρετικότατη και καλοδιάθετη υπάλληλο του τελωνείου που κουβάλησε τους τάκους, από τα ΕΛΤΑ Πειραιά - τμήμα δεμάτων εξωτερικού ή κάτι τέτοιο - , μέσα στο τελωνείο για να τους δείξει σε γεωπόνους. Αυτοί της είπαν οτι δεν χρειάζεται πιστοποιητικό φυτοϋγείας και τα υπόλοιπα κουφά και η κυρία μου τους έστειλε. Νάναι καλά , δεν περίμενα τέτοια εξυπηρέτηση από τελωνειακό υπάλληλο που, στο κάτω κάτω, δεν κέρδισε απολύτως τίποτα.

Άλλα είχα ακούσει για τους τελωνειακούς και γι αυτό ... εξεπλάγην .

Τελικό κόστος 250€, τουτέστιν 125€ ο τάκος ή καλύτερα το σετ (βλπ παρακάτω).
200€ η αξία των τάκων , 20€ στην Western Union και περίπου 30€ για το τελωνείο, επειδή τελικά υπολόγισε κάποιον δασμό σε μία τιμή 60€ που εκτίμησε ότι έκαμναν οι τάκοι (2Χ30€) . ΟΚ καλό θα ήταν να μην τα πληρώσω αλλά στο τέλος τέλος , μ' αυτά τα 30€ ξέμπλεξα και είμαι πανευτυχής. Είχα τα χρήματά μου για χαμένα. Ο τούρκος είχε βάλει όντως μιά τιμή πάνω στο δέμα, όπως έλεγε ο Γιώργος, που όμως ήταν 14€ μόνο !!!

Οσον αφορά στην ποιότητα , ανεβάζω φωτογραφία. Ειλικρινά δεν νομίζω ότι θα έβρισκα στην Ελλάδα τέτοια ξύλα με 125€ αλλά θα ήθελα και την γνώμη των πιο έμπειρων εδώ μέσα. Εδώ να τονίσω ότι είναι 4 κομμάτια ξύλα και όχι 2 όπως νόμιζα αρχικά, γιατί οι τάκοι για τα κοντάκια είναι σετ ο καθένας τους με άλλον έναν περίπου 38Χ9Χ9 cm για την πάπια.

Τελικά , αν δεν ήταν η ιστορία με το τελωνείο, κατά την διάρκεια της οποίας πίστευα ειλικρινά ότι έχασα τα λεφτά μου, θα έλεγα οτι αξίζει τον κόπο και με το παραπάνω .Συνολικός χρόνος καθυστέρησης , από την στιγμή που έκανα την παραγγελία μέχρι την τελική παραλαβή ένας μήνας και 4 ημέρες. Αν βρίσκαμε έναν τρόπο να το παρακάμψουμε ... .pray to God.

IMG_20191220_161838.jpg
 
Back
Top