Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Έχω κάτι federal bb magnum...30 χρόνων τώρα ...επιμένω να τα κουβαλάω μαζί μου...μπας και...να συνεχίσω η να τα κρατήσω ως υπενθύμιση ότι ποτέ δεν είδα χηνα???
Σφάξε κανένα διότι φοβάμαι πως θα έγιναν δυναμιτάκια, αν και η Federal δεν χρησιμοποιεί στρωματοποίηση πυρίτιδας ... αλλά το ενδεχόμενο να έχει αλλοιωθεί η υγρασία της είναι κάτι που ανεβάζει τα bar και σίγουρα διαφοροποιεί την καμπύλη καύσεως.
 
Ποιά είναι τα Α.Τ, αυτά της φωτογραφίας ?
3 γραμμάρια τέκνα το κανει πύραυλο. Ούτε η νόμπελ που είναι δικιά της η τέκνα δεν βάζει τόσο, φαντάζομαι να φτιάξει κανένα με 3 γραμμάρια sp8 εκεί να δούμε γλέντια χαχα
 
Sipe στο 2.79??? .sarcastic.
Γι' αυτο ανέβασα τη φωτογραφία. Δεν σημαίνει κάτι αν η στρωματοποίηση έχει γίνει ορθά και έχει παντρευθεί με το σωστό καψύλιο, κλείσιμο, βάρος γόμωσης, κλπ. Θέλει γνώση και συνθήκες. Αν η γνώση θεωρηθεί πλήρης, ποιός θα εγγυηθεί ότι οι συνθήκες εντός του φυσιγγίου παραμένουν όπως την ημέρα παρασκευής του ? Να λοιπόν μια παράμετρος που μπορεί να μετατρέψει μια αξιόλογη πατέντα (στρωματοποίηση) σε εκρηκτικό εργαλείο. Σε βιτρίνα στον ήλιο να έμειναν 3 μήνες (1 καλοκαίρι), δεν θα ήθελα να είμαι εγώ που θα τα δοκιμάσω.
 

Attachments

  • ΔΥΝΑΜΙΤΗΣ.jpg
    ΔΥΝΑΜΙΤΗΣ.jpg
    166,3 KB · Προβολές: 22
Γι' αυτο ανέβασα τη φωτογραφία. Δεν σημαίνει κάτι αν η στρωματοποίηση έχει γίνει ορθά και έχει παντρευθεί με το σωστό καψύλιο, κλείσιμο, βάρος γόμωσης, κλπ. Θέλει γνώση και συνθήκες. Αν η γνώση θεωρηθεί πλήρης, ποιός θα εγγυηθεί ότι οι συνθήκες εντός του φυσιγγίου παραμένουν όπως την ημέρα παρασκευής του ? Να λοιπόν μια παράμετρος που μπορεί να μετατρέψει μια αξιόλογη πατέντα (στρωματοποίηση) σε εκρηκτικό εργαλείο. Σε βιτρίνα στον ήλιο να έμειναν 3 μήνες (1 καλοκαίρι), δεν θα ήθελα να είμαι εγώ που θα τα δοκιμάσω.
Να προσθέσω πως η φωτογραφία αυτή είναι δίκη μου.... εγώ τα είχα ανοίξει και έχω και άλλες........
 
3 γραμμάρια τέκνα το κανει πύραυλο. Ούτε η νόμπελ που είναι δικιά της η τέκνα δεν βάζει τόσο, φαντάζομαι να φτιάξει κανένα με 3 γραμμάρια sp8 εκεί να δούμε γλέντια χαχα
Και σημερα ειχα κατι δοκημες με sp8........ .sarcastic. .sarcastic. .sarcastic.
2.90 ομως.....τα 3.00 ειναι πολλα.....sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Σφάξε κανένα διότι φοβάμαι πως θα έγιναν δυναμιτάκια, αν και η Federal δεν χρησιμοποιεί στρωματοποίηση πυρίτιδας ... αλλά το ενδεχόμενο να έχει αλλοιωθεί η υγρασία της είναι κάτι που ανεβάζει τα bar και σίγουρα διαφοροποιεί την καμπύλη καύσεως.
Ευχαριστώ για την απάντηση, δεν είχα ιδεα τι εστί στρωματοποιηση...http://www.idiogomosi.com/pages/posts/stromatopoiisi-diaforetikon-pyritidon-623.php
Ποιες ξένες εταιρείες το πράττουν???
 
Ευχαριστώ για την απάντηση, δεν είχα ιδεα τι εστί στρωματοποιηση...http://www.idiogomosi.com/pages/posts/stromatopoiisi-diaforetikon-pyritidon-623.php
Ποιες ξένες εταιρείες το πράττουν???
Θυμαμαι οτι σε ενα winchester 12βολο 3" που ειχα σφαξει μου ειχε πει καποιο μελος του φορουμ (DiastheGreek αν θυμαμαι καλα) οτι ειχε στρωματοποιηση.....η πυριτιδα ηταν 2.77γρ. και σε μορφη κοκκων διαφορων μεγεθων....
 
Μ2/18.4 και επιλογή φυσιγγίου

Τετράγωνη γόμωση εννοούμε αυτή που το ύψος των σκαγιών εντός του φυσιγγίου είναι ίσο με τη διάμετρο του αυλού (18.4). Σε βάρος σκαγιών, αυτό μεταφράζεται σε 31γρ περίπου στο 12αρι με 18.4 αυλό. Η τουφεκιά χαλάει τη τουφεκιά. Η είσοδος των σκαγιών στον κώνο τα παραμορφώνει. Η Μ2 δεν έχει μακρύ κώνο ώστε να εξυπηρετήσει μεγαλύτερο φόρτο σκαγιών. Πολλοί βλητικοί εγνωσμένης αξίας (George Oberfell, Ed Lowry, John Brindle, Don Zutz , ακόμη και ο Brister εμπειρικά όμως) συνηγορούν πως οι τετράγωνες γομώσεις εχουν τις καλυτερες κατανομές και το απέδειξαν πειραματικά. Αυτό σημαίνει λιγότερες φθορές σκαγιών, άρα λιγότερη τριβή και αυξημένη ταχύτητα. Με 18.4 θα είχα τυποποιήσει τα φυσίγγια μου με μάλλινη τάπα στα 32γρ. Αν αυξήσεις τα γραμ. γόμωσης, καλό είναι να καταφύγεις σε σκληρότερα σκάγια είτε σε χρήση buffer. Η τετράγωνη γόμωση αφορά μαλακά/ημίσκληρα σκάγια <3% αντιμόνιο.

Πάμε στο μονόβολο. Τα 28γρ μονόβολου με 450 m/sec αρχική ταχύτητα, μας δίνουν έργο προσβολής ικανό να γονατίσει ένα αγριογούρουνο στα 75 μέτρα. Η αδράνεια ως λειτουργία όπλου, έχει το μειονέκτημα της ανάκρουσης σε πιο περιορισμένο χρόνο, κάτι που την κάνει πιο αισθητή. Η Μ2/18.4 δεν έχει θέμα και με μονόβολα των 32-36γρ, αλλά η ανάκρουση θα αυξηθεί πάρα πολύ. Η επιμήκυνση αποθήκης πυρομαχικών, επιτρέπει την αύξηση βάρους του όπλου, αλλά ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ το ζύγισμα.

Εγώ μπορεί να ρίχνω 32.5 γρ μονόβολο με 550 m/sec αλλά κρατάω όπλο 4 κιλών με κάννη μόλις 51 εκατ (+ compensator/choke) = 62 cm. Τηρώ δεν την αποθήκη φυσιγγίων στα 3 φυσίγγια για να μην μου χαλάσει το ζύγισμα και μόνο σε καρτέρι που αναμένονται εμφανίσεις σε αποστάσεις <35 μέτρων, θα φθάσω σε 5 φυσίγγια, κάτι που ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ...). Η επιλογή μου (σετάρισμα όπλου - επιλογή φυσιγγίου) βασίζεται στην επίτευξη βολών σε αποστάσεις >50 μέτρων.

ΥΓ: Για πάνω από 25 χρόνια είχα και μια Benelli Duca di Montefeltro 18.4/66 cm/magnum. Τα περισσότερα παπιά στο Δέλτα έπεσαν με 32.5 γρ 7αρια ημίσκληρα και μάλλινη τάπα, 1.90 Sidna, 616, γεμισμένα κατά παραγγελία από ΖΑΓΟΡΑΙΟ. Οι απόδοση του όπλου εκτοξεύθηκε σε εξαιρετικά δυσμενείς συνθήκες -8°C και άνεμο 6Β. Παπί, φάσσα, κλπ. σε απόσταση <40 μέτρα, το θεωρούσα ως αυτοκτονία. Έγιναν δε επιτυχείς βολές με προσκόπευση > των 3.5 μέτρων και σε αφήνω να υπολογίσεις απόσταση ... πάντα με 7αρια !!!
Σ ευχαριστώ πάρα πολλή , για την πολύτιμη γνώση σου .shake hands. . Να είσαι καλά Θανάση.
 
Παίδες η δική μου άποψη είναι να μην βάζουμε στα οπλα μας φυσίγγια που δεν αναγράφονται οι πιέσεις και δεν περνάνε τους απαραίτητους ελέγχους (CIP). Τα όπλα ξαναφτιαχνωνται αλλά τα χέρια μας τα μάτια μας και η ζωή μας ΌΧΙ. ΜΌΝΟ επωνυμα φυσίγγια λοιπόν.
 
Ποιά έριξες με sp8 τα ιταλικά; για δώσε λεπτομερειες
Ιδιογομωση φιλε μου.....
Τρελη δηναμη.....δεν περηγραφετε.......
Καμοια σχεση με τα ιταλικα της nobel sport......
Και επηδη ρηξαμε και απο αυτα (NSI).........σε 12/βολα.......γελαγαν και οι πετρες......
 
Θυμαμαι οτι σε ενα winchester 12βολο 3" που ειχα σφαξει μου ειχε πει καποιο μελος του φορουμ (DiastheGreek αν θυμαμαι καλα) οτι ειχε στρωματοποιηση.....η πυριτιδα ηταν 2.77γρ. και σε μορφη κοκκων διαφορων μεγεθων....
Αν είδα κόκκους διαφόρων μεγεθών, ακόμη και να μην ήμουν εγώ, πάλι για στρωματοποίηση θα μίλαγα. Το θέμα όμως είναι αν ήταν ΓΝΗΣΙΟ φυσίγγιο είτε κάποια απομίμηση ... εκ Βουλγαρίας για παράδειγμα
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top