Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ιδιογομωση φιλε μου.....
Τρελη δηναμη.....δεν περηγραφετε.......
Καμοια σχεση με τα ιταλικα της nobel sport......
Και επηδη ρηξαμε και απο αυτα (NSI).........σε 12/βολα.......γελαγαν και οι πετρες......
Γιατι αμφιβαλεται για τις ταχύτητες των nsi με sp8? Εγώ προσωπικά τα έριξα και ρίχνω ακόμα. Πολύ γρήγορα και πήρα μερικά γουρούνια. Βέβαια από λάκτισμα θα έλεγα αφόρητο τα μαγκνουμ των 46 γραμμαρίων.
 
Ευχαριστώ για την απάντηση, δεν είχα ιδεα τι εστί στρωματοποιηση...http://www.idiogomosi.com/pages/posts/stromatopoiisi-diaforetikon-pyritidon-623.php
Ποιες ξένες εταιρείες το πράττουν???
Λογικά καμμία δυτική εταιρεία δεν θα μπει στη διαδικασία αυτή, σε αντίθεση με τη φιλοσοφία των Ανατολικών που την χρησιμοποιούν λόγω των ισχυρών παγετών και χαμηλών θερμοκρασιών, ως αντίδοτο. Στις βολές πυροβόλων (howitzers) τα γεμίσματα είναι η εφαρμογή της στρωματοποίησης.
 

Attachments

  • Royal_Thai_Army_firing_M198_howitzer.jpg
    Royal_Thai_Army_firing_M198_howitzer.jpg
    244,4 KB · Προβολές: 24
  • macsbag2.gif
    macsbag2.gif
    25,7 KB · Προβολές: 25
Θυμαμαι οτι σε ενα winchester 12βολο 3" που ειχα σφαξει μου ειχε πει καποιο μελος του φορουμ (DiastheGreek αν θυμαμαι καλα) οτι ειχε στρωματοποιηση.....η πυριτιδα ηταν 2.77γρ. και σε μορφη κοκκων διαφορων μεγεθων....
440m/s οτι λεει κ ο αμερηκανος
 
Οι πιέσεις που αναπτύσσει ένα φυσίγγιο λειόκαννου, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. Ούτε η ανάκρουση θα αυξηθεί, ούτε η κάννη κινδυνεύει αν αντί 650 bar πάμε στα 1100 bar. Και ας είναι πιστοποιημένη μόνο για 900 bar.

Οι κάννες αντέχουν πάνω από 2.5 φορές τις πιέσεις πιστοποίησής των. Ωστόσο αν κάποιος δει με μικροσκόπιο τους κώνους, δύσκολα δεν θα βρει σπηλαιώσεις που προκαλούνται από ελλιπή συντήρηση και συνεχή καταπόνηση.

ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ είναι η καμπύλη καύσεως να ευρίσκεται εντός ασφαλών τοιχωμάτων της κάννης. Η αλλοίωση της πυρίτιδας και η μείωση της υγρασίας της, θα την κάνει πιο εκρηκτική. Αν η μέγιστη πίεση ενασκηθεί στο τελείωμα του κώνου είτε χειρότερα στον αυλό, υπάρχει υψηλή πιθανότητα διάρρηξης/φουσκώματος/θραύσης.

ΥΓ Στην εικόνα τα αποτελέσματα ενός ξένου σώματος ...
 

Attachments

  • 8.jpg
    8.jpg
    365,8 KB · Προβολές: 27
Οχι ...για της ταχυτητες δεν αμφηβαλω καθολου.....για την σηγκεντρωση τους στα 40 μετρα ομως.....γελαω.... στο χαρτι ειναι η sp8 σε ιδιογομωση 9.15 βολια
Δε μας λες όμως όπλο και τσοκ. Εγώ πχ με τριάρι τσοκ στα 35 μέτρα είχα τέλεια συγκέντρωση με το δεκαβολο της nsi εσάς μπορεί απλά να μην τα "αγαπάει" το όπλο σας.
 
Αν είδα κόκκους διαφόρων μεγεθών, ακόμη και να μην ήμουν εγώ, πάλι για στρωματοποίηση θα μίλαγα. Το θέμα όμως είναι αν ήταν ΓΝΗΣΙΟ φυσίγγιο είτε κάποια απομίμηση ... εκ Βουλγαρίας για παράδειγμα
Ηταν γνησιο φυσιγγι της winchester το μαυρο το 12βολο το magnum που εχει πυριτιδα σαν κοκκους...
 
Πιθανώς με Win 571 είτε Hodgon HS-7. Βραδύκαυστες πυρίτιδες που ενίοτε ενισχύοταν με κάρτα νίτρου.
Γνωριζεις Θαναση εαν η winchester παραγει δικες της πυριτιδες ή το αναθετει σε αλλες εταιρειες για λογαριασμο της?
 
Last edited:
Γνωριζεις Θαναση εαν η winhester παραγει δικες της πυριτιδες ή το αναθετει σε αλλες εταιρειες για λογαριασμο της?
Δικές της έχει - ως όνομα - και ορισμένες εταιρείες δίνουν τα ισοδύναμα (equivalent).
Εδώ εχεις δυνατότητα να "κτίσεις" μια δική σου γόμωση: http://www.hodgdonreloading.com/data/shotgun

Αλλά και η Winchester δίνει ανοικτά τα πάντα, αλλά θέλει πολλές γνώσεις και κυρίως πρώτες ύλες που δεν κυκλοφορούν στην ΕΕ
Επισυνάπτω Winchester Reloading Manual
 

Attachments

  • Winchester-Reloaders-Manual.pdf
    1,2 MB · Προβολές: 21
Δικές της έχει - ως όνομα - και ορισμένες εταιρείες δίνουν τα ισοδύναμα (equivalent).
Εδώ εχεις δυνατότητα να "κτίσεις" μια δική σου γόμωση: http://www.hodgdonreloading.com/data/shotgun

Αλλά και η Winchester δίνει ανοικτά τα πάντα, αλλά θέλει πολλές γνώσεις και κυρίως πρώτες ύλες που δεν κυκλοφορούν στην ΕΕ
Επισυνάπτω Winchester Reloading Manual
Εισαι ωραιος..Σε ευχαριστω! Βαζω φωτο απο μια ενδιαφερον παραγραφο του Reloading Manual που αφορα τα buffer...
 

Attachments

  • 20191121_214939.jpg
    20191121_214939.jpg
    689 KB · Προβολές: 27
Δε μας λες όμως όπλο και τσοκ. Εγώ πχ με τριάρι τσοκ στα 35 μέτρα είχα τέλεια συγκέντρωση με το δεκαβολο της nsi εσάς μπορεί απλά να μην τα "αγαπάει" το όπλο σας.
Οπλο mossberg χραπα χρουπα 91 cm κανη σταθερο full
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top