BRAIN Chokes

Status
Not open for further replies.
Αν δεν ήμουν ο πρώτος, σίγουρα θα ήμουν από τους πρώτους το 2017 που εντόπισαν το θέμα γιατί (πρόβλημα δεν είναι) τον κοφτερών γωνιών του Brain Bell και αμέσως ήρθα σε τηλεφωνική επικοινωνία με τον κ.Σωτηρόπουλο για να του το αναφέρω. Ο άνθρωπος αμέσως μου είπε στείλε μου το να στο φτιάξω δωρεάν. Το θεώρησα ντροπή μου να στείλω κάτι το οποίο μέσα σε 1 λεπτό το έφτιαξα μόνος μου με λίγο ντουκόχαρτο, δηλαδή να σπάσω λίγο τις γωνίες των εγκοπών! Θήκη δεν μου έσκισε ίσως γιατί το τοποθετώ προσεχτικά, απεναντίας η σκοπευτική μοίρα μου έχει σκίσει την θήκη. Δεν έχω άλλο προεξέχον της κάννης τσοκ για να γνωρίζω το πόσο κοφτερό είναι σε αυτό το σημείο για να συγκρίνω (ευτυχώς δεν έχω αυτήν την ασθένεια)! Και παρότι λόγο του ότι φοράω μόνο στην κάτω κάννη το προεξέχον τσοκ αυτό, οι βολές από την απάνω κάννη έχουν ξεβάψει το τσοκ. Παρόλα αυτά δεν μπήκα στην διαδικασία για την αποστολή του αν και δωρεάν! Το θεωρώ άνευ σημασίας! Τώρα λόγο του ότι και εγώ μαγαζί έχω (καμία σχέση με το αντικείμενό μας) καταλαβαίνω το σκεπτικό του κ. Χρήστου στο να θέλει να χρεώσει την ανακαίνιση! Το ίδιο τραβάω και εγώ να ανακαινίζω τα κοσμήματα (διαφόρων!!!!) και να τα πουλούν ως καινούρια κοροϊδεύοντας τους!
Δουλεύει λούστρο πολύ συνάδελφε στα κοσμήματα...;)
 
Σήμερα ενημερωθηκα από φιλο ότι ο κύριος Σωτηρόπουλος προσφέρθηκε να του αλλαξει το τσοκ που θα αγοράσει από τον ίδιο σε περιπτωση που δεν του κανει μετά από δοκιμή με αλλο διαφορετικής σύσφιξης χωρίς κανένα κόστος!!!!Μονο επαγγελματίας πρέπει να θεωρείται και μάλιστα από τους σωστότερους μπράβο του
 
Σήμερα ενημερωθηκα από φιλο ότι ο κύριος Σωτηρόπουλος προσφέρθηκε να του αλλαξει το τσοκ που θα αγοράσει από τον ίδιο σε περιπτωση που δεν του κανει μετά από δοκιμή με αλλο διαφορετικής σύσφιξης χωρίς κανένα κόστος!!!!Μονο επαγγελματίας πρέπει να θεωρείται και μάλιστα από τους σωστότερους μπράβο του
Παραθέτω αυτούσιο μνμ μεταξύ εμού και του κύριου Σωτηροπουλου για το ενδιαφέρον μου για συγκεκριμένο τσοκ τα συμπεράσματα δικά σας.
Καλησπέρα Ηλία,
Από τα λόγια σου πιστεύω πως το τσοκ που ψάχνεις είναι το ΤΜ (TIGHT MEDIUM). To τσοκ αυτό το δίνω για αποστάσεις 20 - 45+ μέτρα. Μπορείς να διαβάσεις σχόλια μελών που το έχουν, σε μία παό τις τελευταίες 2 - 3 σελίδες μιλάει για αυτό ο Aris Kalamata.
Εξάλλου, αν δεις ότι θα ήθελες κάτι πιό ανοιχτό ή πιό κλειστό, όπως ξέρεις, έχεις το δικαίωμα αλλαγής χωρίς κανένα κόστος.
Ναι, έχω φυσικό κατάστημα αλλά τα τσοκ αυτή τη στιγμή εξαφανίζονται με το που παράγονται (προπαραγγελίες για εξαγωγές γαρ). Σου συνιστώ να μου τηλεφωνήσεις στο 2111830168 για να το παραγγείλεις ώστε να παραχθεί στο όνομά σου για να το παραλάβεις σε περίπου 10 εργάσιμες ημέρες.
Φιλικά
Χρήστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
 
Ας κάνω εγώ την αρχή, τι τσοκ θα προτείνατε για περπατητό τσίχλας και για μπασιματα τσίχλας. Μιλάω για 2 συγκεκριμένα τσοκ, έχοντας υπόψη ότι στο περπατητό η τσίχλα πολλές φορές δεν θα πεταχτεί από τα 5 μέτρα αλλά από 15-20 άρα η πρώτη τουφεκιά είναι στα 20-25μ. Επίσης για τα μπασίματα μιλάω για ένα αργό πουλί και αποστάσεις μέχρι 40 μέτρα λόγω μεγέθους θηράματος. Το όπλο που με ενδιαφέρει είναι fabarm με exis HP. Θα ήθελα και την γνώμη σας για φυσίγγια 9αν το θεωρείτε απαραίτητο). Ευχαριστώ.
 
Ας κάνω εγώ την αρχή, τι τσοκ θα προτείνατε για περπατητό τσίχλας και για μπασιματα τσίχλας. Μιλάω για 2 συγκεκριμένα τσοκ, έχοντας υπόψη ότι στο περπατητό η τσίχλα πολλές φορές δεν θα πεταχτεί από τα 5 μέτρα αλλά από 15-20 άρα η πρώτη τουφεκιά είναι στα 20-25μ. Επίσης για τα μπασίματα μιλάω για ένα αργό πουλί και αποστάσεις μέχρι 40 μέτρα λόγω μεγέθους θηράματος. Το όπλο που με ενδιαφέρει είναι fabarm με exis HP. Θα ήθελα και την γνώμη σας για φυσίγγια 9αν το θεωρείτε απαραίτητο). Ευχαριστώ.
Μάνο μετά από 3 χρόνια χρήσης θα σου έλεγα ΟΠΩΣΔΉΠΟΤΕ το bell στο περπατητο....και μετα καρτερακι είτε ΤΜ είτε ΜR....κυρίως ΤΜ
 
Επειδή έχω δεχτεί αρκετά μηνύματα στη σελίδα BRAIN Chokes στο Fcebook από Έλληνες φίλους με παράκληση να την τηρώ στα Ελληνικά (κάτι που δεν μπορώ καθώς την διαβάζουν από πολλές χώρες), να πληροφορήσω όσους διαβάζουν το φόρουμ πως την τηρώ πανομοιότυπη και ατα Ελληνικά : BRAIN τσοκ ΕΛΛΑΣ.

Εκεί βλέπει κανείς όλα τα νέα και τις εξελίξεις φωτογραφίες αλλά και πληροφορίες που δεν μπορεί να βρει πουθενά αλλού.
Κάντε like ή follow για να λαμβάνετε άμεσα όλες τις αναρτήσεις μου. Εδικά οι 3 τελευταίες πιστεύω πως είναι εντυπωσιακές, εσείς θα κρίνετε.

Με φιλικούς χαιρετισμούς
Χρήστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
 
Γνωρίζει κάποιος να μας εξηγήσει πως η νέα πατέντα μαζεύει τα σκόρπια σκάγια;
Η λογική λέει πως η ελαστικότητα του άκρου του τσοκ που βρίσκεται έξω από την κάννη μειώνει την λεγόμενη έκρηξη στομίου με αποτέλεσμα την πιο καλή κατανομή .
 
Για τον Γιάννη: για να ακριβολογούμε, δεν μαζεέυει τα σκόρπια σκάγια, δεν αφήνει να δημιουργηθούν. Υπάρχει μία λεπτή αλλά πολύ σημαντική.διαφορά.

Για τον Λευτέρη: δεν έχει να κάνει με την έκρηξη στομίου. Αυτή είναι το σπάσιμο του φράγματος του ήχου μέσα στη κάννη από τη γόμωση που όταν είναι κοντή η κάννη, επειδή γίνεται κοντά στο στόμιο, γίνεται πολύ αισθητό (ήχος).

Το FLEXI MUZZLE κάνει ότι ακριβώς λέω και στο site https://brainchokes.com/el/flexi-muzzle-el/ (πολλές απορίες δεν θα είχαν γίνει αν είχαν διαβάσει οι ερωτώντες το site μας)

"....η γόμωση τείνει να διευρυνθεί άμεσα και βίαια καθώς ελευθερώνεται από τα τοιχώματα της κάννης. Tο αποτέλεσμα είναι, ειδικά όταν η πίεση της γόμωσης είναι μεγάλη, πολλά από τα σκάγια που βρίσκονται στην περιφέρειας της στήλης των σκαγιών να παραμορφώνονται και να χάνουν το σφαιρικό σχήμα τους εξαιτίας της επαφής τους με την γωνιακή άκρη του στομίου της κάννης και να οδηγούνται εκτός του κύκλου της τουφεκιάς (σκόρπια) λόγω της ακανόνιστης πορείας τους στον αέρα.
.......Tο Flexi Muzzle είναι μία διάταξη επιμηκών τομών στο εξωτερικό τμήμα των Σκοπευτικών μας τσοκ που επιτρέπει την ελαστικού τύπου διεύρυνση του στομίου τους, η οποία εξουδετερώνει την υπερβάλλουσα πίεση στα σκάγια μέσω της διεύρυνσης της διαμέτρου του......."

Με φιλικούς χαιρετισμούς

Χρήστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
 
View attachment 5581
Αυτό είναι. Εγώ δεν βλέπω καμιά μεγάλη διαφορά. Τι σας είπα, ότι το θέμα είναι ασήμαντο???
Να και ένα BRILEY.
View attachment 5582
Δεν βλέπω να είναι οι γωνίες του λιγότερο αιχμηρές από του BL, μόνο που είναι πιο παχύ. Εμένα πάντως το ίδιο μάγκωναν κι αυτά στην εσωτερική επένδυση της μλκίας θήκης που έχω. Γι'αυτό αναγκάστηκα να βάζω ... καπότα στο όπλο για να το χώσω μέσα !!!
View attachment 5583
.sarcastic. .sarcastic.
Σωστος μου αρεσεις παιρνεις προφυλαξη για αναπιθυμητη εγκυμοσυνη της καννης σου απο την επενδυση της θηκης
 
Για τον Γιάννη: για να ακριβολογούμε, δεν μαζεέυει τα σκόρπια σκάγια, δεν αφήνει να δημιουργηθούν. Υπάρχει μία λεπτή αλλά πολύ σημαντική.διαφορά.
τα σκάγια που βρίσκονται στην περιφέρειας της στήλης των σκαγιών να παραμορφώνονται και να χάνουν το σφαιρικό σχήμα τους εξαιτίας της επαφής τους με την γωνιακή άκρη του στομίου της κάννης και να οδηγούνται εκτός του κύκλου της τουφεκιάς (σκόρπια) λόγω της ακανόνιστης πορείας τους στον αέρα.
.......Tο Flexi Muzzle είναι μία διάταξη επιμηκών τομών στο εξωτερικό τμήμα των Σκοπευτικών μας τσοκ που επιτρέπει την ελαστικού τύπου διεύρυνση του στομίου τους, η οποία εξουδετερώνει την υπερβάλλουσα πίεση στα σκάγια μέσω της διεύρυνσης της διαμέτρου του......."

Με φιλικούς χαιρετισμούς

Χρήστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes

απο οσα ξέρω τα σκόρπια σκαγια δημιουργουνται γιατι κατα το περασμα τους απο την σθενοση του τσοκ, τα περιμετρικά σκαγια αναπτύσσουν μεγαλύτερη ταχύτητα γιατι ενο τα κεντρικα διανύουν μια ευθια πορια, τα περιμετρικά στον ιδιο χρονο θα πρεπει να καλύψουν την απόσταση της υποτείνουσα(αν δουμε το τσοκ 2D) ετσι ενο τα πισω σκαγια αυτή την επιπλέον ταχύτητα την διοχετευουν στα μπροστά τους σκαγια(προς τα πισω εκδηλώνεται με την στιγμιεα αυξιση των bar) κ ετσι μενουν μαζεμενα. Οι μπροστα στιβαδες δεν εχουν που να την διοχετεύσουν κ ετσι διατηρουν αυτη την επιπλέον ταχύτητα κατι που φαίνεται σαν να τα φτύνει ο συγκετροτιρας απο μεσα του κ ετσι αφου ταξιδευουν μονα τους απο την αρχη καταλήγουν να πηγαίνουν αλου για αλου
σε αυτο το βιντεο φενετε χαρακτιριστικα αυτο το <<φτύσιμο>>
η λιση σε αυτο το προβλιμα ειναι η υπαρξη αρκετου παραλλήλου μεσα στο τσοκ της εκαστοτε σθενοσης οστε αυτη η επιπλεον ταχύτητα να αποβλιθει κ να φυγουν ολα τα σκαγια μαζί , γι αυτο κ στον κύλινδρο τσοκ δεν βλεπουμε <<τρελα>> σκαγια ή εστο λιγοτερα που αφιλοντε σε παραμορφωση
 
Last edited:
Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι το MG2 Flush τα πάει μπάλα :p
φυσιγγαρα. MG2 αγαπη μου. τα αγορασα πριν ακομα ερθει η πυρίτιδα Ελλαδα μονο κ μονο για να τα κόψω κ να εχω να βλέπω την πυρίτιδα.
έριξα βέβαια κ 2
 
Last edited:
Για τον Γιάννη: για να ακριβολογούμε, δεν μαζεέυει τα σκόρπια σκάγια, δεν αφήνει να δημιουργηθούν. Υπάρχει μία λεπτή αλλά πολύ σημαντική.διαφορά.

Για τον Λευτέρη: δεν έχει να κάνει με την έκρηξη στομίου. Αυτή είναι το σπάσιμο του φράγματος του ήχου μέσα στη κάννη από τη γόμωση που όταν είναι κοντή η κάννη, επειδή γίνεται κοντά στο στόμιο, γίνεται πολύ αισθητό (ήχος).

Το FLEXI MUZZLE κάνει ότι ακριβώς λέω και στο site https://brainchokes.com/el/flexi-muzzle-el/ (πολλές απορίες δεν θα είχαν γίνει αν είχαν διαβάσει οι ερωτώντες το site μας)

"....η γόμωση τείνει να διευρυνθεί άμεσα και βίαια καθώς ελευθερώνεται από τα τοιχώματα της κάννης. Tο αποτέλεσμα είναι, ειδικά όταν η πίεση της γόμωσης είναι μεγάλη, πολλά από τα σκάγια που βρίσκονται στην περιφέρειας της στήλης των σκαγιών να παραμορφώνονται και να χάνουν το σφαιρικό σχήμα τους εξαιτίας της επαφής τους με την γωνιακή άκρη του στομίου της κάννης και να οδηγούνται εκτός του κύκλου της τουφεκιάς (σκόρπια) λόγω της ακανόνιστης πορείας τους στον αέρα.
.......Tο Flexi Muzzle είναι μία διάταξη επιμηκών τομών στο εξωτερικό τμήμα των Σκοπευτικών μας τσοκ που επιτρέπει την ελαστικού τύπου διεύρυνση του στομίου τους, η οποία εξουδετερώνει την υπερβάλλουσα πίεση στα σκάγια μέσω της διεύρυνσης της διαμέτρου του......."

Με φιλικούς χαιρετισμούς

Χρήστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
Από την στιγμή που το πρόβλημα γίνεται ακόμα πιο έντονο σε υψηλές πιεσεις γιατί δεν βγαίνει αυτό το τσοκ και για το κυνήγι που σίγουρα οι πιέ
Για τον Γιάννη: για να ακριβολογούμε, δεν μαζεέυει τα σκόρπια σκάγια, δεν αφήνει να δημιουργηθούν. Υπάρχει μία λεπτή αλλά πολύ σημαντική.διαφορά.

Για τον Λευτέρη: δεν έχει να κάνει με την έκρηξη στομίου. Αυτή είναι το σπάσιμο του φράγματος του ήχου μέσα στη κάννη από τη γόμωση που όταν είναι κοντή η κάννη, επειδή γίνεται κοντά στο στόμιο, γίνεται πολύ αισθητό (ήχος).

Το FLEXI MUZZLE κάνει ότι ακριβώς λέω και στο site https://brainchokes.com/el/flexi-muzzle-el/ (πολλές απορίες δεν θα είχαν γίνει αν είχαν διαβάσει οι ερωτώντες το site μας)

"....η γόμωση τείνει να διευρυνθεί άμεσα και βίαια καθώς ελευθερώνεται από τα τοιχώματα της κάννης. Tο αποτέλεσμα είναι, ειδικά όταν η πίεση της γόμωσης είναι μεγάλη, πολλά από τα σκάγια που βρίσκονται στην περιφέρειας της στήλης των σκαγιών να παραμορφώνονται και να χάνουν το σφαιρικό σχήμα τους εξαιτίας της επαφής τους με την γωνιακή άκρη του στομίου της κάννης και να οδηγούνται εκτός του κύκλου της τουφεκιάς (σκόρπια) λόγω της ακανόνιστης πορείας τους στον αέρα.
.......Tο Flexi Muzzle είναι μία διάταξη επιμηκών τομών στο εξωτερικό τμήμα των Σκοπευτικών μας τσοκ που επιτρέπει την ελαστικού τύπου διεύρυνση του στομίου τους, η οποία εξουδετερώνει την υπερβάλλουσα πίεση στα σκάγια μέσω της διεύρυνσης της διαμέτρου του......."

Με φιλικούς χαιρετισμούς

Χρήστος Σωτηρόπουλος
BRA
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top