BRAIN Chokes

Status
Not open for further replies.
Μετά από τηλέφωνο φίλου που με ρώταγε σχετικά με την ποιότητα κατασκευής των BRAIN, επισυνάπτω την προτελευταία ανάρτησή μου στην Σελίδα BRAIN τσοκ ΕΛΛΑΣ, πιστεύοντας ότι εδώ αρμόζει το "εξ όνυχος τον λέοντα"

" Μιλώντας για την κατασκευαστική υπεροχή των τσοκ BRAIN, αυτό εννοούμε όταν λέμε πως τα τσοκ μας είναι γυαλισμένα στο χέρι ένα-ένα σε επίπεδο καθρέφτη.
Έτσι έχουν μηδενικό δείκτη τριβής που επιτρέπει τη τέλεια διέλευση της γόμωσης μέσα από το τσοκ αλλά και κάνει το καθάρισμα πανεύκολο.
Κάθε λεπτομέρεια μετράει όταν θες να είσαι Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.
Στο μέσο φαίνεται το δαχτυλίδι της Διεύρυνσης, εκεί που σταματάει το πρώτο τσοκάρισμα και αρχίζει το δεύτερο "

View attachment 6056
Καθρέφτης όντως!! Με τη γίνεται το γυάλισμα αν επιτρέπεται; Πχ βούρτσα τύπου flex hone? Ευχαριστώ!
 
Καθρέφτης όντως!! Με τη γίνεται το γυάλισμα αν επιτρέπεται; Πχ βούρτσα τύπου flex hone? Ευχαριστώ!
Επαγγελματικό μυστικό της επιχείρησης! Πάντως όχι, δεν γίνεται με flex hone, αυτό δίνει πολύ φτωχά αποτελέσματα σε τόσο σκληρό ανοξείδωτο ατσάλι. (θυμάμαι τον πατέρα μου, πιλότο της ΠΑ, να μου λέει όταν ήμουν μικρός "κοίτα παιδί μου να σπουδάσεις γιατί αλλιώς θα γίνεις λούστρος". Πού' σαι πατέρα να με δεις :) )
 
Επαγγελματικό μυστικό της επιχείρησης! Πάντως όχι, δεν γίνεται με flex hone, αυτό δίνει πολύ φτωχά αποτελέσματα σε τόσο σκληρό ανοξείδωτο ατσάλι. (θυμάμαι τον πατέρα μου, πιλότο της ΠΑ, να μου λέει όταν ήμουν μικρός "κοίτα παιδί μου να σπουδάσεις γιατί αλλιώς θα γίνεις λούστρος". Πού' σαι πατέρα να με δεις :) )
Ευχαριστώ!
 
Μετά από τηλέφωνο φίλου που με ρώταγε σχετικά με την ποιότητα κατασκευής των BRAIN, επισυνάπτω την προτελευταία ανάρτησή μου στην Σελίδα BRAIN τσοκ ΕΛΛΑΣ, πιστεύοντας ότι εδώ αρμόζει το "εξ όνυχος τον λέοντα"

" Μιλώντας για την κατασκευαστική υπεροχή των τσοκ BRAIN, αυτό εννοούμε όταν λέμε πως τα τσοκ μας είναι γυαλισμένα στο χέρι ένα-ένα σε επίπεδο καθρέφτη.
Έτσι έχουν μηδενικό δείκτη τριβής που επιτρέπει τη τέλεια διέλευση της γόμωσης μέσα από το τσοκ αλλά και κάνει το καθάρισμα πανεύκολο.
Κάθε λεπτομέρεια μετράει όταν θες να είσαι Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.
Στο μέσο φαίνεται το δαχτυλίδι της Διεύρυνσης, εκεί που σταματάει το πρώτο τσοκάρισμα και αρχίζει το δεύτερο "

View attachment 6056
Εξαιρετική δουλειά μπράβο σας κύριε Χρήστο. Τα περισσότερα αμερικανικά που έχω στην κατοχή μου όλα ανεξαιρέτως έχουν μια αδρή επιφανεια , τα νορμάλ λίγο πριν το στόμιο και τα γνωστά kicks λίγο πριν το porting. Μάλιστα μια φορά μου έστειλαν κάποιο που ενώ με το μάτι (Τι μας έδωσε η φύση τυφλά να χουν τα λέιζερ και τα cnc) φαινόταν ότι κάτι δεν πάει καλά δεν είχε γίνει σωστή λείανση, και φαίνονταν σαν ατελής με ιριδιζων χρώματα και κοψίματα από το κοπτικο , με την αφή δεν φαινόταν τίποτα. Ευτυχώς προς τιμήν τους το άλλαξαν.
 
Επαγγελματικό μυστικό της επιχείρησης! Πάντως όχι, δεν γίνεται με flex hone, αυτό δίνει πολύ φτωχά αποτελέσματα σε τόσο σκληρό ανοξείδωτο ατσάλι. (θυμάμαι τον πατέρα μου, πιλότο της ΠΑ, να μου λέει όταν ήμουν μικρός "κοίτα παιδί μου να σπουδάσεις γιατί αλλιώς θα γίνεις λούστρος". Πού' σαι πατέρα να με δεις :) )
Ποιο είναι το ατσάλι κ τι βαθμού σκληρότητας?
 
Επιχειρηματικό μυστικό της επιχείρησης! Πάντως σκληρότερο από ΟΛΑ τα άλλα τσοκ που κυκλοφορούν παγκοσμίως, για αυτό και μπορούν τα BRAIN και ρίχνουν ατσάλινα σκάγια μέχρι και BB Magnum ακόμα και σε σύσφιγξη 14/10! Όλοι οι άλλοι μετά το ντεμί....δεν.
 
Ώρες - ώρες πραγματικά αναρωτιέμαι, πληροφορίες ως καταναλωτές για τα BRAIN θέλετε ή να μάθετε πως να τα φτιάχνετε μόνοι σας;;; Δηλαδή πόσοι από εσάς έχετε ρωτήσει ποτέ έτσι άνετα και στα ξεκούδουνα πχ τη Beretta να σας πουν οι μηχανικοί της τις ανοχές μηχανούργησης των βάσεων ή τους βαθμούς ανόπτησης των κλείστρων των όπλων της; Και σίγουρα δεν πιστεύω κάτι περίεργο για τον george k ή τον Johnny brow αλλά... κάποια πράγματα ανήκουν και αφορούν μόνο την επιχείρηση και δεν είναι υποχρεωμένη αυτή να ικανοποιεί την περιέργεια τρίτων.
 
Κύριε Σωτηρόπουλος πιθανώς να έχει απαντηθεί αλλά θέλω να ρωτήσω αν γίνεται να βληθεί μονοβολο η δράμια σε περίπτωση ανάγκης από το bell
Άνετα και χωρίς κανένα πρόβλημα ή φόβο για ζημιά στο τσοκ
 
Για να καταλάβει κάποιος το ατσάλι και τη συμπεριφορά του, θέλει πολλά χρόνια και πολύ διάβασμα/εμπειρία. Μια ματιά εδώ

https://www.ssab.com/

θα σας δείξει πόσα ειδη ατσαλιού έχουμε σε μια μόνο σουηδική εταιρεία.

Αν τώρα βάλουμε και τις δοκιμές ενός προϊόντος, τις συμβουλές των ειδικών, τις διατριβές, την έρευνα, κλπ. φθάνουμε σε άλλα πεδία.

Για τα τσοκ brain το έχω γράψει αρκετές φορές:

ΕΞΥΠΝΗ ΠΑΤΕΝΤΑ, ΥΨΗΛΗ ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ, ΠΑΝΙΣΧΥΡΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ και ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΑ

Απλά επειδη είναι ελληνικής εταιρείας, θα δοκιμασθεί η ψυχική αντοχή των ανθρώπων της εταιρείας σε βαθμό που δεν θα έχει προηγούμενο, αλλά θα αντέξουν.
 
Ώρες - ώρες πραγματικά αναρωτιέμαι, πληροφορίες ως καταναλωτές για τα BRAIN θέλετε ή να μάθετε πως να τα φτιάχνετε μόνοι σας;;; Δηλαδή πόσοι από εσάς έχετε ρωτήσει ποτέ έτσι άνετα και στα ξεκούδουνα πχ τη Beretta να σας πουν οι μηχανικοί της τις ανοχές μηχανούργησης των βάσεων ή τους βαθμούς ανόπτησης των κλείστρων των όπλων της; Και σίγουρα δεν πιστεύω κάτι περίεργο για τον george k ή τον Johnny brow αλλά... κάποια πράγματα ανήκουν και αφορούν μόνο την επιχείρηση και δεν είναι υποχρεωμένη αυτή να ικανοποιεί την περιέργεια τρίτων.
Δεν καταλαβαίνω που είναι το κακό στην ερώτηση???στους σουγιάδες ας πούμε γιατί αναφέρουν το ατσάλι???σκληρότητα κλπ...και όχι δεν έχουμε σκοπό ρε φίλε να γίνουμε...brain στη θέση του μπρειν:D
 
Για να καταλάβει κάποιος το ατσάλι και τη συμπεριφορά του, θέλει πολλά χρόνια και πολύ διάβασμα/εμπειρία. Μια ματιά εδώ

https://www.ssab.com/

θα σας δείξει πόσα ειδη ατσαλιού έχουμε σε μια μόνο σουηδική εταιρεία.

Αν τώρα βάλουμε και τις δοκιμές ενός προϊόντος, τις συμβουλές των ειδικών, τις διατριβές, την έρευνα, κλπ. φθάνουμε σε άλλα πεδία.

Για τα τσοκ brain το έχω γράψει αρκετές φορές:

ΕΞΥΠΝΗ ΠΑΤΕΝΤΑ, ΥΨΗΛΗ ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ, ΠΑΝΙΣΧΥΡΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ και ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΑ

Απλά επειδη είναι ελληνικής εταιρείας, θα δοκιμασθεί η ψυχική αντοχή των ανθρώπων της εταιρείας σε βαθμό που δεν θα έχει προηγούμενο, αλλά θα αντέξουν.
Κοίτα....κ τον mr kicks να είχαμε εδώ τα ίδια θα ρωταγαμε...σε ένα δε φόρουμ καπνιστών μας είχε κάνει την τιμή να μας απαντήσει ο ίδιος ο κ. Καρέλιας χωρίς να γνωρίζουμε ότι παρακολουθούσε....!δεν βρίσκω πουθενά το μεμπτό ...όταν οι ερωτήσεις γίνονται καλοπροαίρετα...anyway
 
Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση γενικής φύσης; Δεν αφορά τα brain καθώς δεν έχω κάποιο, αλλά γενικά τα τσοκ.
Για ποιο λόγο η κάνη καθαρίζεται και γίνεται γυαλί με 2 περάσματα, ενώ τα τσοκ γινονται μαυρο χαλι μετά από κάποιες ντουφεκιες;
 
Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση γενικής φύσης; Δεν αφορά τα brain καθώς δεν έχω κάποιο, αλλά γενικά τα τσοκ.
Για ποιο λόγο η κάνη καθαρίζεται και γίνεται γυαλί με 2 περάσματα, ενώ τα τσοκ γινονται μαυρο χαλι μετά από κάποιες ντουφεκιες;
Η κάνη, ο αυλός καλύτερα είναι κυλυνδρος, το τσοκ είναι στενωση
 
Μετά από τηλέφωνο φίλου που με ρώταγε σχετικά με την ποιότητα κατασκευής των BRAIN, επισυνάπτω την προτελευταία ανάρτησή μου στην Σελίδα BRAIN τσοκ ΕΛΛΑΣ, πιστεύοντας ότι εδώ αρμόζει το "εξ όνυχος τον λέοντα"

" Μιλώντας για την κατασκευαστική υπεροχή των τσοκ BRAIN, αυτό εννοούμε όταν λέμε πως τα τσοκ μας είναι γυαλισμένα στο χέρι ένα-ένα σε επίπεδο καθρέφτη.
Έτσι έχουν μηδενικό δείκτη τριβής που επιτρέπει τη τέλεια διέλευση της γόμωσης μέσα από το τσοκ αλλά και κάνει το καθάρισμα πανεύκολο.
Κάθε λεπτομέρεια μετράει όταν θες να είσαι Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.
Στο μέσο φαίνεται το δαχτυλίδι της Διεύρυνσης, εκεί που σταματάει το πρώτο τσοκάρισμα και αρχίζει το δεύτερο "

View attachment 6056
Το δικό μου μπορώ να το γυαλίσω με κάποιο τρόπο ώστε να φτάσει σε επίπεδο παραπλήσιο της εικόνας που ανεβάσατε; Αγορά αρχές 2018 είναι το συγκεκριμένο
qN2HJWY.jpg
 
Η κάνη, ο αυλός καλύτερα είναι κυλυνδρος, το τσοκ είναι στενωση
Το θέμα είναι ότι το πουρί δεν το πιάνουν στη στένωση, αλλά στη ... διεύρυνση πριν τη στένωση (στην αρχή της φούστας, μετά το "σκαλοπατάκι" του αυλού). Τα δε Brain και στη δεύτερη διεύρυνση, μετά το μεσαίο σκαλοπατάκι ... Kαι το BL πιάνει πουρί και στην καμπάνα !!! :oops: .sarcastic.
Κι επίσης στα όπλα μου με σταθερό τσοκ, δεν βρωμίζουν περισσότερο από την κάννη, και καθαρίζονται μαζί με το καθάρισμα της κάννης, χωρίς επιπλέον τρίψιμο !!! ;)
 
Κοίτα....κ τον mr kicks να είχαμε εδώ τα ίδια θα ρωταγαμε...σε ένα δε φόρουμ καπνιστών μας είχε κάνει την τιμή να μας απαντήσει ο ίδιος ο κ. Καρέλιας χωρίς να γνωρίζουμε ότι παρακολουθούσε....!δεν βρίσκω πουθενά το μεμπτό ...όταν οι ερωτήσεις γίνονται καλοπροαίρετα...anyway
ΟΚ, όχι βρε....Ιζνογκούντ brow, δεν λέω ότι θες να γίνεις BRAIN στη θέση του BRAIN. Το πώς θα αντιδρούσε ο Kicks είναι δική του υπόθεση μόνο που ουδέποτε έχει εμφανιστεί δημοσια, ποτέ κανείς κατασκευαστής δεν απαντά σε ερωτήσεις γύρω από εξειδικευμένα εσωτερικά ζητήματα παραγωγής και τέλος είμαι σίγουρος πως ο Καρέλιας δεν σας αποκάλυψε κάτι γύρω από τις εσωτερικές γνώσεις εξέλιξης προϊόντων, νέων μεθόδων παραγωγης πχ just-in-time, logistics ή risk analysis της εταιρείας του.
Κανω κάποιο λάθος; Όσο για τους σουγιάδες, ε, φτιάχνονται κάτι χιλιάδες χρόνια, τι "μυστικό" να μή μαθευτεί; Και τέλος, ο κάθε επιχειρηματίας αποφασίζει μόνος του το επίπεδο έκθεσης των πληροφοριών σχετικά με την εταιρεία του. Αλλά να σε ρωτήσω τώρα και εγώ κατι, εσένα τι θα σου προσφέρει το να ξέρεις τέτοιου είδους πληροφορίες; Ως καταναλωτή εννοώ. Γιατί σε αυτό το φόρουμ εγώ υπάρχω για να ενημερώνω τους Έλληνες κυνηγούς, όχι τους Έλληνες μηχανουργούς !!
 
Το δικό μου μπορώ να το γυαλίσω με κάποιο τρόπο ώστε να φτάσει σε επίπεδο παραπλήσιο της εικόνας που ανεβάσατε; Αγορά αρχές 2018 είναι το συγκεκριμένο
qN2HJWY.jpg
Από τότε η λείανση έχει εξελιχθεί κατά πολλά στάδια και για αυτό και τονίστηκε στο καινούργιο site. Δυστυχώς τώρα δεν γίνεται να λειανθεί όπως τα τωρινά.
 
Το θέμα είναι ότι το πουρί δεν το πιάνουν στη στένωση, αλλά στη ... διεύρυνση πριν τη στένωση (στην αρχή της φούστας, μετά το "σκαλοπατάκι" του αυλού). Τα δε Brain και στη δεύτερη διεύρυνση, μετά το μεσαίο σκαλοπατάκι ... Kαι το BL πιάνει πουρί και στην καμπάνα !!! :oops: .sarcastic.
Κι επίσης στα όπλα μου με σταθερό τσοκ, δεν βρωμίζουν περισσότερο από την κάννη, και καθαρίζονται μαζί με το καθάρισμα της κάννης, χωρίς επιπλέον τρίψιμο !!! ;)
Όσο "πουρί" και να πιάσουν τα BRAIN, το προφίλ ΤΣΟΚ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΤΣΟΚ εξακολουθεί και δουλεύει απόλυτα (δοκιμή με επίτηδες ακαθάριστο όπλο επί 3500 τουφεκιές από αμερικάνο σκοπευτή) Για να έχετε πάντως τα τσοκ σας καθαρά, αρκεί μετά από κάποια κυνήγια να περιστρέψετε τη βούρτσα με τη βέργα δύο τρεις φορές δεξιά αριστερά και.... καθαρίσατε! Πάντως το να πιάσουν πουρί τα τσοκ σας (και όχι μόνο τα BRAIN, κάθε τσοκ) σημαίνει πως δεν είσαστε και πολύ της σωστής συντήρησης του όπλου σας. Πουρί σημαίνει πολλές, πραγματικά πάρα πολλές εκατοντάδες φυσιγγίων από το προηγούμενο καθάρισμα!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top