"Τσοκίτιδα"

καλησπέρα παιδιά,,
θα ήθελα να μου προτείνετε τσοκάκια για κοντινές μεσαίες και μεγάλες αποστάσεις .sarcastic. .very funny..very funny..very funny..very funny.

ο γιατρός έπειτα από διάγνωση είπε ότι πάσχω από τσοκοφρενοπορτινγκίτιδα,,,η θεραπεία που μου έδωσε γράφει ανά μήνα δύο τσοκ και μπόλικες βλητικές δοκιμές


ωραίο θέμα άνοιξες Μητσάρα για την αρρώστια μας,,,εδώ σε αυτό το thread θα γίνει ακόμα μεγαλύτερη και ανίατη
 
Παύλο είσαι στα τελευταία στάδια της ασθένειας. Οξεία τσοκίτιδα η διάγνωση. Για πες μας λοιπόν ποιο είναι το καλύτερο τσοκ που έχεις ρίξει μέχρι τώρα;;;
Φίλε έχεις απόλυτο δικιο!!! Νομίζω αν ζούσα Αμερική θα είχα μαζέψει 3 κουβάδες τσοκακια για καταπολέμηση της ασθένειας μου!!!
Τώρα επειδή το θέμα είναι πολύ ωραίο και δεν θέλω να το χαλάσω με αναφορές σε συγκεκριμένα τσοκ θα απαντήσω γενικά. Άλλωστε οι προτιμήσεις μου στον τομέα αυτό είναι λίγο πολύ γνωστές. To τσοκ επιλογής μου μου δίνει ωραίες συγκεντρώσεις στις μακρινές μου βολές, δίνει κέντρα, έχει ικανοποιητική περιφέρεια και δεν με κρεμάει σε κοντινότερες βολές. Σκοπευτικα δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο. Στο χαρτί θα βρεις τσοκ με καλύτερες κατανομές, στο κυνήγι το δικό μου ειναι άπαιχτο κοντα μακριά, με ψιλά σκάγια, με χοντρά σκάγια , με μολύβια και με ατσάλια. Για τα κυνήγια που κάνω ότι καλύτερο
 
καλησπέρα παιδιά,,
θα ήθελα να μου προτείνετε τσοκάκια για κοντινές μεσαίες και μεγάλες αποστάσεις .sarcastic. .very funny..very funny..very funny..very funny.

ο γιατρός έπειτα από διάγνωση είπε ότι πάσχω από τσοκοφρενοπορτινγκίτιδα,,,η θεραπεία που μου έδωσε γράφει ανά μήνα δύο τσοκ και μπόλικες βλητικές δοκιμές


ωραίο θέμα άνοιξες Μητσάρα για την αρρώστια μας,,,εδώ σε αυτό το thread θα γίνει ακόμα μεγαλύτερη και ανίατη
Παύλο είσαι σημείο αναφοράς σε αυτή την ασθένεια. Τελικά φάρμακο βρήκες;;;;;
 
Φίλε έχεις απόλυτο δικιο!!! Νομίζω αν ζούσα Αμερική θα είχα μαζέψει 3 κουβάδες τσοκακια για καταπολέμηση της ασθένειας μου!!!
Τώρα επειδή το θέμα είναι πολύ ωραίο και δεν θέλω να το χαλάσω με αναφορές σε συγκεκριμένα τσοκ θα απαντήσω γενικά. Άλλωστε οι προτιμήσεις μου στον τομέα αυτό είναι λίγο πολύ γνωστές. To τσοκ επιλογής μου μου δίνει ωραίες συγκεντρώσεις στις μακρινές μου βολές, δίνει κέντρα, έχει ικανοποιητική περιφέρεια και δεν με κρεμάει σε κοντινότερες βολές. Σκοπευτικα δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο. Στο χαρτί θα βρεις τσοκ με καλύτερες κατανομές, στο κυνήγι το δικό μου ειναι άπαιχτο κοντα μακριά, με ψιλά σκάγια, με χοντρά σκάγια , με μολύβια και με ατσάλια. Για τα κυνήγια που κάνω ότι καλύτερο
Παύλο κουβέντα κάνουμε κ μαθαίνουμε όλοι. Μάλλον με Ανακοντα σε βλέπω να συνταγογραφεισαι
 
Κώστα μην το λες. Δεν έχεις δει αποθήκη γεμάτη πεταμένα κοντάκια. Από έναν σκοπευτή. Είναι δύο ασθένειες πολύ σκληρές. Για πες μας κ εσύ, ποιο θεωρείς το καλύτερο τσοκ από όσα έχεις ρίξει;
Δημήτρη όπως λες ανίατη η ασθένεια και γω είμαι κλασική περίπτωση βλάβης .sarcastic. . Αρκετά σωληνάκια στην συλλογή μου από διάφορες εταιρείες, αλλά με σιγουριά θα σου απαντήσω στο μέλλον αφού δοκιμαστούν όλα σε πίνακα και κυνήγι με διαφορετικά φυσίγγια.
 
Αλλη μια αποδειξη πως ενα καλα στημενο Μαρκετινκ δουλευει και''δουλευει'' καλα τους εκαστοτε πελατες.......αλλη μια αποδειξη πως οπλα με σταθερα τσοκαρισματα δουλευουν καλιτερα(και οικονομικοτερα).......αλλη μια αποδειξη πως τα δικαννα υπερεχουν λογω των δυο διαφορετικων τσοκαρισματων που διαθετουν εναντι στις μονες καννες....................αλλη μια αποδειξη πως αν το οπλο μας δεν ειναι καλα ''στημενο'' στα μετρα μας ΟΤΙ ΤΣΟΚ και να βαλετε και με οτι σας υποσχεται ΔΕΝ θα εχετε τα σωστα αποτελεσματα.....
Τα τσοκ δεν λυνουν τα μετρολυπτικα προβληματα που εχουν οι περισσοτεροι με τα οπλα και αυτο διοτι σχεδον κανεις δεν αγωραζει με κριτηριο των σωστων μετρων για το σωματοτυπο του αλλα βαση αλλων χαρακτηριστικων που ειναι ασχετα(ομορφια...χρυσα...ξυλα....και μπολικο παραμυθι)
Το μυστικο για ολα αυτα ειναι μεσα σε δυο λεξεις.......σωστα μετρα .
 
Ηρακλη, πολυ σωστα αυτα που λες, αλλα πες μου ομως μια μαρκα οπλου (αυτογεμες ή δικανο) που ειναι εφικτο στον μεσο κυνηγο να το αγορασει με βασει τα μετρα του. Δε μιλαω να ανεβεις κατηγορια χρηματικη οπου εκει μπορει να βρεθουν εταιριες που σου δινουν επιλογες στα μετρα ή και μετροληψια. Μιλαμε για την προσιτη κατηγορια οπλου, που πολλες φορες ειναι "παρτο τωρα που το βλεπεις, γιατι εισαγωγη θα ξαναγινει μετα απο 6 μηνες"

Δυστυχως η τσοκιτιδα, η φυσιγγιτιδα αλλα και η κοντακιτιδα, ειναι δυστυχως αρρωστιες που θελουν δουλιτσα και κυριως εμπιστοσυνη στο υλικο μας, για να διορθωθουν. Αυτο που δεν διορθωνεται φυσικα ειναι η διαρκης ελλειψη εμπιστοσυνης στο τσοκ, η στο φυσιγγι, και αυτο ειναι κακοηθες συμπτωμα, ενω η διαρκης αναζητηση και πειραματισμος ειναι καλοηθης αν και εξισου τσουχτερος στη τσεπη
 
Αλλη μια αποδειξη πως ενα καλα στημενο Μαρκετινκ δουλευει και''δουλευει'' καλα τους εκαστοτε πελατες.......αλλη μια αποδειξη πως οπλα με σταθερα τσοκαρισματα δουλευουν καλιτερα(και οικονομικοτερα).......αλλη μια αποδειξη πως τα δικαννα υπερεχουν λογω των δυο διαφορετικων τσοκαρισματων που διαθετουν εναντι στις μονες καννες....................αλλη μια αποδειξη πως αν το οπλο μας δεν ειναι καλα ''στημενο'' στα μετρα μας ΟΤΙ ΤΣΟΚ και να βαλετε και με οτι σας υποσχεται ΔΕΝ θα εχετε τα σωστα αποτελεσματα.....
Τα τσοκ δεν λυνουν τα μετρολυπτικα προβληματα που εχουν οι περισσοτεροι με τα οπλα και αυτο διοτι σχεδον κανεις δεν αγωραζει με κριτηριο των σωστων μετρων για το σωματοτυπο του αλλα βαση αλλων χαρακτηριστικων που ειναι ασχετα(ομορφια...χρυσα...ξυλα....και μπολικο παραμυθι)
Το μυστικο για ολα αυτα ειναι μεσα σε δυο λεξεις.......σωστα μετρα .
Οποτε το φθηνοτερο μοντελο και τα υπολοιπα κοντακι η πιο σωστη κινηση πλεων αρχισαμε να ξυπναμε μαστορα με ολο το σεβασμο που σου εχω
 
Ηρακλη, πολυ σωστα αυτα που λες, αλλα πες μου ομως μια μαρκα οπλου (αυτογεμες ή δικανο) που ειναι εφικτο στον μεσο κυνηγο να το αγορασει με βασει τα μετρα του. Δε μιλαω να ανεβεις κατηγορια χρηματικη οπου εκει μπορει να βρεθουν εταιριες που σου δινουν επιλογες στα μετρα ή και μετροληψια. Μιλαμε για την προσιτη κατηγορια οπλου, που πολλες φορες ειναι "παρτο τωρα που το βλεπεις, γιατι εισαγωγη θα ξαναγινει μετα απο 6 μηνες"

Δυστυχως η τσοκιτιδα, η φυσιγγιτιδα αλλα και η κοντακιτιδα, ειναι δυστυχως αρρωστιες που θελουν δουλιτσα και κυριως εμπιστοσυνη στο υλικο μας, για να διορθωθουν. Αυτο που δεν διορθωνεται φυσικα ειναι η διαρκης ελλειψη εμπιστοσυνης στο τσοκ, η στο φυσιγγι, και αυτο ειναι κακοηθες συμπτωμα, ενω η διαρκης αναζητηση και πειραματισμος ειναι καλοηθης αν και εξισου τσουχτερος στη τσεπη
Τα μετρα του κοντακιου ειναι must ολα τα αλλα ερχοντε δευτερα και τριτα φιλικα παντα
 
Το CR πόσα άστρα είναι Τάσο....;;;;
Κατι αναμεσα στο 5* και το 4* απο οτι ελεγε ο κατασκευαστης..για βολες απο 15-35μ..



Η εξιδικευση κ το μαρκετινγκ εχουν κανει τους κυνηγους να πονοκεφαλιαζονται ως προς το τι θα επιλεξουν..ενω στην ουσια το κυνηγι ειναι μια απλη δραστηριοτητα κ δεν χρειαζονται κ πολλα παρελκομενα...
Εγω τα εχω απλοποιησει πολυ τα πραγματα...
Δεν χρειαζετε τιποτα παραπανω απο δυο οπλα που θα καθονται καλα στο αφεντικο τους(ειτε με σταθερα ειτε με ενναλασομενα τσοκ) κ θα τα εχει μαθει καλα,θα ελεγα ενα αλλα ειναι λιγο δυσκολο αυτο αλλα κ να ειμαστε κ καλλυμενοι σε περιπτωση βλαβης μεχρι να φτιαχτει το αλλο..
Τουφεκιτιδα,κοντακιτιδα,φυσιγγιτιδα,τσοκιτιδα,
Ιδιογομωτιτιδα με συχνες αλλαγες υλικων,ειναι παθη μεγαλα ισως κ χειροτερα απο το τσιγαρο κ το αλκοολ..δεν κοβονται καθολου..
Τους σεβομαι ολους αυτους εξαλλου κ εγω καπου ειμαι ταμμενος..
Εαν αυτο γινεται καθε φορα με σκοπο το "μικροβιο" των δοκιμων εχει καλως..
Εαν ομως γινεται με μοναδικο σκοπο την αναζητηση μιας "τελειας τουφεκιας"(υπαρχει?κ αν υπαρχει πως ειναι?κ αν οντως βρεθει δεν θα υπαρξει παντα το ενδεχομενο να βρεθει μια ακομα πιο τελεια?αρα λοιπον....) τοτε παραμπλεκονται τα πραγματα κ το σαρακι αρχιζει να τρωει κ να βασανιζει περισσοτερο..
Οπως ειπα αν υπαρχει ενα τσοκ που θα μου δωσει καποιες τσιχλες περισσοτερες απο ενα αλλο ειναι κατι που θα με αφησει αδιαφορο..
το μονο που πρεπει να ευχομαστε ολοι μας ειναι να εχουμε θηραματα να κυνηγαμε..
Αυτη ειναι λοιπον η γνωμη μου..
Τωρα,αν ημουν επαγγελματιας σκοπευτης κ ζουσα απο αυτο κ ηθελα να φτασω πολυ ψηλα τοτε ναι ισως κ εγω να τα εκανα ολα φυλλο κ φτερο..
 
Κατι αναμεσα στο 5* και το 4* απο οτι ελεγε ο κατασκευαστης..για βολες απο 15-35μ..
Σύμφωνα με τις καλές κριτηκές που γράφονται εγώ θα το προτειμούσα το CR....Είναι τσοκ που τεριάζει κατά τη γνώμη μου και για κυνήγι φέρμας,περπατητό....;) Και πάνω απ'όλα .....fgr
 
Back
Top