Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ρε παιδιά δεν είναι ότι τα 28αρια δεν πάνε με υγρασία και κρύο και θέλει να βάλεις 32 η 34 δηλαδή με τα 28αρια θα έχεις αίματα και τραυματισμένα και με τα 32 όχι είναι ανάλογα το σεταπ τους.Οπως πολλά 32αρια δεν πάνε με υγρασία και κρύο και κλάνουν μέντες έτσι μπορεί να μην πηγαίνει και κάποιο 28αρι.Δεν είναι κανόνας ότι το 32αρι πηγαίνει με κρύα και το 28αρι δεν πηγαίνει.Ειναι το ίδιο φυσιγγι απλά με ποιο λίγα σκάγια και συνεπώς ποιο λίγο πυρίτιδα δηλαδή δεν το κάνει αδύναμο αφού γεμίζετε ανάλογα με τα γραμμάρια των σκαγιων.Δηλαδη θα έχεις ενα 8% λιγότερα σκάγια από το 32αρι.Δηλαδη στα 500 σκάγια σε ένα 32γρ θα έχεις 460 με ένα 28γρ αλλά θα έχεις ένα ελαφρύ φυσίγγι χωρίς τόσο λάκτισμα και ποιο οικονομικό.Δεν βρίσκω κάτι αρνητικό σε αυτό κάθε άλλο που σε ενα μπασιμο η σε ένα απογευματινό με πολλές τουφεκιές θα φύγεις χωρίς πονεμένο ώμο.Αυτα είχα να πω από ότι έχω καταλάβει έως τώρα.Τωρα πολλοί βάζουν 32αρι λόγο ψυχολογίας και είναι λογικό να χάνουν πουλιά με ένα 28αρι άμα έχουν πεισθεί ότι είναι άχρηστο.Εγω πρωσοπικα Δεκέμβρη μήνα είχα μείνει από 32αρι και είχα πάρει Σπόρτινγκ σε περπατητο και ευχαριστήθηκα τουφεκιές και καταβολες.Οτι θέλετε βάλτε δεν θα σας κατακρίνει κάνεις και το 28 σκοτώνει και το 32 και όλα αυτό είναι πρωσοπικη υπόθεση του καθενός και πόσο αντέχει οικονομικά η τσέπη του..
 
Γιώργο έχω ρίξει 28αρια που ήθελα να πάω να τα αδειάσω στου κατασκευαστή την πόρτα. Δεν ισχύει κατά τη γνώμη μου το επιχείρημα.
Εστελνες τα σκάγια στον στόχο;
Μήπως τα έριχνες με τσοκ διασποράς;
Τα 28αρια είναι...μαχαιριές, είναι σαν τα...αστεράκια των νίτζα !!!
Με ένα σφικτό τσοκ και 28αρια...όνειρο.
 
Απο 28γρ εχω ριξει συνολικα 9 κουτια μονο..ηταν ομως αρκετα για να βγαλω καποια συμπερασματα κ να πω καποιες αποψεις..
Καταρχην ειχα την τυχη να πεσω σε μαλακα 28αρια γιατι απο οτι λεγετε υπαρχουν κ σκληρα..
Το πρωτο που με εντυπωσιασε ηταν το αρκετα μειωμενο λακτισμα κ ο μειωμενος ηχος ενω ταυτοχρονα τα σκοτωματα ηταν πολυ καλα..
Ουτε ποτε ενιωσα να μειονεκτουν σε αποστασεις βολης σε σχεση με ενα φυσιγγι με περισσοτερα γραμμαρια..ισα ισα που με τα μαυρα alectoris 28γρ ν9 ειχα ευχαριστηθει μπασιματαρικες τουφεκιες..τα συγκεκριμενα ομως ειχαν ενα θεματακι με την πρωινη υγρασια..
Και τωρα μπενει το εξης ερωτημα:
Αν εβρισκα 28αρια που εκαναν για ολους τους καιρους θα μπορουσα να τα χρησιμοποιησω απο οκτωμβρη μεχρι φλεβαρη στην τσιχλα?
Η απαντηση ειναι οχι γιατι πολυ απλα το φυσιγγι γραφει πανω του 28 κ οχι 32.........
Στο δικη μου σκεψη κυριαρχουν τα 32γρ σαν το ιδανικο τσιχλοφυσιγγο κ οχι μονο..
Μετα θα εβαζα τα 30γρ...
Δεν εχει να κανει με την διαφορα στο πληθος των σκαγιων αλλα αυτο το 32 γενικα μου ακουγετε πιο "γεματο" σε ολα του...
Οσα "καλα" κ αν εχω δει απο τα 28γρ καθε φορα που θα πηγενω να τα χρησιμοποιησω θα νιωθω ανασφαλεια..
Ειναι λαθος αυτο..παιχνιδια του μυαλου..
Ολοι εξαλλου εχουμε καποια κολληματα..
 
λάθος απάντηση
Κι όμως, δεν είναι λάθος... Η ψυχολογία είναι το Α και το Ω. Σε ό,τι κι αν κάνουμε.
30γρ ρίχνω κατά κόρον, έως 32γρ μαξ. Κάποια λίγα 28γρ δεν με ικανοποίησαν, αντιθέτως με κάτι λίγα σκητ είχα κάνει καλά περπατητά.
Το χέρι στο ράφι πάει πλέον στα 30γρ αυτόματα σχεδόν.
 
Να ρωτήσω κάτι απο περιέργεια ...
γιατι άραγε θεσμοθετήθηκε το όριο των 28 γρ στα σκοπευτικά φυσιγγια στους αγώνες sporting ?? Και 24 gr στα φυσιγγια skeet & trap ?
Εαν ειναι καλύτερη η γόμωση των 28γρ γιατι απαγορεύεται η χρήση μεγαλύτερων γομωσεων ? Μήπως γιατι π.χ. με 32γρ αποκτά πλεονέκτημα ο σκοπευτής ( σε πυκνότητα κατανομής , σε περισσότερες επιλογές τσοκ πχ ) και γι αυτό δεν επιτρέπεται ??
Δεν σου απαντησε κανενας , παρολο που εθεσες τις σωστες ερωτησεις, ισως γιατι ταυτοχρονα εδωσες και τις απαντησεις.
Ναι κατεβηκαν στα 24 γρ για να δυσκολεψει το αθλημα.
Ναι οσο αυξανει η γομωση , αυξανει η συνολικη διαμετρος της τουφεκιας
Ναι τα περισσοτερα γρ σου επιτρεπουν να βαλεις πιο ανοιχτο τσοκ και να εχεις (ακομα) μεγαλυτερο κυκλο με την ιδια συγκεντωση
Ναι τα περισσοτερα γρ σου επιτρεπουν να χρησιμοποιησεις χοντροτερα σκαγια και να εχεις την ιδια συγκεντρωση (με το ιδιο τσοκ)
Ναι τα γρ σου δινουν πιο πολλα πουλια

ΟΙ αριστοι σκοπευτες και οι εχοντες οικονομικη στενοτητα ας μη λαβουν υποψη το post
 
νομίζω ότι απάντησα,
κατέβηκαν στα 24 για δυσκολία? δεν ξέρω,
ναι αυξάνεται η συνολικη διάμετρος αλλά που?? στο θέο??
και στα λίγα γραμμάρια βάζει ανοικτό τσόκ,
και τα λίγα γραμμάρια σου επιτρέπουν να χρησιμοποιείς ποιό χοντρά σκάγια ,
και τα λίγα γραμμάρια θα σου δώσουν πουλια
 
Δεν σου απαντησε κανενας , παρολο που εθεσες τις σωστες ερωτησεις, ισως γιατι ταυτοχρονα εδωσες και τις απαντησεις.
Ναι κατεβηκαν στα 24 γρ για να δυσκολεψει το αθλημα.
Ναι οσο αυξανει η γομωση , αυξανει η συνολικη διαμετρος της τουφεκιας
Ναι τα περισσοτερα γρ σου επιτρεπουν να βαλεις πιο ανοιχτο τσοκ και να εχεις (ακομα) μεγαλυτερο κυκλο με την ιδια συγκεντωση
Ναι τα περισσοτερα γρ σου επιτρεπουν να χρησιμοποιησεις χοντροτερα σκαγια και να εχεις την ιδια συγκεντρωση (με το ιδιο τσοκ)
Ναι τα γρ σου δινουν πιο πολλα πουλια

ΟΙ αριστοι σκοπευτες και οι εχοντες οικονομικη στενοτητα ας μη λαβουν υποψη το post
Τα είπες όλα ρε φίλε.-
 
Και εγω πιστευω οτι 28-30 γρ ειναι υπεραρκετα για το τσιχλακι αρκει να βρεις το φυσιγγι σου
Δεν σου απαντησε κανενας , παρολο που εθεσες τις σωστες ερωτησεις, ισως γιατι ταυτοχρονα εδωσες και τις απαντησεις.
Ναι κατεβηκαν στα 24 γρ για να δυσκολεψει το αθλημα.
Ναι οσο αυξανει η γομωση , αυξανει η συνολικη διαμετρος της τουφεκιας
Ναι τα περισσοτερα γρ σου επιτρεπουν να βαλεις πιο ανοιχτο τσοκ και να εχεις (ακομα) μεγαλυτερο κυκλο με την ιδια συγκεντωση
Ναι τα περισσοτερα γρ σου επιτρεπουν να χρησιμοποιησεις χοντροτερα σκαγια και να εχεις την ιδια συγκεντρωση (με το ιδιο τσοκ)
Ναι τα γρ σου δινουν πιο πολλα πουλια

ΟΙ αριστοι σκοπευτες και οι εχοντες οικονομικη στενοτητα ας μη λαβουν υποψη το post
Για βαλε 26 γραμμαρια με CSB6 με δεκαρια σκαγια και πηγενε για τσιχλες η την GRANOYLAR σε νουμερο 8,5. Αλλα το ειπατε παραπάνω ψυχολογία, αυτο εκμεταλευονται και εκμεταλευονται τον κοσμο.
 
Όλοι αυτοί που ρίχνετε 28αρια, αν είχαν ίδια τιμή με τα 32αρια θα τα προτιμούσατε; Αν όχι, σκεφτείτε ότι τελικά ίσως και να μην κάνετε οικονομία με ένα φθηνό φυσίγγι. 5 ντουφεκιές παραπάνω στο κουτί είναι. 5 πουλιά να μην πέσουν με την πρωτη και να ρίξετε και δεύτερη, πάει το όφελος. Εκτός κι αν κυνηγάτε μα μονόκανο βέβαια ...
 
Εστελνες τα σκάγια στον στόχο;
Μήπως τα έριχνες με τσοκ διασποράς;
Τα 28αρια είναι...μαχαιριές, είναι σαν τα...αστεράκια των νίτζα !!!
Με ένα σφικτό τσοκ και 28αρια...όνειρο.

Γιώργο μιλάω εικόνα που είχα σε σταθερό στόχο. Μιλάω για το πράσινο σπορτινγκ του Λάμπρου.
 
Όλοι αυτοί που ρίχνετε 28αρια, αν είχαν ίδια τιμή με τα 32αρια θα τα προτιμούσατε; Αν όχι, σκεφτείτε ότι τελικά ίσως και να μην κάνετε οικονομία με ένα φθηνό φυσίγγι. 5 ντουφεκιές παραπάνω στο κουτί είναι. 5 πουλιά να μην πέσουν με την πρωτη και να ρίξετε και δεύτερη, πάει το όφελος. Εκτός κι αν κυνηγάτε μα μονόκανο βέβαια ...
δεν έχει να κάνει με οικονομία. Τα δικά μου 28άρια κάνουν όσο τα magnum.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top