Γαλότσες

Μαριε περσι πηρα της δευτερες (universal pro) δεν της φορεσα κ πολυ αλλα ειναι πολυ μαλακες,ανετες,και απιστευτα ελαφρες..
Ομως μου εδωσαν την αισθηση οτι θα πρεπει κ να σχιζονται ευκολα σε σχεση με αλλες..
Για της πρωτες δεν ξερω..
οτι λεει ο Σοφοκλης..

 
Έχω πολλά χρόνια τις AIGLE Parcours ISO.
Άνετη, ζεστή, πολύ καλό κράτημα στο περπάτημα, ΑΛΛΑ όταν έρθει η ώρα να τις βγάλεις, αν έχει ιδρώσει και λίγο το πόδι, δεν βγαίνει με τίποτα!!!! (Συνήθως ψάχνω ένα σκαλοπάτι για να σκαλώσω τη φτέρνα και να καταφέρω να τραβήξω το πόδι).
Δεν ξέρω αν στη νέα γενιά ΙΙ έχει αλλάξει κάτι στο θέμα αυτό.
Έτσι ψάχνοντας, βρήκα τις MUCK BOOTS
Capture.PNG

Τις έχω τρία χρόνια , τις έχω καταευχαριστηθεί, και είναι ότι ακριβώς έψαχνα. Δεν τις έχω βρεί Ελλάδα, αλλά από Γερμανία Ebay. Έχει και πολλά άλλα μοντέλα για όλα τα γούστα, πχ παραλλαγής, ή κοντές κλπ.

Capture1.PNG
 
Έχω πολλά χρόνια τις AIGLE Parcours ISO.
Άνετη, ζεστή, πολύ καλό κράτημα στο περπάτημα, ΑΛΛΑ όταν έρθει η ώρα να τις βγάλεις, αν έχει ιδρώσει και λίγο το πόδι, δεν βγαίνει με τίποτα!!!! (Συνήθως ψάχνω ένα σκαλοπάτι για να σκαλώσω τη φτέρνα και να καταφέρω να τραβήξω το πόδι).
Δεν ξέρω αν στη νέα γενιά ΙΙ έχει αλλάξει κάτι στο θέμα αυτό.
Έτσι ψάχνοντας, βρήκα τις MUCK BOOTS
View attachment 4401

Τις έχω τρία χρόνια , τις έχω καταευχαριστηθεί, και είναι ότι ακριβώς έψαχνα. Δεν τις έχω βρεί Ελλάδα, αλλά από Γερμανία Ebay. Έχει και πολλά άλλα μοντέλα για όλα τα γούστα, πχ παραλλαγής, ή κοντές κλπ.

View attachment 4402

Αν οι Παρκούρς σε εσένα απλά δε βγαίνουν, σε εμένα ούτε καν μπαίνουν. Τις έχω δοκιμάσει σε κατάστημα και το πόδι μου δεν κατάφερα να το βάλω μέσα.
Αυτές τις muck boots τις έχω δει εδώ και πολύ καιρό και τις σκέφτομαι αλλά επειδή πουθενά δεν υπάρχουν στην Ελλάδα για να τις δοκιμάσω δεν τολμάω να τις παραγγείλω διότι φοβάμαι ότι δεν θα μου κάνουν.

Βλέπω ότι είναι τελείως διαφορετικές από τις κλασσικές γαλότσες, δεν είναι με καουτσούκ μέχρι επάνω αλλά με ένα αδιάβροχο υλικό που μου φαίνεται εύκαμπτο και άρα σκέφτομαι ότι θα μπαίνει ίσως και ένα πιο χοντρό πόδι.

Εσύ που τις έχεις φορέσει τί θα έλεγες πάνω σε αυτό;
Μπαίνει εύκολα ένα χοντρό πόδι ή και αυτές είναι άκαμτες;
Δηλαδή ένα πόδι που στις παρκούρς δεν μπαίνει θα είχε ελπίδα σε αυτές να μπει;
 
Αν οι Παρκούρς σε εσένα απλά δε βγαίνουν, σε εμένα ούτε καν μπαίνουν. Τις έχω δοκιμάσει σε κατάστημα και το πόδι μου δεν κατάφερα να το βάλω μέσα.
Αυτές τις muck boots τις έχω δει εδώ και πολύ καιρό και τις σκέφτομαι αλλά επειδή πουθενά δεν υπάρχουν στην Ελλάδα για να τις δοκιμάσω δεν τολμάω να τις παραγγείλω διότι φοβάμαι ότι δεν θα μου κάνουν.

Βλέπω ότι είναι τελείως διαφορετικές από τις κλασσικές γαλότσες, δεν είναι με καουτσούκ μέχρι επάνω αλλά με ένα αδιάβροχο υλικό που μου φαίνεται εύκαμπτο και άρα σκέφτομαι ότι θα μπαίνει ίσως και ένα πιο χοντρό πόδι.

Εσύ που τις έχεις φορέσει τί θα έλεγες πάνω σε αυτό;
Μπαίνει εύκολα ένα χοντρό πόδι ή και αυτές είναι άκαμτες;
Δηλαδή ένα πόδι που στις παρκούρς δεν μπαίνει θα είχε ελπίδα σε αυτές να μπει;
Είναι πολύ μαλακό υλικό το πάνω μέρος, μάλλον neoprene, εγώ τις έχω πάρει , όπως και τις AIGLE, ένα νούμερο μεγαλύτερες ίσως και να μη χρειαζόταν- και μπαινοβγαίνουν πολύ άνετα.
Προτίμησα τις πιο κοντές λόγω της κακής εμπειρίας που είχα,
IMG_0152.jpg

Εαν είσαι κάπου κοντά, έλα να τις δείς.
 
Σκέφτομαι να αγοράσω
https://www.hobbi.gr/galotses-demar...YzNTAseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0

https://www.extremedivers.gr/extremedivers-vouno-thalassa-demar-universal-pro

Θεωρείται καλές επιλογές και τις δύο? Ποια θα προτείνατε?
Επίσης αυτές έχουν τις αφαιρούμενες κάλτσες. Με βάση αυτό αντίστοιχουν στο νούμερο μας?
Είχα τις δευτέρες δύο χρόνια.πολυ ελαφριές, παρά πολύ ζεστές ακόμα και με πάγο το πόδι ήταν πολύ ζεστό.το μόνο κακό είναι ότι σκιζωντε εύκολα.φετος πήρα τις πρώτες που έβαλες γιατί τις είχα σκίσει σε πολλές μεριές και δεν χωρούσαν αλλά μπαλώματα ποδηλάτου.πηγαινε δοκίμασε τες όμως γιατί και εγώ έτσι τις πήρα χωρίς να τις δοκιμάσω και ήταν μεγάλες.οσο για τις χοντρές κάλτσες που λες δεν χρειάζονται ποτε είναι πραγματικά πάρα πολύ ζεστές.
 
Για να ξεκαθαρίσω
Είχα τις δευτέρες δύο χρόνια.πολυ ελαφριές, παρά πολύ ζεστές ακόμα και με πάγο το πόδι ήταν πολύ ζεστό.το μόνο κακό είναι ότι σκιζωντε εύκολα.φετος πήρα τις πρώτες που έβαλες γιατί τις είχα σκίσει σε πολλές μεριές και δεν χωρούσαν αλλά μπαλώματα ποδηλάτου.πηγαινε δοκίμασε τες όμως γιατί και εγώ έτσι τις πήρα χωρίς να τις δοκιμάσω και ήταν μεγάλες.οσο για τις χοντρές κάλτσες που λες δεν χρειάζονται ποτε είναι πραγματικά πάρα πολύ ζεστές.
Εμ αυτό δεν θέλω... Δηλαδή μπαίνω και σε καλαμπόκια που ακόμα και στο χιόνι οι ρίζες είναι μυτερες... Ισχύει και για το προγενέστερο?
 
Για να ξεκαθαρίσω

Εμ αυτό δεν θέλω... Δηλαδή μπαίνω και σε καλαμπόκια που ακόμα και στο χιόνι οι ρίζες είναι μυτερες... Ισχύει και για το προγενέστερο?
Τότε μην τις πάρεις θα σκιστουν σίγουρα.στο λέω γιατί τις έχω σκίσει σε δέκα μεριές σε κλαριά ελιάς .εγώ τις ξανά πήρα κυρίως γιατί είναι πάρα πολύ ζεστές για καρτέρι και για περπατητο σε τσίχλα σε καθαρά μέρη που πιάνουν όμως πολύ λάσπη
 
Υπάρχουν πολλές άλλες παρόμοιες από άλλες εταιρείες που φαίνονται εξωτερικά στις φοτο τουλάχιστον πιο ανθεκτικές.....στο must hunt είδα έχει διάφορες μάρκες σε τέτοιο στυλ
 
Για να ξεκαθαρίσω

Εμ αυτό δεν θέλω... Δηλαδή μπαίνω και σε καλαμπόκια που ακόμα και στο χιόνι οι ρίζες είναι μυτερες... Ισχύει και για το προγενέστερο?
Μαριε ολες οι μποτες που ειναι απο EVA (demar, lemigo, dry walker κτλ.)για μενα προσωπικα δεν κανουν.....
ειναι μονο για βαρκα , αντε και κανενα καρτερι διπλα η κοντα στο αμαξι.
Ειναι ζεστες ελαφριες αλλα και ευαισθητες. Στα καλαμια και στης βατσινιες θα το πουν το ποιημα.....tired.
 
Για να ξεκαθαρίσω

Εμ αυτό δεν θέλω... Δηλαδή μπαίνω και σε καλαμπόκια που ακόμα και στο χιόνι οι ρίζες είναι μυτερες... Ισχύει και για το προγενέστερο?
Γιά τα μέρη που κυνηγάς Μάριε , οι γαλότσες δεν κάνουν...εκτός και πάρεις ενισχυμένες αλλά και πάλι λόγω βάρους δεν θα σε βολεύουν..
Πρόταση μου , ένα καλό μποτάκι και είσαι ΟΚ...
 
Για το μποτακι της εταιρίας έχει κανένας εικόνα? Ε ναι σε θέμα αντοχής για τέτοιες κατάστασης. Χιόνια λάσπες περπάτημα κλπ
 
Ιδρώσει δεν ιδρώσει εμείς την έχουμε έτοιμη την πατέντα :D
Παύλο έχω φτιάξει κι εγώ αντίστοιχο εργαλείο ;) , αλλά προτιμώ το σκαλοπάτι, οι δύο πόντοι κρέμαση του μάρμαρου είναι ότι πρέπει:cool:
Αλλά ακόμα καλύτερα άμα δεν σε παιδεύουν, όπως οι Muck...
 
Μια ειναι η απορία, τελικά!
Νεοπρεν ή όχι νεοπρεν?
Εξαρτάται για τη χρήση τις θέλεις
Αν ειναι μόνο καρτερι και σε μερη με πολύ κρυο ,άντε και να τις παρεις με νεοπρέν.
Αν κάνεις περπατητά με τίποτα .Θα ανάψει το πόδι σου.
Εγω τις εχω χωρίς νεοπρέν και σε πολύ κρυο φοραω διπλή κάλτσα.
 
Back
Top