Φυσίγγια για την πέρδικα

Αξίζει στην πέρδικα πιστεύω Βαγγέλη πολύ ταλαιπωρία μέχρι να την συναντήσεις και εκείνη την ώρα θέλεις ότι καλύτερο .

.sarcastic. Είναι λεβεντιά Μάνο αυτό το πουλί.
upload an image

Λεβεντιά δεν λες τπτ, το έχει στο όλο της το κορμί Κοίτα κορμοστασιά και πες μου.
 
Οι Ιταλοι ειναι γνωστο πως πανε λιγο προς τα πανω σε γραμμαρια ως επι το πλειστον..
Το εχω ξαναπει οτι τιποτα δεν ειναι υπερβολη εφοσον φερνει στον κυνηγο τα αποτελεσματα που επιθυμει..
Δεν μπορει δλδ επειδη τα τελευταια χρονια εγιναν γνωστα τα 28γρ στην τσιχλα η γιατι εμεις ειμαστε καλοι σκοπευτες κ μπορουμε να τα διαχειριστουμε να θεωρουμε καποιον υπερβολικο επειδη μπορει να ριχνει 32-33γρ..
Μην ξεχναμε απο που μπορει κ εμεις να ξεκινησαμε..ομως καταφερουμε να "στρωσουμε"την ψυχολογια μας κ να κατεβουμε σε γραμμαρια,υπαρχουν ομως κ αρκετοι που δεν καταφεραν να νικησουν τους φοβους τους παρολο που πιθανων μπορει να ειναι και καλοι σκοπευτες..
 
οταν πρωτοξεκινησα το 3Α σεμι.μαγκνουμ και το μαυρο το λαμπρο ντεμι μαγκνουμ πηγαιναν συνεφο και οι 3αρες κορδονι μετα ξυπνησα.sarcastic.
παντως τ κοτουρνις τ παλιο και 2 κουτακια καινουργια π πηρα φετος εριξα 4 5 απο θεμα ανακρουσης ειναι μια χαρα δεν ειναι λιγα τα 37 αλλα δεν ειναι και πολλα στα 35-36 κινιομουν ρωτησα για τ φασιανο γιατι εχω βρει μια καλη προσφορα.my man.
 
Πολυ καλο φυσιγγι οπως σου λεει ο κωνσταντινος ,μπορει να παιξεις με αυτο πρωτο και δευτερο το cortunice.
Στη ζεστη το cortunice επεφταν τα πουλια ποδαρωναν αρκετα μετρα και μετα τα εβρισκα νεκρα και ετσι εμεινα σταθερα στο rottweil waidmannsheil φετος ιδιογωμοση
 
οταν πρωτοξεκινησα το 3Α σεμι.μαγκνουμ και το μαυρο το λαμπρο ντεμι μαγκνουμ πηγαιναν συνεφο και οι 3αρες κορδονι μετα ξυπνησα.sarcastic.
παντως τ κοτουρνις τ παλιο και 2 κουτακια καινουργια π πηρα φετος εριξα 4 5 απο θεμα ανακρουσης ειναι μια χαρα δεν ειναι λιγα τα 37 αλλα δεν ειναι και πολλα στα 35-36 κινιομουν ρωτησα για τ φασιανο γιατι εχω βρει μια καλη προσφορα.my man.
Έτσι και γω Παναγιώτη ,πρώτο κυνήγι θυμάμαι jordan μαύρο και με το μόνοκανο, μετά λέω δεν πάει άλλο στάσου τούρκο να γεμωσω δανεικια καραμπίνα και lambro μαύρο σεμι φυσιγγαρα είχα πάρει και δύο πέρδικες μονοτουφεκια μαυτο , jordan semi, τρία άλφα , stokas για αρκετά χρόνια ,και κατέληξα στα nobel sport ,το coturnice το παλιό πάντως αν μ αφήσεις σε μια αποθήκη με τέτοια, και ρεμινκτον ,γουιντσεστερ ,και δεν ξέρω τι αλλά και μου πουν χάρισμα σου αλλά μόνο μια μάρκα αυτά θα πάρω .
Στη ζεστη το cortunice επεφταν τα πουλια ποδαρωναν αρκετα μετρα και μετα τα εβρισκα νεκρα και ετσι εμεινα σταθερα στο rottweil waidmannsheil φετος ιδιογωμοση
Δεν είχα ποτέ πρόβλημα κύριε Νικόλα ,είναι αυτό που λέμε από κυνηγό σε κυνηγό και από όπλο σε όπλο .
 
Μονο πρωί πρωί με την υγρασια τέτοια φυσίγγια...
Μετά ένα superfelt 34 αν θελεις μαλλινοταπα είναι υπεραρκετό για να ρίξει και στα 40 μετρα την πέρδικα .

Ειδικά στα νησια μας που πιάνουμε 40 βαθμούς .
 
Μονο πρωί πρωί με την υγρασια τέτοια φυσίγγια...
Μετά ένα superfelt 34 αν θελεις μαλλινοταπα είναι υπεραρκετό για να ρίξει και στα 40 μετρα την πέρδικα .

Ειδικά στα νησια μας που πιάνουμε 40 βαθμούς .
νικο μου επειδη τα ριχνα και τα σουπερφελτ καποτε στα 40 μετρα δυσκολα πεφτει εκτος αν εχεις κλειστο τσοκ κατα τ γνωμη μ
 
Με ένα τριαρακι άμα εισαι πάνω θα πέσει πιστεύω... Αλλά ίδια διασπορά θα έχει και το coturnice πάνω κατω ..

Έτσι και αλλιως πρώτο θα το βαλεις όχι τριτο.

Άμα τα βρήκες φθηνα πάρτα να υπάρχουν δεν το συζητάμε
 
Last edited:
Όπως προείπα κυνηγώ χωρις σκυλο.άλλοτε τα πουλιά θα μου βγουν στα 10μετρα και άλλοτε στα 30.αν κυνηγούσα με σκυλί φερμας,σίγουρα θα κατεβενα σε νούμερο σκαγίων.το 6αρι το προτιμώ γιατί μου δίνει ακαριαίες καταβολές σε διάφορες αποστάσεις.κ αυτό ειναι το ζητούμενο για μένα,μιας κ μια τραυματισμένη πέρδικα μόλις ακούμπησει στο έδαφος αμέσως ποδαρωνει...ΥΓ έχω χτύπησει πέρδικα κ με 9αρι κ έπεσε κεραυνοβολημενη ,αυτό δεν λέει κάτι μιας κ η απόσταση ήταν κοντινη.
Κυνηγάω πολλά χρόνια πέρδικα για την ακρίβεια είμαι παθιασμένος με αυτό το θήραμα και έχω δοκιμάσει στο κυνήγι της νο 6-7-7,5-8 Τελικά κατέληξα ότι πιο φονικο είναι το νο 7&7,5 στην ιταλική αρίθμηση!!!! Με το 6 και το 8 είχα ζωντανά πουλιά ! Το 6 το χρησιμοποιώ όταν έχει 100% υγρασία και μόνο! Το 8 μπορείς να το βάλεις αν έχεις 5*η4* σε μουλωμενες που θα ντουφέκισεις πολύ κοντά! Από γραμμάρια η οροφή μου είναι τα 33 άντε 34! Προσωπικά χρησιμοποιώ το nci classica 7,5 με αποσπώμενο πάτο και 3* τσοκ ! Παλιότερα το formula 206 σε νο 7 με αποσπώμενο πάτο κι αυτό και το θεωρώ ίσως το καλύτερο φυσιγγι που έχω ρίξει .........και μιλάω και για μακρινές ντουφεκιες με άμεσες καταβολές!
 
Όλα είναι καλά φυσίγγια,με τα γκοριλα έχεις παραπάνω μέτρα, σκέψου σε τι μέρος της βρίσκεις συνήθως και πράξε ανάλογα,πχ άμα σου πέσουν στα κέδρα με το λαμπρό θα κάνεις δουλειά, εσύ ξέρεις καλύτερα.
Συνήθως στα καθαρά θα της πετύχω.. Το con bora 35 με τέκνα αξίζει ή να παρω το κλασσικό το 34αρι?
 
Συνήθως στα καθαρά θα της πετύχω.. Το con bora 35 με τέκνα αξίζει ή να παρω το κλασσικό το 34αρι?
Αμα θέλειs πολύ κοντινή γρήγορη το elix το con bora και το tecna το 36 διασποράs oπωs και το lambro το κίτρινο δεν είναι τόσο αποκεντρωτικα αλλά κρατάνε μετρα
 
Αμα θέλειs πολύ κοντινή γρήγορη το elix το con bora και το tecna το 36 διασποράs oπωs και το lambro το κίτρινο δεν είναι τόσο αποκεντρωτικα αλλά κρατάνε μετρα
Για αυτό οι επιλογές μου είναι μαλλινοταπα και το λαμπρο το κίτρινο που ανοίγει αργά γτ πολλές φορές τα πουλιά σηκώνονται στα 25-30 μέτρα. Αποκεντρωτικα ρίχνω στην μπεκάτσα που η 1η τουφεκια είναι στα 10-15 μέτρα συνήθως.
 
Back
Top