Παρουσίαση Φυσιγγίων

Κύριοι σε αυτό το θέμα θα παρουσιάζονται φυσίγγια όλων των ειδών...
Σκοπευτικά, κυνηγετικά, απλά,magnum, super magnum,δράμια κ.τ.λ....
Να επισημάνω πως κρητικές και ανάλυση περεταίρω σχολίων από κάθε παρουσίαση θα γίνεται εν συντομία και όχι με μακροσκελή μυνήματα...Σκοπός μας είναι να κρατήσουμε αυτό το post (καθαρό) με όσο λιγότερα μηνύματα γίνεται...
Άσχετα μηνύματα δεν θα μεταφέρονται...απλά θα διαγράφονται.
 
Last edited:
Μιας και είχαμε κουβέντα προχθες για τα Wolf Semi magnum 42gr έχω στην κατοχή μου ένα κουτί από περυσινή παρτίδα τουλάχιστο....Σφάξιμο δν είχα κάνει να δω υλικά...Έσφαξα ένα να το δούμε κ να μας πουν και οι περισσότερο γνώστες....

url=https://postimg.cc/N5rGCgLG]
20190731-215618.jpg
[/url]













Από πυρίτιδα το βλέπω ψιλοφορτωμένο.... .sarcastic.
Η πυρίτιδα είναι η m92s αν δν κάνω λάθος...
Εντύπωση όμως μου έκανε ο Θώδη συγκεντρωτήρας με τα πολλαπλά πτερύγια....

Απόψε θα μου φέρουν ένα κουτί Wolf 42gr από τη νέα παρτίδα (ασιμή κάλυκα) και θα το σφάξο την κυριακή.....
 
Μπαίνοντας απόψε να αγοράσω ζωοτροφές από το κυνηγομάγαζο,είδα νέες παραλαβές φυσιγγίων.....
Επάνω στν πάγκο όμως είχε ένα ανοιγμένο κουτάκι από το Cobra 32gr και μου έκανε αρχικά εντύπωση το νέο μέταλλο 12mm (ως πέρισυ είχε 8mm)....
Έτσι πήρα ένα κουτάκι να δω αν του "άλλαξαν μυαλά".... .sarcastic.
Όμως όχι μόνο του άλλαξαν μυαλά,ολόκληρη πλήση εγκεφάλου του έκαναν του Cobra.....:rolleyes:

url=https://postimg.cc/QBGt2rPf]
20190819-213412.jpg
[/url]





Πυρίτιδα D20 στο 1,70 με βύσμα Taskof στα 32gr σκάγια.
Σκάγια 2,3mm πραγματικά Νo:8 ολοστρόγγυλα και γυαλισμένα...
Καψύλι CX-2000....
Στην τιμή αλμυρά.....6,90€....:oops::oops:












share photo free

Μέχρι πρόπερσυ γεμιζόταν με πυρίτιδα ΚΑΙ βύσμα Drago και πέρισυ είχε συγκεντρωτήρα aquila....
Γενικότερα δουλεύετε πολύ εδώ κάτω στα μέροι μου από την έναρξη ως το τέλος....Συναγωνίζεται μπορώ να πω με το lambro tordo 32 παααάρα πολύ εδώ κάτω....
Φέτος τελικά άλλαξε ο Μανωλιός.....sarcastic.
 
Αν όντως γεμιζόταν με ντραγκο πυρίτιδα δεν θα είχε μεγάλη διαφορά πάντως.
Αν όμως εξακολλουθούσε να είχε την ίδια πυρίτιδα όπως τώρα...τώρα που άλλαξε βύσμα πιστεύεις πως θα άλλαξε και η συμπεριφορά του ως προς τη συγκέντρωση...;
 
Αν όμως εξακολλουθούσε να είχε την ίδια πυρίτιδα όπως τώρα...τώρα που άλλαξε βύσμα πιστεύεις πως θα άλλαξε και η συμπεριφορά του ως προς τη συγκέντρωση...;
Θεωρητικά ναι Κώστα. Δυστυχώς δουλεύω μόνο gualandi κυάθια οπότε δεν ξέρω αν όντως θα άλλαξε η συμπεριφορά του.
 
Ναι ενημερωτικά Δημήτρη....Έχω την εντύπωση πως γεμιζόταν με Drago πυρίτιδα και Drago συγκεντρωτήρα....
Καλυκας Chedite 8χιλ x cx 2000 x 1.75 drago x drago συγκεντρωτηρας x 32 gr Χ 57.5
 
Last edited by a moderator:
Καλυκας Chedite 8χιλ x cx 2000 x 1.75 drago x drago συγκεντρωτηρας x 32 gr Χ 57.5
Ευχαριστούμε Δημήτρη...

Ας υπολογίσουμε πως άλλαξε ως προς το καλύτερο....Την πυρίτιδα την έχει χαμηλώσει σε δοσολογία....Για να δούμε....
 
Συγνώμη που επεμβαίνω χωρίς να γνωρίζω το συγκεκριμένο φυσίγγι, αλλά μου φαίνεται κάπως περίεργο να είχε συγκεντρωτήρα drago στα 32 γρ. Απ'όσο ξέρω ο drago βγαίνει σε χαμηλά ύψη 14, 17, 20 για βαρύτερες γομώσεις, από 34 γρ και πάνω. Από τα 32 και κάτω συνεχίζει ο Aquila με ύψη 22, 24, 26, 28.
Βέβαια, θα μου πείτε, με τις πολυσταδιακές επαγγελματικές μηχανές όλα γίνονται ... Εξάλλου και η Lambro τον 20αρη giovanni χρησιμοποιεί ακόμη και στα 28 γρ. Σπόρτινγκ !!!
 
Συγνώμη που επεμβαίνω χωρίς να γνωρίζω το συγκεκριμένο φυσίγγι, αλλά μου φαίνεται κάπως περίεργο να είχε συγκεντρωτήρα drago στα 32 γρ. Απ'όσο ξέρω ο drago βγαίνει σε χαμηλά ύψη 14, 17, 20 για βαρύτερες γομώσεις, από 34 γρ και πάνω. Από τα 32 και κάτω συνεχίζει ο Aquila με ύψη 22, 24, 26, 28.
Βέβαια, θα μου πείτε, με τις πολυσταδιακές επαγγελματικές μηχανές όλα γίνονται ... Εξάλλου και η Lambro τον 20αρη giovanni χρησιμοποιεί ακόμη και στα 28 γρ. Σπόρτινγκ !!!
Στέλιο δεν υπάρχει συγνώμη....Απόψεις θέλουμε....Η αλήθεια είναι πως τα έχω ρίξει τα συγκεκριμένα 2 χρόνια πριν τελευταία φορά κ ήταν με Drago βύσμα κ το θυμάμαι καλά.... ;)
 
Να βάλω κι εγώ ένα σφάξιμο, που έκανα τώρα, πίνοντας το φραπέ μου, αν και το έχουμε παρουσιάσει και παλιότερα. Το Lambro series 2 (28gr No8) ... Από την τελευταία κούτα που πήρα προχθές Κυριακή απόγευμα πηγαίνοντας για το νυχτερινό αγώνα ...
Από ότι βλέπω δεν έχει αλλάξει τίποτα (ευτυχώς) !!!
2738 2739 2740 2741
Τα σκάγια ήταν 392 συνολικά, δηλ. 14 σκ/γρ.
 
Συγνώμη που επεμβαίνω χωρίς να γνωρίζω το συγκεκριμένο φυσίγγι, αλλά μου φαίνεται κάπως περίεργο να είχε συγκεντρωτήρα drago στα 32 γρ. Απ'όσο ξέρω ο drago βγαίνει σε χαμηλά ύψη 14, 17, 20 για βαρύτερες γομώσεις, από 34 γρ και πάνω. Από τα 32 και κάτω συνεχίζει ο Aquila με ύψη 22, 24, 26, 28.
Βέβαια, θα μου πείτε, με τις πολυσταδιακές επαγγελματικές μηχανές όλα γίνονται ... Εξάλλου και η Lambro τον 20αρη giovanni χρησιμοποιεί ακόμη και στα 28 γρ. Σπόρτινγκ !!!
Εκεί ήταν το μυστικό του κόμπρα φίλε που δάγκωνε σαν κόμπρα. Στον ντραγκο
 
Να βάλω κι εγώ ένα σφάξιμο, που έκανα τώρα, πίνοντας το φραπέ μου, αν και το έχουμε παρουσιάσει και παλιότερα. Το Lambro series 2 (28gr No8) ... Από την τελευταία κούτα που πήρα προχθές Κυριακή απόγευμα πηγαίνοντας για το νυχτερινό αγώνα ...
Από ότι βλέπω δεν έχει αλλάξει τίποτα (ευτυχώς) !!!
View attachment 2738 View attachment 2739 View attachment 2740 View attachment 2741
Τα σκάγια ήταν 392 συνολικά, δηλ. 14 σκ/γρ.
Ωραίο και ποιοτικό φένεται το άτιμο....Και 4,90€ το κουτί μια χαρά είναι....
 
Back
Top