Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Τέλη αυτό που λέει ο Τάσος ισχύει.....Το παπί όπως ξέρουμε έχει πυκνό πτέρωμα....τα ψιλά σκάγια Νο8 έχουν τη δυνατότητα να ισχορούν στο πυκνό πτέρωμα αλλά από κει και πέρα χάνουν από διάτρηση....φαντάσου πως τουφεκάς πράσινο με 9oC κ ψιλόβροχο στα 30m maximum (διότι το πρωί το ανθρώπινο μάτι δν βλέπει πάνω από 30m....άντε 35m αν έχει συννεφιά που βοηθάει να τα δεις).....το παπί εκεί πιστεύω θα του κάνουν αέρα τα 8άρια....πόσο μάλλον αν τουφεκιστεί "στήθος"....(εξερούμε βέβαια σπάσιμο φτερού η τραύμα στο κεφάλι)....σε στεγνό λοιπόν καιρό ξέρω καλά πως ένας θείος μου από την έναρξή του υδροβίου ως τέλοι Νοέμβρη τα τουφέκαγε με 32gr No8 τα κιρκίρια...πολύ σπάνια να έπερνε κανένα μεγάλο παπί και κυρίως κανένα ευαίσθητο Κουταλά......αλλά στα πρώτα ζωηρά κρύα τα σταματούσε και πήγαινε στο Νο6 διότι κρατούσε πιο εύκολα τα πουλιά... ;)
Το παπί που θα σου έρθει στο μούρτσι (χάραμα-κοκκινίλα) είναι σχεδόν πάντα 15-20 μέτρα βίαια 25 ότι και να του ρίξεις θα το κάνεις σκόνη είτε είναι μικρά είτε χοντρά...Σε μια γερμάνισα έβαλα 13 σκάγια κατάστηθα 7,5 νούμερο 30 γραμμάρια...Τα πολλά γραμμάρια στο πρωινό είναι υπερβολή χάνεις την μπάλα όταν ξημερώσει και τα πουλιά κάνουν πέρασμα θέλουν αλλά φάρμακα κορτιζονούχα
 
Παιδια βαζω 2 δοκιμες με B&P F2 Long Range No3 [Beretta A300 - αυλος 18.5mm - 76cm καννη full choke] και B&P Winter No.4 στα 40m. Στο long range η μεγαλη τρυπα ειναι απο δραμι.....sarcastic.
Καλησπερα παιδες! Βαζω συμπληρωμα (στην δοκιμασια του τενεκε...) το nsi lepre No.3 στα 40m με την Α300 (old) με 30 βαθμους θερμοκρασια!
 

Attachments

  • 20190816_121711.jpg
    20190816_121711.jpg
    588,2 KB · Προβολές: 69
Νικολα παρατηρησα οτι απο τις δοκιμες που εκανα σε τενεκε με αυτον τον καιρο καλυτερα και μεγαλυτερη διατρηση ειχε το B&P long range!!
Αλέξανδρε ωραίες οι δοκιμές σου να έχεις στο μυαλό σου όμως επειδή ο τενεκές έχει μικρό εμβαδό είναι εύκολο να σου φύγει η τουφεκιά και να αδικησεις ένα η περισσότερα φυσίγγια.
 
Last edited by a moderator:
Καλησπερα παιδες! Βαζω συμπληρωμα (στην δοκιμασια του τενεκε...) το nsi lepre No.3 στα 40m με την Α300 (old) με 30 βαθμους θερμοκρασια!
Ένα 3αρι δεν τρυπισε τον τενεκέ.... Κάτι δε μου αρέσει εκτός της συγκέντρωσης...
 
Δεν ξέρω τι μπορεί να έφτεγε φίλε αλλά στα 40 Μ το 3αρι να μην τρυπισει τον τένεκε μου κάνει περίεργο...
Παντως παιδια (το εχω ξαναγραψει) η ανακρουση του ηταν δυνατη! Φαντασου μετα εριξα ενα Remington 10βολο και μου φανηκε μαλακο.....sarcastic.
 
Παντως παιδια (το εχω ξαναγραψει) η ανακρουση του ηταν δυνατη! Φαντασου μετα εριξα ενα Remington 10βολο και μου φανηκε μαλακο.....sarcastic.
Τα δράμια Αλέξανδρε με τη τσοκάρισμα υποχρεούτε ο κυνηγός να τα ρίξει...;;;

(Με ασφάλεια πάντα για τν ίδιο κ το όπλο του)....
 
Τα δράμια Αλέξανδρε με τη τσοκάρισμα υποχρεούτε ο κυνηγός να τα ρίξει...;;;

(Με ασφάλεια πάντα για τν ίδιο κ το όπλο του)....
Δεν υπαρχει περιορισμος Κωστα πλην ορισμενων περιπτωσεων..εμενα ας πουμε μου χει κατσει πολυ καλα το φουλ..σε αλλους συνηθως παει το 2*
 
Δεν υπαρχει περιορισμος Κωστα πλην ορισμενων περιπτωσεων..εμενα ας πουμε μου χει κατσει πολυ καλα το φουλ..σε αλλους συνηθως παει το 2*
Δηλαδή Μίλτο μπορώ να ρίξω κ με 2* με τη Fabarm που είναι παλιό το όπλο ή θα κυνηγάω την κάνη στο χωράφι....;; .sarcastic. .sarcastic.
Κι αν π.χ. θελήσω να δοκιμάσω δράμια σε τενεκέ...στα πόσα μέτρα να κάνω τη βολή....;;;
 
Δηλαδή Μίλτο μπορώ να ρίξω κ με 2* με τη Fabarm που είναι παλιό το όπλο ή θα κυνηγάω την κάνη στο χωράφι....;; .sarcastic. .sarcastic.
Δεν εχεις θεμα Κωστα..εχω τα εριχνα και μαλιστα δικα μου με την franchi 48al με 76 εκ καννη σταθερο φουλ και τους εκανε τον θανατο της αρκουδας..ειναι το πως θα σου κατσει το συγκεκριμενο φυσιγγι στην καννη σου
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top