Ετήσια Ρυθμιστική

Παιδια γνωριζουμε εαν σε καποιον συλλογο με την εκδοση της αδειας δινουν κ δωρο τους κωδικους της εφαρμογης του Κενταυρου?
Εμενα μου ειπαν οτι θα δωσουν αλλα δεν ξερουν μηπως τους καθυστερησουν και δωσουν κωδικους λιγες μερες μετα.... πάντως και φετος την παίρνουμε την εφαρμογη στην Δ ΚΟΣΕ
 
Σταυρος πέρυσι 161 δεν ηταν? Το ιδιο και με την περιφερειακη 133 μου πηρε ενω περσι ηταν 131 ( ετσι νομιζω )
Φέτος αυξήθηκε η γενική κατά 5€ για εισφορα υπερ ΚΟΣΕ
Επίσης χρεώνουν ενα δίευρο επιπλέον για χρήση κάρτας...
 
αν με 20 ευρώ κάποιος ασφαλίζει την οικοσυσκευή του από φυσικές καταστροφές και φωτιά και παίρνει σαν αποζημίωση 3000 τότε με 2,15 τι καλύπτει αυτή η ασφάλεια? Έχει κάποιος ιδέα τι ασφάλεια είναι αυτή? τους όρους τους έχει κανείς?
Εχω την εντύπωση ότι κάποια στιγμή είχα δει τις αποζημιώσεις και κάτι θυμάμαι για 20.000 σε περίπτωση θανάτου.. :confused:
Την περασμένη σεζόν γνωστός μου κυνηγός και παλιός σκοπευτής είχε ένα πολύ άσχημο τραυματισμό στο γόνατο από πέσιμο στο βουνό, ταλαιπωρήθηκε αρκετά, και δεν πήρε τίποτα από την ασφαλιστική !!!
Για καλή του τύχη κυνηγούσε κοντά ένας γνωστός έμπορος κυν. ειδών με την παρέα του, κι άκουσαν τις φωνές και τον βοήθησαν.
Μου το είχε πει ο έμπορος, προ καιρού που πέρασα να τον ρωτήσω τι να κάνω με τη σπασμένη βελόνα του SKB (από εκεί το είχα πάρει )...
Και προχθές στο σκοπευτήριο, τό'φερε η κουβέντα με τον ίδιο τον παθόντα, και μου'δειξε και το σημάδι στο δεξί γόνατο, μιας τομής πάνω από 20 εκατ. με καμιά 40αριά ράματα !!! Και μου επιβεβαίωσε ότι δεν πήρε ούτε 1 € αποζημίωση, μάλιστα είχε παράπονο και στον σύλλογο πως δεν τον βοήθησαν ... Μεσ'τη βαβούρα του σκοπευτηρίου δε μπόρεσα να τον ρωτήσω με ποια δικαιολογία του αρνήθηκαν την αποζημίωση ... μήπως επειδή το τραύμα δεν ήταν από όπλο ???? δεν ξέρω, αλλά το βρίσκω παράλογο ...
 
Αν και δν το έχω εξακριβώσει,νομίζω πως για να σε αποζημιώσει η ασφαλιστική θα πρέπει να έχεις τραυματισμό από όπλο....
Για το αν θα θέσεις μόνο σου τν εαυτό σου σε κίνδυνο περπατώντας (π.χ. σε πολύ πρανές και πετρώδες έδαφος ή πέσεις να πάρεις ένα παπί από το νερό σε άπατο σημείο κτλ) εκεί νωμίζω είναι υπευθύνη σου ότι πάθεις.....Αλλά θα ρωτήσω κ εγώ στο δικό μου σύλλογο να δω τη θα μου πουν....
 
Εγω δεν θα αγορασω άδεια απο πάγκο,θα την παραγγείλω απο ebay .sarcastic.
Τι ειν τούτο πάλι ......

Να χουμε να λεμε. Εκτος απο την κακογουστιά, το βρίσκω εντελως αβάσιμο γιατι πολυ απλα δεν υφίσταται ενιαία τιμη έκδοσης των αδειών σε ολους τους "επισήμους" συλλόγους της Ελλαδας. Θα το δεχόμουν εν μερει, αν πανελλαδικά υπήρχαν οι ιδιες τιμες σε ολους τους συλλόγους της ΚΣΕ. Δεν μπορει π.χ. ο ενας συλλογος μιας περιοχής να μου θεωρεί την Γενική με 200€ και αλλος άλλης περιοχης με 150€ ενω και οι δυο θεωρούνται "επισημοι" σύλλογοι...
 
Να χουμε να λεμε. Εκτος απο την κακογουστιά, το βρίσκω εντελως αβάσιμο γιατι πολυ απλα δεν υφίσταται ενιαία τιμη έκδοσης των αδειών σε ολους τους "επισήμους" συλλόγους της Ελλαδας. Θα το δεχόμουν ενα μερη, αν πανελλαδικά υπήρχαν οι ιδιες τιμες σε ολους τους συλλόγους της ΚΣΕ. Δεν μπορει π.χ. ο ενας συλλογος μιας περιοχής να μου θεωρεί την Γενική με 200€ και αλλος άλλης περιοχης με 150€ ενω και οι δυο θεωρούνται "επισημοι" σύλλογοι...
.shake hands..shake hands. Σωστός...!! Το'χα κι εγώ απορεία αυτό....Αφού όλατα χρήματα απ'όλους του συλλόγους πάνε στο πράσινο ταμείο....
 
.shake hands..shake hands. Σωστός...!! Το'χα κι εγώ απορεία αυτό....Αφού όλατα χρήματα απ'όλους του συλλόγους πάνε στο πράσινο ταμείο....
Το κλασσικο ποίημα της εισφοράς υπερ συλλόγου... Κατι εντελως υποκειμενικό και παράλογο. Ιδια τιμη σε ολους τους συλλόγους και αναδιανομή του κεφαλαίου σε θηροφυλαξη, διαχείριση και συλλόγους που επιτελουν έργο... Τοσο απλα...
 
Το κλασσικο ποίημα της εισφοράς υπερ συλλόγου... Κατι εντελως υποκειμενικό και παράλογο. Ιδια τιμη σε ολους τους συλλόγους και αναδιανομή του κεφαλαίου σε θηροφυλαξη, διαχείριση και συλλόγους που επιτελουν έργο... Τοσο απλα...
Τα απλά ειναι δύσκολα για μας εδω. Δεν τα καταλαβαίνουμε.
Να φύγετε, να πάτε να τα εφαρμόσετε αλλού ...... .yel.
 
Η ασφάλεια των 3 € ειναι η minimum αποδεκτή και αφορά πρακτικά μόνο την ασφάλεια ζωής του κυνηγού η κάποιου τρίτου, και αυτό με μικρό ποσό αποζημίωσης και μόνο σε περίπτωση θανάτου ...
οι περισσότεροι σύλλογοι αρκούνται στο ελάχιστο κατά το νόμο ασφάλιστρο ...
Εχω μιλήσει με ασφαλιστή για κάποιο θέμα που προέκυψε και μου ειπε τα σχετικά ..
Υπάρχει και επιλογή με 15-20 € ανα έτος να ασφαλιστούν επιπλέον και οχήματα και σκυλιά και να καλυφτούν και τραυματισμοί κυνηγων απο πτώσεις κλπ αλλά ελάχιστοι σύλλογοι το προτιμούν γιατι ανεβάζει το κοστος ....

 
Να χουμε να λεμε. Εκτος απο την κακογουστιά, το βρίσκω εντελως αβάσιμο γιατι πολυ απλα δεν υφίσταται ενιαία τιμη έκδοσης των αδειών σε ολους τους "επισήμους" συλλόγους της Ελλαδας. Θα το δεχόμουν εν μερει, αν πανελλαδικά υπήρχαν οι ιδιες τιμες σε ολους τους συλλόγους της ΚΣΕ. Δεν μπορει π.χ. ο ενας συλλογος μιας περιοχής να μου θεωρεί την Γενική με 200€ και αλλος άλλης περιοχης με 150€ ενω και οι δυο θεωρούνται "επισημοι" σύλλογοι...
Χρηστο κατι παρομοιο δεν γινεται και στις Εκκλησιες ?
Αν πχ πας για Γαμπρος και θελεις VIP Ενορια θα βαλεις το χερι πολυ βαθια μεχρι να φτασει στα αμελετητα .yel..yel.
Αν παλι πας ποιο εκτος εκει θα πλερωσεις οσο μια βραδια σε χασαποταβερνα bbq2
Αν παλι αλλαξεις ενορια απο εκει που ανηκεις
ειναι στις ορεξεις του Πατερ για το ποσο θα σε δαγκωσει σαν οφις hippohippo
Εγω ενα ξερω
Το δουλεμα παει συννεφο και το χειροτερο απο ολα ειναι η δεσμευση του Κυνηγου να εκδοση αδεια στον τοπο κατοικιας του χωρις να εχει την επιλογη
αλλαγης Συλλογου
 
Καλησπέρα παιδιά εδώ στο Ηράκλειο ο κυνηγετικός σύλλογος δεν δέχεται καν να κάνεις την αίτηση για αναθεώρηση της άδειας :(. Το μεσημέρι που επικοινώνησα μαζί τους μου είπαν να τους πάρω τηλέφωνο από Δευτέρα πάλι και βλέπουμε .hair..
 
Καλησπέρα παιδιά εδώ στο Ηράκλειο ο κυνηγετικός σύλλογος δεν δέχεται καν να κάνεις την αίτηση για αναθεώρηση της άδειας :(. Το μεσημέρι που επικοινώνησα μαζί τους μου είπαν να τους πάρω τηλέφωνο από Δευτέρα πάλι και βλέπουμε .hair..
Τα ίδια και στον κυνηγετικό σύλλογο Μουζακίου στην Καρδίτσα.Από Δευτέρα οι ανανεώσεις αδειών .
 
εμας τους κυνηγους η πολιτεια , μας εχει πολυ χαμηλα , κατι σαν τους συλεκτες πεταλουδας , και δεν εχει καταλαβη το τζηρο που γηνετε απο τους κυνηγους σε διαφορα αγαθα

Είμαστε όλοι ενα ματσο ψηφαλάκια. Στο μπαλάντζο από τη μια εμείς και απο την άλλη οι οικολογοι και οι δήθεν οικολόγοι.
Η δουλειά να γίνεται και δε γαμιέται. Αυτό λένε οι κυβερνώντες ,το ίδιο λεμε κι εμείς.
Μια ζωή στην προχειρότητα όλα σε τούτη τη χώρα και όλα καλά .
Ντάααξ μωρέ........
 
Back
Top