Ετήσια Ρυθμιστική

Παλικάρια δεν ήμαστε άμοιροι ευθυνών για την κατάσταση σήμερα. Για το που μας έχει τοποθέτηση η κοινωνία φταίμε και εμείς σε πολύ μεγάλο βαθμό. Το έχω ξαναπεί και ακούγεται κοινωνικά ρατσιστικό. Το κυνήγι όπως διαμορφώθηκε η κοινωνία μας μετά το 1980 δεν είναι για όλους. Με την απότομη αύξηση του Βιοτικού επιπέδου πολύς κόσμος μπήκε στον χώρο αναζητώντας αναγνωρίσει από το κοντινό του κοινωνικό σύνολο.
Είχε την παιδεία ο Έλληνας; Η δημηουγισε μια εικόνα που από την κοινωνία δεν έγινε ποτέ αποδεχτή. Στολές τύπου Ράμπο, καφενεία , φωτο σε καπό αυτοκινήτου, σκυλιά στοιβαγμένα σε κάθε κατασκευή που του έρχονταν στο κεφάλι, FB,προβολή κοινονικου έργου σχεδων μηδέν, σημετοχη στις αρχιερεσιες κάτω από το 30 % και αλλά που αφορούν τον κυνηγετικο τύπο. Όλα αυτά δημηουργεισαν μια κατάσταση που για να αντιστραφεί θέλει στρατηγική, δουλειά , υπομονή. Η οικονομική κρίση δεν έκανε μόνο κακό, βοήθησε η κάθε κοινωνική τάξει να μπει στην θέσει της και να ξεφουσκώσουν λίγο τα μυαλά κάποιον.
Ετσι ακριβως ειχε ξεφυγη η κατασταση
 
Παλικάρια δεν ήμαστε άμοιροι ευθυνών για την κατάσταση σήμερα. Για το που μας έχει τοποθέτηση η κοινωνία φταίμε και εμείς σε πολύ μεγάλο βαθμό. Το έχω ξαναπεί και ακούγεται κοινωνικά ρατσιστικό. Το κυνήγι όπως διαμορφώθηκε η κοινωνία μας μετά το 1980 δεν είναι για όλους. Με την απότομη αύξηση του Βιοτικού επιπέδου πολύς κόσμος μπήκε στον χώρο αναζητώντας αναγνωρίσει από το κοντινό του κοινωνικό σύνολο.
Είχε την παιδεία ο Έλληνας; Η δημηουγισε μια εικόνα που από την κοινωνία δεν έγινε ποτέ αποδεχτή. Στολές τύπου Ράμπο, καφενεία , φωτο σε καπό αυτοκινήτου, σκυλιά στοιβαγμένα σε κάθε κατασκευή που του έρχονταν στο κεφάλι, FB,προβολή κοινονικου έργου σχεδων μηδέν, σημετοχη στις αρχιερεσιες κάτω από το 30 % και αλλά που αφορούν τον κυνηγετικο τύπο. Όλα αυτά δημηουργεισαν μια κατάσταση που για να αντιστραφεί θέλει στρατηγική, δουλειά , υπομονή. Η οικονομική κρίση δεν έκανε μόνο κακό, βοήθησε η κάθε κοινωνική τάξει να μπει στην θέσει της και να ξεφουσκώσουν λίγο τα μυαλά κάποιον.
+1000
 
Παλικάρια δεν ήμαστε άμοιροι ευθυνών για την κατάσταση σήμερα. Για το που μας έχει τοποθέτηση η κοινωνία φταίμε και εμείς σε πολύ μεγάλο βαθμό. Το έχω ξαναπεί και ακούγεται κοινωνικά ρατσιστικό. Το κυνήγι όπως διαμορφώθηκε η κοινωνία μας μετά το 1980 δεν είναι για όλους. Με την απότομη αύξηση του Βιοτικού επιπέδου πολύς κόσμος μπήκε στον χώρο αναζητώντας αναγνωρίσει από το κοντινό του κοινωνικό σύνολο.
Είχε την παιδεία ο Έλληνας; Η δημηουγισε μια εικόνα που από την κοινωνία δεν έγινε ποτέ αποδεχτή. Στολές τύπου Ράμπο, καφενεία , φωτο σε καπό αυτοκινήτου, σκυλιά στοιβαγμένα σε κάθε κατασκευή που του έρχονταν στο κεφάλι, FB,προβολή κοινονικου έργου σχεδων μηδέν, σημετοχη στις αρχιερεσιες κάτω από το 30 % και αλλά που αφορούν τον κυνηγετικο τύπο. Όλα αυτά δημηουργεισαν μια κατάσταση που για να αντιστραφεί θέλει στρατηγική, δουλειά , υπομονή. Η οικονομική κρίση δεν έκανε μόνο κακό, βοήθησε η κάθε κοινωνική τάξει να μπει στην θέσει της και να ξεφουσκώσουν λίγο τα μυαλά κάποιον.
Είναι απόλυτα ορθή και οξυδερκής η παρατήρησή σου και τη διατυπώνεις αξιέπαινα, αλλά -κατά την άποψή μου-, καταλήγεις σε λανθασμένο συμπέρασμα.

Μετά την κατάρρευση του τείχους του Βερολίνου, η αύξηση της πίεσης στο Ελληνικό φυσικό περιβάλλον ήταν ανάλογη της νομισματικής ρευστότητας, και μετά το ’90, όπως λέω χαρακτηριστικά, πάθαμε ανάπτυξη. Δυστυχώς, στην εποχή μας, ο μύλος της ευημερίας των αριθμών, όλα τα αλέθει.

Κάποτε από τα κοψίματα της πετονιάς στα χέρια του ψαρά καταλάβαινες πως η αγαπημένη του μέθοδος ήταν η συρτή.
Τώρα, ο καλός ψαράς αναγνωρίζεται από το γερό σκαρί του fishing boat, τα άθραυστα καλάμια με τα ογκώδη μηχανάκια, την ασφαλή ζώνη μάχης, το ευέλικτο downrigger, το αναλυτικό βυθόμετρο, το ακριβές GPS και τα χιλιάδες like στο fb.
Στο ακριβές GPS βασίζεται και η φήμη του σημερινού κυνηγού, στο ευαίσθητο beeper, στο δυνατό VHF, στο αξιόπιστο 4Χ4, στο ακούραστο σκυλί/πρωταθλητής, στην 9σφαιρη καραμπίνα, στα super-duper magnum φυσίγγια, στα άπειρα παγανοφύσιγγα και τα χιλιάδες like στο fb.
Κάποτε όμως, τα φυσίγγια που έλειπαν από τη φυσιγγιοθήκη του κυνηγού με το χιτώνιο και τις αρβύλες του Ελληνικού Στρατού, αντιστοιχούσαν σε θηράματα στο σάκο του, ενώ οι κάλυκες βρίσκονταν στην τσέπη του για να τους ξαναγεμίσει και μοιράζονταν το κολατσιό του με τον καλύτερό του φίλο, που μόνος του είχε εκπαιδεύσει με εκατοντάδες ώρες στο βουνό.

Δυστυχώς, το κυνήγι πλέον, για τους περισσότερους, καλύπτει το ακόρεστο ένστικτο του καταναλωτισμού και όχι της αυτοσυντήρησης.
Συνεπώς, κατά την άποψή μου, δεν απειλεί ο αριθμός των κυνηγών την πανίδα της χώρας μας και την κοινωνική αποδοχή τους (μακάρι ο άνθρωπος να αποκόμιζε το κρέας του μόνο κυνηγώντας και όλοι θα τον σέβονταν γι’ αυτό) αλλά το life style του νεοέλληνα.
 
Κάποια στιγμή φαντάζομαι ότι τις άδειες θα τις παίρνουμε όπως τα τέλη αυτοκινήτου αρκεί να ενώσουν την βάση της αστυνομίας με τα όπλα με το ΑΦΜ. Έτσι δεν θα μας κοροϊδεύουν οι φίλοι από το την Αμερική....
Και εδώ είναι η ερώτηση. Οι κυνηγετικοί σύλλογοι τι θα κάνουν τότε για να έχουν λόγο ύπαρξης?
Πρόσεξε τι εύχεσαι γιατί σε λίγο θα απαιτείται και φορολογική ενημερότητα για να βγούμε για κυνήγι.
t1816.gif


Για μένα πάντως, αυτές οι οριζόντιες ρυθμίσεις περί ορίων κάρπωσης και ατόμων/παρέα, κάθε χρόνο, είναι επιεικώς ανόητες, αβάσιμες και μόνο για τις εντυπώσεις, ενώ, για τις περισσότερες, αδύνατος ο έλεγχός τους. Και με τους προηγούμενους περιορισμούς, τουλάχιστον για τον αγριόχοιρο, στην πράξη, τα θηράματα και τα μέλη μιας παρέας απεριόριστα ήταν. Ποιος είναι σε θέση να ελέγξει πόσα από τα άτομα που βρίσκονται σε μια περιοχή αποτελούν μια και μόνη παρέα; Ποιος ξέρει πόσες μπεκάτσες υπάρχουν σε μια περιοχή για να επιτρέψει 10 σε κάθε άτομο/μέρα; Κανονικά, τα όρια θα έπρεπε να απορρέουν από πραγματικές διαχειριστικές μελέτες και να αποτελούν ποσοστιαίες μονάδες επί του θηραματικού πληθυσμού κάθε περιοχής, ενώ, αν δεν υπάρχουν τέτοιες μελέτες, να μην υπάρχουν και περιορισμοί.

Όσον αφορά στο εβδομαδιαίο κυνηγετικό πρόγραμμα, κατά τη γνώμη μου, το υπάρχον εξυπηρετεί μονάχα το αστικό εργασιακό πρόγραμμα και όχι την ηρεμία των δασών και των άγριων ζώων. Αν μας ενδιαφέρει ειλικρινά το τελευταίο, προτείνω ως επιτρεπόμενες μέρες για κυνήγι τις: Δευτέρα, Τετάρτη και Παρασκευή. Άλλωστε, αν επιτραπεί και η πώληση του κρέατος του αγριόχοιρου, θα λογίζεται για επιτήδευμα, και τότε είναι που θα συνδεθεί η βάση της αστυνομίας με το ΑΦΜ και οι σύλλογοι θα έχουν το ρόλο των γραφείων που θα κρατούν τα κυνηγολογιστικά μας. ;)

Τέλος, οι ρεζέρβες στη χώρα μας, θα ήταν μια πολύ καλή λύση για… τους Ιταλούς.
 
Last edited:
Παίρνω τηλέφωνο σήμερα στον Α Αθηνών να ρωτήσω αν παίρνουν άδειες για ανανέωση. Η απάντηση ήταν ότι τις παίρνουν και μάλλον από Δευτέρα θα τις πάνε στο Δασαρχείο.
Ρωτάω την κα που μιλούσαμε, είστε ανοιχτά 8-4 όπως βλέπω στο FB και μου απαντάει ναι 8-4 ξέρετε είμαστε εδώ 8:10 και φεύγουμε 4 παρά 10. Πρώτη σκέψη πώς μπορώ να αλλάξω σύλλογο, έλεος ούτε στο χειρότερο δημόσιο δεν τα λένε αυτά τα πράγματα.
 
Σήμερα πήγε φίλος την δική μου για ανανέωση στον σύλλογο Αμαρουσίου

Γενική €161.5 μέχρι Τετάρτη θα είναι έτοιμη
Παιδια γνωριζουμε εαν σε καποιον συλλογο με την εκδοση της αδειας δινουν κ δωρο τους κωδικους της εφαρμογης του Κενταυρου?
 
Πήγα σήμερα την άδεια γιά θεώρηση στον Κ.Σ. Αχαρνών, παραλαμβάνουν κανονικά, υπογράφεις, πληρώνεις, αλλά περιμένουν το ΦΕΚ για τα έσοδα του Δημοσίου(!) που δεν έχει ακόμα δημοσιευτεί και κατά συνέπεια δεν μπορεί να εκδοθεί η άδεια.
 
Παιδια γνωριζουμε εαν σε καποιον συλλογο με την εκδοση της αδειας δινουν κ δωρο τους κωδικους της εφαρμογης του Κενταυρου?
Σήμερα έδωσα την δική μου και του πατέρα μου, 161,46€Χ2 στο Αιγάλεω.
Ο αντιπρόεδρος που ειναι και φίλος μου, μου είπε οτι δίνει η Δ ΚΟΣΕ στους συλλόγους ευθύνης της, παλι τον Κένταυρο. Απο βδομάδα που θα τις πάρω, θα σου πω με σιγουριά....
 
Σήμερα έδωσα την δική μου και του πατέρα μου, 161,46€Χ2 στο Αιγάλεω.
Ο αντιπρόεδρος που ειναι και φίλος μου, μου είπε οτι δίνει η Δ ΚΟΣΕ στους συλλόγους ευθύνης της, παλι τον Κένταυρο. Απο βδομάδα που θα τις πάρω, θα σου πω με σιγουριά....
Σε ευχαριστω πολυ!
 
Κ Σ ΑΧΑΡΝΩΝ 161,50 και δωρο ενα καπελακι της προτιμηση σου ,χακι η πορτοκαλι .[ο φιλος πηρε το πορτοκαλι :) ]
Και εγώ το πορτοκαλί πήρα...
20190809_082122.jpg20190809_082514.jpg
Αν εκδοθεί το ΦΕΚ σήμερα θα την έχουμε μέχρι την Τρίτη. Αλλιώς θα φύγουμε με την απόδειξη.
 
αν με 20 ευρώ κάποιος ασφαλίζει την οικοσυσκευή του από φυσικές καταστροφές και φωτιά και παίρνει σαν αποζημίωση 3000 τότε με 2,15 τι καλύπτει αυτή η ασφάλεια? Έχει κάποιος ιδέα τι ασφάλεια είναι αυτή? τους όρους τους έχει κανείς?
 
αν με 20 ευρώ κάποιος ασφαλίζει την οικοσυσκευή του από φυσικές καταστροφές και φωτιά και παίρνει σαν αποζημίωση 3000 τότε με 2,15 τι καλύπτει αυτή η ασφάλεια? Έχει κάποιος ιδέα τι ασφάλεια είναι αυτή? τους όρους τους έχει κανείς?
Εχω την εντύπωση ότι κάποια στιγμή είχα δει τις αποζημιώσεις και κάτι θυμάμαι για 20.000 σε περίπτωση θανάτου.. :confused:
 
Παίρνω τηλέφωνο σήμερα στον Α Αθηνών να ρωτήσω αν παίρνουν άδειες για ανανέωση. Η απάντηση ήταν ότι τις παίρνουν και μάλλον από Δευτέρα θα τις πάνε στο Δασαρχείο.
Ρωτάω την κα που μιλούσαμε, είστε ανοιχτά 8-4 όπως βλέπω στο FB και μου απαντάει ναι 8-4 ξέρετε είμαστε εδώ 8:10 και φεύγουμε 4 παρά 10. Πρώτη σκέψη πώς μπορώ να αλλάξω σύλλογο, έλεος ούτε στο χειρότερο δημόσιο δεν τα λένε αυτά τα πράγματα.
Λογικα το ανάποδο ηθελε να σου πει και μπερδευτηκε...στον 2ο συλλογο Καλλιθεας παντως τωρα που ξεκινησαν ειναι πρωι απογευμα εκει και εξυπηρετούν....και περσι το ιδιο...να τα λεμε και αυτα!
 
Back
Top