Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Τελικά έπειτα από το σφάξιμο έπρεπε να κάνω και μια δοκιμή με το S/P να δούμε τη γίνεται...
Χαρτόνι 80cm × 80cm.

Εδώ η βολή με τα 5*...

url=https://postimg.cc/DS5LRQb6]
20190715-212006.jpg
[/url]



Και εδώ με τα 3*.....χάλια....

url=https://postimg.cc/6yWmZcwL]
20190715-213338.jpg
[/url]



Από ανάκρουση......Θέλω Depon....Μάλλον το θέλει το κρύο του μπας κ μαλακώσει λίγο....Πολύ ταχύτατο όμως....

Επόμενη δοκιμή (μπορεί κ αύριο λόγο καιρού) θα'ναι τα B&P Disperser 33gr No9 με διασπορέα Ζ2Μ.... ;)
Η πρώτη με τον κύλινδρο είναι πολύ ωραία. Η 2η μπορεί να είναι ανοιχτή αλλά πάλι θα σου το βάλει το θήραμα στην τσάντα
 
Αυτό είναι και το σωστό. Κατά πόσο βέβαια θα μπορέσουμε να εκμεταλευτουμε αυτά τα μέτρα ο κάθε ένας από εμάς είναι άλλο θέμα. Αλήθεια έχει δοκιμάσει κανείς το περκορσο ή άλλο εμπορικό φασσοπαπιοφυσεκο σε αυτά τα μέτρα (50+)??? Τι συγκεντρώσεις μπορούν να δώσουν???
Μια χαρά φυσιγγι είναι, τις πάπιες μια χαρά τις σκοτώνει!
 
Μια χαρά φυσιγγι είναι, τις πάπιες μια χαρά τις σκοτώνει!
Δοκίμασα να το ρίξω στα 50μ αλλά το εργοστασιακό μου φουλ * μου έδωσε συγκεντρώσεις 35-37%. Περίμενα κάτι καλύτερο να πω την αλήθεια
 
Τελικά έπειτα από το σφάξιμο έπρεπε να κάνω και μια δοκιμή με το S/P να δούμε τη γίνεται...
Χαρτόνι 80cm × 80cm.

Εδώ η βολή με τα 5*...

url=https://postimg.cc/DS5LRQb6]
20190715-212006.jpg
[/url]



Και εδώ με τα 3*.....χάλια....

url=https://postimg.cc/6yWmZcwL]
20190715-213338.jpg
[/url]



Από ανάκρουση......Θέλω Depon....Μάλλον το θέλει το κρύο του μπας κ μαλακώσει λίγο....Πολύ ταχύτατο όμως....

Επόμενη δοκιμή (μπορεί κ αύριο λόγο καιρού) θα'ναι τα B&P Disperser 33gr No9 με διασπορέα Ζ2Μ.... ;)
με τα διασπορας ειδικα αμα πας για μπεκατσα πεσε στης δοκιμε σου στα 15 μετρα για να βγαλεις συμπερασμα.
 
Κώστα, αναμενόμενες τουφεκιές από φυσίγγι με βύσμα διασποράς Gualandi.
Λάθος κατά τη γνώμη μου που με τα 3*** το δοκίμασες στα 35 μέτρα. Είναι πολλά τα μέτρα αυτά για τέτοιου τύπου φυσίγγι ... ακόμη και για το Lambro Κίτρινο Διασποράς, που είναι 36 γρ. !!! Έπρεπε να ρίξεις πάλι στα 25 μ. όπως και με τα 5*****, για να δεις τη διαφορά. Πιστεύω ότι δεν θα έβλεπες καμιά ουσιαστική διαφορά !!! Ακόμη και με φουλ τσοκ παρόμοια τουφεκιά θα έδινε.
Έχω αναφέρει παλιότερα ότι από δοκιμές μου με διάφορα φυσίγγια με διασπορέα Gualandi (εμπορίου και ιδιογόμωσης) με το Baikal με full τσοκ στα 20 μέτρα, είχα τουφεκιές παρόμοιες με αυτές που θα'δινε κανονικό φυσίγγι με συγκεντρωτήρα, με τσοκ κύλινδρο ή βελτ. κυλινδρο (5*-4*). Συγκέντρωση περίπου 70-75% στον κύκλο των 75 εκ. στα 20 μέτρα. Ή να το πω κι αλλιώς, συνολικός κύκλος τουφεκιάς γύρω στα 85 εκατ. με το 80-85% των σκαγιών μέσα. Αλλά με ομοιόμορφη κατανομή σε ολόκληρη την επιφάνεια του κύκλου, (και όχι πυκνότερο κέντρο και αραίωση προς την περιφέρεια). Αυτό νομίζω είναι εμφανές και στην δική σου δοκιμή στην πρώτη φωτο.
Αυτή πάνω-κάτω είναι η απόδοση με αυτό τον διασπορέα. Σχεδόν ανεξάρτητα από το τσοκ (ελάχιστη έως αμελητέα διαφορά, από κύλινδρο έως και φουλ).
Όπως έχει γράψει πολλές φορές κι ο Κυπρίδημος, μεταφέροντας και τα συμπεράσματα από τις δοκιμές του Dr. Jones, αυτός ο διασπορέας κατά κάποιο τρόπο "ακυρώνει" το τσοκάρισμα. ;)
Και εγώ έπειτα το μετάνιωσα που έριξα με 3* από τα 35m....Απλά υπολόγισα πως ο συγκεκριμένος διασπορέας θα μου έδινε αυτά τα μέτρα.
Τις επόμενες δοκιμές τότε θα τις κάνω....τα 5* από τα 15m και τα 3* στα 25m ..... ;)
με τα διασπορας ειδικα αμα πας για μπεκατσα πεσε στης δοκιμε σου στα 15 μετρα για να βγαλεις συμπερασμα.
Κάπος έτσι θα γίνει.....
 
εκανες σε αυτο το οπλο κωνο?με ενα τσοκ και ενα καλο φυσιγγι θα επερνες ανετα αυτη την διαφορα!
Γιατί όχι? Δεν ξέρω με τι τσοκ λόγω και της ιδιαιτεροτητας του συγκεκριμένου φυσιγγιου θα μπορέσω να το σφιξω λίγο σε αυτά τα μέτρα? Καμιά ιδέα από κάποιον που να το έχει καταφέρει?
 
Γιατί όχι? Δεν ξέρω με τι τσοκ λόγω και της ιδιαιτεροτητας του συγκεκριμένου φυσιγγιου θα μπορέσω να το σφιξω λίγο σε αυτά τα μέτρα? Καμιά ιδέα από κάποιον που να το έχει καταφέρει?
αυτο το φυσιγγι που λες δεν θελει στενα τσοκαρισματα για να αποδοση καλα.[με ενα carlson porting im,victory beretta full kai kicks lf ,θα εβλεπες τεραστιες διαφορες απο τα μαμα mobile .τα μαμα mobile το 1 και 2 αστρα τα σκορπαγε πολυ επρεπε να τα ειχες ριξει στον πινακα.]
 
Πάντως εκεί μέσα το πράσινο δεν γλυτώνει.
Ούτε η φασσα γλυτώνει όπως το βλέπουμε στο χαρτί σαν εικόνα. Βέβαια το 6αρι πιστεύω δν εχει την απαιτούμενη κιν ενέργεια για να καταβάλει πράσινο ή φασσα σε αυτά τα μέτρα. Ίσως με ένα φρενατο που δν θα έκανε ουρά στα σκάγια να γινόταν η δουλειά μας (καταβολή θηράματος)
 
Ούτε η φασσα γλυτώνει όπως το βλέπουμε στο χαρτί σαν εικόνα. Βέβαια το 6αρι πιστεύω δν εχει την απαιτούμενη κιν ενέργεια για να καταβάλει πράσινο ή φασσα σε αυτά τα μέτρα. Ίσως με ένα φρενατο που δν θα έκανε ουρά στα σκάγια να γινόταν η δουλειά μας (καταβολή θηράματος)
Όσον αφορά της φασσα έχω αντίθετη άποψη,μια χαρά την καταβάλει το 6αρι αρκεί να μην φαει μόνο ένα σκαγι!Σιγουρα δεν θα το ριξεις και ποτε Ιούλιο μήνα αυτό το φυσίγγι με πιο σφιχτό καιρό θα δεις πολύ πιο ωραια πράγματα!
 
αυτο το φυσιγγι που λες δεν θελει στενα τσοκαρισματα για να αποδοση καλα.[με ενα carlson porting im,victory beretta full kai kicks lf ,θα εβλεπες τεραστιες διαφορες απο τα μαμα mobile .τα μαμα mobile το 1 και 2 αστρα τα σκορπαγε πολυ επρεπε να τα ειχες ριξει στον πινακα.]
Πάντως τα μαμά mobile *και ** εξακολουθούν να μου το συγκεντρωνουν από το ***αρι μου εργοστασιακό. Επόμενη δοκιμη με anakonda long range και βλέπουμε καθώς δν έχω κάτι άλλο προς το παρόν.
 
Δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο. Ένα νούμερο χοντρότερα σκάγια θα πρότεινα για τα μέτρα αυτά και δοκιμές όχι μέσα στον Ιούλιο.
Καλά εννοείται πως αυτά τα μέτρα θέλουν απο νο5 και κατω. Οι δοκιμές αυτές είναι χειμωνιατικες, δν της έκανα τώρα
 
Όσον αφορά της φασσα έχω αντίθετη άποψη,μια χαρά την καταβάλει το 6αρι αρκεί να μην φαει μόνο ένα σκαγι!Σιγουρα δεν θα το ριξεις και ποτε Ιούλιο μήνα αυτό το φυσίγγι με πιο σφιχτό καιρό θα δεις πολύ πιο ωραια πράγματα!
Ηλία όπως ανέφερα και στον Altair Lusso αυτές οι δοκιμές είναι το φθινόπωρο που μας πέρασε. Απλά ψάχνομαι για να το σφιξω λίιιιγο ακόμα μιας και μου άρεσε πολύ σαν φυσιγγιο τη σεζόν που μας πέρασε κυρίως σε φασσα αλλά λίγο και σε παπί.
 
Ηλία όπως ανέφερα και στον Altair Lusso αυτές οι δοκιμές είναι το φθινόπωρο που μας πέρασε. Απλά ψάχνομαι για να το σφιξω λίιιιγο ακόμα μιας και μου άρεσε πολύ σαν φυσιγγιο τη σεζόν που μας πέρασε κυρίως σε φασσα αλλά λίγο και σε παπί.
Ναι το διάβασα και εγώ ενώ είχα γράψει την απαντηση:D.Χρησιμοποιωντας φρενατο τσοκ θα αναιρέσεις τον συγκεντρωτηρα αποσπωμενου πάτου που υπόσχεται μακρινές συγκεντρώσεις!Αν και πιστευω πως με το long θα δεις ωραια πράγματα!
 
Ναι το διάβασα και εγώ ενώ είχα γράψει την απαντηση:D.Χρησιμοποιωντας φρενατο τσοκ θα αναιρέσεις τον συγκεντρωτηρα αποσπωμενου πάτου που υπόσχεται μακρινές συγκεντρώσεις!Αν και πιστευω πως με το long θα δεις ωραια πράγματα!
Μια δοκιμή θα μας πείσει .my man.Αραγε δν εχει δοκιμάσει κανείς αυτό το συνδυασμό να μας πει εντυπώσεις??? .think.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top